Stejně jako projekt Vyhynulí tvorové z Karibiku, i série Ztracená fauna Nového Zélandu bude letos v létě pokračovat. Stále je tolik podivuhodných prehistorických obyvatel Nového Zélandu, o kterých jsem se dosud na svém blogu ani nezmínil. Musím to napravit! Tak, vrhněme se tedy rovnou na první část tohoto projektu napsanou v létě 2019. Tentokráte začneme s jednou obdivuhodnou pravěkou parybou...
Vědecké jméno: Edaphodon kawai,
obecné jméno: nemá,
vyhynutí: pozdní Křída.
Chiméry (řád Chimaeriformes) se na světě objevily už v raném Devonu. Mají společného předka se žraloky a rejnoky, koneckonců také patří mezi paryby. Obývají pouze oceány, a obvykle žijí ve velké hloubce; některé současné druhy obývají oceánské dno ve hloubce až 2600 metrů. V současnosti žije na Zemi okolo 50 druhů chimér, v minulosti jich však bylo mnohem více. Například velmi úspěšný rod Edaphodon žil na naší planetě přes 60 milionů let. Objevil se už na konci křídového období a vyhynul teprve před několika miliony let během geologické epochy Pliocén. Je známo celkem 16 druhů rodu Edaphodon, mnohé z nich byly popsány už v 19. století (hned tři druhy popsal Edward Drinker Cope, rod samotný byl popsán Williamem Bucklandem v roce 1838; čtrnáct let poté, co popsal Megalosaura). Čtrnáct z šestnácti těchto druhů pochází ze severní polokoule; jeden byl objeven na Antarktidě, a jen jeden je novozélandskou specialitou. Edaphodon kawai byl popsán v roce 2006 na základě fragmentálních pozůstatků nalezených na Chathamských ostrovech, jež se nacházejí přibližně 800 kilometrů na východ od Nového Zélandu. Druhové jméno "kawai" znamená v jazyce kmene Moriori, jež jsou původními obyvateli Chathamských ostrovů, doslova "ryba". V době, kdy E. kawai žila, žilo na naší planetě zřejmě více druhů chimér než v jakékoliv jiné etapě jejího vývoje. Je skutečně pozoruhodné, že právě z tohoto období jich bylo popsáno nejvíce; když přece jen vše, co mohlo být popsáno, je pár fragmentů. Chiméry mají stejně jako ostatní paryby chrupavčitou kostru, která se málokdy zachová. Z E. kawai jsou známy pouze zuby a zobákovitý výrůstek, kterým byla vybavena přední část jeho čelistí.
Podobně jako její příbuzné, i chiméra druhu Edaphodon kawai žila na mořském dně. Na rozdíl od žraloků či rejnoků se těmto chimérám pravidelně nevyměňovaly zuby; vypadlé zuby zkrátka nedorůstaly. Možná i to byl částečně důvod, proč ostatní druhy rodu Edaphodon požíraly drobné živočichy žijící v písku. Nicméně zuby E. kawai byly přizpůsobeny na trhání masa. Paleontologové se domnívají, že se tato chiméra živila mršinami tlejícími na mořském dně, i když občas mohla popadnout i nějakého toho korýše nebo snad i rybu. Její zuby byly rozhodně vhodné k prokousávání masa.
Obrázky z:
Projekt Ztracená fauna Nového Zélandu bude pokračovat...
Žádné komentáře:
Okomentovat