sobota 11. srpna 2018

Tajemní megapredátoři: Jenghizkhan

Další část projektu Tajemní megapredátoři je tu. Bude asi poměrně krátká, protože o tomto "tajemném" zabijákovi toho podle mne není mnoho, co napsat. Jak ostatně zjistíte, protože ve skutečnosti patřil k jinému, docela dost známému rodu!

Jméno: "Jenghizkhan bataar",
předpokládaná délka: 12 metrů,
kdy měl žít: svrchní Křída.
Jenghizkhan měl být rod masožravého dinosaura, kterého v roce 1995 pojmenoval George Olshevsky. Rodové jméno odkazuje na Čingischána (anglicky Genghis Khan, odtud ta podobnost). Tento název byl udělen zvířeti, jež bylo do té doby nesprávně nazýváno Tyrannosaurus bataar. Olshevsky považoval další dva velké teropody, Tarbosaura a Maleevosaura, oba spolu s Jenghizkhanem nalezené ve formaci Nemegt v Mongolsku, za odlišné druhy. V roce 1999 se pak jasně prokázalo, že Maleevosaurus byl vlastně jen mladým Tarbosaurem. Teď už zbývali jen dva velcí teropodi mongolského Nemegtu, a jak se později ukázalo, Jenghizkhan se vůbec neměl od Tarbosaura lišit. Všechen ostatní výzkum, jehož výsledky byly publikovány roku 1999, jasně prokázal, že jediným velkým masožravým dinosaurem z čeledi Tyrannosauridae existujícím v období svrchní Křídy na území Mongolska, byl Tarbosaurus. "Jenghizkhan bataar" je tedy pouze synonymum druhu Tarbosaurus bataar, který moc dobře známe z řady příběhů o pravěkých tvorech, například ze seriálů "Vraždící stroje: Pravda o dinosaurech zabijácích" či "Putování s dinosaury speciál: Obří dráp". Tarbosaurus samotný dorůstal délky 10 až 12 metrů a vážil okolo 5 tun. Byl to veliký masožravec, jeho tlama byla vyzbrojena asi 60 dozadu zahnutými zuby. Výrazně se podobal severoamerickému Tyrannosaurovi. Tarbosaura popsal v roce 1955 sovětský paleontolog Evgeny Maleev.



Když už se zmiňuji o Tarbosaurovi, vzpomínám si na svůj příběh z roku 2010 - Krutá bitva. Docela rád se k němu vracím, zde je 1. část a zde 2. část. Staré dobré časy... Smějící se Projekt "Tajemní megapredátoři" bude pokračovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější