středa 1. srpna 2018

Ztracená fauna Nového Zélandu: Mauisaurus

Poprvé v rámci projektu Ztracená fauna Nového Zélandu zabrousíme do druhohor. Dovolte mi představit Vám největšího novozélandského plesiosaura!

Vědecké jméno: Mauisaurus,
obecné jméno: žádné není, ale název v překladu znamená "ještěr z Maui",
vyhynutí: před 77 miliony let.
Z několika druhů plesiosaurů, čtyřkřídlých, dlouhokrkých druhohorních mořských plazů mezozoika, jejichž pozůstatky byly objeveny na Novém Zélandu, je Mauisaurus tím největším. Jeho krk byl tvořen 68 obratly, měl tedy v poměru k velikosti těla jeden z nejdelších krků ze všech plesiosaurů. Tato "vodní bestie" dosahovala úctyhodné délky 8 metrů, možná i více. Tak jako jeho příbuzní, byl i Mauisaurus karnivorem a živil se především rybami, olihněmi, možná i amonity, belemnity... Vzhledem ke své velikosti byl zřejmě na vrcholku potravního řetězce a tak zřejmě lovil i menší mořské plazy. Dosud to vypadá, že svého času byl Mauisaurus největším mořským plazem žijícím v oblasti dnešního Nového Zélandu. Fosilie Mauisaura byly objeveny na v regionu Canterbury, jenž se v maorštině nazývá Waitaha, na Jižním ostrově v 70. letech 19. století. Roku 1874 popsal muž jménem Hector jediný dosud platný druh, M. haasti. Roku 1877 pak byl popsán druh M. gardneri, který je ovšem považován za tzv. nomen vanum (velmi podobné nomen dubium), tudíž je neplatný, a to oficiálně od roku 1962. K Mauisaurovi byly přiřazeny i další plesiosauří fosilie nalezené na Novém Zélandu, o nich však už dnes také víme, že nejsou ostatky Mauisaura... Tento plesiosaur byl skutečným králem tamních Křídových vod. Všichni plesiosauři měli dva páry ploutví, končetin přizpůsobených k pádlování pod vodou. Někteří z nich mohli dosáhnout značné rychlosti, které opravdu potřebovali, protože hlavní složkou jídelníčku většiny druhů byly právě ryby nebo další rychlí, malí mořští živočichové, jako již jmenovaní belemniti. Mauisaurus patřil do čeledi Elasmosauridae. Všichni její zástupci se vyznačovali velmi dlouhým krkem.


Dalším známým novozélandským plesiosaurem byl Tuarangisaurus. I ten možná dorůstal až osmimetrové délky... Mauisaurus však přece jen, i se svým příbuzným, patří mezi několik málo druhohorních živočichů, jejichž zkameněliny byly na Novém Zélandu objeveny a z toho důvodu se také těší velké popularitě. A tak byla 1. října 1993, v době počátků dinosauří mánie, kterou začal v červnu toho roku v USA film Jurský park, vydána na Novém Zélandu kolekce poštovních známek s obrázky tamních druhohorních zvířat. Mauisaurus byl mezi nimi. Na poštovní známce o ceně 1,20 dolaru loví ryby.


Obrázky a informace z:

Další část tohoto projektu opět brzy... Snad se Vám tento díl líbil!

1 komentář:

Diictodon řekl(a)...

Mauisaura mám nejraději ze všech plesiosaurů.

Okomentovat

Nejčtenější