neděle 31. března 2024

Mezinárodní den viditelnosti transgender osob 2024!

Tento den, 31. březen, je od roku 2009 slaven jako Mezinárodní den viditelnosti transgender osob! Chtěl bych tedy k jeho příležitosti připomenout, že já, autor blogu Blogorgonopsid, podporuji své trans přátele a přeji jim v životech to nejlepší. Je skvělé, že takový den vizibility existuje. Přesně před patnácti lety byla tato oslava trans identity zavedena americkou psychoterapeutkou a transgender aktivistkou Rachel Crandall Crocker, která také založila první telefonní linku pomoci trans osobám v USA a která svůj profesní život zasvětila psychologické podpoře trans lidí a poradenství v tranzici. Den viditelnosti transgender osob založila proto, že do roku 2009 se slavil pouze jediný svátek trans identit, a to Den uctění památky obětí transfobie - každého 20. listopadu od roku 1999. Schválně pro den vizibility vybrala březnové datum, aby se tato událost nekryla ani s oným významným listopadovým dnem a ani s červnovým Měsícem hrdosti (Pride month). Dnes si již popatnácté připomínáme, že trans práva jsou lidská práva - že je třeba stavět se proti diskriminaci trans lidí a narovnávat nerovnosti mezi nimi a cis osobami. Je skutečně třeba našim trans přátelům naslouchat. Nezapomínejme, že ve 47 zemích z Organizace spojených národů stále není legální změnit svou genderovou identitu, a že v Česku je při tranzici nutné podstoupit sterilizaci, což je na poli Evropy skutečná legální anomálie.

Chraňme trans děti. Nechť úžasná vymizelá fauna nejen z druhohor patří jim. 😊🏳️‍⚧️ 
Obrázek z twitterového účtu A Queer and Pleasant Danger 🦖🦕 

Stavme se nejen dnes, ale kdykoliv jindy proti dezinformacím šířeným se záměrem ublížit transgender osobám. Všelijaké nepodložené narativy o tom, že údajně většina trans lidí lituje tranzice a podobné nesmysly je třeba vyvracet. Sem tam se v některých médiích objeví "odstrašující" případy detranzice, aniž by došlo k uvedení faktů na pravou míru. Kolem tranzice a detranzice panuje spousta mýtů, a já bych vás, jste-li nezasvěcení, velmi rád odkázal například na tento článek z vědeckého časopisu LGBT Health, který shrnuje studii provedenou v USA v roce 2021. Je důležité si uvědomit, že ze sta procent dotázaných trans osob prošlo tranzicí 63 %, ale jen 13 % z nich poté svého rozhodnutí litovalo - studie se pak zabývala důvody, proč tomu tak bylo, a zjistila, že ve většině takových případů byl na osobu k detranzici vytvářen tlak z okolí. Velice často to byl tlak od členů rodiny nebo sociální stigma, které je samozřejmě třeba odstranit, aby naši trans přátelé mohli žít co nejlepší a nejpříjemnější životy. Nenechte si namluvit něco od krajně pravicových transfobů. Věnujte pozornost vědeckým studiím o transgender osobách.

Současná vlna transfobie, iniciovaná politickou pravicí, od Kremlu přes americké Republikány až po britskou Konzervativní stranu, je skutečně nebezpečím. Podporujme naše trans přátele, přímo i nepřímo, a hlasme se k hodnotám rovnosti a akceptance všech, ať je jejich identita jakákoli. Vysmějme se transfobům, od nějakého ignorantského, nevzdělaného Pepy v hospodě po bigotskou spisovatelku J.K. Rowling, která se nedávno přidala k pochybnému davu popíračů či obránců holokaustu, když prostřednictvím sociální sítě Twitter (X) zpochybňovala perzekuci trans osob v nacistickém Německu. Copak spousta lidí zapomněla, že trans lidé byli jedněmi z prvních obětí nacistického režimu? Vždyť nacisté v roce 1933 pálili mj. knihy o tranzici, a ničili práci významného německého sexuologa a podporovatele trans lidí Dr. Magnuse Hirschfelda, zakladatele Institutu sexuologie v Berlíně. J.K. Rowling, kterou ke slávě vynesly například její knihy o Harrym Potterovi, se také nedávno nechala znát, že v jejím světě by měli být doktoři pomáhající mladým trans lidem vsazováni do vězení. Tyto odporné fašistické kecy nelze ignorovat. Rowling má ruce od krve. Vždyť v její zemi, ve Velké Británii, došlo v únoru 2023 k brutální vraždě šestnáctileté trans dívky Brianny Ghey, a letos v únoru byla ve stejné zemi těžce poraněna osmnáctiletá trans žena. Rowling a její následovníci již léta házejí svým hejtem čím dál víc dříví do ohně a baví se, když je lidem ubližováno. Proti takovým transfobním psychopatům je třeba se stavět, a ignorantům či anti-intelektuálním lenochům je třeba prezentovat skutečná fakta - neboť jejich nenávist mnohdy vychází z čirého nepochopení.

Čiňme vše proto, aby byl život v naší společnosti pro transgender osoby únosnější, lepší a příjemnější. Všem přeji krásný Mezinárodní den viditelnosti transgender osob!

Zdroje:

sobota 30. března 2024

Další dva úryvky z X-Men: The Animated Series

Znáte-li, případně odebíráte-li můj kanál na YouTube, pak jistě víte, že na něj nahrávám vystřižené úryvky z různých epizod X-Men: The Animated Series. Dva už jsem s vámi sdílel před dvěma týdny i tady na Blogorgonopsidovi. V současnosti každou středu vychází na streamovací službě Disney+ přímé pokračování legendárního devadesátkového seriálu o marveláckých mutantech, X-Men '97. A je to opravdu bomba! Kolik let svého x-fanouškovství jsem čekal na to, až nejlepší ze všech postav marvelovského univerza, antifašistická legenda Erik Magnus Lehnsherr neboli Magneto, začne konečně vést X-Meny i v některé z adaptací! A je to tu. X-Men '97 je dost možná nejlepším animovaným seriálem se superhrdiny, který jsme dostali od doby, kdy... vyšel třeba Marvel Anime: X-Men (ano, jsem zaujatý, to přiznávám). 

Nyní mám pro vás další dva klipy z původního X-Men: TAS z 90. let, které jsou již nějakou dobu nahrané na YouTube. Opět bych všem čtenářům svého blogu, kteří třeba ještě X-Meny příliš neznají, doporučil se na tento seriál podívat, stejně jako na filmové adaptace, a samozřejmě nejlépe uděláte, začnete-li číst komiksy o marvelovských mutantech. Pro dospělého člověka jsou tyto příběhy zajímavější, než jakékoliv jiné příběhy se superpostavami. Mutanti v marvelovském vesmíru slouží jako metafora různých utlačovaných minorit - Afroameričanů, gayů, asexuálů, trans lidí, imigrantů, neurodivergentních lidí, amerických socialistů za vln Rudého zděšení, zkrátka různých skupin, jež se liší od standardizované "většiny" (která je pouze iluzí, neboť každý člověk patří do nějaké menšiny). Pronásledováni pro svou odlišnost, potýkají se mutanti s mnoha problémy, které jim činí ti, jež je nenávidí - v Marvel Animated Universe, ve kterém se odehrávají X-Men: TAS a X-Men '97, to byla zvláště nenávistná organizace Friends of Humanity, tvořená pochybnými jedinci, které bychom mohli označit za mutantofobní nacionalistické bílé republikánské muže.

Doufám, že se vám tento výběr zalíbí, a třeba vás přesvědčí zhlédnout pár epizod nebo nejlépe celý seriál... Vězte, že je to jedno z nejlepších děl západní animace vůbec, a opět podotýkám, že je dodnes sociálně relevantní!

Cyclops se vrací do McNeilova sirotčince - epizoda No Mutant is an Island (Žádný mutant není ostrovem) ze 3. série
Scott Summers se vrací do sirotčince, kde strávil své dětství, a vzpomíná, jaké to bylo vyrůstat se zvláštními schopnostmi, které pro něj bylo těžké ovládat. Setkává se se současnou vedoucí sirotčince Sarou, se kterou se jako dítě a teenager znal. I když sama není mutantkou, chová k mutantům respekt a s pochybnou pomocí filantropa Zebediaha Killgravea se stará o mutantské děti v sirotčinci (Killgrave má však s mutanty jiné záměry, než ona). Budovu pak omylem zapálí Rusty, mladý mutant, který stejně jako kdysi Scott ještě neumí pořádně ovládat své superschopnosti.


Bishop a X-Meni bojují s Nimrodem - epizoda Days of Future Past (Budoucí minulost) z 1. série
Po cestě zpět v čase z roku 2055 do 90. let si mutant Lucas Bishop nemůže vzpomenout, jaký je účel jeho mise. Po příjezdu do Pevnosti X mu pomáhá profesor Charles Xavier, který s využitím Cerebra nahlédne do Bishopovy mysli. Obrazy, které uvidí, budou děsivé. Je jasné, že Bishop cestoval zpátky v čase, aby zabránil události, která spustí genocidu mutantů i lidí. Brzy poté se X-Meni setkají s nezničitelným budoucím Sentinelem jménem Nimrod, který následoval Bishopa do minulosti. Dostanou tak první ochutnávku děsivé budoucnosti, kterou musí odvrátit.


Jak se vám tyto klipy líbily? Jste-li fanoušky X-Menů, který díl X-Men: The Animated Series považujete za nejlepší? Kterou postavu máte nejradši a který dabér k ní podle vás nejlépe sedl? Započněme v komentářích mutantskou diskusi!

pátek 29. března 2024

Obrázek týdne 29. 3. 2024

Nastal poslední březnový pátek v tomto roce, a jako vždy, i tentokrát nesmí na Blogorgonopsidovi chybět Obrázek týdne! Minulý příspěvek do této rubriky byl součástí Žabího týdne 2024, a prezentoval jsem vám v něm fotografii jistého indického skokana. Řekl jsem si, že u fotografií současných zvířat ještě na chvíli zůstanu. Přece jen je tato rubrika přímo zahlcena paleoartem, neměla by však patřit pouze jemu. Chvíli jsem po internetu hledal nějaké dobré fotky plazů, a zcela náhle na mne vyskočilo toto dílo. Jedná se o fotografii pořízenou Jukka-Pekkou Tikkanenem, který za ni v roce 2013 vyhrál soutěž o nejlepší fotografii s přírodní tématikou ve Finsku. Jmenuje se "Swallowed Alive" ("Spolknut zaživa"). Co na ni říkáte?


Popisek k obrázku: Užovka obojková (Natrix natrix) polyká slepýše křehkého (Anguis fragilis), který naposledy pohlíží na venkovní svět. Vše, co ho čeká, je pomalá smrt v nitru užovčího těla, kde bude postupně tráven. Beznohý ještěr je stále naživu; užovky obojkové svou oběť neškrtí a nemají žádný jed, zkrátka ji polykají živou a v celku. Ačkoliv většina hadů preferuje polykání kořisti od hlavy k ocasu, aby se tak vyhnula poranění jejími drápy, kopyty či ostny, v případě oběti tvarované stejně jako had není moc co řešit - tato svačinka se dá slupnout zepředu i zezadu. Ještěr se po nějakou dobu bránil, zmítal se v čelistech silnějšího protivníka, a pak náhle ustrnul naprostým vyčerpáním. V tu chvíli si ho had začal nasouvat do své tlamy. Slepýši křehcí mohou v dospělosti dosáhnout délky až 50 centimetrů, užovky obojkové mohou být alespoň dvakrát delší. Zatímco nejrozšířenější evropští beznozí ještěři jsou plně doma na suché zemi, ale z úkrytu rádi vylézají třeba po dešti, užovky obojkové jsou semiakvatickými hady, a tráví tedy část svého života ve vodě a část na souši. Slepýši netvoří největší část jejich jídelníčku; užovky obojkové mají rády hlavně žáby a ryby. Tuto fotografii finský fotograf Jukka-Pekka Tikkanen ve Finsku, jež je domovem celkem pěti druhů "plazů", z nichž všichni patří do skupiny šupinatých (Squamata). Kromě slepýšů jsou jedinými dalšími ještěry v zemi ještěrky živorodé (Zootoca vivipara). Dalšími finskými hady kromě obojkovek jsou užovky hladké (Coronella austriaca) a zmije obecná (Vipera berus). Fotografie byla v březnu a dubnu 2014 k vidění v Arktickém centru Laplandské univerzity.

Musím říct, že jako někdo, kdo má šupinaté rád, považuji tuto fotografii za jednu z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Dobře, promo fotky polonahého Hugha Jackmana coby Logana z X-Men filmů dokážu obdivovat déle (kdybych mohl, tak mu ty svaly láskyplně pomačkám), ale to je něco jiného... Tato fotka je prostě super.
Jak jste si jistě všimli, v posledních čtyřech dnech jsem měl od psaní přestávku. Po Žabím týdnu jsem ji skutečně potřeboval. V příštích týdnech bude článků méně, ale nebojte se, Blogorgonopsid neuhyne! V první řadě mám pro vás další dva klipy z X-Men: The Animated Series, které už jsem nahrál na svůj YouTube kanál. Ve středu teď vyšla třetí epizoda X-Men '97, což je zkrátka skvost. Jak se vám líbí nová verze znělky Rona Wassermana?
Poslední věc, na kterou vás upozorním... Pamatujete si na můj článek o nových podcastech, který jsem publikoval 29. února? Zmiňoval jsem v něm nový podcast od Megan McCubbin a Jamese Stevense, nazvaný The Frog's Bollocks. Začal již vycházet - nyní je venku třetí epizoda! Poslechnout si ji můžete na tomto odkazu.

neděle 24. března 2024

Několik žabích druhů popsaných v prvních měsících roku 2024

Dnešním dnem, 24. březnem, končí Žabí týden 2024. Rychle to uteklo, a já vám prezentuji sedmý a zároveň poslední příspěvek v rámci tohoto projektu, který je - jak jsem již nastínil v závěru Žabího obrázku týdne - zaměřen na nějaké ty novinky ze světa bezocasých obojživelníků. Krátce vám představím několik nově popsaných druhů, jejichž popisy byly vydány ve vědeckých periodikách v prvních třech měsících tohoto roku. Doufám, že to oceníte, a že se rádi dozvíte o pár nových druzích.

Velkou novinkou, kterou začneme, je zavedení dvou nových žabích čeledí z ekoregionu Pantepui v severní části Jižní Ameriky. V článku vydaném minulý měsíc v časopise Molecular Phylogenetics and Evolution popsali Antoine Fouquet z Université Paul Sabatier a jeho kolegové dva druhy žab z brazilského masivu stolových hor Pico da Neblina, jenž připomíná dějiště románu Ztracený svět od Arthura Conana Doyla. Tento ikonický biogeografický region již vydal mnoho endemitů, živočichů a rostlin vyskytujících se třeba jen na několika málo stolových hor, kde se vyvinuly v izolaci - podobně jako na ostrovech. Prvním ze dvou nově popsaných druhů z této oblasti je Neblinaphryne mayeri, a patří do nově zavedené čeledi Neblinaphrynidae. Druhové přízvisko této žáby ctí brazilského generála Sinclaira Jamese Mayera, který herpetologickou expedici na Pico da Neblina pomohl umožnit, neboť propagoval mezi svými armádními spolupracovníky kolaboraci s Univerzitou v São Paolo. Jedná se o malou, tmavě rudě zbarvenou žabku, žijící v přízemní vegetaci, žijícího pouze v tomto masivu na severovýchodě Jižní Ameriky. Druhý nově popsaný druh, Caligophryne doylei z nově zavedené čeledi Caligophrynidae, svým druhovým přízviskem ctí již zmíněného autora Ztraceného světa či též tvůrce postavy Sherlocka Holmese. I Caligophryne doylei je endemitem neblinského masivu. Je trochu pestřeji zbarvena; přes každé oko se této malé žabce táhne černý proužek, který postupně míří až za okraj tlamy. Pár černých vzorů ve formě jakési přerušované linie se nachází i na jejích zádech. Jinak je její kůže též tmavě rudá. Fylogenetická analýza na základě nukleární DNA a mitogenomických dat odhalila, že oba tyto druhy se svými čeleděmi patří do skupiny Brachycephaloidea. Ta zahrnuje už více než 880 žabích druhů z Nového světa; z jeho tropů, subtropů a z oblasti And. 

Neblinaphryne mayeri (vpravo nahoře) a Caligophryne doylei (vpravo dole) s fotografiemi prostředí severovýchodobrazilských pantepui, v němž žijí. Obrázek z blogu Species New to Science

Další vybraný nově popsaný druh žáby, se kterým vás seznámím, je Odorrana leishanensis. Tento druh skokana z rodu Odorrana, zahrnujícího nyní již 66 specií z východní a jihovýchodní Asie, byl popsán sedmi exemplářů z Přírodní rezervace Leigongshan v čínské provincii Kuej-čou. Shi-Ze Li z Institutu biologie v Čcheng-tu (městě proslulém zvláště pro úspěšný chov pand v tamní zoologické zahradě) se svými kolegy provedl sekvencování mitochondriálních genů a také provedli morfologickou analýzu získaných exemplářů. Geneticky se tyto žáby rozhodně lišily od příbuzných druhů skokanů z rodu Odorrana, a tak pro ně byl zaveden nový druh. Typovým exemplářem, na základě něhož byl tedy popsán, je samec o délce 4,94 centimetru od špičky čenichu po kloaku, s hluboce posazeným jazykem v tlamě. Šířka jeho hlavy je větší, než její délka. Záda měl za života - předtím, než byl zabit a umístěn do pětasedmdesátiprocentního etanolu - trávově zelená s malými hnědými skvrnami. Druhové přízvisko leishanensis odkazuje na oblast Leishan, z níž exempláře pocházejí. Podobně jako ostatní skokani z tohoto druhu "oderných žab", i Odorrrana leishanensis nepříjemně zapáchá, pokud je vyrušena nebo napadena; z kůže vylučuje odporný, až toxický puch. Je známo, že oder příbuzného skokana O. chlonorota je tak silný, že dokáže zabít jiné žáby. V poslední době je nový druh rodu Odorrana objeven takřka každý rok. Článek o O. leishanensis vyšel 19. února v časopise ZooKeys.

Typový exemplář Odorrana leishanensis (A-E); jiný samec stejného druhu zaživa a po smrti na posledních dvou fotografiích. Obrázek z blogu Species New to Science

Čína vydala nedávno více nových druhů žab, a dalším, se kterým se spěšně seznámíme, je pouchalka Raorchestes hekouensis. Ten již zahrnuje 77 druhů, včetně R. hekouensis, z nichž většina je malého vzrůstu - dorůstají délky tak 1,5 až 4,5 centimetru (od špičky čenichu po kloaku). Zvláště rozmanitý je tento rod pouchalek v oblasti pohoří Západní Gháty v Indii; méně rozrůznění jsou tito obojživelníci v jihozápadní Číně, v oblasti Himálaje a v Indočíně. Raorchestes hekouensis je známa z několika exemplářů nasbíraných herpetology při expedicích do okolí vesnice Liangzi, v jihočínské provincii Jün-nan, v letech 2019 až 2023. Lingyun Du z Guangxi Normal University a jeho kolegové provedli morfologickou analýzu, analýzu fylogenetickou a také exemplářům odebrali játra, z nichž pak získali genomickou DNA. Typový exemplář tohoto druhu pouchalky je samcem o délce pouhých 1,75 centimetru. Je to skutečně velmi drobný obojživelník. Pouchalky z rodu Raorchestes jsou obvykle noční, jejich samci mají na spodní čelisti vzduchový měchýřek, kterým mohou vyluzovat zvuky, a přeskakují fázi pulce. Jinými slovy, z jejich vajíček se líhnou drobné žabičky. Nejedná se o jediný druh žáby, které fázi pulce přeskakují; takových druhů je na naší planetě rozhodně více. Jejich potomstvo je díky tomu méně závislé na vodě. Článek o této nové pouchalce vyšel 22. února v ZooKeys.

Typový exemplář pouchalky Raorchestes hekouensis a lesní prostředí v okolí vesnice Liangzi, kde byl odchycen. Obrázek z blogu Species New to Science

Za posledním nově popsaným žabím druhem se vrátíme do Jižní Ameriky. Jde o druh atelopa, pojmenovaný Atelopus calima, a byl popsán Davidem Andrésem Velásquez-Trujillem a jeho kolegy na základě několika exemplářů z okolí kolumbijské obce Yotoco. Ropušky z rodu Atelopus žijící v kolumbijských horách ("kordillerách") jsou poměrně tajemné, a dosud jim nebylo zevrubně porozuměno. Atelopus calima se od svých příbuzných se liší zvláště špičatým čenichem, který mají jak menší samci (měřící okolo 2,9 centimetru), tak větší samice. Na kůži má velké, ploché bradavice, boky má světlé, u samců mléčně bílé až bílooranžové, u samic pak oranžové. Na okrajích hlavy, boků a výjimečněji i na zádech se této hnědé ropušce objevují bílé vzory. Nejedná se o úplnou anomálii, vzhledem se tento druh podobá jiným kordillerským atelopům z Kolumbie. Druhové přízvisko této žáby odkazuje na kulturu Calima, jejíchž pozůstatky z let 1600 před naším letopočtem až 1700 našeho letopočtu pocházejí z oblasti řeky Río Calima a z okolních horských oblastí pohoří Cordillera Occidental; lidé této kultury žili i na území vesnice Yotoco. Popis A. calima vyšel v německém herpetologovém časopise Salamandra 15. února. 

Pářící se žáby druhu Atelopus calima, vyfotografované F. Castro-Herrerou v březnu 1988 v yotocské přírodní rezervaci. Na formální popis si tyto žáby musely počkat 36 let. Fotografie z článku Velásquez-Trujilla a jeho kolegů, pro odkaz viz níže

Zdroje informací:

Tímto článkem je tedy zakončen Žabí týden 2024! Upřímně doufám, že se k psaní o žábách časem zase vrátím, a že příští rok se dočkáte další týdenní bonanzy bezocasých obojživelníků! Je toho tolik, kolik by se toho o nich dalo napsat. Mysleme na to, že to v současném světě nemají jednoduché - spousta jejich druhů je ohrožených či kriticky ohrožených z důvodu ztráty jejich domovin, kvůli nemocem a kvůli změně klimatu. Je třeba si připomínat jejich výjimečnost!

sobota 23. března 2024

Zážitky Jeffa Corwina - Žabí svalouš

Žabí svalouš. Jeff Corwin zavítal do Ancon Field Station v srdci Národního parku Darien v Panamě při hledání různorodé středoamerické fauny. Setkává se s jedním pracovníkem stanice, který ho zavádí do opuštěné důlní šachty obývané tajemnou, fialovou a především obrovskou žábou. Jeffovým cílem je identifikovat tyto obojživelníky, neboť pracovníci stanice zatím nebyli schopni přesně určit druh, a zábavný televizní moderátor, který je zároveň akademikem, se jim k tomu může hodit. Již krátce po vstupu do šachty je Jeff na žábu upozorněn jejím hlasitým varovným pokřikem. Pro její odchycení sice náš průvodce obětuje čistotu svých nohou - ponoří je do mocné vrstvy více či méně čerstvého netopýřího guána - ale bude to stát za to. Jedná se o hvízdalku pětiprstou (Leptodactylus pentadactylus), jeden z 84 druhů rodu Leptodactylus, z nichž někteří jsou docela obři. Samci tohoto druhu dorůstají od nozder po kloaku délky 18 centimetrů, a tento konkrétní jedinec je zvláště velký. Jeff trochu zaflexuje jeho mohutnými, svalnatými předními končetinami, díky nimž hvízdalka připomíná Arnolda v jeho nejlepších letech. Nadměrně velké prsní svaly vybavené trnitými strukturami napovídají, že tyto žáby zrovna procházejí obdobím rozmnožování; samci se za pomocí těchto struktur přidržují těl samic v amplexu. Jeff poznamenává, že takto velké hvízdalky pětiprsté ještě nikdy předtím neviděl, a to už se s nimi mnohokrát setkal v Jižní Americe. V opuštěné šachtě zřejmě tito obojživelníci loví jak netopýry, tak i ryby, a mají tu dostatek potravy na to, aby narostli do obřích rozměrů. 

Klip z epizody "Panama: Bridge Between the Americas" z 1. řady zábavně vzdělávacího přírodopisného seriálu Zážitky Jeffa Corwina (The Jeff Corwin Experience), poprvé vysílané v roce 2001 na Animal Planet.

pátek 22. března 2024

Obrázek týdne 22. 3. 2024

Ve dnech 18. až 24. března probíhá na tomto blogu Žabí týden 2024 - týdenní oslava bezocasých obojživelníků, v rámci níž jsem již napsal o antarktické zavalitce z epochy eocénu, sdílel jsem s vámi devadesátisekundový skokaní úryvek z jedné epizody Lovce krokodýlů se Stevem Irwinem, napsal jsem příběh o vývoji žab a sdílel jsem s vámi také něco málo o možná již vymizelé bezblance kordillerské. Dnes máme pátek, je tedy čas na Obrázek týdne, a samozřejmě musí též patřit žábám! Našel jsem tuto fotografii, zdánlivě obyčejnou, ale myslím si, že si místo v rubrice rozhodně zaslouží! Působí tak svěže... a drobného obojživelníka reprezentuje v celé jeho kráse.


Popisek k obrázku: Indický skokan zlatavý (Indosylvirana aurantiaca) leze po mechem zarostlých kamenech nedaleko mohutného vodopádu. Toto příjemné, chladivě svěží prostředí je jeho domovem; v okolí řeky, do které ze skalisek stékají galony vody, loví hmyz a jeho larvy, pavoukovce a všelijaké další bezobratlé. Jde o částečně stromovou a částečně vodní žábu, jejíž dospělí zástupci často rádi usedají na kamenech poblíž vodních toků. Tento jedinec sice nesedí na místě, pohybuje se, ale skutečně aktivní bude až po setmění. Za bílého dne tito obojživelníci většinou vylézají ze svých úkrytů hlavně po dešti. Samci skokanů zlatavých vyluzují bzučivé zvuky, znící asi jako "čik čik čik" ve třicetivteřinových intervalech. Dorůstají menší velikosti než samice; ty jsou od nozder po kloaku dlouhé 6,2 centimetru, kdežto samečci dorůstají délky 3,2 až 5,6 centimetru. Tito ranidi se rozmnožují hlavně v červnu a červenci. Jedná se o endemity pohoří Západní Gháty v západní části indického poloostrova. V minulosti se často uvádělo, že žijí i na Srí Lance; dnes je známo, že srílanští skokani z rodu Indosylvirana jsou odlišným druhem, a to I. serendipi. Oba tyto druhy jsou Mezinárodním svazem ochrany přírody vedeny na Červeném seznamu jako zranitelné. Skokany zlaté ohrožuje především ztráta jejich přirozeného prostředí, hlavně kvůli rozšiřování zemědělské krajiny. Tento konkrétní žabáček je momentálně v bezpečí, a může si užívat své svobody. Jediné, co by jej mohlo potenciálně ohrozit, je fotograf, který k němu však chová úctu. Fotografie byla pořízena Yashpalem Rathorem poblíž lesní stanice Coorg v západoindickém státu Karnataka.

Máte-li zájem, věnujte pozornost i dalším fotografiím Yashpala Rathora - více si jich můžete prohlédnout na jeho instagramovém účtu. Nefotí jen obojživelníky, ale také tygry, medvědy pyskaté, lvy, slony, lední medvědy, papuchalky, tuleně... Zkrátka různá zvířata z různých koutů světa, ne pouze ze své domovské Indie.
Pokud vám zatím Žabí týden 2024 nestačil, co takhle přečíst si něco o žábách z minulých let? Před třemi roky jsem vytvářel projekt Archaeobatrachia, v němž jsem popsal všechny zástupce této parafyletické skupiny žab! Před dvěma lety jsem napsal třeba článek o vyhubených druzích cejlonských pouchalek z rodu Pseulophilautus. A co takhle přečíst si můj loňský příspěvek o jedné z nejbarevnějších žab na světě, rákosničce žlutozelené, jejíž schopnost měnit pohlaví je zmíněna i v Jurském parku?
V rámci letošního Žabího týdne pro vás chystám ještě dva příspěvky. Vystříhl jsem pro vás další klip z jednoho oblíbeného přírodopisného pořadu, ve kterém dobrodružný moderátor chytí docela velkou neotropickou žábu... a budu s vámi sdílet i nějaké žabí novinky! Rozhodně se sem tedy v příštích dnech vraťte!

čtvrtek 21. března 2024

Bezblanka kordillerská - kriticky ohrožená středoamerická žába

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) vede od prosince 2021 celkem 673 druhů obojživelníků jako kriticky ohrožené. Z nich je 146 již možná vyhubených. Přitom do března 2022 bylo známo asi 8450 žijících druhů obojživelníků (podle webu AmphibiaWeb). Osm procent, anebo zaokrouhlíme-li tuto hodnotu, takřka desetina všech druhů obojživelníků naší planety je bezprostředně ohrožena vyhynutím. Z oněch 673 druhů je 549 zástupců řádu Anura, tedy žab. Indická Minervaya nilagirica, srílanská pouchalka Pseudophilatus decoris, keňská otylka Callulina dawida, andská vodnice černá (Telmatobius niger), hispaniolská bezblanka Fowlerova (Eleutherodactylus fowleri)... Vypsání všech kriticky ohrožených žab či žab možná zcela vymizelých v posledních letech by zabralo příliš mnoho místa. Některé druhy jsou známy jen z pár exemplářů, a nikdy již nebyly spatřeny. Další jsou dobře známé, a herpetologové, kteří je studují, sledovali jejich úbytek takříkajíc před očima. Degradace přirozeného prostředí, znečištění vod, chytridiomykóza, to jsou jen některé z mnoha a mnoha problémů, se kterými se na prudké změny nejnáchylnější skupina obratlovců, tedy obojživelníci, v dnešním světě potýkají. 

V bezpečí nejsou ani některé druhy bezblanek z rodu Craugastor. Kolem třicítky ze 126 druhů tohoto rodu bezocasých obojživelníků, anglicky často označovaných jako "fleshbelly frogs" ("masobřiché žáby"), je kriticky ohrožených, a některé z nich budou zřejmě časem překlasifikovány na vyhubené. To je příklad i bezblanky kordillerské (Craugaster andi), docela obyčejně působící tropické žabky, jež byla dlouho považována za endemita Kostariky, než byla jednou pozorována i v severozápadní Panamě, nedaleko hranice s Kostarikou. Domovinou této bezblanky by měla být pohoří (tzv. cordilleras) Guanacaste při kostarické hranici s Nikaraguou, Tilarán na severozápadě země, Cordillera Central probíhající středem Kostariky a Talamanca, táhnoucí se od samého západu země po její jihovýchod. V Panamě se jednou tato žába vyskytla při březích řeky Río Claro, jež proudí z Kostariky. Její výskyt byl zaznamenán v nadmořské výšce 560 až 1500 metrů. Není to nějaký zvláště velký obojživelník; větší samice měří od nozder po kloaku maximálně 8 centimetrů, menší samci pak nanejvýš 5,5 centimetru. Hlava je úzká, čenich je poněkud ostrý. Mezi třetím a čtvrtým prstem každé končetiny se nachází jemná blanka; jinak jsou končetiny těchto žab v podstatě bezblanité, což také těmto tvorům vysloužilo jejich český rodový název. Samci tohoto druhu jsou vybaveni nafukovacími měchýřky, s jejichž pomocí vyluzují při námluvách zvuky; americký herpetolog Jay M. Savage, který tento druh formálně popsal roku 1974, označil tyto zvuky za "hluboká zaseknutí, jež jsou několikrát po sobě opakována". Bezblanky kordillerské jsou stromovými žábami, a jsou aktivní po setmění. Nejčastěji byly pozorovány poblíž lesních toků anebo až v pětimetrové výšce nad zemí v drobných "tůňkách" epifytických bromélií. 

Bezblanka rodu Craugastor. Fotografie převzata z webu iNaturalist 

Naposledy byly bezblanky kordillerské pozorovány a dostaly se do sbírek herpetologických výzkumníků v roce 1990, tzn. šestnáct let poté, co byl druh formálně zaveden. V kostarickém distriktu Cascajal v provincii San José byly pozorovány jen v roce 1972, dva roky před popsáním, a nikdy jindy se už neukázaly. Herpetologové po nich pátrali celá desetiletí, ale nepodařilo se jim je nikdy znovu najít. Britská nadace The Rufford Foundation, finančně podporující různé ochranářské projekty po celém světě, vydala v květnu 2014 příspěvek na své webové stránky, v němž představila projekt s cílem najít několik ztracených obojživelníků kostarických pohoří. Bezblanka kordillerská byla mezi nimi, ještě například s atelopem druhu Atelopus chirripoensis, s největší pravděpodobností zcela vymizelým, a kriticky ohroženou rosničkou oranžovonohou (Isthmohyla tica), znovuobjevenou v roce 2011 po šestnácti letech absence v herpetologických sbírkách. Ani tento projekt nebyl, přinejmenším co se znovunalezení bezblanky kordillerské týče, úspěšný. Do dnešního dne se tato žába znovu neukázala, a možná se už ani neukáže. Status kriticky ohroženého taxonu jí IUCN přiřadil v roce 2004. Podle všeho se populace těchto žab v 70. a 80. letech drasticky zmenšily, a je dosti možné, že se již jedná o vyhynulý druh. Přitom oblasti, ze kterých byl znám, byly poměrně nedotčenými přírodními rezervacemi. Existuje tedy podezření, že za úbytek a možné vymizení tohoto druhu žab může chytridiomykóza. Tato nemoc způsobovaná chytridiomycetickou houbou Batrachochytrium dendrobatidis poškozuje obojživelníkům dýchací a nervový systém, a je vysoce infekční. Obojživelníky ve velkém postihuje po celé planetě od konce 80. let. IUCN jako další možný faktor vedoucí k vymizení těchto bezblanek uvádí klimatickou změnu, které její konkrétní dopady však měly na druh neblahý vliv, to se dnes jen stěží dozvíme. Přežívají-li dodnes tyto žáby, pak jen ve velmi malých počtech; v roce 2020 uvedla IUCN, že více než padesát jich ve volné přírodě zbývat nemůže.

Obrazová rekonstrukce bezblanky kordillerské (Craugastor andi). Převzato z webu Encyclopedia of Life

Jistá naděje, že tyto žáby stále žijí, pořád je, byť velmi malá. Kdo ví, možná za pár let bude bezblanka kordillerská překlasifikována na vyhynulou. Děsivé je, že stejný osud postihl i bezpočet dalších žabích druhů, z nichž některé dosud ani nebyly popsány, a o jejich vymření tedy vůbec nevíme. Kriticky ohrožený druh jako je bezblanka kordillerská může posloužit jako červená vlaječka, upozorňující na nesmírnou náchylnost obojživelníků k infekčním nemocem, hrála-li tedy při snížení jejích počtů roli právě chytridiomykóza. Ne všechny silně ohrožené bezblanky z rodu Craugastor však byly poznamenány touto nemocí. C. coffeus z Hondurasu a zřejmě i z Guatemaly je kriticky ohrožen hlavně kvůli degradaci prostředí, v němž žije - subtropických a tropických horských lesů. Čistě honduraský C. fecundus byl ke zřejmému vyhynutí odsouzen stejným způsobem, a to samé platí třeba i o mexickém C. glaucus. Jak bylo zmíněno výše, asi třicet druhů neotropických bezblanek rodu Craugastor bojuje o přežití, a s některými, jako je tato bezblanka kordillerská, se už možná lidé nikdy neuvidí.

Informace pro napsání tohoto článku jsem čerpal z anglické Wikipedie a webů BioLib.cz a IUCN Red List. Pokud by vás více zajímali další drobní zabijáci žab kromě chytridiomykózy, odkáži vás na svůj článek o ranavirech napsaný v rámci Žabího měsíce 2021.

středa 20. března 2024

Anura: Příběh o dobytí planety žábami

Ranní slunce ozářilo prehistorickou krajinu. V suché pustině, porostlé jehličnatými walchiemi, vzlykal vítr, narážeje na červenavě zbarvená skaliska. Jinak vládlo neklidné ticho. Kdesi v roklince, nedaleko mělkého jezírka, vztyčilo se nad rudý písek pár ploutvovitých struktur. Patřily edaphosaurům, býložravým pelykosaurům třímetrové délky, kteří krátce po probuzení nastavovali své zádové plachty slunečním paprskům. Jejich vychladlá těla se zahřívala, unaveně zívali a líně se potáceli mezi nevzrostlými jehličnany, neohrabaně pohybujíc boky ze strany na stranu. Pár z nich čenichalo k pětiprstým stopám, jež za jejich spánku jakýsi velký tvor, snad jiný pelykosaur, zanechal u jezírka. Naštvaně u toho bučeli. Přestávali se zde cítit bezpečně. Vnímali, že do jejich skrýše v roklince přišel nepřítel. Poněkud zneklidněni, shromáždili se na břehu jezírka, a začali popíjet kalnou vodu. A najednou se ozval podivný skřek. Mladší edaphosaurové zvedli hlavy a ve stresu začali jeden o druhého otírat své boky. Funěli, mávali ocasy a bučeli. Starší členové stáda zbystřeli. Zpoza řídce olistěných křovisek na druhé straně vodní plochy se vysunul dospělý ctenorhanchis, masožravý sphenacodontid s nízkou zádovou ploutví, a na stádečko edaphosaurů pohlédl. Chladnýma, až zlýma očkama přejížděl po všech deseti zástupcích skupiny. Nakonec mu sjely k vodě a ke zdroji skřeku, který na jeho přítomnost edaphosaury upozornil. Ve středu jezírka, plovaje na hladině se nacházel patnácticentimetrový gerobatrachus, krytolebčí frogamandr s širokou hlavou a vypouklýma očima. Jeho baculaté tělíčko a krátký ocásek byly ve špinavé vodě sotva vidět. Byl to malý, lehce přehlédnutelný tvor. Ale síla jeho hlasu byla ohromná. Ctenorhachis na něj chvíli nenávistně hleděl, zatímco se ke skřekajícímu frogamandrovi svým naštvaným bučením přidávali nejstarší z edaphosaurů. Po několika desítkách vteřin se dravec odplížil pryč. Jeho šance na ulovení některého z býložravých pelykosaurů kvůli obojživelné potvůrce rychle zmizela. Netrvalo dlouho, a podivný, uši rvoucí zpěv přilákal do jezírka z okolních tůní, posledních dalších pozůstatků dávných dešťů v roklince, další gerobatrachy.


Uběhlo čtyřicet milionů let, svět vyschl a ztratil většinu svých druhů, a hlasy malých polovodních čtyřnožců se docela proměnily. Nadměrná sopečná aktivita, smrtící plyny v podobě oxidu siřičitého a oxidu uhličitého a následné okyselení oceánských vod Zemi nadobro poznamenalo. Mnoho krytolebců vyhynulo. Ale jejich místo zaujali ve stojatých tůních a mokřadech první praví lisamfibiáni. Vzdálení příbuzní gerobatrachů žili v centru obrovského kontinentu, svazující všechny velké souše dohromady. 

Dva triadobatrachové se družili na kmeni velké padlé plavuně, jejíž větve se ztrácely pod zářící vodní hladinou. Deseticentimetroví obojživelníci s miniaturními ocásky na sebe dlouze pohlíželi. Jednalo se o dva samce, a oba se v přítomnosti toho druhého cítili dobře. Jejich těly náhle prošel jakýsi společný impulz, a skočili hbitě do vody. Ponořili se do tůňky, a kopali svýma mírně prodlouženýma zadníma nohama, míříc ke dnu. Jeden z nich popadl čelistmi velkou larvu vážky, pevně sevřel její kroutící se tělíčko, a po chvíli už ke dnu padala její hlava, s chirurgickou přesností oddělena od zbytku těla. Druhý triadobatrachus se také zaměřil na mladou vážku, jež instinktivně započala úprk k hladině. Nemělo jí to být nic platné, odletět z hladiny nemohla. Snažila se však za každou cenu uniknout. Hladový triadobatrachus nemyslel na nic jiného, než na oběd. Blížil se, otevíral svou širokou tlamu, a náhle... na jeho místě jen krvavá skvrna. Ulovil si ho pětadvaceticentimetrový barasaurus, hbitý vodní paraplaz vyzbrojený ostrými zuby a dlouhým ocasem, jenž ho ve vodách poháněl s velkou rychlostí, alespoň ve srovnání s triadobatrachem. Druhý obojživelník ucítil ve vodě zápach druhovy krve, a bez přemýšlení vyskočil opět na kmen plavuně. Kdo ví, jaké pocity se odehrávaly v jeho mysli. Jeho večerní skřekot však zněl melancholicky, posmutněle, jako by zoufale a toužebně prosil dalšího zástupce svého druhu, aby mu dělal společnost.


Skončil trias, a Země si prošla podobnou krizí, jako na konci permu - jen těch druhů vyhynulo ve srovnání s předchozím kataklyzmatem poněkud méně. Savcotvární plazi, vzdáleně příbuzní edaphosaurům, ztratili své dominantní postavení ve světě. Nyní, v juře, Zemi vládli dinosauři. Mohutní dlouhokrci požírající listí desítky metrů vysokých kapraďorostů a cykasů, draví bipední zloduši pronásledující je na každém kroku... a létající příbuzní dinosaurů, s dlouhými ocasy, shromažďující se na pobřežích a v hejnech odlétávající před těmi teropodními predátory, přeplouvajícími z jednoho jurského ostrova na druhý při hledání kořisti! Ticho dávno zapomenutého světa nahradily troubení, řev a zpěv těch nejroztodivnějších ošupiněných a opeřených obratlovců.

Sedmihlavé stádo býložravých adeopapposaurů, pochodujících po zadních končetinách, zamířilo ke křišťálově čistému horskému potoku. Jeho členové zanořili tlamy do chladivé vody, a začali ji hltat. Ani si nevšimli drobounké, třícentimetrové žabičky, jedné z prvních pravých žab vůbec, rozvalující se na světle šedém kameni vystupujícím z potoka. Jeden adeopapposaurus ji možná na chvíli zaregistroval, ale nijak ho nevzrušila. Tato malá žabička byla vieraella. Byla takovým prototypem nové úspěšné skupiny obojživelníků. Tělo měla vybaveno prodlouženými zadními končetinami s plovacími blánami, uměla skákat, a její lebka byla mřížovaná. Když se jeden adeopapposaurus otočil, a zamáchal nad ním koncem svého tuhého ocasu, vyděsila se, a odrazila se do výšky deseti centimetrů a zhruba stejné dálky, konče v chladivé vodě. Nechala se proudem odnést trochu dál. Vývoj žab pokračoval.


