úterý 18. března 2025

Divoký Karibik s Liz Bonnin - Ochrana žab v Kostarice

Ochrana žab v Kostarice. Při své cestě po Karibiku se Liz Bonnin vydává do pohoří Cordillera Central v Kostarice. Jedná se o jeden z největších zemědělských regionů v této malé středoamerické zemi, a nejen ji zásobuje banány, ananasy a kávou. V minulosti však region pokrývaly rozlehlé deštné lesy - domovina velkého množství žabích druhů. Kostarika je domovem 149 druhů, další jsou stále objevovány. Bohužel však počty kostarických žab klesají z důvodu ztráty přirozeného prostředí, klimatické změny a houbového, chytridového onemocnění. Jedná se o velmi citlivé obratlovce - protože absorbují vodu svou kůží, potřebují zdravé, co nejméně znečištěné prostředí, a intenzivní zemědělská krajina takovým prostředím zrovna není. Liz se setkává s Josém Solísem, bývalým farmářem, který posledních zhruba 15 let usiluje o zachování diverzity žab v oblasti. Jeho šestiakrová (téměř dvouapůlhektarová) ploška deštného lesa, Frog's Haven & Wildlife Refuge, jim má poskytovat útočitě. Když bylo území skoupeno v roce 2009, bylo plantáží, ale od té doby hezky zarostlo. José vezme Liz na cestu za některými z nejznámějších neotropických žab. První jsou na seznamu pralesničky (Dendrobatidae). Uvidíme pralesničku drobnou (Oophaga pumilio), které se v angličtině z dobrého důvodu říká "blue-jeans poison dart frog" ("pralesnička s modrými džíny"). Její zadní končetiny nejsou však tolik nápadné, jako sytě červený zbytek těla - varování pro potenciální útočníky, že její kůže je plná jedu. José měl s tímto jedem jednou velmi nepříjemnou zkušenost, a trvalo mu tři týdny, než se zotavil! Opravdu je dobré tyto žáby neolizovat. Jak je známo, pralesničky akumulují toxiny v kůži ze své potravy - termitů a mravenců. V neotropech jich žije na sto druhů, nejjedovatější z nich je pralesnička strašná (Phyllobates terribilis) z Kolumbie, vyzbrojená jedem schopným zabít deset lidí. Dále uvidíme nejikoničtějšího kostarického obojživelníka, listovnici červenookou (Agalychnis callidryas) z čeledi rosničkovitých (Hylidae). Jde o noční žábu, přes den spí na listech, a před Liz a štábem se probudí, aby ukázala své velké, oranžovočervené oči. Nemálo predátorů jsou tyto oči schopny vyděsit a odradit od útoku. Listovnice je schopna je zahlédnout i přes niktitační membránu, která oko zakrývá při spánku. Na Josého pozemku je tento druh hojný. Při večeři se Liz od Josého rodiny dozví, že mu původně nebylo v jeho rewildingovém plánu důvěřováno; jeho matka si nemyslela, že půjde o dobrý business. Její předsudky byly očividně špatné, a Josému se tu daří. Po skončení večeře ještě ukáže Liz skelnou žábu z čeledi rosněnkovitých (Centrolenidae), jejíž končetiny i bříško jsou průhledné. Liz tato žabka připadá jako z nějakého animovaného seriálu. Zajímavé je, že rosněnky umí přemístit až 89 % svých červených krvinek do jater, takže jejich průsvitná těla pozbydou červené barvy, a díky průsvitné kůži skutečně splynou se zeleným okolím. Při spánku je tato adaptace chrání před predátory.

Klip z druhé epizody čtyřdílné dokumentární série Divoký Karibik s Liz Bonnin (Liz Bonnin's Wild Caribbean) od produkční společnosti Lion Television, odvysílané poprvé na britské stanici BBC Two v listopadu 2023.

1 komentář:

  1. The Blue-Jeans Poison Dart Frog is still reasonably common - or perhaps I have just been lucky in being able to find it. So many other species are teetering on the edge of extinction and that, of course, has been the fate of many frogs in Central America.

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější