pátek 28. března 2025

Obrázek týdne 28. 3. 2025

V posledním týdnu jsem na svůj seznam zážitků připsal setkání s dokumentární legendou Nigelem Marvenem! Bylo super zajet si na Slovensko do Trenčína na tamní AkvaTera, obdržet od hvězdy Prehistorického parku několik autogramů, s Nigelem se vyfotit a prohodit s ním pár slov. Protože kromě dinosaurů je Nigel skrze svou výtečnou dokumentární tvorbu spjat hlavně ještě s hady, říkal jsem si, že toto období na svém blogu trošičku zaznamenám v Obrázcích týdne přidáním nějakého "snake artu". Nemusel jsem hledat dlouho, a našel jsem přesně to, co jsem hledal. Autorkou tohoto úžasného obrazu je Emily Stepp. Jedná se sice o speedpaint, ale podle mě je dokonalý. Co myslíte, kdyby se natočila 2. série Prehistorického parku, vydal by se Nigel do minulosti odchytit tohoto gigantického krasavce?


Popisek k obrázku: Šestimetrový had Wonambi naracoortensis škrtí nedospělého klokana druhu Procoptodon pusio na břehu jezera. Chlupatý vačnatec byl nejspíše přilákán k vodě z nedalekých suchých travnatých planin, a ve své neopatrnosti se žízniv přiblížil k hadovi čekajícímu v záloze na dokonalou příležitost k výpadu. Jakmile byl klokan blízko, Wonambi se zakousl do jeho těla; řada dozadu zahnutých zubů prorazila chundelatou srst, a zaryla se vačnatci do kůže. Následovalo několik rychlých smyček utažených kolem hryznuté oběti; jedna imobilizovala klokanovy zadní končetiny, další dvě sevřely spodní část jeho těla, a další stahuje jeho hruď. S každým procoptodonovým nadechnutím se smyčky stahují, a vymačkávají z něj život. Klokan se z posledních sil pokouší bránit, a zakusuje se mocnému hadovi do těla. Možná právě to je důvod, proč Wonambi upustil od kousnutí, a v bolesti na chvíli vzdálil svou hlavu od té klokanovy. S největší pravděpodobností však tato poslední ofenziva procoptodonovi nepomůže. Gigantičtí škrtiči jsou zvyklí na leccos, a jeden "bite back" je nezastaví. Dnes se podobně brání velkým anakondám (Eunectes murinus) jihoamerické kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris). Nejtěžší současní hadi pak mají po takových potyčkách po těle řadu jizev po zubech obřích hlodavců. Wonambi není příbuzensky spjat s anakondami, které patří mezi hroznýšovité (Boidae); je zástupcem čeledi Madtsoiidae, která zahrnuje některé z největších hadů, jež kdy existovali - obry větší než anakondy. Tento australský had dosahoval délky 3 až 6 metrů, nicméně jeho starodávný bratránek Vasuki indicus z eocénu Indie mohl měřit 11 až 15 metrů! Největší dnes žijící had Austrálie, krajta ametystová (Simalia amethistina) má až na výjimečné jedince maximálně 4 metry. Wonambi byl skutečným hadím králem země u protinožců! Scéna se odehrává před 100 000 lety v Jižní Austrálii.

O wonambim a jeho bratránkovi yurlunggurovi jsem napsal samostatný článek před devíti roky - nese název Gigantičtí hadi Austrálie. Co myslíte, jak by vypadalo setkání Nigela Marvena s wonambim v Blogorgonopsidově verzi 2. série Prehistorického parku? Myslím si, že zápas našeho oblíbeného průvodce přírodou s tímto hadím gigantem by byl ještě ostřejší, než jeho potyčka s krajtou mřížkovanou v malajské epizodě Deseti nejnebezpečnějších hadů (Ten Deadliest Snakes with Nigel Marven: Malaysia)!
Po Žabím týdnu 2025, který mne velice bavilo psát, se věci zde na blogu vrátily do diverznějšího stavu, očekávejte tedy dále příspěvky na různorodá témata. Tento víkend vás čeká další seznam nových dokumentárních filmů a seriálů o přírodě vydaných v nedávné době. Také se brzy dočkáte 3. kapitoly příběhu Přízrak!
Užijte si poslední březnový víkend - nejlépe tak, jak jsem si já užil ten minulý!

3 komentáře:

  1. Obrázek je krásný. Kdysi, na školním výletě, jsme byli v malé ZOO, kde jsme se dívali na krmení hadů a mohli jsme si je i pohladit. 🙂
    Těším se na další nové dokumenty - momentálně jich máme pár nahraných, ale s jejich sledováním vždycky čekám na sestru. Taky jsem zvědavá na pokračování příběhu - dokázala bych si to představit jako knihu. 🙂
    Měj hezký víkend. Snad je u vás lépe - tady to vypadá na déšť, tak to vidím, že doženu pár restů, co mi chybí dokončit.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky za stálou podporu. :) Příběh rozhodně bude pokračovat... dlouho čekat nemusíš. :)

      Co se týče těch dokumentů, vyhledáváte si i ty, o kterých píšu?

      Vymazat
    2. Jo, pokud na neco narazím, tak jo. Teprve nedávno jsem zjistila, že máme Nat Geo, tak teď znovu objevuju. 🙂

      Vymazat

Nejčtenější