Žijeme v době krize biodiverzity. Bohaté přírodní dědictví, kterým naše planeta oplývá, nenávratně mizí. Čím dál více druhů živočichů, rostlin a hub se ocitá na pokraji vyhynutí. Ukončení existence nehrozí jen malým broučkům, nikdy neviděným žábám nebo drobným květinám, které ještě věda nestačila poznat. Hrozí i takovým velikánům, jako jsou stromy.
Desetiletá iniciativa Global Tree Assessment, prováděná organizací Botanic Gardens Conservation International se skupinou IUCN Species Survival Commission Global Tree Specialist Group, došla k hrůzným zjištěním o stavu druhů dřevin v Mexiku a dalších středoamerických zemích až po Panamu, o kterých včera, 9. července 2025, informoval článek od Liz Kimbrorough zveřejněný na webu Mongabay (Conservation and environmental science news). Bez zbytečného protahování se seznamme s fakty. Ze 4056 druhů stromů žijících pouze ve Střední Americe je téměř polovina, 1867 druhů (tj. 46 %), ohrožena vyhynutím. Před provedením tohoto průzkumu se na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN Red List) nacházelo méně než 700 středoamerických druhů dřevin, tj. 20 % všech druhů stromů z regionu; Global Tree Assessment velmi přispěl k doplnění znalostí o stavech ostatních ohrožených druhů. Dle jeho zjištění jsou na tom nejhůře stromy Guatemaly, Nikaragui a Salvadoru; tyto země se mohou "pochlubit" 97%, 95% a 89% podílem zranitelných druhů. Na Mexiko spadá 888 zranitelných endemických druhů stromů, jež se tedy nevyskytují v žádné jiné zemi, a v Kostarice žije 227 druhů dřevin, kterým hrozí vyhynutí. Smutným zjištěním nově dokončeného posudku je naprosté vyhynutí tří druhů ve volné přírodě; jde o vavřínovitou rostlinu Licaria mexicana, olivovníkovitého Hesperelaea palmeri a druh Bourreria veracruzana z čeledi Ehretiaceae. Všechny tři jsou mexickými endemity, jejichž vyhubení zapříčinilo neudržitelné farmaření. Dva z nich sice přežívají mimo volnou přírodu a mohou být ještě pěstovány v umělých podmínkách, jeden z nich je však nadobro pryč. Vymírání stromů je něčím, čemu bychom skutečně měli věnovat více pozornosti. Bereme-li dřeviny jako samozřejmou součást našeho prostředí, ať jsme kdekoliv ve světě, pak jsme vážně potrestáníhodnými ignoranty. Vyhynutí hrozí i dřevinným titánům rostoucím přes 20 metrů do výše. Změna klimatu, neudržitelné zemědělství, nadměrné kácení, znečištění půdy, vzduchu a vody, imise škodlivých látek, narušování stability ekosystémů... je toho tolik, s čím se dřeviny musejí potýkat.
Herbářový exemplář olivovníkovité dřeviny druhu Hesperelaea palmeri, endemita ostrova Guadalupe náležejícího mexickému státu Baja California, jenž je podle výsledků Global Tree Assessment vyhynulým druhem. Fotografie z webu Plants of the World Online
Ačkoliv výsledky tohoto desetiletého průzkumu jsou skutečně alarmující, je faktem, že 72 % těchto druhů žije na chráněných územích, a 82 % z nich se vyskytuje v oblastech známých jako Key Biodiversity Areas, které zavádí IUCN. Nenechte se však ošálit vysokými čísly zastoupení těchto druhů dřevin v chráněných oblastech, další statistiky jsou opět děs nahánějící. Podle nového Global Tree Assessment totiž byla jen u 16 % oněch ohrožených středoamerických druhů stromů zaznamenána nějaká ochranářská snaha, a pouhých 18 % z nich se nachází mimo volnou přírodu v takových institucích, jako jsou botanické zahrady nebo dendrologické zahrady (arboreta, specializující se na sběr, výzkum a pěstění dřevin), kde mohou být pěstěny i v případech, že se jim ve volné přírodě stane to nejhorší. 515 ohrožených druhů středoamerických dřevin žije ve dvou nebo více státech, a tak bude potřeba spojeného úsilí na jejich ochranu. Samozřejmě ne všechny dřevinné druhy ze všech zemí středoamerického regionu byly v Global Tree Assessment, pracujícím jinak s 60 000 druhy z celého světa, zahrnuty, a to kvůli nedostatku dat. Platí to o třetině druhů dřevin z Panamy a Belize, jejichž stavy v oněch státech nejsou známy! Do budoucna bude nutná nejen ochranářská činnost, ale také další terénní průzkumy, které mezery ve znalostech odborníků doplní. Už nyní je však zcela jasné, že mesoamerické dřeviny na tom nejsou dobře, a že pokud pro ně nebude učiněn dostatek, budou o ně jejich ekosystémy dříve či později ochuzeny, což bude mít za následek řadu dalších negativních vlivů.
Zdroje informací pro tento článek:
Global Tree Assessment (Botanic Gardens Conservation International)
Hesperelaea palmeri (Plants of the World Online)
Hesperelaea palmeri (iNaturalist)
Key Biodiversity Area (Wikipedia)
Žádné komentáře:
Okomentovat