pondělí 30. listopadu 2020

Minsmere a plánovaná stavba jaderné elektrárny - vzácní britští živočichové v ohrožení

RSPB Minsmere - úžasná přírodní rezervace o rozloze asi 1000 hektarů. Domov nepříliš početných a dokonce vzácných britských ptáků, od krutě pronásledovaného motáka pochopa (Circus aeruginosus) přes dytíka úhorního (Burhinus oedicnemus), pozoruhodného nočního zpěváka lelka lesního (Caprimulgus europaeus) a všemi milovaného slavíka obecného (Luscinia megarhynchos) až po kdysi takřka vyhubeného bukače velkého (Botaurus stellaris). Jedno z největších chráněných území ve Spojeném království, od roku 1947 opatrované dobročinnou organizací Royal Society for the Protection of Birds, oplývající celou varietou habitatů, od mokrých luk a rozsáhlých rákosových porostů po lesy a oblázkové pláže. Místo s podmanivou historií, částečně v 19. století proměněné na zemědělskou krajinu a poté zaplavené v období 2. světové války. Rezervace spadající pod označení Site of Special Scientific Interest pro svou nedotčenost i své zotavení z člověkem řízené proměny. Domov tří set jelenů evropských (Cervus elephus), tisícovky druhů motýlů (řád Lepidoptera), ba i v Británii nepříliš běžného rohatce žlutého (Glaucium flavum), jedovaté rostliny z čeledi makovitých (Papaveraceae). A je toho mnohem, mnohem víc, čím se RSPB Minsmere může právem chlubit. Pro výčet jednotlivých typů prostředí a jednotlivých druhů živočichů a rostlin, se kterými se v této rezervaci v anglickém hrabství Suffolk setkáte, ale slouží spíše seznamy pro odborníky či její návštěvníky. Ovšem v nedávné době se mezi ochránci přírody vynořila vlna znepokojení. Vše, čím Minsmere oplývá, může být ztraceno. Za nejistou budoucností rezervace stojí plány na zbudování nové jaderné elektrárny v blízké stanici Sizewell. Uskuteční-li se tyto plány, pak bude zřejmě mnoho unikátních druhů a typů prostředí, jež ke svému životu potřebují, smeteno. Již na jaře tohoto roku řekl Adam Rowlands z RSPB, zodpovídající za správu Minsmere, zpravodajskému webu BBC News, že nová jaderná elektrárna Sizewell C by svou činností měla škodlivý dopad na národně i mezinárodně důležitou krajinu, kterou organizace chrání. V sázce je osud nejen britských zvířecích rezidentů, ale také ptačích druhů, jež do Minsmere přilétají zimovat. Je jisté, že činnost elektrárny by výrazně ovlivnila život většiny druhů zvířat a rostlin v rezervaci, měla by negativní vliv na jejich zdroje potravy, a dokonce by některé tažné druhy donutila přemístit se na méně bezpečná, nechráněná území. Dalším problémem je možné zvýšení mořské hladiny, způsobené konstrukcí reaktoru, a následné zaplavení kamenitého pobřeží. V průběhu relativně krátké doby, nanejvýš několika let, by taková změna prostředí mohla mít katastrofální vliv na mořské ptáky, neboť by je připravila o krmící oblasti. Jeden z největších přírodních pokladů Británie, jedno z mála poněkud rozsáhlejších divokých území v západní Evropě, je v ohrožení.



Sizewell C bude patřit britské energetické společnosti EDF Energy, která do něj investovala neuvěřitelných 20 miliard liber! To je v přepočtu 584 577 000 000 českých korun. Je nutné, aby se ke dvěma již existujícím jaderným elektrárnám na území Sizewellu přidala ještě jedna, a ohrozila zdejší unikátní přírodu? Podle Bena McFarlanda ze Suffolk Wildlife Trust již EDF dospěla k jakémusi pokroku ve spolupráci s ochránci přírody, stále však nehodlá obětovat dost k tomu, aby k zachování místní přírody skutečně došlo, a aby byla v co nejmenším ohrožení. Dopad, který by elektrárna na rezervaci měla, by podle něj dle prozatímních plánů stále nebyl zredukován. Britští milovníci přírody a její ochránci o zmenšení vlivu elektrárny na přírodu Minsmere usilují od samého začátku. Minulý rok v září se na Whin Hill nedaleko od hranice rezervace sešlo více než 1000 podporovatelů RSPB Love Minsmere Festival, a společně se postavili tak, aby utvořili velké srdce jako vyjádření své lásky k tomuto území. Pobyt v rezervaci inspiroval spoustu mladých přírodovědců. Všechna speciální označení, která byla Minsmere udělena, jsou nesmírně důležitá. Skutečně se jedná o místo důležité pro vědu, a nesmírně podstatné, co se ochrany přírody týče. Již výše zmíněných bukačů velkých ve Spojeném království mnoho nežije, a několik rezervací RSPB, včetně Minsmere, jsou jejich nejbezpečnějšími útočišti. I oni budou postupným, ale relativně rychlým zvýšením vodní hladiny výrazně ovlivněni, neboť jejich životy závisejí na dostatečném množství ryb, jakými jsou perlíni ostrobřiší (Scardinius eryhtrophtalmus), stejně jako dvanácti dalších druhů. Toxické chemikálie vypouštěné elektrárnou mohou dle propočtů RSPB každoročně zabít až tři miliony ryb. Problémem je, že všechna ta nesmírně důležitá označení, výhra v soutěži Birdwatch Magazine/Birder's Choice Awards jako Site of the Year v roce 2019, to vše zkrátka EDF nezajímá. Kdyby se za ochranu Minsmere nepostavili ti, kteří se o rezervaci starají, a mnoho dalších milovníků přírody, ani by se EDF neodvážila hledat alternativní cesty, jak alespoň trochu snížit dopad, který bude mít na přírodu nová elektrárna. A dokonce i nyní jsou jejich kroky v tomto směru nesmírně pomalé. Přijde Spojené království o část svého přírodního bohatství nebo se podaří konstrukci Sizewell C zvrátit a Minsmere zachránit?


Za námět pro napsání tohoto článku vděčím pátečnímu živému vysílání letošního festivalu Love Minsmere, který moderovali Chris Packham a Megan McCubbin, a jenž se tímto prolémem zabýval. Nezbývá, než se snažit o to, aby příroda v Minsmere byla i nadále zcela zachována bez nejmenšího vlivu lidské činnosti.

neděle 29. listopadu 2020

Projekt Velociraptorinae: Luanchuanraptor

V pátek jsem slíbil, že další část Projektu Velociraptorinae napíši v brzké době, a nyní je tu! V šesté části této série se seznámíte s luanchuanraptorem... Pozor, už je připraven do vás zatnout drápy!

Rod: Luanchuanraptor,
Druh: L. henanensis,
Výskyt: Čína,
Období: pozdní křída, před 72 až 66 miliony let.
Pozůstatky luanchuanraptora byly objeveny v pozdně křídovém geologickém souvrství Quipa na území provincie Che-nan zhruba ve středu Číny a popsány týmem paleontologů, který mimo jiné tvořili J. C. Lu, X. L. Zhang a L. Xu, v roce 2007. Jednalo se o prvního asijského dromaeosaurida nalezeného mimo území Mongolska. Holotyp je dosud jediným nalezeným exemplářem, a sestává ze čtyř zubů, sedmnácti ocasních obratlů, čtyř krčních obratlů, čtyř žeber, pravé kosti pažní, levé stydké kosti, úlomku prstu zadní končetiny, šesti dorzálních obratlů a několika dalších kostí, a s označením 41HIII-0100 je uložen v Che-nanském geologickém muzeu v Čeng-čou. Detailních informací o tomto rodu mnoho není, jisté však je, že se jednalo o středně velkého dromaeosaurida, dosahujícího délky 1,1 až 1,8 metru a vážícího 2,2 až 2,5 kilogramu. Typový exemplář nebyl dospělým či přinejmenším plně vzrostlým jedincem, tudíž je možné, že průměrný Luanchuanraptor byl ještě o něco větší. Byl to lehce stavěný masožravec, je velice pravděpodobné, že byl opeřený, ostatně jako jeho příbuzní, a zřejmě žil ve smečkách. Ačkoliv srpovité drápy - charakteristický znak dromaeosauridů - nejsou součástí nalezeného exempláře, dá se předpokládat, že jimi Luanchuanraptor pochopitelně byl vybaven. Zřejmě lovil menší obratlovce, kupříkladu drobné savce nebo ještěry či hady, případně mláďata dinosaurů. Své srpovité drápy mohl při smečkovém lovu užívat k zabíjení dospělých středně velkých dinosaurů. Autoři původní studie zařadili luanchuanraptora do čeledi Dromaeosauridae na základě dozadu zahnutých a bočně zploštělých zubů, stejně jako charakteristicky tvarovaných dorzálních a ocasních obratlů. V roce 2019 byla Scottem Hartmanem a jeho kolegy provedena fylogenetická analýza, jejíž výsledky byly publikovány v žurnále PeerJ, a podle nichž je Luanchuanraptor zástupcem podčeledi Velociraptorinae, přičemž jemu nejbližšími příbuznými rody jsou Adasaurus (sesterský taxon) a Velociraptor. Živočichy, se kterými se Luanchuanraptor v pozdní křídě stupně maastricht na území střední Číny setkával, byli například ornithomimosaur Quipalong, oviraptorid Yulong, alverizsaurid Quipanykus, savec z řádu multituberkulátů Yubaatar, deltatheridiid Lotheridium či šupinatý ještěr Tianyusaurus. Horniny souvrství Quipa jsou tvořené především prachovcem a sedimentárními horninami pocházejícími ze dna jezer či říčních delt. 



Obrázky jsou z WikiMedia Commons a z blogu Species New to Science. Tento projekt bude i nadále pokračovat. Nedostal-li Vás Luanchuanraptor, pak vězte, že se to podaří jinému velociraptorinovi...

Autumnwatch 2020 - Orli mořští na Isle of Wight

Orli mořští na Isle of Wight. Chris Packham se vydává na největší anglický ostrov, aby si užil pohled na jednoho z nejpůsobivějších dravců, orla mořského. Setkává se se Stevem Egerton-Readem z Forestry England a Tim Mackrillem z Roy Dennis Wildlife Foundation a hovoří s nimi o reintrodukci orla mořského do britské přírody. Reintrodukční projekt organizovaný těmito dvěma společnostmi je nyní zodpovědný za úspěšný návrat orlů do jižní Anglie; mimo Isle of Wight už bývají vídáni v Portsmouthu či též v Southamptonu. Steve představí Chrisovi tři ptáky, kteří byli do přírody vypuštěni v létě 2020, a také jeden z exemplářů reintrodukovaných v minulém roce. Několik týdnů před Chrisovou návštěvou se týmu podařilo pomocí CCTV kamery natočit pět orlů, jež společně požírali ryby na krmící platformě. Jakožto vedoucí projektu pak Tim vysvětlí Chrisovi, proč reintrodukce orlů vlastně začala zrovna na Wightu; nejen, že ekologické podmínky jsou k tomu ideální, orli mořští se v Británii rozmnožovali naposledy v roce 1780 právě na tomto místě! Dále mu také sdělí, že jeden ze čtyřech ptáků vypuštěných minulý rok odletěl až do Skotska, kde strávil dva měsíce, načež opět přeletěl Británii a vrátil se domů. Snad v příštích letech počet těchto majestátních dravců jen vzroste, a začnou se rozmnožovat i mimo Isle of Wight.

Klip ze třetí epizody pořadu Autumnwatch 2020 z dílny BBC Natural History Unit, vysílaného v posledním říjnovém a prvním listopadovém týdnu na stanici BBC Two.

sobota 28. listopadu 2020

Cryptid Hunters Dark (9/10)

Ve skotské vesnici Kinloch Laggan - daleko od míst, kde by teroristický tým mohl napáchat ještě větší škody - byla uspořádána velká demonstrace proti Lovcům kryptidů s cílem připomenout jim, že již nejsou hrdiny obyčejných lidí. Cílem aliance bojovníků s Lovci kryptidů, tvořené Samem Weberem/Bone Shattererem, agenty CIA včetně agentky Kentové a jejího bosse Arika Thomsona, a businessmana Jeremyho Olsena, nepřítomného na demonstraci, spolu s organizátorkou projektu Not Our Heroes Madison Harriganovou z Amerických Panenských ostrovů a také britskou premiérkou Ishitou Burmanovou, bylo nalákat zbylé čtyři Lovce kryptidů do pasti, odchytit je a konečně tak zastavit jejich strašlivé dvouměsíční řádění. Věci se ale neměly tak, jak bylo očekáváno. Lovci kryptidů totiž mají ve Spojeném království spoustu zastánců mezi mladými traumatizovanými lidmi, jež stejně jako jejich idoly hodlají šířit jen chaos a zabíjet, kdy se jim to zlíbí. Příjezd šiřitelů chaosu vedených Samanthou Yaldenovou celou situaci zkomplikoval. Lovci kryptidů do Skotska přenesli dravou šelmu pama-yawu z ekvádorského pralesa, a vypustili ji mezi zděšené demonstranty. Vypukla krvavá bitva, a přestože většina demonstrantů unikla do tunelů pod vesnicí - jejich bezpečnost byla prioritou agentů CIA, Kinloch Laggan byl se svými tunely k demonstraci skutečně více než ideální - několik jich zemřelo. Teroristický tým si nevybíral, a zabíjel i své stoupence. V mechanických oblecích Olsen Corporation byli Jack, Akihiko a Fahad takřka neporazitelní, a stejně tak Pierre přeměněný na zelenou příšeru s keratinovými drápy. Až na Jacka se však nakonec podařilo všechny členy týmu uspat nebo paralyzovat. Agenti CIA nicméně utrpěli příšerná zranění - Amanda je možná mrtvá, Megan je těžce zraněná, a Arik se v poslední chvíli před hrozící smrtí rozhodl střelit Jacka do hlavy. Barbara mu již ve výstřelu nestačila zabránit... Proč Lovci kryptidů tyto zrůdné činy provádějí? Proč se z hrdinů stali teroristé? Co chtějí světu dokázat? A jak nyní, když byli odchyceni, za své zločiny zaplatí? Přišel čas odpovědět na ty nejpodstatnější otázky. Co se jim stalo, a jaká je teď čeká budoucnost?

CRYPTID HUNTERS DARK, ČÁST DEVÁTÁ:
Kulka vyletěla z hlavně. Arik si byl jist, že Jacka trefí do čela. Velká ocelová kulka měla prorazit jeho čelní kostí a zarazit se kdesi v jeho mozku. Měla ukončit život muže, který býval vynikajícím přírodovědcem, a nyní vůdcem teroristické skupiny, jejíž činy proměnily svět. I když Barbara hlaveň o několik stupňů, ba možná i desítek stupňů v tom chaosu sklopila, kulka zasáhla svůj cíl. Jen z té hlavně vyletěla trochu později, neproťala Jackovo čelo, ale zamířila k jeho krku. Jack těžce dopadl do sněhu. Nastalo ticho. Bitva skončila, poslední z nepřátel byl poražen, a pocity, emoce, dojmy jen vřely. Arik zarazil temeno hlavy do sněhové pokrývky a rozkašlal se. Odsunul pušku ze svého těla a pokusil se utřít si z úst krvavý hlen, neměl na to však sílu. Barbara těžce oddechovala a držela se za bok, nahmatávajíc zlámaná žebra. Měla sice mžitky před očima, stále ovšem dobře vnímala Jackovo nehybné tělo, krvavou louži kolem jeho hlavy a strnulý výraz v obličeji. "Ariku, vy jste zabil Jacka Owena," vydechla bolestně, a posadila se. Promnula si oči zašpiněnými prsty, a pak jimi přejela po svých tvářích. "Vtipné," zachraptěl Arik, "I had to kill him, didn't I? Comes To Us All." Přetočil se na bok a pokusil se vstát, znovu se ale rozkašlal, a tentokrát nedokázal přestat. Musel se převalit opět na záda, aby se vůbec nadechl. "Ne že by to bylo poprvé, agentko, kdy jsem musel rozhodnout o tom, zda někdo bude žít či ne. Řekl jsem Vám někdy, co jsem se svými kolegy udělal při tom konfliktu v Burundi? V sázce byly životy stovek místních obyvatel. Po ruce byl jenom nůž. Víte, kolik vteřin trvalo, než ten psychopat, ten otrokář, vydechl naposledy? Kroutil jsem tím nožem ve vnitřku jeho těla sto šedesát vteřin," rozpovídal se. Barbara mu sotva věnovala pozornost. Motala se směrem k Amandě. Všimla si, že se její přítelkyně maličko pohnula. Zašmátrala rukou ve sněhu, to bylo vše. Ale byla naživu. Barbara jí vytáhla obličej z prohlubně ve sněhu a přichoulila se k ní. "Barb, žiješ?" zašeptala Amanda, držíc se za záda. "Zrovna jsem se tě chtěla zeptat na to samé," řekla tiše Barbara, "co bylo horší, tohle nebo Estonsko?" "Nevím. Nemůžu si vzpomenout, co bylo v Estonsku," odpověděla Amanda, "nemůžu si ani vzpomenout, co se stalo tady. Asi mi zmrzl mozek. Bolí mě hlava." Barbara už na nic jiného nemyslela. Objímala svou přítelkyni, líc na líci, a z očí jí vytékaly slzy. Ta hrůza skončila, obě byly živé, obě se z toho dostaly. Horší to bylo s Megan. Jakmile se Bone Shatterer vzdálil od uspaného Akihika, všiml si agentky Leesonové, jak se kroutila na jemném sněhovém poprašku rudé barvy. Přiběhl k ní, a pomohl jí posadit se. "Vy krvácíte. Šíleně krvácíte!" vyhrkl, a roztrhl jí uniformu na zádech. Při pohledu na otřesné, táhlé, čerstvé rány, ze kterých se valila krev, se mu zastavilo srdce. "Co na mě čumíš, svalovče? Je to neslušný," zašeptala s úsměvem Megan, stále předstírajíc, že jí nic nebylo. "Tohle se musí okamžitě ošetřit!" zakřičel na ní Sam, a zvedl ji ze země. "Thomsone! Kentová! Leesonová je vážně zraněná!" "Dej mi pokoj, sakra. Tohle přežiju," bránila se Megan. "Musela jste ztratit přinejmenším tři čtvrtě litru krve. Blížíte se k hranici. Nebuďte blázen a pořád sebou tak neházejte!" rozzlobil se Sam. Barbara se zmohla přinést lékárničku. Sam položil Megan vedle Arika, a okamžitě jí začal rány v zádech čistit a zakrývat obvazem. Pak se snažil pomoci Arikovi, stále neschopnému jiné polohy, než lehu na zádech. Collins ke zničenému týmu přeběhl od skupiny vojáků zatýkající poslední z přítomných členů Samanthiny skupiny, a nabídl Samovi pomocnou ruku. Mezitím však jeho oči přejely po nehybném tělu Jacka Owena, a všiml si neuvěřitelné skutečnosti. Pětatřicetiletý Angličan dýchal! "Lidi, neříkejte mi, že jste tu toho imbecila nechali ležet, jako by byl mrtvej! Taky potřebuje ošetření, krvácí z pravý strany krku," zařval. Kulka škrábla Jacka na kůži a zřejmě projela šlachou, v žádném případě ale Jacka nezabila. Ležel zcela šokován, zbaven veškeré své agresivity, při ošetřování se projevoval katatonicky, nereagoval na otázky, nicméně žil, a to bylo to hlavní. Žádný ze čtyřech členů týmu tedy nebyl při akci zabit. Když vojenští doktoři pomohli Bone Shattererovi a Collinsovi při péči o Arika, Megan a Jacka, byla už dávno tma. Sněžilo ještě divočeji, než odpoledne. Paralyzovaní členové teroristického týmu byli přepraveni do Lapwingu, a agentka Kentová dostala za úkol postarat se o Cryptid Swift. Arik se ještě zastavil u Madison Harriganové, jež vojákům povídala o tom, jak byla se svými lidmi napadena Samanthou. "Vyšlo to. Společně jsme je dostali," prohodil Arik. Madison pokývala hlavou. "Teď je na vás, abyste svět nezklamali. Udělejte s nimi, co je třeba. V naší civilizaci boj nikdy nekončí jen zatčením zločinců," řekla mu Madison a rozloučila se s ním, načež se odebrala k Lynnovi do auta. Lapwing a Barbarou řízený Cryptid Swift pak zamířily směrem do Birminghamu.
V Ústavu pro duševně narušené trestance zavládl neklid. Celý svět se díky médiím dozvěděl, že Jack Owen, Akihiko Yukimura, Fahad Ghazalli a Pierre Leroy byli zatčeni. A mentálně nemocní zločinci, kteří se doslechli, že tito teroristé budou pochopitelně stejně jako Roger a Pauline přemístěni do jejich ústavu, řvali nadšením, vztekem, a také jednoduše jen proto, že řvali ostatní. Některým se podařilo prolomit dveře do chodby, a katatonicky se projevujícím zločincům se klaněli. Jakýsi hubený plešatý chlapík s tetováním kolem očí je nazval Diem, Herkulem, Kronem a Poseidonem, a s tleskáním jim provolával slávu, aniž by většina jeho slov měla význam, než ho dozorci pro jeho volatilní chování uspali. Na malý průvod chodbami ústavu se přišel podívat Jeremy Olsen. "Gratuluji, přátelé! Gratuluji Vám, jste úžasní!" vykřikl Olsen a okamžitě potřásl rukou pomalu se sunoucímu, zraněnému Arikovi. Přiběhl k Bone Shattererovi, stále oděném v plášti nasáklém krví. "Pane Webere, když jsem se dozvěděl, jak jste ty šílence chytil, rozplakal jsem se. Skutečně! Můj člověk nakonec přece jen ty darebáky zastavil... Já věděl, že uspějeme. Já věděl, že vy světu pomůžete! Vlastně jsme mu pomohli společně!" brebentil Olsen. "Taky jste tam mohl být, líbilo by se Vám to," řekla mu Barbara. "Chtěli byste snad, aby mě ti sociopati zabili? Jet tam by pro mě byla sebevražda!" "Můžete už přestat s těmi sociopaty? Co furt, krucinál, máte s touhle amatérskou psychologií? Idiote," naštvala se Kentová, a dál si Olsena nevšímala. Každý z Lovců kryptidů byl odveden do své vlastní místnosti. Jack, s krkem důkladně ovázaným, byl zavřen jako první. William Gingell, jenž jej přes kameru v pokoji sledoval, si okamžitě všiml, že Jack celé minuty stál za dveřmi, a nic nedělal. Projevoval se stejně zvláštně, jako Roger a Pauline. Akihiko byl zavřen jako druhý, a pak přišly komplikace. Po schodech do čtvrtého patra vyběhl Harvey, oblečený v pyžamu. Dostal povolení podívat se spěšně na Fahada, a ten najednou jako by vybuchl. "Harvey! Proboha, pomoz mi!" vykřikl zoufale, vztáhl ke svému příteli ruku, pak sebou sekl o zeď, a začal se příšerně řehtat. Jednoho z dorozců udeřil pěstí do hlavy, jenže si přitom skoro zlomil prsty pravé ruky, neboť po dávce paralyzačního séra neměl k útoku dostatek síly. Sam se zhostil úkolu podat Fahadovi anestetika, nato pak začal šílet Pierre, nejprve něco nesmyslně vykřikoval, a pak z něj vylezla slova: "Ten parfém! Někde tady je Kate! Já chci vidět Kate!" Probudila se v něm síla, zkosil všechny v chodbě, zamířil ke schodům, a skočil do třetího patra, kde stanul před svou přítelkyní. Ačkoliv za ním mířila, nečekala, že by ji našel sám, a jeho příchod ji dosti vyděsil. "Pierre?! Pierre, co se ti stalo?" řekla pomalu. Otrhaný Francouz na ni ve tmě hleděl s vykulenýma očima, a celý se třásl, jako bojácná myška. Výraz v jeho obličeji se pomalu měnil, stával se zabijákem, poté zase neškodným zvířátkem, v několika vteřinách byl dokonce jeho výraz stejný, jako před měsíci, když ještě nebyl teroristou a když spolu chodili. Minutku napětí skončila další dávka paralyzačního séra, kterou mu do zad z pušky střelila agentka Kentová. "Tak přece jenom ty pušky k něčemu byly, fajn," poznamenal Sam. 


S příchodem nového dne se aliance sešla v hlavní examinační místnosti v přízemí ústavu. Doktorka Caronová všem sdělila, že přišla na to, co se s Lovci kryptidů vlastně stalo. Jeremy Olsen se drze posadil na lůžko a chroupal brambůrky. Ze zvědavosti se setkání účastnila i Megan, přestože jí bylo doporučeno neopouštět kvůli zranění svůj pokoj ve vedlejším stavení. Kate a Harvey byli na setkání přítomni též, stejně jako premiérka Burmanová, ačkoliv ta seděla za obrazovkou svého notebooku v prázdné místnosti Westminsterského paláce a přenos setkání sledovala online. "Trvalo to několik dnů, a mohu Vám říci, že nebylo jednoduché identifikovat tu látku," začala doktorka Caronová, "ale mozkomíšní mok Rogera Neilla a Pauline Jetkinsové jsem se svými kolegy důkladně prozkoumala, a skutečně jsem z něj izolovala jakousi látku, která mění jejich chování. Ano, je to tak. Odhadla jsem to správně. Možná se ale budete divit, co je to zač." "Bravo, doktorko! Dobře poslouchejte, přátelé, ať můžete u soudu s Lovci kryptidů spát, až bude doktorčina slova opakovat nějaký zkorumpovaný soudce," přerušil ji s tleskáním Olsen. Pak své zaměstnankyni gestem naznačil, aby pokračovala. "Mozkomíšní mok obou zkoumaných osob obsahoval dosud neznámý roztok, tvořený směsicí jednodušších, i tak však nesmírně komplexních látek. Není to droga. V tom jsem se mýlila. Je to něco mnohem bizarnějšího," řekla Gianna, a ukázala ostatním zkumavku se vzorkem jakési světle modré tekutiny. "Tato látka, vážení, obsahuje paralyzační peptidy BcIV a BcV mořských sasanek rodu Bunodosoma, jež zodpovídají za to, aby při styku se stresovými hormony člověka paralyzovaly. Toto byly tedy první látky v roztoku, které jsem identifikovala. A už tehdy mi to začalo dávat smysl. Pochopte, že mozek námi studovaných osob produkoval stresové hormony tehdy, když byly odchyceny, nebo respektive ještě předtím, když si již uvědomovaly, že prohrály bitvu. Žádná katatonie. Zneužívali jsme tady slovník klinické psychiatrie, abychom si nějak vysvětlili nepochopitelné chování Lovců kryptidů. Bylo to špatně, protože jejich mozkomíšní mok zkrátka obsahoval látku, jež za toto chování plně zodpovídala," pokračovala doktorka Caronová. "Moment," ozval se Arik, "paralyzační peptidy mořských sasanek? Stresový hormon vypuštěný při odchytu? Co to znamená? Že Lovci kryptidů byli naprogramováni k tomu, aby... nereagovali na své okolí... chovali se jako paralyzovaní jedinci, nevnímali okolí... když byli zatčeni?" "Naprogramováni je přesně to pravé slovo, pane Thomsone," odpověděla Gianna, a pokračovala, "a právě tady to začíná být ještě zajímavější. Ponořila jsem se hlouběji, izolovala jsem další látky, které ten roztok tvoří. Uměle vytvořená monoaminová oxidáza A. Pokud to nevíte, tak právě monoaminová oxidáza A zodpovídá za tzv. antisociální chování, a prosím, nyní mi promiňte užití dalšího slova z psychiatrického slovníku. Tato látka byla, nyní zvolím nevědecký termín, 'obepnuta', směsicí látek trioxydurilenu, jenž je připravován z neotropických divokých rostlin rodu Durilena, methyserinu, přirozeně se vyskytujícího pouze u dvou druhů plžů z karibských ostrovů, a mimo ještě další komponenty také 1,5-hexaxyrhin-murrinu." Collins vykulil oči. Sam na něj pohlédl s nepochopením. "Vám to něco říká?" zeptal se tiše. Collins se na něj podíval se svraštělým čelem a s trochou arogance mlaskl. "Tu látku máte ve svém těle, Webere," pousmál se. "To není možné," vyhrkla Barbara. "1,5-hexaxyrhin-murrin je vědecký název toho, čemu vy obecně říkáte 'sérum agresivity'. A jak víte, asi před třemi lety bylo vyvinuto brilantním americkým vědcem Lawrencem Brickellem, když pracoval pro Deylina Nieta," odpověděla doktorka Caronová. "Nieto?!" řekl nevěřícně Arik. "Víte, že to nedává smysl, doktorko," dodal, "Nieto s námi tak trochu na odchytu Lovců kryptidů spolupracoval." Doktorka Caronová pokývala hlavou: "Působí to hodně zvláštně, že ano? Neříkám, že za to ten člověk nutně může. Já nedělám závěry o zločinech, provádím jen vědecké analýzy." "Každopádně říkáte, že tou látkou naše přátele někdo ovládal," ozvala se Kate. "Přesně tak. A co je důležité, musel jim ten roztok do těla vpravovat jednou za několik dnů, protože pak jeho účinky vyprchaly. Není to toxická látka, tudíž je nezabila, a po několika dnech se vyplavila z organismu," odpověděla Gianna. "Mohli si to vbodávat sami," řekl Olsen. "To si nemyslím," reagovala na to Barbara. "Podle mě to celé dělali vědomě a sami," odsekl Olsen. "Vědomě ano," řekla Gianna, "ale sami asi ne, pane Olsene. Promiňte." Olsen se zasmál. "Děláte si srandu?" zašeptal. Všichni na něj upnuli zrak. "Já myslel, že prokážeme, že jsou mentálně nemocní, a ne, že je někdo ovládal," pokračoval. "Vy jste prostě pořád zaujatý," řekla Barbara. "Jak jsem říkal, agentko. Nemám rád tyhle superlidi." "Pokud byli Lovci kryptidů někým ovládáni, pak to rozhodně všecko dává smysl. Viděli jste, jak se ke mně včera Fahad zachoval. Dokonce mě prosil o pomoc," řekl Harvey. "To samé Paulinina reakce na Deana. A Pierrova reakce na slečnu Henshallovou," dodala Barbara. "Velmi silné emoce, konkrétně emoční konekce s jinou osobu, by mohly toto silné sérum potlačovat, byť jen na několik vteřin, to ano," souhlasila Gianna. "Lidi, ještě jedna věc," řekla Amanda Lyonsová, "s Barbarou se snažíme identifikovat, odkud poslali Lovci kryptidů tady našemu Bone Shattererovi to video, ve kterém ho Pierre nalákal do Tallinnu. Až zjistíme, který satelit ten záznam přenesl, jako že to satelit byl, protože to už víme se stoprocentní jistotou, a pak taky zdroj, řekneme Vám to. Stejné je to se záznamem, co poslali Belgičanům. Oba záznamy byly odeslány stejným zařízením a nejspíš ze stejného místa." "Mám otázku," ozval se z počítače hlas Ishity Burmanové, "kdy uvidím Lovce kryptidů? Budou o tom všem moci promluvit?" Gianna se usmála. "V tuto chvíli je jim roztok z mozkomíšního moku odčerpáván pomocí nejnovější technologie Olsen Corporation. Všichni jsou v narkóze. Za pár hodin se proberou, a budou..." Podívala se na ostatní v místnosti. "...budou takoví, jací bývali vždycky předtím."
Pauline se probrala. Všechno bylo tak zmatené. Snažila se vzpomenout si na to, co se stalo. Měla pocit, jako by byla velmi dlouho pryč. Pak se jí v hlavě promítl obrázek jejího syna Deana, brečícího v jejím a Jackově pokoji v základně. Vyskočila z postele. Ale Dean tu nebyl. Vlastně vůbec nebyla v základně Lovců kryptidů. A pak si začala vzpomínat na vše, co se stalo poté. Zvedl se jí žaludek. Doběhla k umyvadlu právě včas. Dozorci se jí snažili pomoci, ale Pauline nedokázala přestat. Zvracela tak dlouho, že začala přicházet o dostatek tekutin nutných ke správnému fungování těla, a musela znovu dostat uspávadlo. Roger řval jako vyšinutý. Držel se postele ve své místnosti, a brečel jako malé dítě. Těžce dopadl hlavou na podlahu, vzpomínaje na všechny zločiny, které provedl za poslední dva měsíce. A nedokázal uvěřit tomu, že je skutečně spáchal. Jack vběhl do chodby, srazil dva policisty k zemi, a zděšeně si prohlížel své okolí. "Řekněte, že to byl jenom sen," zašeptal jednomu z nich do obličeje, "řekněte, že jsem někde v nemocnici, a že jsem dostal pořádnou ránu do hlavy. Zdálo se mi to, že jo? Nikoho jsem nikdy nezabil, že? Že je to tak, ty blbče jeden?! Neumíš mluvit?! Nikoho jsem nikdy nezabil, že ne?!" Akihiko seděl na posteli ve své místnosti a sledoval své třesoucí se ruce. Dozorci vběhli do jeho pokoje, očekávaje podobnou reakci. "Jsem kruťas, že? Jsem kriminálník," řekl tiše Akihiko. Dohlížející nevěděli, co dělat. Akihiko pomalu vstal a přišel k zrcadlu nad umyvadlem. Když spatřil zaschlou krev svých obětí, kryjící jeho obličej, pomalu se chytil za břicho. "Asi nejsem tak houževnatej, jak jsem si myslel," zašeptal Akihiko, stále docela klidně pohlížející na dozorce, a náhle začal zvracet. Pierrův řev byl zdaleka nejhorší. Byl téměř až zvířecí, plný zoufalství, plazil se po podlaze, bušil do ní pěstí, a na Kate, která s dozorci vběhla do jeho pokoje, neustále křičel: "Proč jsem ty lidi zabíjel?! Proč?! Řekněte mi, proč! Já chci vědět, proč jsem to dělal!!!" Fahad se pokusil o sebevraždu. Otevřel okno, setřásl dozorce, a stoupl si na parapet. "Fahade! Nedělej to, jsem tady," ozval se Harvey. Za svým přítelem přiběhl zrovna včas. "Všechno je v háji, Harvey," zašeptal Fahad, "zabil jsem stovky lidí. V tomhle světě už nemůžu žít." "To mě tady jen tak necháš? Nenech se tím zlomit, Fahade! Řekli nám, že vás někdo ovládal. A nejspíš se ví, kdo! Nemůžeš kvůli tomu přece vyskočit z okna!" zakřičel Harvey. Fahadovi vytekly z očí slzy. "Jsem vrah, Harvey. Buď strávím zbytek života ve vězení, nebo ho rovnou ukončím," zašeptal se zavřenýma očima. "Po tom všem, co jsi pro lidstvo za svůj život udělal, se chceš zabít? Za ty zločiny nemůžeš. Normálně bys je neudělal. Někdo tě zmanipuloval... Pojď sem, Fahade, prosím. Prosím tě, zavři to okno a pojď ke mně. Všechno se to vyřeší. Bude to v pohodě, slibuju. Vždycky tu máš mě. Pro mě nejsi vrah. Nebyls to ty, udělali z tebe něco jiného. Tak sem pojď, prosím. Fahade..." mluvil na něj Harvey, a celý se třásl strachy. "Lepší je problémům čelit, ne před nimi utíkat," ozval se z ulice hlas Bone Shatterera. Stál pod oknem připraven Fahada chytit, kdyby náhodou vyskočil. Fahad si utřel slzy, slezl z parapetu, zavřel okno a objal Harveyho. Dny zabíjení byly u konce. A když se po hodinách zoufalého nářku dali Lovci kryptidů trochu dohromady, plně se jim již vybavilo, jak to celé vlastně začalo. Agenti CIA si je pozvali do hlavní examinační místnosti, William Gingell se postaral o to, aby v ní byl dostatek židlí pro všechny přítomné, premiérka Burmanová se znovu připojila přes internet, a pak se už jen čekalo, až se předvolaní dostaví. Barbara se podívala na Olsena. "Já jsem si nikdy úplně nemyslela, že by Lovci kryptidů byli tak trochu... mentálně nemocní," řekla pomalinku, "spíš jsem jednu dobu podezřívala Vás, že jste s nimi něco udělal." "Já? No dovolte, agentko? Ale upřímně, chápu to. Podezřele jste na mě hleděli i dnes ráno. Proč jsou lidé jako já vždycky považováni za nějaké zloduchy? Já bych přece nějakým Lovcům kryptidů nikdy nic neudělal," odpověděl Olsen. "Merde, co by taky tenhle neschopný prodavač odpadků svedl?" ozval se Pierrův hlas. Dozorci právě šestici přiváděli do examinační místnosti. "Prodavač odpadků? Víte, kdo já jsem?!" vyhrkl dotčeně Olsen. "Podezření nic moc, agentko," dodal Pierre, "tohohle člověka jsme určitě neviděli. Ne. Řeknem vám, jak to bylo." V místnosti zavládlo úplné ticho. "Byl to Nieto," řekl tiše Pierre.


"Pamatuju si to, jako by to bylo včera," začal Jack a trochu zasyčel, když se omylem dotkl obvázané rány na krku, "začínalo září. Pozdní část léta, jak nádherné období. Byli jsme tehdy všichni v naší malé provizorní základně na jihu Londýna. Dokonce si vzpomínám, že ráno toho dne mi Akihiko řekl něco o novém bezpečnostním systému. Že prý jsi budovu zajistil a program do ní mohl být nahrán z našeho letounu." Akihiko, celý nablýskaný, tváře zcela čisté, pokýval hlavou. Jack pokračoval: "Je ironické, že právě v poslední dny, kdy jsme ještě bezpečnostní systém neměli, na nás Nieto zaútočil. Poslal na nás Black Spiera. Plánovali jsme nějaké podzimní výpravy, Pauline napadlo, že bychom vzali Deana na malou exkurzi do deštných pralesů jihovýchodní Asie." Pauline, celá umytá, bez make-upu, se zastřiženými nehty, zkrátka vypadající jako dřív, se podívala na své děťátko, které jí Harvey předal do rukou. Vypadalo tak spokojeně! Matce z očí vytryskly slzy a jemně ho natlačila ke své tváři. "Někdy kolem druhé hodiny odpoledne jsem s Fahadem uviděl Black Spiera v nejvyšším patře základny," řekl Roger, "chystali jsme se po něm střílet z laserovek, jenže byl rychlejší, než my. Než jsme vůbec stačili vytasit pistole, byl u nás, a do zadní části krku nás něčím bodl. Od té doby jsme se chovali jako šílenci. Začal jsem pronásledovat Tatze, chtělo se mi připravit ho o život, a asi bych to udělal, kdyby se neschoval někde za nábytkem. Byl jsem najednou úplně jiným člověkem." Tatz, vypuštěný Kate, se opatrně přilísal Rogerovi k nohám. Zase byli přáteli. "Běžel jsem chlapům pomoct, ale Black Spier dostal i mě," dodal Akihiko. "Pak následoval Pierre, a nakonec já s Pauline. V první chvíli, kdy nás očaroval, jsem cítil jakési ohavné nutkání praštit našeho syna do hlavy, ale překonal jsem se, a zasáhl jsem pouze postel, na které ležel," řekl Jack. "Proto byl mladý pan Owen tak vyděšený, když jsme ho našly," řekla Barbara a podívala se na Megan, jež kývala hlavou. "Chtěli jsme mu chudákovi vyměnit plenu, když nás Black Spier napadl," řekla s úsměvem a slzami v očích Pauline. "Proto tak hnusně smrděl," poznamenala Barbara. "Později jsme se dozvěděli, že Black Spier nám vpravil do míchy jakési sérum, nebudu však předbíhat," mluvil dále Jack, "úplně jsme zdivočeli, oblékli jsme si naše staré uniformy, a s křikem jsme rozstříleli dveře budovy. Vběhli jsme do provizorního hangáru, tam, kde kdysi stála garáž, přemístili jsme Cryptid Chaser do letounu, a tím jsme pak odletěli. Black Spier byl v letounu s námi a řekl nám, že 'náš nový páníček' ho prý nechal vybavit bombami. Prostě do letounu umístil výbušniny předtím, než nás... změnil. Ty výbušniny jsme pak házeli na ulice ve West Norwoodu a v Balhamu. Pořád si pamatuju, jak nám Black Spier říkal, kam přesně je máme házet... mluvil na nás jako hlas GPS. Pak jsme využili stealth módu letounu, který jste nám tak mile prodal, pane Thomsone, a odebrali jsme se do Nikaragui. Nietova podvodní budova v jezeře Nikaragua byla po dva měsíce naším domovem. První setkání s ním bylo zvláštní... Chichotal se jako malé děcko, tleskal, poskakoval kolem nás, plácal nás po tvářích, kopal nás do hýždí... říkal, že je rád, že nás má ve své hrsti. Konečně, po všech těch letech. Neřekl nám, proč nás chtěl ovládat, jen si pod těmi svými divnými vousy něco drmolil..." "Takže Nieto lhal," řekl Sam, "není to tak, že byste ho nezajímali. Naopak, zajímáte ho až moc. A my si mysleli, že se své zločinecké kariéry vzdal. Myslel jsem, že je jako já." "Ne, Same. Upřímně, ty seš docela normální chlap," ozval se Pierre, "Nieto normální není. Ať už se mu někdy v životě stalo cokoliv, ať už se narodil jakýkoliv, je v něm něco... nelidského. Nedá se to popsat slovy. Ale dokáže se přetvařovat." "Proč nejít po svých bývalých nepřátelích, když Vás svět miluje, že? Nieto je v top pětce nejoblíbenějších lidí na světě. Nieto zachránce, tak se mu říká," řekla Barbara. "Přesně tak," souhlasil Jack, "mysleli jsme si, že to mezi námi úplně skončilo. Když jsme spolu zachránili svět, půl roku zpátky..." "Obsese," pronesl doktor Gingell, "nezdravá posedlost ostatními lidmi." "Ale motiv toho zločinu či zločinů, které jsme páchali - to nám není jasné. Pořád nevíme, proč jsme to dělali," řekl Pierre. "Je to Nieto, sakra. Kdo ví, jaký důvod k tomu měl. Zvláštní je, že vás nechal chytit. Pomohl mi dostat Rogera, pak poslal do Skotska svoje roboty," řekl Sam. "Ti roboti byli poškození..." řekl Jack. "Možná mu šlo jenom o nás. Možná s tou posedlostí máte pravdu, pane doktore," ozval se Fahad, "někteří jedinci se občas stanou posedlými, nenávistnými. Kdysi mě jeden zkorumpovaný generál odsoudil na smrt v Saúdské Arábii jen proto, že se dozvěděl, kým jsem. Někteří lidi prostě z iracionálního důvodu jiné nenávidí, ať jste jednotlivcem nebo celou skupinou lidí. Tehdy jsem měl štěstí. Nechal mě v pevnosti s jedním vojákem, a ten mě měl zastřelit. Tak jsme tam stáli pár hodin a doufali, že všichni ostatní vojáci už byli pryč. Další věc, co si pamatuju, je, že jsem se vedle něj probudil v posteli. Milej chlap. Na jeho břišáky nikdy nezapomenu." "Tyhle story miluju, kámo," řekl Akihiko a poplácal ho po rameni. Harvey zakašlal. "Trochu zabíháme," řekl Jack, "podívejte se, po tom útoku v Londýně nás Nieto poslal do Německa, pak do Egypta, a nato zase do Španělska. Vždycky nám dal před každou misí novou dávku toho séra. Na začátku října nás poslal do Charlotte Amalie na Amerických Panenských ostrovech a dal nám za úkol ukrást mechanické obleky Olsen Corporation. Věděl, že v noci budou odváženy ze skladu. Jako vždycky jsme však dostali za úkol taky zničit město a pozabíjet desítky lidí." "Nato přišla Belgie," pronesl Pierre a podíval se na Sama, "hele, za tu páteř se omlouvám. Nebyl jsem to já. Fakt bych tohle nikdy neudělal." "Teď už vím, že ne," zakýval hlavou Sam. Necítil k Pierrovi žádnou zlobu. "Víte, co mě děsí? Že jsem si pod vlivem Nietova séra pořád opakoval, že mě zničila smrt sestry. Ale s tím už jsem se dávno vyrovnal... Bylo to jako vrátit se zpátky v čase a znovu cítit tu strašnou bolest," řekl Pierre. "I já často při zabíjení myslel na zemřelé členy mé rodiny," řekl mu Akihiko, "něco na tom bude. Nějak nás zmanipuloval k tomu, aby všechen ten vztek šel... vodtamtud. Z těch nejbolestivějších... míst." "Vaše vzpomínky na smrt na to neměly vliv, že ne?" zeptala se Barbara. "Pro mě tedy rozhodně ne," zašeptal Roger, naopak Fahad jen pokrčil rameny. "Za to zkrátka mohla ta kombinace látek. Posilovala vaši agresivitu, jež vycházela z emočních prožitků. Každý má něco, co ho straší a co ho dokáže naštvat, a sérum to naštvání posílilo," řekla doktorka Caronová. "Následovaly všechny ty další útoky... Do Sao Paula jsme si přijeli pro zbraně, Nieto umožnil Rogerovi hacknout se do systému Olsen Corporation a zjistit, kde sehnat něco extra ničivého, a to sice laserové pušky," pokračoval Jack, "aby si nikdo nemyslel, že za těmi útoky stál vlastně on, dal nám za úkol zničit jeho ropnou plošinu na brazilském pobřeží, tudíž pak vypadal jako naše oběť, a poslal do Sao Paula svého robota, načež nechal chytit jednoho z nás. Když jsme byli ovládnutí sérem, smáli jsme se Rogerovi za to, že byl odchycen, ale... v nitru jsme mu záviděli, věděli jsme, že byl osvobozen jako první. Když pak tady Sam Weber přijel za Nietem a řekl mu dříve než my, že tím maskovaným bojovníkem v Sao Paulu byl on, nebyli jsme zrovna v Nietově základně, ale poletovali jsme nad Tichým oceánem. Nieto nás často posílal do různých koutů světa, abychom chytali kryptidy, od amazonských ptakoještěrů po White Lizarda ve Spojených státech, ba i po velké krysy z Indonésie, potom je vybavoval novým typem čipu a nechával nás, abychom je ovládali s pomocí ovladačů, jež sám vyvinul. Každopádně to setkání s Weberem přimělo Nieta jednat. Zmanipuloval Pauline, aby zabila Samovy sousedy a psa, Pierre natočil video, to se poslalo Samovi..." "A to video bylo přes satelit Star Foundation posláno z Nietovy podvodní základny," řekla Amanda, dívajíc se na výsledky analýzy na svém mobilním telefonu. "Původně jsme měli jít po Weberovi všichni, ale dokázali jsme se v podvědomí jaksi ovládnout, a místo toho jsme odletěli zničit město v Mexiku. Tušili jsme, že Pauline bitku prohraje, třebaže jí Nieto dal za úkol připravit Webera o jeho schopnosti - moc dobře věděl, co byl zač Projekt Herkules, má koneckonců oči i uši všude - a že jí pak vezmete do bezpečí. Nieto nebyl z naší neposlušnosti zrovna nadšený, po návratu z Mexika nám dal větší dávku séra, ale Pierre se vymkl kontrole, a začal řádit v Nikaragui. My byli posláni do Ekvádoru a měli jsme se připravit na demonstraci, o které jste ho informovali, přičemž jste ho prosili o roboty X-77." "Ta moje bitka s Metallerem musela přijít Nietovi vhod, protože byl jeho kovový synáček najednou hrdinou, a já už po stopadesáté zločincem... Připravil mě o paměť, a chvíli trvalo, než mě Nieto dostal zase dohromady... No, a včerejší zážitky ze Skotska si pamatujete," řekl Pierre, "ovlivněný sérem, zavolal jsem Samanthě Yaldenové a řekl jí, kde se měla demonstrace odehrát. Nieto samozřejmě věděl, že to mělo být v Kinloch Laggan, já ale Yaldenové o Nietovi nic neřekl. Vlastně bychom ani nevěděli, že jsme měli nějaké... zastánce... to zase Nieto, sledující dění ve světě. Na ochranu demonstrace poslal uvnitř silně poškozené roboty, které laserové pušky Cryptid Swiftu dokázaly zničit. Všeho zneužil, aby pošpinil naši pověst." "A povedlo se mu to," řekla Ishita Burmanová, sledujíc setkání přes počítač z Westminsterského paláce, "jste teď zločinci. Veřejnost, nakloněná Nietovi, tomuto příběhu nikdy neuvěří. My možná ano, a já Vám jako premiérka, která s Vámi okamžitě po svém zvolení začala spolupracovat, věřím bez nejmenší pochyby. Ale všechny ty zločiny v několika zemích světa jste provedli vy, tudíž nemůžete uniknout spravedlnosti." "Máte pravdu, paní premiérko," odpověděl Jack, "udělejte s námi, co je třeba." Přejel očima po svých přátelích a po ostatních přítomných v místnosti. "Jen nám předtím dejte dvě věci. Nechte nás omluvit se celému světu, a nechte nás pomstít se Deylinu Nietovi," řekl s rozhodností, "dovolte nám, abychom mu vrátili úder. Dovolte nám vykonat trest, který si zaslouží. Neboť jsme-li kriminálníky my, pak je kriminálníkem předně také člověk, který nás donutil ty zločiny spáchat."

Pokračování příště...

pátek 27. listopadu 2020

Obrázek týdne 27. 11. 2020

Dnes slaví své 60. narozeniny Nigel Marven, a já si vzpomněl, že jeho syn se jmenuje Theo, a že podle něj Nigel pojmenoval prvního dinosaura, který byl přivezen z prehistorie do současného světa v Prehistorickém parku! Tím dinosaurem byl samozřejmě Triceratops. Rozhodl jsem se hledat obrázky tohoto slavného býložravce, a nakonec jsem na Twitteru našel jednu novou malbu, a vskutku překrásnou! Jejím autorem je talentovaný mladý umělec Alessio Ciaffi. Ačkoliv druhá série Prehistorického parku nevznikla, není těžké si představit, co by bylo, kdyby náhodou Nigel triceratopsovi Theovi přivezl nějakého společníka jeho vlastního druhu. Možná by spolu občas odpočívali zrovna tak jako tento pár...


Popisek k obrázku: Dva rohatí dinosauři druhu Triceratops prorsus společně odpočívají za horkého odpoledne v lese tvořeném cypřiši rodu Ditaxocladus a jinany druhu Ginkgo adiantoides. Oddechují zcela nerušeně, v okolí se nenachází žádný predátor, který by je ohrožoval, v lese je ticho, jen sem tam se ozve zvolání nějakého ptáka či pterosaura. Triceratopsové však očkama stále pozorují své okolí, vždy připraveni bránit se před potenciálním útokem tyranosaurů, králů této oblasti. Triceratops prorsus je jedním ze dvou druhů triceratopse; tím druhým je typový T. horridus. Je možné, že T. horridus byl předchůdcem druhu T. prorsus. Tento býložravý kolos měří až 8 metrů na délku, přičemž dosahuje hmotnosti 9 tun. Jde o jednoho z největších býložravců na území Hell Creeku. Jednou bude vše, co po sobě zanechají, zkamenělými kostmi, nyní si však naši dva triceratopsové náležitě užívají siestu - v době před 66 miliony let.

V době natáčení Prehistorického parku byl Triceratops nejoblíbenějším dinosaurem Thea Marvena. Naopak Nigelovým nejoblíbenějším dinosaurem je už mnoho let Microraptor - jak na každé své přednášce nebo ve většině rozhovorů říká, kdyby doopravdy mohl přivézt z pravěku nějakého dinosaura, bylo by jím právě ono nezbedné čtyřkřídlé zlobidlo. 
Zítra vyjde devátá, již předposlední část příběhu Cryptid Hunters Dark! Také ještě zveřejním poslední mnou vybraný klip z letošní série Autumnwatch, a možná Vás sem přiběhne postrašit i další velociraptorin. Máte tedy, na co se těšit!

Všechno nejlepší k 60. narozeninám, Nigele!

Dnes, 27. listopadu 2020, slaví Nigel Marven své 60. narozeniny! Přeji mu k těmto nádherným kulatinám hodně zdraví a do budoucna spoustu dalších úžasných dobrodružství se zvířaty!


Nigelovy dokumenty inspirovaly miliony lidí po celém světě, včetně mě, a naučily nás lásce ke světu přírody, od hadů přes hmyz, pavoukovce, žraloky, velké kočky a ptáky až po prehistorické mořské plazy a dinosaury, a podnítily v nás zájem o ochranu přírody. Za všechny ty krásné filmy a seriály, natáčené na všech sedmi kontinentech světa, Nigelovi ze srdce děkuji, a doufám, že v jejich tvorbě bude i nadále pokračovat! Je to skvělý přírodovědec, moderátor, producent a všeobecně odvážlivec, který za poslední téměř čtyři desetiletí výrazně přispěl k vývoji dokumentárních filmů o přírodě, ať už jako producent a režisér v BBC Natural History Unit v 80. a 90. letech, tak jako moderátor pořadů společností ITV Granada, Impossible Pictures a hlavně Image Impact/Nigel Marven Productions od roku 1999. Přeji mu, aby si dnešní den skvěle užil, a moc se těším na jeho další filmy!

Nigel se začal podílet na tvorbě dokumentárních filmů o přírodě v roce 1982 poté, co opustil Univerzitu v Bristolu, a získal práci v makrostudiu BBC NHU jako asistent kameramana Andrewa Sachse, přičemž pokládal před kameru žížaly a červy. Poté dostal práci výzkumníka na seriálu The First Eden, kterým provázel David Attenborough, a který po letech natáčení vyšel v roce 1987, načež se mu dostalo režírovat scény se zvířaty v dramatickém televizním zpracování slavné knihy Gerarda Durrella My Family and Other Animals. V 90. letech vyšel například jím produkovaný seriál Incredible Journeys pojednávající o zvířecích migracích, jenž v premiérovém vysílání doslova trhal rekordy. Nigelovým posledním producentským projektem v BBC NHU byla epizoda Fishing for a Living z Attenboroughova seriálu Ptačí život (The Life of Birds) z roku 1998. Po úspěchu dvou dokumentárních filmů režiséra Marka Stricksona se Stevem Irwinem, který jinak nebyl britským televizním stanicím dostupný, hledali producenti ze stanice ITV "britského Steva Irwina", a doslechli se, že jeden producent dokumentů o přírodě často chytal hady a ještěry a umisťoval je před kameru. Zeptali se Nigela, zda by měl zájem o roli moderátora, a po úspěšném krátkém showreelu s ním natočili seriál Giants with Nigel Marven, vysílaný na podzim roku 1999, v jehož první epizodě se Nigel přidal ke kamerunským lovcům krajt při hledání téměř pětimetrové samice krajty písmenkové v podzemním hrabáčím doupěti. Seriál měl velký úspěch, všimli si ho američtí producenti z Discovery Channel, a učinili z Nigela moderátora každoročního bloku pořadů Shark Week. Nigelových dokumentů si všimli také tvůrci seriálu Putování s dinosaury (Walking with Dinosaurs), a nabídli mu možnost stát se cestovatelem v čase, a setkat se s dinosaury ve speciálech Země obrů (Land of Giants), Obří dráp (The Giant Claw) a Monstra pravěkých oceánů (Sea Monsters) v letech 2002 a 2003, načež Nigel pro stanici BBC moderoval trilogii Lidské smysly (Human Senses). V roce 2003 vyšel také první dokumentární snímek Nigelovy vlastní nezávislé společnosti Image Impact, Anakondy s Nigelem Marvenem (Anacondas with Nigel Marven). Následovala řada hodinových speciálů a také seriálů, v roce 2006 úžasný Prehistoric Park s šestimilionovým rozpočtem, a cykly Žraločí ostrov (Shark Island) a Dobrodružství s jaguáry (Jaguar Adventure) pro společnost Tigress Productions v letech 2007 a 2008. Nigelova dobrodružství pokračovala v první polovině minulého desetiletí například seriály Nespoutaná Čína (Untamed China), Divoká Kolumbie (Wild Colombia) a Velrybí dobrodružství (Whale Adventure), pak měl v letech 2013 až 2017 velký úspěch cyklus Deset nejnebezpečnějších hadů (Ten Deadliest Snakes with Nigel Marven) a následně také Divoké Filipíny (Wild Philippines). Nigelovým nejnovějším dokumentárním cyklem a zároveň prvním pořadem nesoucím značku společnosti Nigel Marven Productions je Divoká Střední Amerika (Wild Central America) z let 2019 až 2020.

Nigelovy dokumenty jsou podmanivé a plné zajímavých informací, a mnohdy propletené akčnějšími scénami s hady či dalšími potenciálně nebezpečnými nebo kousavými živočichy, a právě to se mi tak strašně moc líbí! Nigel se již několikrát ocitl v nebezpečných situacích, ať už byl uštknut jedovatým chřestýšovcem na malajském Borneu, pronásledován rozzuřeným nosorožcem indickým v Kaziranze nebo obklopen smečkou divokých lvů v Jihoafrické republice. Právě těmito setkáními však inspiroval spoustu lidí se zájmem o přírodu, aby své nadšení rozvíjeli a třeba se jednou pokusili tyto živočichy chránit! 


Popřejme tedy Nigelovi vše nejlepší k narozeninám!

čtvrtek 26. listopadu 2020

Byla skořápka mosasauřích a dinosauřích vajec měkká?

Ve druhé polovině června tohoto roku byly v průběhu jediného týdne žurnálem Nature publikovány dvě studie, zabývající se vlastnostmi vajec, zvláště pak tloušťkou, dvou skupin prehistorických "plazů" - mosasaurů z příbuzenstva dnešních varanů, a dinosaurů, dnes reprezentovaných opeřenci žijícími kolem nás. Z jejich výsledků vyplývá, že to s vejci těchto druhohorních obratlovců možná nebylo tak, jak jsme si dlouho mysleli. Na co tedy jejich autoři při výzkumu přišli?

Začněme u mosasaurů. Jste-li fanoušky dokumentárních filmů o přírodě, zvláště té prehistorické, pak si jistě vzpomínáte na scénu z první epizody seriálu Dinosaur Revolution, vysílaného poprvé na podzim roku 2011 na Discovery Channel, v níž samice mosasaura rodila mláďata a ta se rázem stávala kořistí křídových žraloků. Zda se však taková scéna mohla odehrát, to není úplně jisté. Dlouho se předpokládalo, že mosasauři museli rodit živá mláďata, už jen tomu, že jim jejich tělesná stavba nedovolovala opustit vodní prostředí a naklást snůšku vajec na souši. Po dobu posledních několika měsíců však víme, že to zřejmě není pravda, a že mosasauři skutečně kladli vejce. Znovu se vraťme do roku 2011. Tehdy totiž chilští paleontologové provádějící vykopávky na Seymour Island poblíž Antarktického poloostrova nalezli v křídových vrstvách zvláštní fosilizovaný objekt, který se nepodobal ničemu, co bylo kdy předtím nalezeno. Nedokázali jej identifikovat, byl až příliš zvláštní, a také enormní, a přesto se jednalo o jakousi fosilii, ne pouze o kámen. Později si jej prohlédla paleontoložka Julia A. Clarke z Univerzity v Texasu, jedna z předních autorek studie. Uvědomila si, že se jednalo o velké zkamenělé vajíčko s měkkou skořápkou. Uvnitř vejce se nenacházelo žádné embryo, podle něhož by se dalo vejce přiřadit k určité skupině živočichů. Tým chilských a amerických paleontologů však podle tvaru a velikosti vejce, stejně jako dle skutečnosti, že nedaleko něj byly ve stejných vrstvách nalezeny pozůstatky zvláště jednoho typu mořských plazů, usoudil, že patřilo mosasaurovi. Jedná se o druhé největší kdy nalezené vejce - větší měli už jen nedávno vyhynulí sloní ptáci (Aepyornithidae) z Madagaskaru. Na délku měří 29 centimetrů, na šířku pak 20 centimetrů, přičemž tloušťka fosilizované měkké skořápky se rovná 700 nanometrům. Samice, která vejce nakladla, musela měřit okolo 6,6 metrů na délku. Jakožto fosilizovaný objekt nese vejce název Antarcticoolithus, a pochopitelně nelze určit, kterému konkrétnímu druhu či alespoň rodu varanům podobných mořských predátorů patřilo. Je staré 68 milionů let, nakladeno bylo tedy v posledním dějství křídového období. Zajímavé je pomyslet na to, jakým způsobem a kde konkrétně však bylo nakladeno. Samice mosasaura se nemohla vyškrabat na břeh, musela jej tedy vypudit ve vodě. V takovém případě by se pak mládě muselo vylíhnout nepříliš dlouho po nakladení vejce. Nebo byla skořápka, přestože byla měkká, dostatečně uzpůsobena k tomu, aby nepropustila vodu, podobně jako tvrdé vejce dnešních potápek? I tak snad ale nemohlo na dně moře ležet více než několik minut? Otázek se vynořila celá řada, není však jednoduché na ně odpovědět, a veškeré takové odpovědi jsou pouze hypotézami. Není stoprocentně jisté, zda vejce skutečně mosasaurovi patřilo, i když je to velice pravděpodobné. Uvědomme si, že paleontologové z Univerzity v Chile a Univerzity v Texasu užili pro výzkum data z fylogenetických analýz 259 druhů šupinatých plazů z nadřádu Lepidosauria, přiřazení vejce k mosasaurovi tedy není žádným unáhleným závěrem.


Vypadá to však, že mosasauři nebyli jedinými druhohorními plazy, kteří kladli vejce s měkkou skořápkou. Může se to zdát docela překvapivé, ale vejce mnohých dinosaurů též nebyla kryta tvrdou skořápkou, tudíž se jejich vejce podobala více těm krokodýlím než ptačím. Zjistil to tým paleontologů ze Spojených států amerických, Kanady a Argentiny, vedený paleontologem Markem A. Norellem z Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Studoval vejce neoceratopsiána rodu Protoceratops, slavné "ovce křídy" z prehistorického Mongolska svrchní křídy, a jednoho z nejstarších sauropodomorfních dinosaurů, rodu Mussaurus, argentinského býložravce z pozdního triasu, jenž je znám pouze na základě nálezů mláďat, nikoliv dospělců. Jisté je, že vejce raných dinosaurů, jež musaurus v této studii zastupoval, byla kryta měkkou skořápkou bez vápníku. Ani protoceratopsova vejce však neměla nikterak tvrdý obal; koneckonců již nález "snůšky" embryií protoceratopsů učiněný v Gobi v 90. letech vyvolal mezi paleontology podezření, neboť fosilizovala pouze embrya, nikoliv obal kolem nich. V průběhu druhohor se však u některých dinosaurů tvrdá skořápka, tvořená především vápníkem, nakonec vyvinula; vejce sauropodů o velikosti fotbalového míče či taková vajíčka maiasaur jsou toho přece jasným důkazem! Nyní však víme, že tvrdou skořápku měla vejce jen některých dinosaurů, a vajíčka jiných zase vápník ve skořápce postrádala. Je velice pravděpodobné, že všichni raní dinosauři kladli měkká vajíčka, a zřejmě je zahrabávali do písku, obdobně jako mořské želvy, případně (a ještě pravděpodobněji) do kopečkových hnízd podobných těm krokodýlím. Podle Norella a jeho kolegů pak k vývoji tvrdé vápenaté skořápky došlo v průběhu dinosauří evoluce přinejmenším třikrát, a nezávisle na sobě u nepříliš blízce příbuzných skupin dinosaurů. 


Studii zabývající se mosasauřím vejcem naleznete na tomto odkazu, abstrakt studie týkající se měkké skořápky u dinosauřích vajec pak zde. Za obrázky vděčím webům Smithsonian Magazine a BBC Earth.

středa 25. listopadu 2020

Autumnwatch 2020 - Orlosup Vigo

Orlosup Vigo. Dobrých příběhů z britské přírody není nikdy dost, a Iolo Williams nám povypráví jeden z letošních nejlepších! Před několika měsíci (včetně začátku září a takřka celého října) způsobil mezi ornitology a pozorovateli ptáků ve Spojeném království rozruch přílet skutečně vzácného hosta ze vzdálených krajin, orlosupa bradatého. Šlo teprve o druhý případ přirozeného výskytu tohoto úžasného dravce na území Velké Británie; poprvé jej zpozorovala Lucy Burrell ve West Midlands v Anglii dne 25. června 2020. Pět dní nato byl pozorován v Crowden Calley v Peak District, kde zůstal na další tři měsíce. Tam pak kameraman Steve Phillips pořídil cenné záběry tohoto vzácného ptačího návštěvníka. Orlosup nebo také lammergeier je jediným obratlovcem, který se živí převážně kostmi. Jak uvidíme na záběrech z africké Etiopie, sbírá kosti uhynulých zvířat a z velké výšky je spouští na zem, čímž je v podstatě láme na menší kusy, jež pak hltá; hodnota pH jeho žaludku je nižší než 1, je tedy k trávení tohoto materiálu dokonale uzpůsoben. Britský orlosup byl pojmenován Vigo, jednalo se o juvenilního jedince, a jak pozdější výzkum prozradil, byla to samice. Několikrát byla vyfotografována na silnicích - a ano, byl to naprostý majestát, působila jako obrovské kuře nebo zkrátka menší dinosaurus. Iolo měl tu čest dále prozradit o Vigo nikdy předtím zveřejněné informace; její matkou byla orlosupí samice vypuštěná do přírody italských Alp v roce 2006 a jejím otcem byl divoký pták narozený v roce 2010. Den před živým vysíláním přilétala Vigo na území francouzských Alp.

Klip ze čtvrté epizody letošní série pořadu Autumnwatch z dílny BBC Natural History Unit, vysílaného v říjnu a listopadu na stanici BBC Two.

Tučňáci: Ptáci, kteří chtěli být rybami - část 2.

Tučňáci (Sphenisciformes) jsou řádem nelétavých ptáků, přizpůsobených k potápění ve vodě. Jejich křídla, zbavená schopnosti letu, se stala ploutvemi, pohánějícími je ve vodním prostředí při lovu ryb, krilu nebo hlavonožců. První zástupci tohoto řádu se ve fosilním záznamu objevují už v paleocénu před 62 miliony let, přičemž byly jejich zkameněliny objeveny na Antarktidě. Jako čeleď Spheniscidae popsal prve tučňáky francouzský biolog Charles Lucien Bonaparte roku 1831, status řádu s jedinou čeledí pro ně pak v roce 1891 zavedl anglický zoolog Richard Bowdler Sharpe. Dosud bylo popsáno celkem asi 48 rodů tučňáků, z nichž v současné době přežívá pouze 6. Již mnoho let však odborníci diskutují o celkovém počtu žijících druhů tučňáků, a málokdy se shodují. Často je uváděno, že na naší planetě v jednadvacátém století žije 17 nebo 18 druhů, sem tam se ale právem vynořují spekulace o 20 až 21 druzích. Uvážíme-li, že v našem letopočtu vlivem člověka vyhynuly dva tučňáčí druhy, pak bychom mohli počet holocénních zástupců řádu zvýšit na 23. Taxonomická klasifikace některých druhů je poměrně složitá; existují druhy, jež byly některými odborníky klasifikovány pouze jako poddruhy jiných specií, zatímco jiní experti s těmito údaji nesouhlasí. Dobrým příkladem toho je tučňák skalní, někdy považovaný za jediný druh se třemi poddruhy, jindy zase za souhrn tří odlišných druhů. Klasifikace žijících tučňáků však rozhodně není ani zdaleka tak složitá, jako klasifikace některých z nejstarších zástupců řádu, patřících do již vyhynulých podčeledí. My si pro úplnost uvedeme všechny recentní druhy, tedy i ty, jejichž status je v rámci specií a subspecií sporný. 

Po celou dobu dlouhého vývoje řádu tučňáků platilo, že jeho jednotliví zástupci žili pouze na jižní polokouli. S recentními druhy to není příliš jiné. Navzdory obecnému spojení slova tučňák s mrazivými končinami jižního pólu však mnoho druhů žije mimo Antarktidu. Nejsevernější zástupce řádu se vyskytuje dokonce kousek jižně i severně od rovníku, na Galapágách.


České pojmenování: tučňák nejmenší,
vědecký název: Eudyptula minor,
velikost: výška 40 až 45 centimetrů, hmotnost 1,1 až 1,6 kilogramu,
výskyt: Nový Zéland, Chathamské ostrovy, výjimečně pobřeží Chile, možná také Austrálie

Pravděpodobně nejmenší či druhý nejmenší druh tučňáka na naší planetě. Samci mají větší hlavu než samice, a také mohutnější zobák. Tmavé peří na zádech, na hlavě a částečně také na křídlech má modravý odstín, ten tomuto ptákovi ostatně vysloužil anglické pojmenování "little blue penguin". Průměrně se tučňák nejmenší potápí do hloubky 30 metrů a při takovém ponoru zůstává ve vodě asi 25 vteřin. Dokáže plavat rychlostí až 6 kilometrů za hodinu, loví hlavonožce, korýše a ryby. Údajně má pomalejší metabolismus než většina ostatních tučňáků. Jde o druh málo dotčený, zřejmě výrazně neohrožený lidskou činností. K hnízdění si vybírá skalnaté nebo písčité pláže, samotné hnízdění pak trvá od července či srpna do února následujícího roku, přičemž samice za sezónu naklade obvykle dvě vajíčka, z nichž se po 33 až 37 dnech líhnou mláďata. Osamostatňují se pak po 50 až 60 dnech.

České pojmenování: neexistuje,
vědecký název: Eudyptula novaehollandiae,
velikost: výška 30 až 33 centimetrů, hmotnost 1,5 kilogramu,
výskyt: Austrálie (včetně Tasmánie).

Taxonomie tučňáků je složitější, než jsme dlouho předpokládali. Druh Eudyptula minor dlouho zahrnoval a dle některých zdrojů stále zahrnuje tři až sedm poddruhů, nicméně dle více či méně recentních genetických studií je jeho australský poddruh, E. m. novaehollandiae, druhem zcela samostatným. Je-li tomu tak, pak je E. novaehollandiae úplně nejmenším tučňákem na světě; dospělci skutečně nedorůstají větší výšky, než 33 centimetrů. V angličtině mu říká "fairy penguin". Životním stylem se velmi výrazně podobá tučňáku nejmenšímu z Nového Zélandu (pokud je E. novaehollandiae samostatným druhem, pak lze s jistotou tvrdit, že se E. minor v Austrálii vůbec nevyskytuje), rozdíly jsou jen ve velikosti a v akcentu. Samci těchto maličkých tučňáků z jižního pobřeží Austrálie vydávají zvuky docela odlišné od těch, kterými se dorozumívají jejich novozélandští bratranci. Většinou loví nízko pod hladinou (hloubka do 2 metrů), výjimečně se však potápějí do hloubky až 20 metrů. Na moře se vydávají ráno a vrací se před setměním. Největším nepřítelem tohoto druhu jsou lidé a masožraví savci, které do Austrálie přivezli; kočky, psi a lišky, vejce tučňáků se však také stávají potravou krys. Hnízdí většinou v jamkách vyhrabaných jinými živočichy, od ptáků po králíky. 

České pojmenování: tučňák bělopásý,
vědecký název: Eudyptula albosignata,
velikost: výška 35 centimetrů, hmotnost 1,5 kilogramu,
výskyt: poloostrov Banks, Jižní ostrov Nového Zélandu; ostrov Motunau.

Dříve považovaný za poddruh tučňáka nejmenšího. Jeho pozice v taxonomickém systému je dosud nejasná, dokonce i dnes jej někteří odborníci stále považují za poddruh, jiní jsou názoru, že je to druh samostatný. V každém případě jsou tito unikátní tučňáci podle IUCN zranitelní, přičemž jsou od roku 2010 zařazeni na US Endangered Species Act. Vyskytují se jen na malém území na východě Jižního ostrova Nového Zélandu a v přírodní rezervaci na ostrůvku Motunau, vzdáleného od něj asi 1,2 kilometru. Jedná se především o nočního ptáka, čímž jsou mezi tučňáky vskutku výjimeční. Na poloostrově Banks však občas ze svých nor vycházejí i za denního světla. Při svých jednodenních loveckých výpravách se mohou zatoulat až 25 kilometrů od pobřeží. Loví hlavně ryby; jejich oblíbenou pochoutkou jsou ančovičky a sardinky. Nepohrdnou však ani hlavonožci či korýši. V roce 2005 zbývalo jen asi 3750 párů, současné počty nejsou přesně známy.

České pojmenování: tučňák patagonský,
vědecký název: Aptenodytes patagonicus,
velikost: výška 70 až 100 centimetrů, hmotnost 9,3 až 18 kilogramů,
výskyt: Antarktida, Jižní Georgia, Falklandy, Argentina (Ohňová země), Kergueleny, Ostrovy prince Edvarda, Crozetovy ostrovy, Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy.

Tučňák patagonský je jedním z nejznámějších a nejlépe prostudovaných druhů tučňáků. Ačkoliv je klasifikován jako málo dotčený, jeho počty vlivem změny klimatu klesají; podle jedné studie publikované v roce 2019 může v průběhu následujících osmdesáti let vymizet až 70 % jejich populace. Oteplování oceánů má za následek změnu směru jednotlivých mořských proudů od pobřežních oblastí, na nichž tučňáci patagonští hnízdí. Ze starých hnízdišť je vytlačují také emise uhlíku. Do roku 2100 může o hnízdiště přijít polovina současné populace, což výrazně ovlivní rozmnožování v té době už tak výrazně snížených počtů tučňáků patagonských. Jde o jeden z tzv. flagship species, reprezentujících postupnou ztrátu biodiverzity v jižním Atlantiku a v okolí Antarktidy. Popsal jej anglický přírodovědec a ilustrátor John Frederick Miller, a to v roce 1778. Na rozdíl od příbuzného tučňáka císařského, jediného dalšího zástupce rodu Aptenodytes, má mnohem výraznější žlutooranžové skvrny na hrudi, a je menšího vzrůstu. Loví lampovníky rodů Protocymctophum, Krefftichthys a Electrona, zároveň se však na jeho jídelníčku objevuje i krakatice Kondakova (Kondakovia longimana) a jiní hlavonožci. Reprodukční cyklus začíná v období od září do listopadu, samice po spáření klade jediné hruškovité vejce, vážící 300 gramů. Po nakladení má měkkou skořápku, ta však brzy ztuhne a mění barvu z bílé na světle zelenou. Inkubace zabírá okolo 55 dnů. Páry spolu uzavírají svazky jen na jeden rok, pouze ve 30 % případů jsou si však věrné. Huňatá mláďata, v 19. století považovaná za odlišný druh, anglicky nazývaný "woolly penguin", žijí ve školkách. Chovný cyklus trvá 14 až 16 měsíců, za tu dobu malý tučňák nemůže opustit souš. Hlavními nepřáteli tučňáků patagonských v mořském prostředí jsou kosatky a tuleni leopardí.

České pojmenování: tučňák císařský,
vědecký název: Aptenodytes forsteri,
velikost: výška 110 až 120 centimetrů, hmotnost 22,7 až 45,4 kilogramu,
výskyt: Antarktida.

Tučňák císařský, endemit Antarktidy, je bezpochyby největším druhem tučňáka a zároveň pátým největším ptákem na světě (větší jsou jen zástupci infratřídy běžců). V roce 1844 jej popsal anglický zoolog George Robert Gray, a druhové jméno forsteri mu dal na počest německého přírodovědce J. R. Forstera, jenž byl společníkem kapitána Jamese Cookea na jeho druhé plavbě, a popsal pět jiných tučňáčích druhů. Tento druh je neskutečně houževnatý. Jde o ptáka rozmnožujícího se v nejchladnějším prostředí na Zemi; mláďata si od vylíhnutí musejí zvykat na teploty nižší než -40°C a na chladný vítr o rychlosti 144 kilometrů za hodinu. Průměrná tělesná teplota tučňáka císařského je 39°C. Za 80 až 90 % tepelné izolace u dospělců zodpovídá husté peří, za zbytek pak 3 centimetry silná vrstva tuku. Během období hnízdění však tloušťka vrstvy tuku klesá, a dospělci přicházejí o značné množství své tělesné hmotnosti. O jediné nakladené vejce, vážící 460 až 470 gramů (největší vejce ze všech tučňáků) se zprvu stará samec, zatímco samice se vydává doplnit své zásoby potravy; většinu živin investovala do tvorby vajíčka. Fotografie či filmové záběry tučňáčích otců, shlukujících se v chladném antarktickém větru ve snaze udržet si tělesné teplo, jsou obecně velmi dobře známy. Samci mrazivému větru často natáčejí záda. Než se samice vrátí, přicházejí až o 20 kilogramů hmotnosti. Samice se vrací v době líhnutí mláděte nebo až deset dní po něm, krmí jej výživnou kaší z natrávených ryb a hlavonožců, a na moře se vydává zase samec. Při hledání potravy se dospělí tučňáci mohou vzdálit až 500 kilometrů od hnízdní kolonie! 45 až 50 dní po vylíhnutí tvoří malí tučňáci školky. Až jednu třetinu mláďat však každou zimu zabijí buřňáci obrovští, jejich hlavní predátoři. Tučňák císařský je jediným antarktickým druhem tučňáka, který se rozmnožuje v zimním období. 

Třetí část projektu Tučňáci: Ptáci, kteří chtěli být rybami vyjde příští středu, 2. prosince!

úterý 24. listopadu 2020

Pravěká zvířata pojmenovaná podle mýtických stvoření: Indrasaurus

Po zhruba měsíci se zase vracím k projektu Pravěká zvířata pojmenovaná podle mýtických stvoření! Nebudu to dále protahovat nějakým zvlášť dlouhým úvodem, rovnou Vám představím slíbeného indrasaura - pravěkého ještěra, který se právem řadí k mým nejoblíbenějším.

Jméno: Indrasaurus wangi,
Zařazení: Reptilia, Squamata, Scleroglossa,
Období: spodní křída, před 120 miliony let,
Etymologie: pojmenován po védském bohovi.
V roce 2003 byl na území čínské provincie Liaoning učiněn velmi zajímavý objev, ačkoliv o něm jeho nálezci ani pořádně nevěděli. Došlo totiž k nálezu nového druhu křídového šupinatého, konkrétně ještěra vzdáleně příbuzného dnešním gekonům. Ještě úžasnější ale bylo, že jeho fosilní pozůstatky se nacházely v břišní dutině malého čtyřkřídlého dromaeosaurida rodu Microraptor, jenž byl popsán již o tři roky dříve. Pravdou je, že dodnes bylo na území Číny vykopáno přes 200 exemplářů mikroraptora, tento exemplář však zůstává jedním z pouhých čtyřech, jež fosilizovaly s obsahem žaludku. A z oněch čtyřech byl jediným, který nedlouho před smrtí pozřel ještěra (posledními pokrmy dalších třech exemplářů byly ryby, savci a primitivní ptáci). Nález nám poskytl pohled na to, čím se tedy vlastně mikroraptoři, zástupci tzv. Jeholské bioty, živili, a co se s ulovenými živočichy dělo poté, co byli pozřeni. Trvalo šestnáct let, než si kostí ještěra v mikroraptorově břišní dutině povšimli vědci z Institutu vertebrátní paleontologie a paleoantropologie v Pekingu. Paleontoložka Jingmai O'Connor, která se nálezem zabývala a výsledky své studie s popisem nového druhu ještěra publikovala v roce 2019 v žurnále Current Biology, se rozhodla poslední pokrm tohoto mikroraptora pojmenovat Indrasaurus wangi. Rodový název znamená v překladu "Indrův ještěr", a odkazuje nejen na védského boha nazývaného Indra, ale také přímo na pozoruhodný příběh, který se s ním ve védské mytologii pojí. V jedné ze starých legend byl Indra sežrán drakem či démonem nazývaným Vrtra, který zadržoval světové vody. Na chvíli to vypadalo, že démon majestátní bitvu mezi oběma mocnými entitami vyhrál, příběh však ještě neskončil. Ostatní bohové donutili Vrtru, aby Indru vyzvrátil, souboj pak pokračoval, a Indra nakonec zvítězil. Zabít nepřítele pro něj však nebylo jednoduché, neboť uzavřel s démonem Višvarúpem dohodu, podle níž Vrtru nezabije "ani vlhkým, ani suchým, ani kamenem, ani dřevem, ani hromoklínem, ani zbraní, ani ve dne, ani v noci". Nakonec k jeho porážce užil pěnu, a zabil draka za úsvitu. Vrtra se však vrátil ještě v několika dalších védských příbězích, v jednom se dokonce pokusil sežrat celou oblohu, ale neprošlo mu to. Ve védách psaných sanskrtem se této dračí příšeře přezdívalo Ahi, což doslova znamená "had". Vrtru tedy v životním příběhu typového exempláře indrasaura představoval Microraptor. Samotný Indra, zastoupený v prehistorickém zápase na život a na smrt malým ještěrem, byl králem nejvyššího nebe zvaného Saudharmakalpa. Jeho původ je nejasný, některé rysy jeho božské entity jsou však podobné jiným indoevropským hromovládcům, kupříkladu řeckému Diovi, norskému Thorovi nebo slovanskému Perunovi. Všichni tito bohové byli nejspíše inspirováni úctou a zřejmě také strachem z hromů a blesků; vymýšlet takové bohy zřejmě bývalo před několika tisíci lety trendem. Ve Rgvédě je Indrovi věnováno 250 hymnů, napsaných mezi lety 1700 až 1100 před naším letopočtem. Podle nich a podle mnohých dalších literárních děl z této doby byl Indra hrdinou s rozhodnou osobností, vybaven bleskem a pohybujícím se ve vozu se dvěma koly. Mnohé rekonstrukce jej však zobrazují spíše jako jezdce na bílém indickém slonovi (v buddhistické ikonografii je slon většinou tříhlavý). V hinduismu v průběhu času význam Indry upadl, a to zvláště v povédském období (500 let před naším letopočtem až rok 1000 našeho letopočtu). Jeden z tehdejších příběhů jej popisuje jako bratrovraha a zabijáka démona Namučiho, čímž porušil s ním uzavřenou smlouvu o neútočení. Stále se s ním však setkáme v náboženství pákistánských Kalašů, jež jej dodnes uctívají. Indrasaurus zápas s opeřeným drakem na rozdíl od svého jmenovce nevyhrál, a stal se jeho potravou. Byl spolknut v celku a hlavou napřed; stejným způsobem polykají ulovené živočichy také dnešní hadi, ještěři nebo také ptáci (je ostatně obecně známo, že třeba takoví ledňáčci rybu před spolknutím vždy nasměrují tak, aby jim krkem sklouzla nejprve její hlava, a tělo s ocasem až za ní). Microraptor zjevně neměl šanci svou kořist strávit, zahynul, a spolu s ní pak fosilizoval na dně mělkého jezera. Někteří jemu podobní a více či méně blízce příbuzní teropodi, například jurský troodontid/anchiornitid Anchiornis, produkovali pelety, přičemž vyvrhovali nestrávené části těla kořisti, tak jako dnešní sovy. Zda by Microraptor ve formě pelety vyvrhl například příliš velké indrasauří šupiny, to se již asi nikdy nedozvíme. Indrasaurus samotný patří do neformální skupiny Scleroglossa, jež zahrnuje klady Autarchoglossa (scinkové a jim příbuzní) a Amphisbaenia (dvouplazi) a také nadtřídu Gekkota (gekoni). Byl to malý plaz, dlouhý maximálně 20 centimetrů, pochopitelně včetně ocasu, tvořícího až polovinu délky zvířete. Je pravděpodobné, že se jednalo především o hmyzožravce, ačkoliv nelze vyloučit, že si čas od času pochutnal i na jiných, menších obratlovcích, kupříkladu menších druzích ještěrů. Druhové jméno wangi není odkazem na mýtické stvoření; bylo zvířeti dáno na počest profesora Wanga Yuana, v době popisu indrasaura zastávajícího funkci ředitele Čínského paleozoologického muzea. 

V příští části tohoto projektu Vám představím pravěkého hada rodu Zilantophis!

pondělí 23. listopadu 2020

Nový druh orchideje ze stolových hor Guyanské vysočiny

Guyanská vysočina, jedno z nejstarších pohoří na naší planetě, fascinuje přírodovědce již více než sto padesát let. Možnost, že by na vrcholcích stolových hor neboli tepuí mohly přežívat pravěké organismy, včetně velkých obratlovců, koneckonců inspirovala Sira Arthura Conana Doylea k napsání románu Ztracený svět. A přestože tepuí rozhodně domovinou žádných přežívajících dinosaurů, tedy mimo ptáků, nejsou, stále na jejich vrcholcích žijí mnohé druhy dosud vědě neznámé, ať už jde o hmyz nebo třeba rostliny. Nový druh rostliny z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae), popsaný ve studii publikované minulý týden žurnálem Phytotaxa, je toho skvělým důkazem.
Botanici Eric Hágsater a Mateusz Wrazidlo jej pojmenovali Epidendrum katarun-yariku. Vyskytuje se pouze na vrcholcích a svazích stolových hor na území venezuelských států Bolívar a Amazonas, konkrétně pak v masivu Chimantá a na okolních tepuí, včetně hor Auyán-tepuí a Ptari-tepuí, a dále také v okolí Pico de Neblina, nejvyšší hory Brazílie, v masivu Cerro de la Neblina. Jde o jeden ze zhruba 1100 až 1500 druhů rodu Epidendrum, popsaného již Carlem Linné v roce 1763, rozšířeného v tropické a subtropické části amerického kontinentu od Severní Karolíny po Argentinu. Epidendrum je nesmírně přizpůsobivým rodem orchidejí. Některé druhy rostou v nížinných džunglích, jiné zase v suchých tropických a subtropických lesích, s dalšími druhy se pak setkáme v nadmořské výšce 1000 až 3000 metrů nad mořem v Andách. Jedná se o agresivní kolonizátory, jež se chopí každé šance usadit se na novém území. Růst mohou prakticky kdekoliv, kde je dostatek humusu. Vytvářejí také několik hybridů, ačkoliv překvapivě ne tolik, jako některé jiné druhy vstavačovitých. Hybridizují například s orchidejemi rodů Cattleya, Brassavola či Laelia. Některé druhy, kupříkladu E. secundum či E. cinnabarinum, jsou poměrně populární mezi pěstiteli.
Epidendrum katarun-yariku žije v nadmořské výšce 1380 až 2400 metrů nad mořem, jedná se o terestrickou rostlinu (epifyty či litofyty se v rámci tohoto rodu vyskytují jen zřídka) a jejím přirozeným habitatem jsou vlhké savany. Daří se jí také na kamenité půdě. Kvete po celý rok. Nasbírané a studované exempláře měřily 23 až 300 centimetrů, včetně květenství rostliny. To pak měřilo 19 až 75 centimetrů na délku, stopky samotné dosahovaly délky 17 až 70 centimetrů, kořeny byly v průměru o tloušťce 1 až 2 milimetrů. Autoři studie upozorňují, že už jen vzhledem k izolovanosti tohoto druhu je na místě klasifikovat jej jako zranitelný (VU). 63 % flóry regionu Pantepuí v Guyanské vysočině je tvořeno druhy endemicky se vyskytujícími v nadmořské výšce přesahující 1500 metrů nad mořem, a přestože E. katarun-yariku bylo zaznamenáno i sto dvacet metrů níže, patří v podstatě do této kategorie. Jde o potenciálně velmi zranitelnou vysokohorskou rostlinu, jejíž existence je vázána pouze na území o ploše 20 000 kilometrů čtverečních. Změna klimatu může mít v budoucnu na tento druh velmi negativní vliv, neboť ovlivní vodní cyklus v těchto vysokohorských oblastech; dešťů v nich bude zkrátka méně, a teploty vzrostou. 
Druhový název rostliny, katarun-yariku, je složeninou dvou slov jazyka Pémon Arekuna, kterým hovoří místní Indiáni. Katarun znamená v překladu "vysoký", yariku pak "květina". A stejně jako mnoho ostatních vysokohorských květin, i Epidendrum katarun-yariku není ve světě nadále ovlivňovaném lidskou činností v bezpečí.

Fotografie květenství E. katarun-yariku, pořízená Mateuszem Wrazidlem

Auyán-tepuí, jedna ze stolových hor, jež nově popsaný druh obývá

Kompletní studii naleznete na tomto odkazu. Pozoruhodný objev, že ano? Myslíte, že tato orchidej bude muset být brzy přeřazena do kategorie ohrožených rostlin?

neděle 22. listopadu 2020

Ploskolebec amurský - Jedovatý had ze severovýchodní Asie

Doplazil se k Vám slíbený popisek ploskolebce amurského...

Latinský název: Gloydius saxatilis,
Rozšíření: východní Rusko, severovýchodní Čína, Korejský poloostrov,
Velikost: 45 až 85 centimetrů.
Existuje 22 druhů ploskolebců rodu Gloydius, pojmenovaného podle významného amerického herpetologa Howarda K. Gloyda, někdejšího viceprezidenta Americké společnosti ichtyologů a herpetologů. Tito hadi z čeledi zmijovitých (Viperidae) a podčeledi chřestýšovitých (Crotalinae) obvykle nedorůstají žádné enormní velikosti, a ve většině případů měří méně než jeden metr na délku; průměrně pak okolo půl metru. Ploskolebec amurský dorůstá průměrně délky pětačtyřiceti centimetrů, výjimečně velcí jedinci však mohou dorůst i délky o čtyřicet centimetrů větší. Jedná se o typického zástupce své podčeledi, s výraznými tepločivnými jamkami umístěnými mezi očima a nozdrami, jež hadovi umožňují vnímat teplotu svého okolí, ať je den či noc. Zorničky jsou svislé, což je typické pro hady aktivní po setmění. Loví především malé savce - číhá na ně v záloze, někdy i celé týdny, a když nějaká myška či jiný hlodavec proběhne kolem, ploskolebec učiní výpad, zabodne do jejího těla své dlouhé sklápěcí jedové zuby, umístěné v přední části horní čelisti, a doslova do ní napumpuje jed. O jedu tohoto druhu bohužel není známo mnoho informací. Dle webových stránek Clinical Toxinology Resources operovaných australskou Univerzitou v Adelaide je jed ploskolebce amurského zřejmě neurotoxický a myotoxický, přičemž obsahuje také mix prokoagulantů. Je-li tímto hadem uštknut člověk, projeví se u něj bolest v oblasti vpravení jedu, napuchnutí, vznik otoků a puchýřů, nevolnost, zvracení, bolest v břiše, závrať, případně průjem a v nejhorších případech také zhroucení a ztráta vědomí. Dojít však může i k selhání ledvin, a v důsledku přítomnosti myotoxinů v jedu samozřejmě také k nekróze, tedy odumírání tkáně. Jed ploskolebce amurského je potenciálně schopen člověka zabít, k uštknutím však zřejmě nedochází příliš často nebo přinejmenším nejsou hlášena. Nutno podotknout, že nejde o agresivní druh. Při setkání s člověkem je v potenciálním ohrožení rozhodně spíše had, zvláště na území Číny, kde jsou ploskolebci amurští občas sbíráni a zabíjeni pro užití v tradiční medicíně. Jedná se o hada preferujícího vysokohorské oblasti, ne vždy obývané velkým počtem lidí. Žije v lesích a poblíž vodních toků v nadmořské výšce 400 až 1200 metrů nad mořem. Líbí se mu kamenité oblasti; na to ostatně odkazuje druhový název zvířete, saxatilis (vyskytující se mezi kameny) a jeho anglický obecný název "rock mamushi". Dorzální šupiny ploskolebce amurského jsou silně kýlnaté, středem každé šupiny tedy prochází výrazný výstupek, díky němuž má had na dotyk hrubou kůži. Záda jsou pruhovaná až tečkovaná, pokrytá bílými a šedými proužky a skvrnami. Hlava je široká, zploštělá a trojúhelníková. Zadní část hlavy a krk nese vzor ve tvaru písmene V. Tělo ploskolebce amurského je širší a robustnější než u většiny ostatních zástupců rodu Gloydius. Výzkum provedený v roce 2017 v Jižní Koreji prokázal, že se při páření samice těchto hadů zvláštně třesou - nic takového nebylo nikdy předtím pozorováno u kteréhokoliv jiného zmijovitého, a vypadá to, že je to unikátní rozmnožovací chování tohoto druhu. Zatím není znám přesný důvod, proč tomu tak je. Ploskolebec amurský byl popsán ruským herpetologem Aleksandrem Adrianovičem Emelianovem v roce 1937 původně pod názvem Ancistrodon saxatilis na základě typového exempláře z Přímořského kraje na ruském Dálném východě.

Příště ostrolebec srílanský!

Nejčtenější