Před Štědrým dnem přibývají na můj blog další dokumentární novinky! Předchozí příspěvek do této rubriky jsem vydal 30. listopadu, a psal jsem v něm o takových filmech a seriálech, jako byly Asia, Our Oceans či Dracula's Wild Kingdom. Jak vždy píši, od té doby vyšlo zase nemálo dalších přírodopisných dokumentů. V prosinci jich obvykle vychází hodně, a já mám pro vás seznam s informacemi o těch, jež neunikly mé pozornosti. Můžete si s nimi spestřit svou vánoční dovolenou nebo prázdniny! A nyní spolu rozbalme balení, kterým je titulek tohoto článku, a podívejme se, co jsme letos na Vánoce dostali!
Animal Park: Christmas 2024
Dlouhodobě vysílaná série Animal Park, jejíž 19. série vycházela letos v srpnu na BBC One, se vrátila před Vánoci s pěti speciálními epizodami, uváděnými od pondělí 17. do pátku 20. prosince vždy v 10:15 na stejné televizní stanici. Animal Park: Christmas 2024 není prvním vánočním speciálem televizní série dokumentující životy zvířat a ošetřovatelů v Longleat Safari Park v anglickém Wiltshire; již v prosinci 2021 se vysílal šestidílný Animal Park: Christmas Special. Letošní řadou speciálů provázeli Kate Humble (Kate Humble's Coastal Britain), Megan McCubbin (Chris and Meg's Wild Summer), Ben Fogle (Into Congo with Ben Fogle) a Hamza Yassin (Scotland: Escape to the Wilderness), moderátorské obsazení tedy zůstalo stejné, jako v posledních několika letních řadách. Jejich cílem bylo diváky provést Longleat Safari Parkem v předvánočním období. Hamza se v první epizodě věnoval zvířatům, která mají strávit v parku své první Vánoce, včetně dvou nových jeleních přírůstků čerstvě přidaných ke stádu. Kate s Benem se v tomto dílu věnovali makakům, Megan se zase byla podívat na surikaty v jejich "vánoční vesničce". Megan a Hamza také obdarovali gorily v parku jedlými vánočními hvězdami. V dalších epizodách se Megan a Hamza snažili vytvořit vánoční atmosféru ve výběhu lemurů, Kate se vrátila k mláďatům tygrů ussurijských narozeným letos v létě, pro lvy v parku byla uspořádána vánoční hostina, Hamza se spřátelil s velbloudem, lev Harry dostal tolik potřebný vánoční dárek v podobě nových předních zubů, Ben a Kate navštívili osamělého tapíra Tallulah, a psi hyenoví se před Vánoci brutálně porvali. Každý z pěti dílů této vánoční série je dlouhý 43 minut. Může jít o dobrý oddech pro fanoušky Animal Park i zájemce o chov zvířat v zoologických zahradách celkově. Výkonným producentem byl Joff Wilson (Restoration Home) a producentem série byl Alastair Bazeley-Bell (Gardeners' World). Animal park: Christmas 2024 je dílem společnosti Darlow Smithson Productions Ltd.
My Epic Camel Journey with Gordon Buchanan
Ve čtvrtek 19. prosince v hlavním vysílacím čase uvedl kanál BBC Scotland nový devětapadesátiminutový dokumentární film s oblíbeným kameramanem Gordonem Buchananem (Amba the Russian Tiger, Expedition Borneo, Snow Wolf Family and Me) nazvaný My Epic Camel Journey. V Anglii a ve Walesu byl tento film premiérově odvysílán včera, 22. prosince ve 20:00, na BBC Two. Dnes byl snímek uveden také na severoirské verzi BBC. V tomto epickém dokumentu se Gordon vydává na cestu napříč mongolskou pouští Gobi na zádech drabaře - dost možná nejhouževnatějšího savce naší planety, který by jako jeden z mála byl schopen přežít i nukleární katastrofu. Jeho cílem je představit na této štrece velbloudy v novém světle, a ukázat, co je vlastně činí tak dobře adaptovanými na kruté aridní prostředí střední Asie. Svou cestu začíná na západě Mongolska, odkud se přes pouštní duny dostává k hoře Bumbat. Přitom se snaží získat si respekt od dvou drabařů, se kterými cestuje, pojmenovaných Squeaks and Chewy. Divokými zvířaty, se kterými se při cestě setkává, jsou například mongolští vlci, antilopy sajgy nebo jakové. Jedním z Gordonových snů je zahlédnout na této cestě také vzácného gobijského medvěda hnědého. Režisérem My Epic Camel Journey with Gordon Buchanan je Jack Warrender, který s Gordonem spolupracoval na o předloňských Vánocích vydaném filmu Snow Dogs: Into the Wild. Výkonným producentem filmu je Wendy Rattray (Snow Cats and Me). Gordon Buchanan popsal cestu při natáčení tohoto dokumentu jako jednu z nejvíce memorabilních ve svém životě.
Hippo Watch with Steve Backshall
S počátkem prosince uvedla řada streamovacích služeb nový dvoudílný dokument Hippo Watch with Steve Backshall, provázený oblíbeným dobrodruhem Stevem Backshallem (Killer Crocs with Steve Backshall, Expedition, Deadly 60). S 1. prosincem měl premiéru na kanadské verzi stanice BBC Earth, následně se pak objevil na službách BBC Player, ABC iView, Apple TV, Prime Video a Now TV. V tomto dokumentu se Steve vrací do přírodní rezervace Ndumo Game Reserve, ve které se natáčel i letos na jaře uvedený dvoudílný počin Killer Crocs with Steve Backshall. Jeho cílem je představit divákům nejnebezpečnější zvíře této rezervace - hrocha. Vrhá se do jejich světa, aby odhalil tajemství jejich chování, navštěvuje jejich cesty, ponořuje se za nimi do řek, a i s pomocí nejmodernějších filmařských technologií se k nim snaží dostat co nejblíže. Přitom se snaží překonat svůj strach z hrochů, vybudovaný na základě předchozích zkušeností, jež měl s jejich natáčením pro Deadly 60 a Swimming with Monsters: Steve Backshall. Ani tentokrát se nevyhnul nebezpečným setkáním, které ho mohly mnohé stát. Režisérem Hippo Watch je Tom Whitworth (My Family and the Galapagos). Dokument je dílem společnosti True To Nature, která již se Stevem Backshallem spolupracovala na pořadech Sharks Up Close, Shark Bites či Whale with Steve Backshall. Trailer ke zhlédnutí zde.
Blood Origin
Letošním vánočním dárkem pro paleodokumentární nadšence je nezávislý dvaačtyřicetiminutový animový pseudodokument Blood Origin, vyprávějící příběh thajského sauropoda Phuwiangosaurus sirindhornae. Je dílem animátora a YouTubera známého jako MR. DinoDigger, který je zároveň jeho vypravěčem v thajském originále. Film je od 14. prosince volně přístupný ke zhlédnutí na jeho YouTube kanálu, a pokud nerozumíte thajštině, nezoufejte, má anglické titulky. Blood Origin je příběhem vyrůstání phuwiangosaura v pravěkém Siamu v rané křídě před 130 miliony let. Jedinec, jehož život je v dokumentu sledován, byl pojmenován Boonchuay, což v překladu do češtiny znamená "Šťastlivec". Zvířaty, se kterými se během své cesty po křídových thajských mokřadech a lesích setká, jsou například avetheropod Siamotyrannus, spinosaurid Siamosaurus, megaraptoči Phuwiangvenator a Vayuraptor, blíže neidentifikovaný (a dosud formálně nepojmenovaný) diplodocid, ornithomimosaur Kinnareemimus, suchozemský crocodyliform Varanosuchus či blíže neidentifikovaný ptakoještěr. Blood Origin je příjemným překvapením pro nadšence do druhohorního světa. Film byl inspirován především cyklem Putování s dinosaury (Walking with Dinosaurs) a dokumentárním snímkem Toulky dinosaurů Amerikou (When Dinosaurs Roamed America), což je na stylu vyprávění dosti patrné. Po vzoru druhého jmenovaného je příběh protkán "talking heads segmenty" s paleontology Varavudhem Suteethornem a Suravechem Suteethornem, kteří v nich blíže představují zvířecí hvězdy přivedené pomocí příjemné počítačové animace zpět k životu. Podobně jako v případě nadcházejícího dokumentu Forgotten Bloodlines: Agate Maxe Bellomia, i tento film byl animován v Blenderu. Producentem Blood Origin je Kasidit Eiamlaor, hudbu k filmu složil Scott Buckley (Classified Freaks).
The Secret Lives of Animals
Nová desetidílná série The Secret Lives of Animals začala vycházet ve středu 18. prosince na streamovací službě Apple TV. Pojednává o životech různých druhů současných zvířat - konkrétně si v ní zahráli zástupci 77 specií ze 24 zemí světa. Divákům je představeno, jak se rodí, jak hledají potravu, jak bojují s jinými zástupci svých druhů, jakým způsobem hledají své partnery nebo jak přicházejí s novými strategiemi ke svému přežití v měnícím se světě. První epizoda, Leaving Home, se zabývala tím, co někteří živočichové dělají, když se ocitnou mimo svůj dlouhodobý domov. Jak se třeba tuleň vypořádá s divokými vlnami oceánu, na něž nebyl připraven? Dalšími epizodami, které budou postupně vycházet na streamovací službě každou středu, jsou Raising a Family, Protecting Yourself, Home Making, Finding Food, The Art of Deception, Making Friends, Finding a Partner, Mastering Your Talent a Growing Old. Každá epizoda je dlouhá 30 minut. Rebecca Nicholson z The Guardian dala sérii The Secret Lives of Animals tři z pěti hvězd a nazvala ji "takovou zvířecí pohádkou". Ačkoliv jsem zatím první epizodu neviděl, dokáži si představit, proč. Jsem vcelku přesvědčen, že epizoda Finding a Partner se bude zabývat čistě různopohlavními vztahy zvířat a bude je prezentovat v heterosexistickém rámci, který však neodpovídá skutečné diverzní realitě (na téma zkreslování reality přírodního světa v dokumentech bych měl někdy napsat samostatný článek). Nicholson upozorňuje na to, že The Secret Lives of Animals antropomorfizuje zvířata, jejichž úryvky z životů diváctvu prezentuje, a to někdy až zarážlivě zvláštním způsobem. Příkladem je věta "Vlastnění svého domova je jedním z největších životních milníků," zaznívající údajně v první epizodě. Nicholson ve svém review připomíná bytovou krizi současné doby a vůbec současnou ekonomiku, ve které existuje soukromé vlastnictví a další příšernosti vedoucí k existenci hlubokých nerovností. Vypravěčem série je herec Hugh Bonneville (Paddington), producenty jsou Matt Brandon (Cities: Nature's New Wild) a Roger Webb (Earth's Great Rivers). První díl sestříhal Tom Wright (Ten Deadliest Snakes with Nigel Marven). Dokument pro Apple TV vyrobily BBC Studios. Trailer ke zhlédnutí zde.
Aerial Australia
Nyní mi dovolte zradit titulek článku a zamířit z prosince tohoto roku zpět do listopadu, kdy vyšlo pár dokumentů, které stojí za zmínku, a o kterých jsem při psaní předchozího článku do této rubriky nevěděl. Americký kanál Smithsonian Channel uvedl v neděli 24. listopadu ve 20:00 první epizodu nové dokumentární série Aerial Australia. Další díly byly samozřejmě uváděny už v prosinci (nakonec snad titulek článku tolik nezrazuji!), a to tedy 1., 8. a 15. prosince. Tato série poskytuje diváctvu ptačí pohled na zemi u protinožců se zaměřením na její krajinu, zvířata a vegetaci. První epizoda, Pacific Coast, se věnovala tichomořskému pobřeží Austrálie, od Sydney přes záliv Byron Bay až po Velký bariérový útes, který v důsledku současné změny klimatu mizí. Druhá epizoda, The Extreme Center, vrhá diváky do aridního středu Austrálie, do okolí Uluru, spirituálního centra původních obyvatel oblasti. Třetí díl, nazvaný The Far South, se věnuje Jižní Austrálii, od kulturního dědictví Melbourne po rozlehlé lesy v jihovýchodní části státu. Zatím posledný díl, The Vast West, se zabývá pouštěmi Západnín Austrálie, obrovskými ovčími farmami a bývalými zlatými doly; zahrál si v něm i největší žralok naší planety, žralok obrovský. Aerial Australia tak trochu navazuje na podobné počiny Smithsonian Channel z předchozích let, například Aerial America, Aerial Africa či Aerial Argentina.
Botswana: Africa's Last Wildlife Paradise
Německý dokumentární film Botswana: Africa's Last Wildlife Paradise, který byl vyroben v roce 2020, byl konečně letos na podzim uveden v anglickém dabingu na streamovacích službách prostřednictvím distributorů MPI Media Group a Leonine Studios. Tento dvaapadesátiminutový snímek společnosti Busch Media Group se věnuje velkým africkým savcům a dalším zvířatům Botswany, od každým rokem zaplavované delty řeky Okavango přes plošiny Makgadikgadi až po Mosi-oa-Tunya či Shungu Namutitima (jinak známé jako Viktoriiny vodopády). Poskytuje vhled do životů lvů, zeber, pakoňů, žiraf, slonů a další zvířeny jižní části afrického kontinentu, která je mimo Botswanu již těžko k zastižení v takové podobě (to ale neznamená, že by ani v Botswaně byla zcela v bezpečí třeba před pytláky). Režisérem snímku je Alexander Sass (Namibia: The Spirit of Wilderness), scénář k němu napsal spolu s Lenou-Marie Seyfarth. Producenty jsou Christian Frank a Johanna Czerwinski. Film vyšel 24. listopadu na Apple TV.
Decoding the Universe: Quantum
S posledním dokumentem, uvedeným už 7. listopadu na americké stanici PBS, zamíříme do úplně jiné přírodní sféry. Třiapadesátiminutový snímek Decoding the Universe: Quantum navazuje dokument Decoding the Universe: Cosmos, který PBS premiérově uvedla v květnu tohoto roku. Quantum se zabývá nesmírně drobným kvantovým světem na subatomické úrovni, kde je vše velmi zvláštní - dokonce více, než v loňské marvelovce Ant-Man and the Wasp: Quantumania. Je to totiž svět, kde se částice mohou točit dvěma směry ve stejné chvíli. Snímek ukazuje, jakým způsobem současní fyzikové studují kvantový svět s pomocí senzorů a počítačů, a poskytuje fyzikou nepolíbenému divákovi (třeba mě, neboť mi fyzika nikdy nešla tak dobře, jako třeba čeština nebo angličtina) základy znalostí oboru kvantové fyziky. Ve filmu vystupují odborníci jako Hakeem Oluseyi z George Mason University, David Kaiser z MIT nebo Elba Alonso-Monsalve, též z MIT. Vypravěčem Decoding the Universe: Quantum je herec Jay O. Sanders (The Accidental Wolf), producenty jsou mj. Kristine Allington (Nova Wonders) a Michael H. Amunndson (The Day the Mesozoic Died). Režiséry filmu jsou Daniel McCabe (This Is Congo) a Jaro Savol (True Life). Dokument byl uveden v rámci dlouhodobě vysílané vědeckopopularizační série NOVA.
Na závěr vás upozorním na to, že 4. ledna bude mít premiéru nový seriál Jeffa Corwina s názvem Extraordinary World, natočený pro CBS a Paramount+. Na příští rok je chystáno vydání dokumentů David Attenborough: Ocean, Destiny Wild: The Return, Forgotten Bloodlines: Agate, Walking with Dinosaurs 2, natáčet se bude nový film Nigela Marvena The Last Penguin, a Steve Backshall nedávno v livestreamu na YouTube oznámil, že natáčí 6. sérii Deadly 60! Vyjít by měl také dvoudílný dokument The Secret Life of Bees se Stevem Backshallem, osmidílná série Evolution s Chrisem Packhamem, a doufám, že bude brzy oznámeno datum vydání nadšeně očekávaného paleodokumentu Surviving Earth od tvůrců Putování s dinosaury ze společnosti Impossible Pictures. V lednu by nás také měl čekat Winterwatch 2025. Dokumentární průmysl žije, a přírodopisných filmů je neustále produkováno nemálo!
Dokumentární novinky budou na tento blog přibývat i nadále!
Žádné komentáře:
Okomentovat