Uběhl již měsíc a den od té doby, co jsem na svůj blog přidal zatím poslední seznam nových dokumentů o přírodě z letošního léta. Posledních několik letních týdnů však na zahraničních televizních stanicích či na streamovacích službách bude patřit várce dalších dokumentárních pořadů, a já vás o nich, jako vždy, chci informovat. Pořád toho vychází opravdu hodně - nějaká přírodovědná dokumentární novinka je venku každý týden! I proto mi něco sem tam může uniknout. Pokud jste fanoušky přírodopisných pořadů, a víte o nějaké novince, která mi unikla a která tedy v tomto článku nebude uvedena, klidně mě na ni upozorněte! Rád budu nejen já, ale i ostatní čtenáři. A teď už dost řečí na úvod... Podívejme se na to, čím můžete v příštích týdnech vyplnit (nejen) své víkendové večery!
The Island
Nadšeně očekávaný geologický dokument The Island, nebo též The Island - 1.8 Billion Years in the Making, bude mít zítra, v neděli 11. září 2022, premiéru na irské televizní stanici RTÉ One. Jedná se o trilogii zabývající se geologickou minulostí Irska. Jeho průvodkyní je Liz Bonnin (Blue Planet Live, Bang Goes The Theory, Museum of Life), se kterou diváci prožijí epickou cestu trvající 1800 milionů let - cestu, při které se Irsko přesunulo od rovníku do své současné pozice! The Island je koprodukován irskou stanicí RTÉ a britskou BBC; seriál bude vydáván také na stanici BBC Two, ale pouze na její severoirské verzi, a vždy s týdením zpožděním. První díl, nazvaný Land (Země), vychází tedy na RTÉ One zítra v 18:30, diváci v Severním Irsku jej však na BBC Two budou moci sledovat až v neděli 18. září od 22:00. Trilogie The Island je dílem společnosti New Decade TV, která stojí také za válečným dokumentem Storm Front: The Story of the D-Day Forecast z roku 2019. A na co konkrétního se v The Island můžeme těšit? Liz Bonnin se v průběhu seriálu setká s řadou irských a britských geologů, kteří divákům blíže vysvětlí, jaké procesy Irský ostrov zformovaly, a kteří živočichové na něm žili dlouho před příchodem zelených skřítků leprikónů. Dozvíme se o tom, jak kolize kontinentů zapříčinila spojení dvou částí ostrova, a uvidíme jedny z nejstarších fosilií organismů, jež přešly z vody na souš. Oficiální web BBC slibuje, že v první epizodě Liz navštíví jizvu po spojení částí ostrova, která se táhne od Shannon Estuary v hrabství Limerick po Clogherhead v hrabství Louth. Dále se dozvíme, jak se zformovala vápencová ložiska, jež jsou v současné době obnažena v hrabství Clare. Liz a hostující vědečtí odborníci nám také ukáží důkazy existence pouští, jež se po Irsku rozléhaly v době, kdy byl ostrov na rovníku, a v neposlední řadě se dozvíme více o tom, jak se Irsko odtrhlo od Severní Ameriky. Na své si v první epizodě přijdou i milovníci sopek - Liz totiž navštíví Antrim v Novém Skotsku (a zajede i do Newfoundlandu), kde se nacházejí důkazy sopečné činnosti, která osamostatněné Irsko v druhohorách výrazně ovlivnila. V pozdějších dvou epizodách, nazvaných Water (Voda) a Life (Život) se diváci dozví například o devonských tetrapodech či o vlivu doby ledové na vývoj ostrova a jeho fauny. Není pochyb, že The Island bude výtečným dokumentárním pořadem. Byl vyroben ve společnosti s Geological Survey of Ireland a BAI, a natáčen byl v létě a na podzim minulého roku. Původně bylo odhadováno, že vyjde už letos na jaře, ale postprodukce nejspíše trvala delší dobu. Máte-li rádi dokumenty s geologickou tematikou, pak je tento seriál pro vás. Upoutávku na něj můžete zhlédnout po kliknutí sem.
Frozen Planet II
11. září tohoto roku však patří premiéře ještě jednoho velkého dokumentu - Frozen Planet II, vyprávěného veteránem přírodovědných dokumentů Sirem Davidem Attenboroughem. První z šesti dílů bude zítra vysílán od 20:00 greenwichského času na stanici BBC One. Podobně jako první Zmrzlá planeta (Frozen Planet) z roku 2011, i její velkolepější pokračování s větším rozpočtem si dává za cíl ukázat divákům zázraky života v polárních regionech naší planety. První díl, nazvaný Frozen Worlds, nás hned zavede jak na jih, tak na sever. Budeme znovu žasnout nad výdrží mláďat tučňáků císařských v nových, ostřejších a nikdy neviděných záběrech z kruté Antarktidy, a uvidíme, jak kosatky v jejích vodách loví tuleně Weddellovy tak, že vytvářejí vlastní vlny, jimiž svou kořist splachují z ledových ker. V sibiřské divočině nás přivítá tygr ussurijský, který si v zimě při hledání úkrytu musí dávat pozor na medvědy hibernující v jeskyních. Uvidíme, s jakými problémy se na jaře potýkají pižmoni v kanadské Arktidě - pravděpodobně uvidíme další lov medvěda grizzlyho, který si vyhlédl pižmoní mládě. Další hvězdou zítřejšího premiérového dílu bude čepcol hřebenatý. Ještě v závěru první epizody se diváci dozví něco o nebezpečích, která polárním zvířatům hrozí kvůli změně klimatu. Druhý díl, Frozen Ocean, bude mít premiéru v neděli 18. září ve stejném čase, jako díl první, a zaměří se na oceánské tvory Arktidy. Divákům bude představen příběh matky ledního medvěda, jež se svými mláďaty hledá potravu na zmrzlém oceánu; navštívíme kolonie tuleňů grónských a alkounků chocholatých; a dozvíme se, že Arktidě hrozí regulérní léta bez ledu počínaje rokem 2035. Ve druhé epizodě nejspíše na mrazivý jih nezavítáme. Frozen Planet II je velkou bonanzou arktické a antarktické divočiny, a kráčí ve stopách velkorozpočtových pastev pro oči, jakými byly Planet Earth II (2016), Blue Planet II (2017), Dynasties (2018-2022) či A Perfect Planet (2021). David Attenborough seriál samozřejmě vypráví, není však jeho producentem ani scénáristou. Výkonným producentem pořadu je Mark Brownlow (Eden: Untamed Planet), dalšími producenty jsou pak Elizabeth White (Frozen Planet), Alex Lachester (Hidden India) a Rachel Scott. Hudbu k seriálu složil hollywoodský skladatel Hans Zimmer (The Lion King, Prehistoric Planet, Batman Begins, The Last Samurai), ačkoliv ne všechny skladby jsou zřejmě jeho (o účasti dalších skladatelů se jistě brzy dozvíme). Hlavní znělkou seriálu je píseň Take Me Back Home, kterou dal Zimmer dohromady s kubánsko-americkou zpěvačkou Camilou Cabellou. K cyklu Frozen Planet II vyšla 8. září tohoto roku doplňková kniha, napsaná již výše uvedenými producenty Markem Brownlowem a Elizabeth White.
Epic Adventures with Bertie Gregory
Nová dokumentární série Epic Adventures with Bertie Gregory (Epická dobrodružství s Bertiem Gregorym) má letos v září premiéru na streamovací službě Disney+. První díl tohoto pětidílného cyklu od National Geographic byl ve většině zemí, kde je Disney+ dostupný, uveden ve čtvrtek 8. září. Jedná se částečně o dobrodružný pořad a částečně o přírodovědný dokument, kterým provází devětadvacetiletý producent a dobrodruh Bertie Gregory. Ten se vydává do různých koutů světa, aby natočil vybrané druhy zvířat - orly, delfíny a další kytovce, lvy a žraloky. Na cestě za různorodými zvířaty se potýká s takovými problémy, jako prasklé pneumatiky jeepu nebo špatné počasí znemožňující cestování. První díl, uvedený tento týden, se jmenuje Eagle's Reign, a Bertie se v něm vydává do Zambie, kde je cílem jeho cesty orel korunkatý. Chce natočit, jak tito ptáci loví kaloně. Podívá se do orlího hnízda, seznámí se s jeho jediným trvalým obyvatelem - mládětem orla korunkatého - a s jeho čas od času se vracející matkou. Druhý díl nese název Dolphin's Quest, a Bertie se v něm vydává na středoamerické tichomořské pobřeží za delfíny dlouholebými. Ve třetí epizodě, Battle of the Beasts, se náš průvodce vrací do Zambie za lvy, levharty, buvoly a dalšími klasickými africkými savci; ve čtvtém díle, Shark Island, se vydává za tisíci shromažďujících se kladivounů; a v páté epizodě, Tracking Ocean Giants, navštěvuje vody Drakeova průlivu, aby našel plejtváka myšoka, druhého největšího kytovce naší planety. Podle kritiků je Bertie velmi vtipný; jedná se o zábavný pořad. Střihačem první epizody je Andrew Sutton (Big Cats About The House, Expedition with Steve Backshall). Režisérem alespoň některého z dílů by měl být Hugh Pearson (Our Planet, Nature's Great Events). Trailer k seriálu můžete zhlédnout zde.
Super/Natural
Neméně se mezi fanoušky přírodovědných dokumentů hovoří o sérii Super/Natural, jež bude uvedena 21. září na Disney+. Další nový dokumentární cyklus o přírodě od National Geographic, jehož výkonným producentem je americký režisér James Cameron (Avatar), si dává za cíl představit divákům úžasné superschopnosti některých z nejobyčejnějších živočichů, s nimiž se běžně setkáváme, a od kterých neočekáváme nic zvláštního. Slibuje, že nemusíte ztratit hlavu a začít věřit na podivné humanoidy pobíhající po polích či na krvežíznivého wendiga, a zve vás do úžasného světa skutečných organismů - pralesniček, gibonů, ledních medvědů, sov nebo různých stromů. Diváci se dozví, jak spolu stromy komunikují, aby se vypořádaly s invazí larev brouků, nebo proč americký sýček králičí syčí jako had! Super/Natural bude šestidílným seriálem - všechny epizody budou vydány ve stejný den. Vypravěčem dokumentu je proslulý britský herec Benedict Cumberbatch (Doctor Strange, Sherlock, The Imitation Game), který není v dokumentárním žánru žádným nováčkem (South Pacific, Antarctica, Stephen Hawking's Grand Design). Režiséry všech šesti epizod Super/Natural jsou Matt Brandon (Monty Halls' Great Escape) a Bill Markham (Winterwatch, Animal). Kromě Camerona seriál produkovala také Sally Corfield (Hostile Planet, Everest: Beyond The Limit). Úžasné záběry zvířat v seriálu doplní moderní CGI animace, na které pracoval mj. Chris Elson (Superman Returns, Harry Potter and the Half-Blood Prince). Spolu s National Geographic se na výrobě dokumentu podílí také společnost Plimsoll Productions. Trailer Super/Natural můžete zhlédnout po kliknutí sem.
My Wild Land
Dokumentární trilogie My Wild Land, zaměřující se na úbytek wyomingských divokých zvířat a na jejich ochranu ze strany místních rančerů, měla 1. září premiéru v Teton County Library ve městě Jackson, na severozápadě Wyomingu. Jedná se o tři nezávisle vyrobené filmy, za nimiž stojí Wyoming Migration Initiative a Muley Fantastic Foundation ve společnosti s filmovou společností Maven. Každý z těchto filmů prezentuje divákům příběh některého z wyomingských rančerů, kteří se snaží chránit divoká zvířata na své půdě v době, kdy již "divoký západ" ani náhodou není divoký. Cyklus se zabývá také důvody pro úbytek wyomingské zvěře - například městskou expanzí, ztrátou přirozeného prostředí (která ostatně s expanzí měst souvisí) či populačním nárůstem (v letech 2000 až 2020 se počet lidí ve Wyomingu zvýšil o 17 %). V jednotlivých epizodách vystupují i vědečtí odborníci, hovořící o tom, že území patřící rančerům jsou důležitá pro migraci vidlorohů nebo jelenců. Rančery, jejichž příběhy a pokusy o záchranu těchto a mnoha dalších tvorů jsou divákům v My Wild Land představeny, jsou Al a Barb Johnsonovi a Jim Hellyer. Producentem série je Patrick Rodgers, výzkumník z Wyoming Migration Initiative. Ačkoliv po zbytek září si dokumenty užijí jen obyvatelé Wyomingu (později budou promítány ještě v knihovnách v Laramie a Landeru), na podzim by měl být My Wild Land přístupný online divákům minimálně ve zbytku USA.
