Máme tu první prosincový pátek roku 2024! Za asi dvě hodiny bude již u konce; opět přidávám na svůj blog nový příspěvek v pozdějších hodinách, což už je nějakou dobu zvykem. Tentokrát nás Obrázek týdne vrátí do současného světa. Ve druhé polovině listopadu jsem narazil na tuto skvělou fotografii Geoffreyho Reynauda, kterou byl reprezentován v letošním ročníku prestižní soutěže Wildlife Photographer of the Year. Je to úchvatný snímek, a navíc je na sněhu, což se mimořádně hodí, protože dnes mne prosincový sníh v kombinaci s šíleně studeným větrem zabičoval do tváře. Majestátní model na fotografii měl očividně také srst na hlavě lehce zmraženu.
Popisek k obrázku: Za mrazivé noci v hlubinách kanadského Yukonu vyráží hladový medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) na lov lososů. Kráčí po zasněženém břehu řeky, a až usměvavě pohlíží na zvláštní, v mžiku blýskající objekt, který má jeho noční toulky zvěčnit. Nebude trvat dlouho, a tento přes 350 kilogramů vážící obr se uchýlí ve svém doupěti k zimnímu spánku, jenž zabere pět až sedm měsíců. Právě se nachází v poslední fázi horlivého ládování se, přičemž si na tuhou zimu vytváří tukové rezervy. Je to už ostřílený veterán, zim přežil nejméně tucet; samci grizzlyů přitom žijí ve volné přírodě průměrně dvaadvacet let, samice pak šestadvacet let. Ryby, jejichž noční tah jej k vodnímu toku přitáhl, dokončují svou dlouhou cestu z Tichého oceánu za účelem jediného rozmnožování za celý svůj život. Pacifičtí lososi táhnou do řek západní a severozápadní části Severní Ameriky v době od července do října. Kromě lososů loví grizzlyové také pstruhy, jelence běloocasé, losy, jeleny karibu, ovce tlustorohé, medvědy baribaly či různorodé ptáky a jejich vejce, jinak samozřejmě milují bobule a ostřice. V pobřežních oblastech nepohrdnou ani mršinami vyplavených verlyb. První podzimní sníh není v této oblasti jen nicotným popraškem; tento grizzly má na tváři zmrzlé kupky, jež se mu mezi chlupy zřejmě nedostaly pouhým poleháváním ve sněhu. Při svých cestách yukonskými lesy jistě v posledních dnech zažil nejednu sněhovou vánici. Geoffrey Renaud pořídil tuto fotografii s pomocí fotopasti na své druhé výpravě do Yukonu z domovského Vancouveru v kanadské provincii Britská Kolumbie. Sám té noci, při níž teplota poklesla na -10°C, spal v automobilu kus od medvědem navštívené řeky.
Geoffrey Renaud není jen fotografem divoké přírody, ale pracuje také na speciálních efektech pro hollywoodské blockbustery. Na svém filmografickém seznamu má snímky jako Alien: Covenant (2017), The Greatest Showman (2017), Spider-Man: Far From Home (2019) či Venom: Let There Be Carnage (2021).
Co můžete na mém blogu čekat do vydání následujícího Obrázku týdne? Zcela jistě na něj přibude ještě jeden úryvek z dokumentu Irsko: 1,8 miliardy let dlouhý příběh (The Island: 1.8 Billion Years in the Making), konkrétně z jeho třetí epizody. Pokud jste se zatím nepodívali na poslední klip, Irští dinosauři, rozhodně vám to doporučuji. Jinak zvažuji další příspěvek do rubriky Mé obrázky, ale uvidím, zda se vůbec v příštím týdnu dostanu ven se zrcadlovkou. Každopádně zde čekejte aktivitu, to ano.
Přeji vám pěkný víkend, pokud možno nepříliš větrný a lezavý, a určitě se sem vraťte!
1 komentář:
Zvažuji, zda na to téma nenapsat samostatný příspěvek, každopádně pokud to nevíte, poslední týden ukázala jistá sociální síť - vlastněná jistým predátorským, transfobním, kapitalistickým psychopatem, který je zároveň nejbohatším asociálem světa - znovu svou ohavnou toxicitu, když tisíce protiženských trollů reagovaly na příspěvek doktorky Ally Louks o dokončení svého doktorského studia. Sdílela fotografii, na které v rukou drží vytištěnou dizertační práci na téma “Olfactory Ethics: The Politics of Smell in Modern and Contemporary Prose” ("Olfaktorická etika: Politika pachu v moderní a současné próze"). Jeden antisociál vedle druhého, jeden incel za druhým, hory mentálně nemocných nácků se na doktorku Louks vrhly se svými zkyslými blíči, zapškle křičíce do éteru, co jim maminka ve sklepech, jež obývají, asi nikdy křičet nedovolí, a opět poukázali na to, že s Muskem se kdysi nadějná sociální síť zvrhla v přehlídku toho nejhoršího.
Ta verbež ji nazývala "parazitkou". Nenávist k intelektualitě, k literatuře, k akademii, ke vzdělání a expertíze - to byly, jsou a budou vždy hlavní atributy blbečků na pravici.
Více se dočtete zde:
https://www.forbes.com/sites/callumbooth/2024/12/02/the-online-reaction-to-the-politics-of-smell-phd-examined/
Okomentovat