V pondělí 7. prosince 2020 vyšla v Journal of Vertebrate Paleontology studie zabývající se novým druhem kynodonta, jehož pozůstatky byly objeveny na nalezišti Niemeyer v brazilském státě Rio Grande do Sul. Autoři studie, paleontologové Leonardo Kerber, Micheli Stefanello, Agustin G. Martinelli a Sérgio Dias-Da-Silva, jej pojmenovali Agudotherium gassenae. Byl to asi 30 centimetrů dlouhý savcovitý plaz, řadící se do kladu Probainognathia v rámci širšího kladu Eucynodontia. Je jisté, že šlo o masožravce, pravděpodobně se specializujícího na lov hmyzu, červů a malých obratlovců. Jeho ozubení bylo poměrně robustní; zvíře bylo popsáno na základě dvou spodních čelistí, z nichž první byla zastoupena pouze levou částí a druhá zase pravou, první pak nesla sedm zubů, druhá zase osm. Robustní stavba zubů je poměrně unikátním znakem agudoteria, o tom není pochyb. Dosud bylo v Jižní Americe nalezeno asi 20 různých druhů probainognatiánů, a tento objev je důležitý k porozumění evoluční radiace těchto tvorů v západní části Gondwany v pozdním triasu. Jejich rozrůznění nakonec vedlo ke vzniku kladu Mammaliaformes, který zahrnuje nás, savce, a naše nejbližší vyhynulé příbuzné. Agudotherium žilo asi před 215 až 210 miliony let, a tehdy se ve své domovině zřejmě setkávalo s kynodonty rodů Elliotherium a Riograndia.
Rodový název nově popsaného kynodonta odkazuje na obec Agudo, poblíž které byly obě fosilizované části spodních čelistí objeveny. Druhé slovo, therium, znamená jednoduše "zvíře". Druhový název potom ctí bývalou starostku města São João do Polesine v Rio Grande do Sul, Valserinu Marii Bulegonu Gassen, která se významně zasloužila o vznik Centro de Apoio à Pesquisa Paleontólogica da Quarta Colônia pod vedením Universidad Federal de Santa Maria.
Za informace pro tento článek a rovněž také za obrázek vděčím webovým stránkám Sci-News. Nadchl Vás tento objev? Chtěli byste se s tímto malým osrstěným masožravcem setkat?
Žádné komentáře:
Okomentovat