středa 2. listopadu 2022

Hadi na poštovních známkách VI.

Již šestý týden v řadě přispívám na svůj blog příspěvkem ze série Hadi na poštovních známkách. Neustále dokola opakuji, kolik jich mám v rozlehlém a mnou z dobrých důvodů často nenáviděném internetovém království k dispozici, čímž vás nejspíš dosti nudím, takže to tentokrát nebudu dál protahovat, a rovnou se vrhnu na tu další čtyřku!

Začneme u zmijovitých, a na našem domovském světadílu. Tato poštovní známka byla na trh uvedena v roce 1989 v Maďarsku - zemi, která se může pyšnit dvakrát více jedovatými hady, než Česká republika (zato zmijí v parlamentu má asi tolik, jako tento náš povedený stát - bohužel víc než dost). Na známce je vyobrazen maďarský poddruh zmije menší, Vipera ursinii rakosiensis, česky též zmije menší rákošská. V minulosti byl považován za samostatný druh, proto u obrázku chybí Ursiniho jméno. Tento malý, sotva padesáticentimetrový had žije v oblasti mezi řekami Tisou a Dunajem. Dříve byl hojněji rozšířen, a dokonce se vyskytoval i v Rakousku a Rumunsku, ale tam je dnes již vyhynulý. Jde o ohrožený taxon.


Je libo trocha Ameriky? Na této poštovní známce z roku 1996 máme užovku proužkovanou sanfranciskou (Thamnophis sirtalis tetrataenia), další krásný a ohrožený hadí poddruh. S tímto zvířetem se setkáte pouze v okresech San Mateo County a Santa Cruz County v Kalifornii. Na seznamu ohrožených taxonů se drží od roku 1967, což není zrovna povzbudivé. Těchto hadů nejspíše ve volné přírodě zbývá v horším jen jeden tisíc, v lepším dva tisíce (a to není moc). Na známce je vyobrazen přesně tak, jak vypadá, když se na něj podíváte seshora. Tuto známku bych moc chtěl!


A teď přeleťme na Mauricius! Nemyslím Modrý mauricius, kvůli kterému se utrápil ten kostlivec v Rychlých šípech (jé, to mě jako malého děsilo, když ho tam ti hoši na půdě objevili!). Mám na mysli tenhle pěkný kousek z ostrovního státu, který proslul jako domovina dronte mauricijského, jednoho z nejznámějších vyhynulých zvířat. Na ostrově Round Island, dvaadvacet a půl kilometru severně od hlavního ostrova, žije pozoruhodná hroznýšovka maskarénská (Casarea dussumieri), jeden z mých nejoblíbenějších hadů vůbec. Tento noční druh, který loví ještěrky a ukrývá se v norách buřňáků, je klasifikován jako zranitelný. Velmi hezká známka - a ano, některé hroznýšovky jsou zbarveny poněkud dooranžova, nemusí být všechny tmavé.


Skončíme zase u zmijovitých, ale tentokrát u zástupce jiné podčeledi. Vracíme se nicméně do roku 1989 - tehdy byla ve Venezuela vydána tato poštovní známka s chřestýšem jednobarvým (Crotalus unicolor), jenž byl tehdy považován za poddruh chřestýše brazilského (Crotalus durissus). S tímto krásným, ale prudce jedovatým hadem se můžete setkat jen na ostrově Aruba v Karibském moři. Je to vzácná příšerka, které zatím nebyl přidělen ochranářský statut, nicméně jakožto endemit rozhodně není zvířetem, které by mělo zajištěnou budoucnost. Náš cascabel je na obrázku bledý, tak jako v realitě. Někteří z těchto hadů ale mohou být i růžoví.


Minulá část Hadů na poštovních známkách se nesla v ace duchu, tato se zase nesla v duchu ohrožených a zranitelných druhů (ano, had z poslední známky není klasifikován jako ohrožený, na druhou stranu se den vydání reportu o jeho statutu a počtu jistě blíží, a pak budeme asi trochu zaskočeni). 

Tato série bude pokračovat!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější