Každý obyvatel Walesu jako malý slyšel příběh o drakovi, který chrání jeho zemi. Přiletí z hor tehdy, když na Wales zaútočí jeho nepřátelé, a pořádně s nimi zatočí. Velští draci žijí dodnes v podobě reintrodukovaných ještěrek obecných, jež obývají pobřeží tohoto nádherného koutu Británie, avšak v minulosti se tímto krajem potulovala ještě větší a snad i bájnější monstra. Mezi ně patří Pendraig milnerae, nejstarší teropodní dinosaurus Spojeného království. Ve studii publikované v odborném časopise Royal Society Open Science byl popsán 6. října 2021, shodou náhod jen den poté, co jsem na svůj blog napsal článek o dvou nově nalezených britských spinosauridech, z nichž jeden byl též pojmenován na počest Angely Milner, významné paleontoložky, která se zabývala výzkumem britských dinosaurů i jiných fosilních obratlovců, a jež zesnula 13. srpna tohoto roku. Spolu s taxony Riparovenator milneae a Veterupristisaurus milneri (popsaným v roce 2011) je Pendraig milnerae již třetí dinosauří specií, která svým druhovým jménem doktorku Milner ctí. Rodové jméno nově popsaného velšského teropoda znamená v překladu "vrchní drak". Autory popisu pendraiga jsou Stephan Spiekman, Martín Ezcurra, Richard Butler, Nicholas Fraser a Susannah Maidment. Právě poslední jmenovaná společně s Angelou Milner znovuobjevila fosilie tohoto dinosaura v paleontologických sbírkách Přírodovědeckého muzea v Londýně, kam byly uloženy po svém objevení v roce 1952. Tehdy se mělo za to, že patřily nějakému "coelurosaurovi", následně byly klasifikovány jako ostatky blíže nespecifikovaného druhu rodu Syntarsus a omylem dány dohromady s kostmi pozdně triasového krokodýla, nejpravděpodobněji terestrisucha. Podle Spiekmana a jeho kolegů patřil Pendraig do nadčeledi Coelophysoidea. Fylogeneticky nejblíže mu byli argentinští masožravci Lucianovenator a Powellvenator, jež žili ve stejné době, jako Pendraig. Ten se na území Walesu vyskytoval v pozdním triasu stupňů nor až rhét, konkrétně před 215 až 201 miliony let. Za života byl dlouhý asi jeden metr. Pochopitelně se nenašla celá kostra tohoto zvířete, Spiekman a jeho kolegové však dokázali velikost dospělého pendraiga odhadnout po přeměření jednotlivých obratlů a dalších kostí (našlo se také ilium či kompletní levý pubis a distální část jeho pravého "společníka"). Například předpokládaná délka kosti stehenní činila 10,21 centimetru. Pravda, nebyl to ten drak ze starých velšských legend - ten musel být určitě mnohem větší! I tak však Pendraig pro některá zvířata představoval nebezpečí, zvláště tedy pro menší obratlovce, například pro různé "plazy", včetně malých pozdně triasových terapsidů. Nalezené zuby zvířete byly zoubkované jako pila, což samo o sobě svědčí o makrofágní karnivorní stravě.
Pendraig milnerae v přítomnosti lepidosaura druhu Clevosaurus cambrica, příbuzného hatériím. Obrázek z webu The Guardian
Fosilie pendraiga pocházejí z kamenolomu Pan-y-Ffynnon, nacházejícím se asi tři kilometry východně od města Cowbridge v okrese Vale of Glamorgan na jihu Walesu. Nejedná se o prvního většího masožravce z pozdního triasu, jehož fosilie tato lokalita vydala. Tím prvním byl již výše zmíněný Terrestrisuchus gracilis, krokodylomorf dosahující délky 76 centimetrů, kromě Walesu známý také z jižní Anglie. Dalšími pozdně triasovými obratlovci z tohoto kamenolomu byli rhynchocephalián Clevosaurus či plachtící "dráček" Kuehneosaurus. Dinosaurem, kterého možná Pendraig lovil, ač se to samozřejmě můžeme jen domnívat, byl Pantydraco, raný bipední sauropodomorf dlouhý až 3 metry, vysoký 0,7 až 1 metr a vážící až 50 kilogramů. Zda si Pendraig mohl dovolit na dospělá pantydraca, to je velkou otázkou. Nevíme totiž, zda "vrchní drak" žil ve smečkách nebo samotářsky. Lze nicméně předpokládat, že se třeba na jeho jídelníčku mohli objevit alespoň juvenilové tohoto druhu. Dále se v Pan-y-Ffynnon nalezly ostatky ještě jednoho dinosaura; zprvu se mělo za to, že to byl právě mladý Pantydraco, ovšem Spiekman v popisu pendraiga zmiňuje, že by se ve skutečnosti mohlo jednat o nedospělého zástupce druhu Thecodontosaurus antiquus. V každém případě lze předpokládat, že Pendraig koexistoval ve své domovině s více druhy dinosaurů, než kolik jich bylo dosud v této lokalitě objeveno.
Za informace pro tento článek vděčím Spiekmanově studii, která se Vám zobrazí po kliknutí na tento odkaz. Dobrý souhrn informací o tomto dinosaurovi poskytují také česká a anglická Wikipedie; druhá jmenovaná mi pak poskytla informace o kamenolomu Pan-y-Ffynnon. Co na tento objev říkáte? Překrásný velšský dráček, že?
Žádné komentáře:
Okomentovat