Our Lives: Rat Woman
Zatím poslední epizoda rozsáhlého cyklu BBC s názvem Our Lives, který pojednává o lidech z různých sfér života (od záchranářů po dřevorubce, od lidí opuštěných rodiči v útlém dětství až po pěší cestovatele po celé Británii), má do značné míry též přírodopisnou tématiku. Jmenuje se Rat Woman, a zabývá se příběhem Patricie Page ze Severního Irska - dcery slavného "krysího muže". Patricia je deratizátorka, a snaží se domovy obyvatel Severního Irska zbavit krys, stejně jako švábů anebo vos. Zároveň je ale milovnicí těchto zvířat, a ke svým "pracovním nepřátelům" chová velký respekt. Epizoda je 28 minut dlouhá, a bude v úterý 13. září v 8:20 ráno odvysílána na BBC Two. Jejími režiséry jsou Gerard Statton (A Great British Injustice: The Maguire Story) a Eamonn Devlin (Story of a Lifetime).
Earth Prom
Ano, v tomto případě se nejedná o dokumentární film či seriál, nicméně letošní třiapadesátá promenáda BBC, jejíž živý přenos z Royal Albert Hall byl britskými diváky na televizních obrazovkách sledován v sobotu 27. srpna, měla s přírodou dost co do činění. Nejen, že letošní výjimečný Earth Prom moderovali přírodovědci Chris Packham a Megan McCubbin, oblíbené duo starého punk rockera a jeho nevlastní dcery, které známe z pořadů jako Springwatch a Chris and Meg's Wild Summer. Koncert byl totiž plný hudby z přírodovědných dokumentů BBC; zazněla například hlavní znělka Life Story od Murrayho Golda, skladba od George Fentona hrající v Planet Earth při záběrech migrujících hus sněžných či skladba Our Changing Planet z alba soundtracku k sérii Nature's Great Events od Barnabyho Taylora. Ovšem nejvýznamnější byla účast Hanse Zimmera a zpěvačky Aurory; druhá jmenovaná na koncertu zazpívala píseň Take Me Back Home (zpívané původně Camilou Cabello) z tehdy čerstvě vydaného traileru k Frozen Planet II. Při tom nechyběla ani spousta záběrů nejen z nového seriálu o Arktidě a Antarktidě vyprávěného Sirem Davidem Attenboroughem, ale také z dalších přírodopisných dokumentů BBC.
Ve zbytku roku samozřejmě můžeme čekat další přírodopisné dokumenty. Již bylo oznámeno, že na konci prosince bude uveden celovečerní snímek Wildcat o britském vojákovi s PTSD, který našel útěchu v amazonských kočkách. Další velkou novinkou je, že Nigel Marven a jeho produkční společnost uzavřeli kontrakt s dokumentární streamovací službou MagellanTV, která by měla později tento rok (nebo snad příští rok?) uvést jeho dokument o Salvadoru, pojmenovaný Wild El Salvador - In the Shadow of the Volcano with Nigel Marven. Nigel se z natáčení v Salvadoru před pár dny vrátil na Slovensko; podle nejnovějších informací, které mám, by měla premiéra Divoké přírody Slovenska (Wild Slovakia) proběhnout v prosinci 2023 (nikoliv v létě 2023, jak bylo původně zamýšleno). Také bylo před pár dny oznámeno, že David Attenborough začne brzy natáčet nový pětidílný cyklus Wild Isles, pojednávající o přírodě britských ostrovů. Očekávám, že na tento dokument se můžeme těšit příští rok.
I nadále vás hodlám informovat o novinkách v přírodovědném dokumentárním žánru. Další článek na toto téma očekávejte zase zhruba tak za měsíc!
Mimochodem, když už jsem na konci příspěvku opět zmínil Nigelův připravovaný dokument o přírodě Slovenska, doporučil bych vám podívat se na rozhovor s ním, který udělalo Superzoo, jež natáčení filmu podporuje:
OdpovědětVymazathttps://youtu.be/libqeecYQbU
Zřejmě si pod videem povšimnete mého komentáře, ve kterém upřesňuji, že slavný výrok o pandách, který v roce 2009 učinil Chris Packham, byl médii příšerně pokroucen. Nigel to zmínil jen tak, ale já chtěl věc uvést na pravou míru. Pokud vás zajímá, o čem vlastně Chris v souvislosti s celou tou věcí "nechme pandy vymřít" mluvil, podívejte se na toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=W4nFwAvZ0OI&ab_channel=ABCNews
Dlouhý doplněk, který zkrátka nemohl být součástí tohoto článku... :)