V průběhu dalších desítek milionů let se svět opět výrazně změnil. Obří superkontinent, který dal vzniknout dvěma masám souše, už na Zemi nic pořádně nepřipomínalo. Dinosauři dominovali co do počtu a rozmanitosti, a obsadili každý kout planety. Dlouhokrcí sauropodi, čtyřnozí a dvounozí ornitopodi, plazopánví karnivoři a stále narůstající počet opeřenců schopných přinejmenším plachtit ze stromu na strom žili jak na planinách západní Laurasie, tak v pralesích východní části pozdějšího asijského kontinentu. Opeřenými dinosaury se to tam jen hemžilo. A ze skrytu kapradin, vodních přesliček a prvních leknínů je pozorovali viarellanini raně křídoví bratranci.

Skupinka čtyřkřídlých, tmavě zbarvených microraptorů s kovově lesklým peřím poskakovala po měkké, více či méně obnažené půdě po vydatném dešti, pátrajíc po hmyzu a žížalách. Nedaleké jezero, k němuž se všechna zvířena z blízkého okolí, z rozsáhlého smíšeného lesa v úpatí gigantického vulkánu, chodila napájet, bylo domovinou liaobatrachů, raných zástupců žabí čeledi blatnicovitých, jež od nozder po kloaku měřili asi sedm centimetrů. Se zapadajícím slunkem se liaobatrachové začali shromažďovat na břehu. Microraptoři, břicha naplněná k prasknutí, z větví stromů sledovali jejich námluvy. Nejprve se k sobě shlukli samci, a zatímco čekali na pozdější příchod větších samic, vzájemně na sebe skákali a trénovali si jeden na druhém pářící chování. Ve chvíli, kdy se měsíc v úplňku vynořil zpoza černých mračen, objevily se první samice. Jedna se usadila na vlhké hlíně hned u vody, k níž nasměrovala svou kloaku. Než se naděla, skočil k ní drobounký samec, a zmáčkl ji v tříslech. Během následujících minut vypustila samice do vody na sedm tisíc vajíček. Mnohá z nich byla okamžitě ukořistěna rybami, několik z nich však kleslo ke dnu jezera, kde je po oplodnění měly čekat další čtyři měsíce vývoje. Avšak této noci se lepšího osudu nedočkala. Námluvy čínských prablatnic byly náhle vyrušeny hrozivými zemskými otřesy. Pískání dinosaurů z hlubin lesa vneslo do obyvatel jezerní oblasti pocit paniky. Stromy začaly padat, když se obrovští borealosauři o hmotnosti desítek tun sunuli pryč. Na noční obloze se objevovaly rudé linie. Žhavé vývržky soptícího vulkánu bičovaly krajinu. Někteří liaobatrachové zamířili ve skocích do vody, jiní se skryli ve vegetaci porůstající břeh. Nikde však nebyli v bezpečí. Než se naděli, bylo celé jezero překryto sopečným prachem a popelem. Zbyly z nich jen jejich jemné, v prostředí jezera zaneseného vulkanickým materiálem však dobře zachovalé kostry.


Starou domovinou triadobatrachů, jež se změnila k nepoznání, pobíhali dva malí majungasauři. Byly to potvůrky bystré, hbité a velmi dravé. Jejich matka spala mezi křovisky, vyčerpaná z neúspěšného pokusu o zabití jakéhosi zubatého dinosaura. Dvounozí, červenavě zbarvení ďáblíci se mezi sebou pošťuchovali. Jeden druhého popadl čelistmi za kratinkou přední končetinu a zatahal, jako by ji chtěl svému sourozenci prodloužit. A druhému se to nelíbilo. Dvakrát zacvakal zuby a dal mu hlavičku. Ta bolela možná ještě víc. První sourozenec se trochu zarazil. Zůstal stát na místě. Jeho druh cvakal zoubky a varoval ho, ať už další tahání za ručku nezkouší. Vtom první mládě vypísklo hrůzou. Z křovin vyletěla obrovská bestie, otevřela svou širokou tlamu, z té ve vteřině vyletěl dlouhý, slizký jazyk... a první mládě završilo svůj nedlouhý život. Jediné, co cvakalo, byly jeho krční obratle, ožužlávané obrovitou žábou pořád dokola, dokud tělíčko majungasaura nebylo dost vláčné na to, aby si byla jista, že jej může vcelku spolknout. Druhé mládě vystartovalo směrem k matce. Než se ta vzpamatovala ze ztráty jednoho ze svých potomků, byla už ďábelská žába pryč.

Od nozder po kloaku dlouhá přes čtyřicet centimetrů, s tlamou širokou přes patnáct centimetrů a s celkovou tělesnou hmotností kolem čtyř a půl kilogramu byla beelzebufo největší žábou všech dob. Monstrózní ropucha se sunula madagaskarskými lesy pár milionů let před naprostým vymizením tvorů, jejichž mláďata běžně lovila. Jen málo zvířat si na ni dovolilo. Dospělým majungasaurům nechutnala, a pohybovala-li se podél řeky či jezera obývaného obřími krokodýly, ani ti na ni příliš neměli chuť. Po neskutečně dlouhé době, kdy se žáby před dinosaury skrývaly a žily jen v jejich stínu, dosáhly nové fáze svého vývoje. Nyní skřekaly, že tu jsou, a že tu budou dál. A jak pravdivý ten jejich ďábelský skřekot byl...


Něco se stalo. Nastalo další velké kataklyzma, vyvolané pádem meteoritu, a více než polovina druhů planety vymizela. Spolu s dinosaury, pterosaury a gigantickými mořskými plazy se s ní rozloučily i některé žáby, ale skupina jako taková vymírání přečkala, a dočkala se dalšího velkého rozrůznění. Miliony let po této události se na africkém kontinentu vynořili první afroskokani a hrabatky, v zemi staré ďábelské beelzebufo první létavky a mantelovití, a s koncem dlouhých třetihor, během nichž se klima na Zemi postupně ochlazovalo, i první rohatkovití v izolované Jižní Americe. Žáby ovládly nejen prostředí sladké, ale i brakické vody. Některé se naučily plachtit, přemisťovat se ze stromu na strom za pomocí blan mezi prsty kooptovaných k tomuto novému způsobu pohybu. Rozvinuly se do nových skupin s novými znaky. Jedna skupina se dokonce začala vyzbrojovat jedem z mravenců, své oblíbené potravy. Daleké končiny severu i jihu byly osídleny žábami.

Vysoké rákosy prorazila hlava gomphotheria, velkého chobotnatce s kly vyrůstajícími nejen z horní, ale i ze spodní čelisti. Jakmile se slonovina utvářející jakési dláto objevila nad vodou, neboť se chobotnatec potřeboval napít, na hladině jezera sebou mrskly tři žabky a odplavaly pryč. Byli to palaeobatrachové, deseticentimetroví žabáčci trávící většinu svého času ve vodě. Díky svým pytlovitým plícím mohli zůstat ponořeni po značně dlouhou dobu. Trojička, kterou napájející se gomphotherium vystrašilo, však neměla zrovna velké štěstí při potápěcím dobrodružství. Pár minut poté, co odplula od břehu, pronikl hladinou vody ostrý objekt. Jeden palaeobatrachus to schytal. Skončil nabodnut, a spolknut velkým růžovým dinosaurem s dlouhýma, sloupovitýma, černýma nohama. Pravěký plameňák palaelodus přišel žabáčkům připomenout, že časy, kdy žáby požíraly potomstvo jeho příbuzenstva, byly dávno ty tam. 


Černožlutou pralesničku barvířskou náhle cosi uchopilo. Bylo to pět dlouhých struktur napojených na přední končetinu obnaženého, neosrstěného dvounožce. Než se pralesnička naděla, byl jí o záda otřen ostrý hrot jakéhosi klacíku. A pak byla zase umístěna na kmen pralesního velikána, k jehož broméliovým ozdobám tam nahoře, desítky metrů nad zemí, mířila s jediným cílem - aby nakladla neoplodněné vajíčko do vodních jeslí v listech rostliny, v nichž zanechala svého vyvíjejícího se pulce. Tekutá látka z jejích zad necelou hodinu na to zabila ptáka. Lidští lovci z Amazonského deštného pralesa využili jed žáby pro vlastní užitek, ale nechali ji dále být... na rozdíl od těch, kteří v lese vidí jen peníze, v půdě jen investice, a kteří domovinu těchto zvířat ničí pro velké zisky. Ani vykořisťovaní dřevorubci, nucení kácet stromy, jež jsou domovem nejen pro tyto pralesničky, nejsou zodpovědni za zmařené osudy pralesních obyvatel. Přišli noví vládci a zároveň ničitelé. Jsou to lidé s koncentrovanou ekonomickou mocí, kteří si hladí kravaty v luxusních kancelářích tisíce a tisíce mil od míst destrukce. Oni jsou ekvivalentem sopečných erupcí na přelomu permu a triasu, které předchůdci žab přečkali, a meteoritu, který vyhladil dinosaury, ale žáby ušetřil. 

Žáby bojují. Některé více, než jiné. Bojují o přežití ve znečištěném světě. Ve světě, který neovládl jeden druh, ale který ovládlo jedno procento onoho druhu - jedno procento rozhodující o osudu celé planety. O osudech více než 7600 druhů žab z pětapadesáti čeledí, a o osudech jejich různorodých domovin, od deštných lesů přes travnaté pláně až po mokřady. Žáby se velmi rozrůznily pod tlakem vnějšího prostředí, jehož změny různé z jejich skupin co pár milionů let donutily ke speciaci. Jejich dlouhý vývoj, spletitý keř sestávající z bezpočtu větví, trval kolem dvou set milionů let. Od chvíle, kdy gerobatrachové, krytolebčí frogamandři zachránili edaphosaury před dravým ctenorhachisem, uběhlo neuvěřitelných 290 milionů roků. Žáby ovládly planetu, a co do počtu druhů v současném světě naprosto překonaly savce. 


Příběh skupiny Anura je příběhem o dobytí planety. O dobytí planety žábami. To však neznamená, že by měly svět v hrsti. Dokud bude tolik zemského povrchu v rukou tak malé skupiny lidí, budou žáby v ohrožení. V přírodě vyhubení středoameričtí atelopové, kriticky ohrožené chilské vodnice, zcela vybité kostarické ropuchy zlaté či též vyhubené australské vačnaté žáby tlamorodky jsou jen některými vybranými svědectvími o ohroženosti této význačné skupiny obojživelníků. Žáby, vždy náchylné na změny, to v dnešním světě vůbec nemají jednoduché. Záleží na každém z nás, aby pro ně byla vytvořena lepší budoucnost, a planeta Země byla nadále žabí planetou.

Tento příběh jsem napsal jako oslavu žab ke dni 20. března 2024. Dnešní den je Světovým dnem žab (World Frog Day), a je tedy příležitostí k připomenutí si významnosti těchto živočichů v naší celoplanetární komunitě. Pokud by vás dále zajímal vývoj žab za posledních pár stovek milionů let, přečtěte si článek Evoluce žab, který jsem napsal v rámci Žabího měsíce 2021. Zajistěme žábám dobrou budoucnost, vždyť jsou to obdivuhodní obratlovci!

úterý 19. března 2024

Lovec krokodýlů - Setkání se skokanem na řece Macal

Setkání se skokanem na řece Macal. Steve Irwin se vydal na dobrodružství do nitra Yucatánského poloostrova. Nachází se na řece Macal v Belizi, a pátrá po krokodýlu Moreletově (Crocodylus moreletii). Ačkoliv jeho cesta je protkána především setkáními s místními plazy, od leguánů po křovináře aksamitové (Bothrops asper), po překonání peřejí jej čeká i krátké blízké seznámení s jedním bezocasým obojživelníkem. Steve už těchto obojživelníků při pádlování na řece zahlédl asi tisíc - jsou dobrými indikátory toho, že je řeka čistá. Žáby jsou totiž na znečištění vod zvláště náchylné. Zvířetem, které Steve chytne do rukou, je jeden ze čtyř druhů skokanovitých (Ranidae) vyskytujících se v Belizi. Jde o zástupce podrodu Lithobates, nejpravděpodobněji skokana Julianova (Rana/Lithobates juliani), anglicky nazývaného "Maya Mountain frog". Tento nepříliš velký skokan, žijící v nížinných oblastech v nadmořské výšce 100 až 915 metrů, je v současné době veden na Červeném seznamu IUCN jako druh téměř ohrožený, zatímco ostatní tři belizští skokani jsou dosud považováni za málo dotčené druhy. Steve si nejprve namočí ruce, aby dotykem kůži obojživelníka příliš nevysušil. Poté, co se mu to podaří, ukáže nám tympanum, tedy vnější bubínek žab, a poukáže také na jednu podobnost skokanů s jím tolik milovanými krokodýly - jako mnoho zvířat adaptovaných na život v řekách či jezerech, mají tito obojživelníci oči na vršku hlavy. Mohou tedy plavat při hladině, většina těla ponořena pod vodou, a nad ní se nacházejí jen jejich vypouklé oči, jež jim dávají dobrý zrakový smysl. Většina žab je schopna vidět barvy i po setmění - mají zřejmě mnohonásobně lepší zrak než my, lidé. Po vypuštění skokan plave pryč; přední končetiny připíná k tělu a pohání se vpřed dlouhými, osvalenými zadními nohami.

Klip z epizody Řeka nad přehradou (River of the Dammed) z poslední série zábavně vzdělávacího cyklu Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter), poprvé odvysílaná v červnu 2003 na Animal Planet.

pondělí 18. března 2024

Když na Antarktidě žily žáby...

Dnešním dnem, tedy pondělím 18. března, začíná na blogu Blogorgonopsid slíbený Žabí týden 2024! Bude tak následovat projekty Žabí měsíc 2021, Žabí týden 2022 a Žabí týden 2023, jež byly věnovány této velmi sympatické skupině bezocasých obojživelníků. Témat, kterých jsem se na svém takřka patnáctiletém blogu ještě nikdy nedotkl, je opravdu mnoho, a jediný týden na napsání článků o nich rozhodně nepostačí. Budu však rád, pokud vás některý z těchto příspěvků zaujme - a pokud mezi těmi z vás, kteří žáby zrovna nemusí, probudí k těmto zvířatům respekt, pak zcela jistě splní svůj účel. Ale dost už povídání na úvod. Podívejme se společně na první téma, které hodlám v rámci letošního Žabího týdne řešit.

Antarktida je kontinent, který bývá vnímán jako mrazivý, drsný, hostilní k životu. Proto je také jediným kontinentem, na němž trvale nežije lidská populace; ve výzkumných stanicích se na ní střídají pouze různé vědecké týmy z jiných koutů světa. Zvířaty, jež si s Antarktidou asociujeme nejvíce, jsou tučňáci, přestože většina druhů tučňáků vlastně antarktický kontinent neobývá; žije jich na něm jen pět z osmnácti druhů. Pro zájemce o paleontologii a zvláště tedy paleozoologii je Antarktida nadmíru zajímavá, neboť vydala například fosilní pozůstatky jurského teropoda Cryolophosaurus ellioti, jeho sauropodomorfního současníka, "ledovcového ještěra" Glacialisaurus hammeri či svrchnokřídového ankylosaura Antarctopelta oliveroi. Z antarktického kontinentu je do dnešního dne popsáno šest dinosauřích taxonů; poslední, Imperobator antarcticus, byl formálně popsán až v roce 2019. Mrazivý jižní kontinent však vydal i celou řadu dalších význačnějších a poměrně velkých fosilních obratlovců, od plesiosaurů po pterodactyloidní ptakoještěry. British Antarctic Survey získala z Antarktidy na 40 000 fosilních exemplářů gastropodů, mlžů, prehistorických rostlin a dalších skupin organismů. V roce 1969 byly na Antarktidě nalezeny pozůstatky therapsida ("savcovitého plaza") rodu Lystrosaurus z permského období, a jinak vědci nalezli na kontinentu i řadu pozůstatků savců z třetihor a čtvrtohor; první fosilní antarktický savec, vačnatec z čeledi Polydolopidae, byl vědecké komunitě představen v článku Michaela Woodburna a Williama Zinsmeistera publikovaném v časopise Science roku 1982. Do roku 2020 však nebyli z Antarktidy známi žádní ektotermní (nesprávně "studenokrevní") fosilní živočichové, tedy "plazi" (uvedeno v uvozovkách, neboť se nejedná o přirozenou skupinu) a obojživelníci. Poslední z temnospondylů, třímetrový Koolasuchus cleelandi z australské Victorie, se možná na území Antarktidy proháněl před 120 miliony roky, když byl australský kontinent v rámci Gondwany spojen s tím antarktickým, nicméně žádné fosilie tohoto zvířete nepocházejí přímo z nejjižnějšího kontinentu naší planety. S 23. dubnem 2020 byl v časopise Science Reports publikován článek Thomase Mörse, Marcela Reguera a Davita Vasilyana, který poskytl vhled do světa antarktických obojživelníků prostřednictvím popisu jisté fosilní žáby.

Blízká příbuzná fosilní antarktické žáby, zavalitka helmová (Calyptocephalella gayi) z Chile. Fotografie z webu iNaturalist

Na základě fosilního materiálu nalezeného na ostrově Seymour poblíž Antarktického poloostrova, sestávajícího z kosti kyčelní (ilium) a fragmentu lebky, přiřadili zmínění výzkumníci tuto žábu k rodu Calyptocephalella, jemuž se česky říká zavalitka. V současné době žije jediný druh tohoto rodu, a to zavalitka helmová (Calyptocephalella gayi), endemicky se vyskytující na území Chile. Nejstarší pozůstatky zástupců tohoto rodu žab jsou známy z maastrichtu, posledního stupně křídy, tedy z doby před 72,1 až 66 miliony let. Na konci křídy byly tito obojživelníci poměrně dosti hojní v Patagonii. Několik fosilních druhů zavalitky je známo z Jižní Ameriky, nicméně pozůstatky z ostrova Seymour byly prvním důkazem existence těchto žab i mimo současný jihoamerický kontinent. Jihoamerické zavalitky až na zavalitku helmovou mizí z fosilního záznamu v epoše miocénu, pravděpodobně kvůli poklesu vlhkosti souvisejícím s výzdvihem And. Jediný žijící druh změně podmínek unikl proto, že se vyskytuje na druhé straně od andského pohoří, jež oblast argentinské Patagonie odděluje od Chile. Ilium a fragment lebky z ostrova Seymour jsou eocénního stáří; byly odebrány ze souvrství La Meseta, konkrétně z lokality známé jako "Marsupial Site" ("naleziště vačnatců"), a kromě kostí savců a této žáby vydalo také žraločí zuby, kosti kostnatých ryb či semena leknínů. Před 40 miliony let vypadalo toto území úplně jinak, než v dnešní době; jednalo se o oblast teplých mokřadů, v jejichž leknínových porostech na hladině skřehotaly žáby. Materiál, na základě něhož Mörs a jeho kolegové zvíře popsali, byl nalezen během argentinsko-švédských paleontologických expedic v letech 2011 a 2013 a umístěn do Švédského přírodovědného muzea ve Stockholmu. Ačkoliv přesné zařazení k druhu či popsání nového fosilního druhu nebylo možné kvůli skorosti materiálu, Mörs a jeho kolegové došli k závěru, že ilium patří zavalitce; ve svém článku ji označují zkrátka jako blíže neidentifikovaný druh tohoto rodu, tedy jako Calyptocephalella sp. 

Fragment lebky seymourské zavalitky z epochy eocénu. Obrázek z článku Mörse a jeho kolegů

První kdy popsaná kost obojživelníka z Antarktidy je dosti malým předmětem, dlouhým 3,9 milimetru na délku. Plochý a lehce zahnutý lebeční fragment je v nejširší a nejdelší části dlouhý 2,7 milimetru. Jde tedy o dva nesmírně drobné pozůstatky, jejichž prozkoumání bylo možné opravdu jen pod mikroskopem. Autoři studie ve svém článku upozornili na to, že ornamentace na kusu lebky se podobá ornamentaci na lebce obrovské madaskarské žáby Beelzebufo ampinga, jež žila před 70 miliony let, a jež možná požírala i mláďata dinosaurů. Fylogeneticky nejblíže byli této antarktické žábě (a jejím příbuzným, včetně dnešní zavalitky helmové) rody Baurubatrachus a Telmatobufo; druhý jmenovaný patří do stejné čeledi jako zavalitky, a je reprezentován čtyřmi současnými druhy žijícími pouze v jižní části Chile. Brazilský Baurubatrachus, reprezentovaný dvěma druhy popsanými v letech 1990 a 2022, vymizel s úplným koncem křídy před 66 miliony let. Společně tyto žáby patří do kladu Australobatrachia, zahrnujícího kromě čeledi brazilenkovitých (Calyptocephalellidae) ještě čeledi Limnodynastidae a Myobatrachidae, které jsou obě - poněkud kuriózně - česky označovány jako paropuchovití. Mörs a jeho kolegové provedli také analýzu klimatických parametrů území, na základě níž zjistili, že v nejteplejších měsících před oněmi 40 miliony let panovala v oblasti teplota průměrně okolo 14°C a v nejchladnějších měsících pak kolem 3,75°C. V těchto podmínkách mohly antarktické zavalitky bez problémů existovat. Území Antarktidy si v eocénu "užívalo" skutečně mnohem vyšších teplot, než dnes. Pro srovnání, ve chvíli, kdy je tento článek psán, panuje na ostrově Seymour teplota -6°C; v období blížící se zimy na jižní polokouli teplota klesá v oné oblasti průměrně na -21°C. Obojživelníci na území Antarktidy nežijí již miliony let, a nález fosilie zavalitky na ostrově Seymour tak poskytl vzácný pohled do úplně jiného světa; do doby, kdy na Antarktidě žily žáby...

Zdroje informací:
Calyptocephalella (Wikipedia)
Fossils from the Antarctic (British Antarctic Survey)

V rámci Žabího týdne 2024 vás čekají další články týkající se bezocasých obojživelníků, včetně příspěvků do rubriky Videa!

neděle 17. března 2024

Nové dokumenty o přírodě z prvních tří měsíců roku 2024

Přesně po měsíci přináším do rubriky Dokumentární novinky další příspěvek o nově vydaných filmech a seriálech s přírodopisnou tématikou, které vyšly v posledních třech měsících. Předchozí článek, publikovaný 17. února, pojednával o živě vysílaném Winterwatch 2024, dokumentu When Whales Could Walk o raných kytovcích či o čtyřdílné sérii Wilderness with Simon Reeve. Od té doby toho vyšlo opravdu nemálo. Do tohoto článku jsem zařadil i jeden titul, který jsem v tom předchozím vynechal, byť byl uveden už v první polovině ledna. Vězte, že nových dokumentů o zvířatech - vyhynulých i současných - vychází opravdu mnoho, a já je zkrátka nestíhám všechny zařazovat do této rubriky. Pokud víte o něčem, co jsem ani nezmínil, rozhodně se s tím podělte v komentářích! A teď se podívejme na všechny ty nové dokumenty...

Silverback

7. ledna ve 21:00 greenwichského času uvedla televizní stanice BBC Two celovečerní dokumentární film Silverback (Stříbrohřbet) režiséra a producenta Milese Blayden-Ryalla, který má na svém kontě také například televizní snímek Mummy's Little Murderer. Tento 90 minut dlouhý film dokumentuje tříměsíční misi kameramana divoké přírody Vianeta Djengueta (Planet Earth III, Tigers About the House, Primates) v Národním parku Kahuzi-Biega v Demokratické republice Kongo. Vianetovým cílem je pořídit důkladný záznam toho, jak se tamní ochránci snaží pečovat o gorily východní nížinné, jež jsou kriticky ohrožené a jež jsou zároveň nejen největším poddruhem gorily, ale také největším žijícím primátem na Zemi. Vianet se začleňuje do gorilí tlupy, aby pořídil intimní dokument z jejich životů. Tři měsíce trvající přizpůsobovací proces jej postupně vrhá hlouběji do dynamiky gorilí skupiny, jejíž členové na něj reagují různými způsoby. Vůdce tlupy, stříbrohřbetý samec Mpungwe vážící 254 kilogramů, na něj v jednu chvíli ve filmu dokonce zaútočí, byť jeho cílem není - jak Vianet sám prohlásil v rozhovoru s BBC - kameramanovi ublížit. I tak to byl však pro lidského návštěvníka hrozivý zážitek, poněvadž mu gorila uchopila chodidlo, a na tu sílu gorilí ruky, kterou v tu chvíli pocítil, nikdy nezapomene. Faktem je, že habituační proces člověka do gorilí skupiny může trvat dva až deset let, a bude úspěšný jen tehdy, je-li stříbrohřbetý vůdce skupiny pro. Vianet chtěl gorily adaptovat na přítomnost lidí, aby si na ně zvykli, a aby pak za těmito primáty mohli jezdit turisté a své peníze tedy dávat do jejich ochrany. Podařilo se mu za pouhé tři měsíce, což je nesmírně krátká doba, přesvědčit stříbrohřbeta Mpungwe, aby ho adoptoval, a aby umožnil více lidem blízká setkání s touto tlupou? Pro zjištění odpovědi na tuto otázku se budete muset na film sami podívat. Věřte mi však, že závěr snímku je skutečně velmi překvapivý. Výkonnými producenty Silverback byli James Barton-Steel (Afghanistan), Guy Gilbert (Hunting Britain's Most Wanted), James Kermack (Chernobyl), Julien Loeffler (The Waterhouse) a Andrew Zikking (Ocean Wonders). Hudbu k filmu složil Johnny Yates (Not A Game). Silverback byl vyroben společnostmi Featuristic Films a Off The Fence. 


NOVA: Hunt for the Oldest DNA

Tento 53 minut dlouhý dokumentární film z dlouhodobě vysílané série NOVA, uvedený premiérově na americké televizní stanici KPBS TV a následně na streamovací službě PBS App+ ve středu 21. února, se zabývá hledáním nejstarší DNA. Cílem Hunt for the Oldest DNA (Hledání nejstarší DNA) je seznámit diváky s hledáním DNA vymřelých zvířat v jejich fosilních pozůstatcích, což se po desítky let ukazovalo jako velmi těžké, ne však nemožné. Film je zaměřen hlavně na vědce a studenty z Kodaňské univerzity; jeden student, Eske Willerslev, si v roce 1995 při sledování kálejícího psa v dešti uvědomil, že trus zvířete v kombinaci s deštěm "zanáší" jeho DNA do půdy, které se v ní pak uchová jako tzv. "ancient environmental DNA". Nejlepší půdou, ve které se tato prastará environmentální DNA může zachovat, je pak permafrost, tedy věčně zmrzlá půda, což výzkumníky nutně zavedlo do Arktidy. S pomocí nové metody nazvané "shotgun sequencing" ("brokovnicové sekvencování") pak vědci z Kodaňské univerzity - včetně Willersleva, jehož psí špionáž a zdánlivě bláznivý nápad mu vynesly profesorský titul - získávají nové informace o fauně doby ledové z oblasti severovýchodního Grónska. Environmentální DNA, které se jim dostává studovat, je až 2 miliony let staré, a může o pleistocénní fauně prozradit více, než pár dosud nalezených mumií mamutích mláďat a další zvířeny ze Sibiře. Ve filmu se hovoří o pliocénních a pleistocénních velbloudech, mamutech, bizonech i grónské flóře, jež v dnešní arktické poušti rostla v dobách meziledových, kdy bylo na severu dokonce tepleji než dnes. Hunt for the Oldest DNA režírovala Niobe (Carbon - The Unauthorised Biography), jež k dokumentu také napsala scénář. Producenty jsou Ally Barry, Richard Stone a Sandra Tober (Equus: Story of the Horse). Hudbu k filmu složil Jonathan Kawchuk (Clara, The Nature of Things). Pro sérii televizní společnosti PBS, ZDF a Danish Broadcasting Corporation připravily film společnosti Handful of Films a HHMI Tangled Bank Studios.


Killer Crocs with Steve Backshall

O novém seriálu Steva Backshalla zaměřeném na krokodýly jsem se vám zmínil v předchozích dokumentárních novinkách, a to doslova dva dny před jeho premiérou. Killer Crocs with Steve Backshall (Zabijáčtí krokodýlové se Stevem Backshallem) je dvoudílný dokument, který byl v premiéře odvysílán na britské stanici Channel 5 ve dnech 19. a 20. února 2024. Oblíbený televizní přírodovědec, dobrodruh, horolezec a kajakář Steve, známý zvláště z dokumentu Deadly 60 (Vražedných šedesát/60 zvířecích zabijáků), se v něm vydává do rezervace Ndumo Game Reserve v Jihoafrické republice za krokodýly nilskými. Tato rezervace je známa pro svou velkou koncentraci krokodýlů; žije zde třetí největší populace druhu Crocodylus nilocitus na světě. Stevovým cílem je dostat se k nim co nejblíže - diváci tedy mohou očekávat klasickou backshallovskou akci, tzn. plavání s krokodýly v řece bez ochrany, zápasení s nimi (avšak pro vědecké účely v přítomnosti výzkumného týmu!) a sem tam nějaký ten dobrý "přírodohistorický" segment ilustrující, jak tito plazi žijí, loví a rozmnožují se. Dokument se také zabývá problematikou lidožravých krokodýlů. Druhá epizoda je zaměřena na hledání Henryho, pětimetrového krokodýla nilského, patřícího k největším v celé rezervaci. Cílem je zjistit, proč tolik vyrostl. Režisérem Killer Crocs with Steve Backshall je Tom Whitworth (My Family and the Galapagos), producenty seriálu jsou pak Wendy Darke (Expedition with Steve Backshall) a Rowan Musgrave (Deadly Pole to Pole). Kameramanem seriálu byl Graham MacFarlane (The Year Earth Changed), který také vystupuje v jedné epizodě. Killer Crocs with Steve Backshall je dílem společnosti True To Nature. V budoucnu nás čeká vydání podobně strukturovaného dvoudílného dokumentu o hroších, též provázeného Stevem.


Secret World of Sound with David Attenborough

Nejnovější přírůstek na neskutečně dlouhý a velký respekt si zasluhující seznam děl dokumentárního veterána Davida Attenborougha je trilogie Secret World of Sound (Tajemný svět zvuku). Ta se v premiéře vysílala na televizní stanici Sky Nature každou neděli od 25. února do 10. března. Uváděna byla také postupně na streamovací službě NOW. V tomto seriálu se David Attenborough pokouší divákům zprostředkovat vhled do zvířecí zvukové komunikace, a seznámit diváky s tím, jak různí živočichové využívají zvuky k získání potravy nebo k nalezení partnerů. První díl, Hunters and Hunted (Lovec a kořist), je zaměřen na důležitost vnímání zvuků při lovu nebo při unikání predátorům; s Davidem se podíváme například na puštíky vousaté, jež jsou schopni zaznamenat svým citlivým sluchem každý pohyb drobného hraboše i na velkou vzdálenost, a dozvíme se, jak severoamerické tarbíkomyši reagují na nebezpečí v podobě chřestýšů tím, že bubnují svýma nohama. Druhá epizoda, Love and Rivals (Láska a rivalové), se zabývá důležitostí zvukové komunikace pro rozmnožování různých tvorů, od gibonů přes skorce a lyrochvosty až po hlubokomořské ryby. Ve třetí epizodě, Finding a Voice (Nalezení svého hlasu), nám David umoží vhlédnout do životů mláďat, pro něž je zvuková komunikace skutečně velmi důležitá k prošení rodičů o potravu a k přežití celkově; podíváme se například na kajmany, jejichž mláďata se ozývají z hnízda hned po vyklubání se z vajíček. Secret World of Sound with David Attenborough je dílem britské společnosti Humble Bee Films a kanadské Infield Fly Productions. Režiséry jsou Nalini Crack (Fierce), Thomas Kent (Amazing Animal Friends), Bridget Appleby (Life in Colour), Gemma Brandt (Attenborough's Life That Glows) a Rebecca Hart (Our Great National Parks). Spolu s nimi seriál produkovali Stephen Dunleavy (Natural World: Komodo Dragon), Sharmila Choudhury (David Attenborough's Natural Curiosities) a Dugald Maudsley (Curb Your Carbon). Kameramany seriálu byli například Ben Palmer (Dimension 20), Alexander Falk (Peaking) a další. Hudbu k dokumentu složila skladatelka Suad Bushnaq, známá pro svou práci na soundtracku k letos vydanému dobrodružnému filmu Mountain Boy. Každá epizoda Secret World of Sound with David Attenborough je zakončena pětiminutovým filmečkem ze zákulisí. 


Flyways

Milovníkům ptactva a zájemcům o jeho ochranu se jistě bude líbit nový dokument Flyways (Trasy letů), který se premiérově vysílal ve středu 7. února jako 10. epizoda 42. série cyklu Nature na americké stanici PBS. Tento třiapadesátiminutový film se zabývá migrujícími pobřežními ptáky; více než 200 druhů severoamerických ptáků každoročně táhne v různých časových obdobích podél břehů Spojených států a Kanady, přičemž někteří z nich míří až do Arktidy, a nemálo z nich přes Severní Ameriku jen přelétá z jižní polokoule. Tento film je věnován hnutí ochránců přírody, pozorovatelů ptáků a vědců, kteří si moc dobře uvědomují, že migrace tohoto ptactva jsou ohroženy klimatickou změnou a urbánním vývojem. Opeřence, jako jsou kolihy východní, vodouši žlutonozí, jespáci rezaví či břehouši aljaští se snaží chránit, a zároveň usilují o lepší pochopení migrace a porozumění migračním trasám těchto pobřezních ptáků. Někteří jsou vybaveni sledovacími zařízeními, pomocí nichž mohou vědci zjistit, kudy tito ptáci létají, a jak získaná data a informace aplikovat v ohledu na ohrožení migračních tras těchto živočichů rychle se měnícími klimatickými podmínkami současné doby. Scénáristou, producentem a režisérem filmu Flyways je Randall Wood (Australia's Great Flood), na scénáři a produkci se pak podílela i Rebecca McElroy (Sea Turtle Odyssey). Za hudbou pro film stojí skladatel Cezary Skubiszewski (Red Dog); hudba byla nahrána v Red Moon Studios Australia. Hlavními kameramany byli Nathaniel Chambers (Deadliest Catch) a Iris Ng (Strays), a s drony při natáčení pracoval Hao-jan Chang (Manfei). Flyways z PBS je v podstatě zkrácenou verzí celovečerního, 85 minut dlouhého snímku Randalla Wooda s názvem Flyways: The Untold Journey of Migratory Shorebirds, který šel loni v květnu do australských kin. Spolu s produkční společností Storyland tuto kratší verzi pro PBS pomohly připravit společnosti HHMI Tangled Studios, WNET Group, Zed a tchaj-wanská televize PTS.


Patrick and the Whale

Ve středu 21. února byl na americké PBS uveden snímek Patrick and the Whale (Patrick a velryba), sloužící jako 12. epizoda 42. série Nature (jedenáctou epizodou mezi Flyways a tímto filmem byl dokument Attenborough and the Giant Sea Monster, o němž jsem psal již koncem loňského roku, a který premiérově odvysílala BBC One v Británii na Nový rok). V tomto třiapadesátiminutovém snímku se podmořský kameraman a moderátor Patrick Dykstra, známý třeba z dokumentu Chasing Ocean Giants z roku 2020, vydává na karibský ostrov Dominika, aby se blíže seznámil s největším predátorem oceánu - s vorvaněm. V dominikánských vodách se seznamuje s vorvaněm, kterého pojmenuje Dolores, a toto setkání Patricka navždy změní. Dále se setkává také s vorvaní samicí Can Opener ("otvíračka konzerv"), která mu skutečně umožní proniknout do tajuplného světa jejího druhu. Patrickovým cílem je ukázat vorvaně divákům v novém světle. Film je však ale také o něm a jeho vlastní psychologii - o psychologii člověka, jenž vzdal mnohé proto, aby mohl trávit čas s velrybami. Režisérem a zároveň střihačem tohoto výjimečného snímku je Mark Fletcher (Hidden Pacific), jeho producenty jsou Walter Köhler (The Ivory Game) a Wolfgang Knöpfler (Sea of Shadows), a jeho kameramany jsou kromě Patricka Dykstry také Gail Jenkinson (In The Heart of the Sea) a Romain Barats. Úlohu hlavního kameramana obsadil Rupert Murray. Hudbu k filmu složili H. Scott Salinas (Kangaroo Valley) a Matthew Atticus Berger (Dead in the Water). Film Patrick and the Whale je dílem společnosti Terra Matter Studios, jež ho pro PBS připravila spolu s WNET Group.


Wild Hope: Series 2

O první řadě půlhodinových speciálů k cyklu PBS Nature s názvem Wild Hope (Divoká naděje), jež byla uvedena 12. června na oficiálním webu dlouhodobě vysílaného pořadu, jsem vás informoval v loňském červencovém dokučlánku. 14. března 2024 vyšla 2. série Wild Hope, jež je ke zhlédnutí jak na onom webu, tak na oficiálním YouTube kanálu cyklu Nature. Vyšlo celkem 10 nových epizod, jež jsou na rozdíl od filmů, z nichž sestávala 1. řada, poněkud kratší - většinou mají stopáž 10 až 15 minut (epizody 1. řady byly osmadvacetiminutové). A jakými konkrétními tématy se tato řada Wild Hope zabývá? Jaké další ochranářské a enviro projekty divákům představuje? První epizoda, Vertical Meadows (Vetikální louky), je zaměřena na projekt Alistaira Lawa s cílem vytvářet"vertikální louky"; ty můžeme vysazovat na zdech a podporovat tak opylovače. Druhý díl, Gardener to Guardian (Ze zahradníka ochráncem), se věnuje irskému movementu započatému Mary Reynolds s cílem učinit zahradníky ochránci mizící biodiverzity. Milovníky hadů, jako jsem já, může velmi zaujmout třetí díl, The Serpent's Lair (Hadí doupě), o projektu dr. Chrise Jenkinse, jenž se snaží chránit užovky indigové a želvy myší v jižní části USA. V Turtle Trackers (Stopaři želv) se diváci seznámí s projektem na ochranu dvou druhů karet a kožatky velké na plážích Floridy. A Farm Goes Wild (Zdivočelá farma) je filmek věnující se anglické farmě Dereka Gowse, který se z pouhého chovu ovcí přeorientoval na ochranu biodiverzity. Return of the Manatees (Návrat kapustňáků) řeší komunitní projekt na ochranu kapustňáků ve floridské řece Crystal River, Coral Comeback (Comeback korálů) se věnuje výzkumníkům z havajské Coral Resilience Lab snažícím se přijít na to, jak zastavit mizení korálových útesů kvůli klimatické změně, a Seabird Sanctuary (Svatyně mořských ptáků) se zaměřuje na ochranářský projekt s cílem zachránit dva havajské buřňáky před vymřením. Birds on the Brink (Ptáci na pokraji vyhynutí) je pak o dalších ohrožených havajských opeřencích - o endemických šatovníkovitých, a poslední díl, Rewilding Rio (Zdivočení Ria), představuje divákům Národní park Tijuca nacházející se přímo v centru brazilského města Rio de Janeiro. 


The Bones

Nový německokanadský dokumentární film The Bones (Kosti) režiséra Jeremyho Xida (Death Metal Angola) se zabývá dealery s fosiliemi prehistorických zvířat. Dokumentuje boj paleontologů a muzejí se soukromými sběrateli a aukcemi; příběh o kolizi vědy a komerčnosti, o souboji touhy po poznání a tvrdého kapitalismu, a v neposlední řadě o koloniálním odkazu. Detroitský režisér Jeremy Xido se snaží poskytnout divákům úplně jiný vhled do světa paleontologie, než na který jsou zvyklí. Pohled do světa, v němž se zdánlivě romantická dinosaurologie stává bojištěm, na kterém vědci studující dávná zvířata trpí frustrací ze ztrát přístupu k cenným nálezům. Ve filmu vystupuje Bolor Minjin, první mongolský paleontolog, kterému se podařilo získat zpět ukradené fosilie z mongolských území. Snímek dokumentuje expedici marockého paleontologa Nizara Ibrahima do nitra Sahary, kde jej místo poklidného odkrývání fosilií čeká nepříliš příjemné vyjednávání s dealery fosilií, jež výměnou za ostatky dinosaurů, které si přivlastnili, chtějí obrovské peníze. Diváci se seznámí s francouzkým sběratelem a dealerem zkamenělin Francoisem Escuillierem, se kterým proniknou do světa prodeje ostatků dávno vymřelých zvířat. Vrací se také montanský paleontolog Jack Horner, který se proslavil svým nekonvenčním přístupem k fosilním vejcím - jeho práce o embryech maiasaury by nikdy nebyly napsány, kdyby jejich vejce zkrátka nerozbil s pomocí kladiva. Divákům je představen také Hornerův kontroverzní projekt Dino Chicken, usilující o jakýsi návrat neptačích dinosaurů s pomocí genového inženýrství. The Bones je celovečerní dokumentární snímek o délce 1 hodiny a 38 minut. Je to trochu jiný, uzemněnější paleodokument. Poukazuje na to, jak jsou v kapitalistickém systému vnímány fosilie zvířat, ke kterým bychom měli mít respekt, a nevidět v nich jen prostředky zbohatnutí. V premiéře bude film The Bones uveden zítra, v pondělí 18. března 2024 v 16:30 v kodaňském kině Empire Bio. Po premiéře se diváci budou moci zeptat Jeremyho Xida a Nizara Ibrahima, přítomné na jevišti, na vše, co je bude zajímat. Později půjde tento snímek do mezinárodních kin - sledujte tedy případné další informace o jeho vydání!


Příští měsíc nás čeká vydání 3. série Our Changing Planet na BBC Two, ve které se šestice moderátorů včetně Liz Bonnin a Chrise Packhama vrátí do částí světa zvláště ohrožených změnou klimatu a krizí biodiverzity, a informují nás o změnách v těchto regionech. Od vysílání Springwatch 2024 nás dělí už jen asi dva měsíce! Budu vás také informovat o nadcházejícím paleodokumentu T. rex od společnosti Giant Screen Films, jenž má jít v létě 2024 do muzejních kin! Nadále také sleduji novinky ohledně právě natáčeného osmidílného paleodokumentu Surviving Earth od Tima Hainese, tvůrce legendárního Putování s dinosaury. O výše zmíněném dvoudílném dokumentu o hroších provázeném Stevem Backshallem vás budu v průběhu času samozřejmě též informovat, jakož i o vydání dokumentu Wild Arabia od Nigela Marvena - ten by měl být uveden na streamovací službě MagellanTV nejspíše v létě tohoto roku. První ze tří epizod Forgotten Bloodlines: Agate, dokumentu o miocénní fauně Nebrasky od Maxe Bellomia (jednoho z tvůrců hry Prehistoric Kingdom), je již finišována, a její vydání se blíží!

Prozatím netuším, kdy do rubriky Dokumentární novinky přispěji dalším článkem tohoto typu, rozhodně se jej však časem dočkáte!

Nejčtenější