Projekt Zvláštnosti ve světě ryb pokračuje již třetí částí. Předchozí části se jmenovaly Chodící ryby a Živorodé ryby. Tentokrát se podíváme na rybu, která je vybavena lidskými zuby. Takřka doslova!
Ryby (Osteichthyes) jsou obrovskou skupinou obratlovců, která se objevila už v období Kambria a dala základ všem ostatním, evolučně mladším skupinám obratlovců snad jen s výjimkou paryb. Moderní ryby se poprvé objevují ve fosilním záznamu v Siluru až Devonu, přičemž se některé skupiny od té doby změnily jen málo... Podle odhadů žije v současné době na naší planetě 24 000 až 30 000 druhů ryb, což z nich samozřejmě činí největší skupinou obratlovců vůbec! Některé druhy jsou velmi dobře známé a setkáváme se s nimi na našem talíři. Jiné jsou tak málo prozkoumané, že o nich nevíme takřka nic, a neustále jsou objevovány nové, dosud nepoznané druhy... V seriálu Zvláštnosti ve světě ryb se podíváme na některé výstřednosti v rybím světě, jak ostatně napovídá samotný název. Jsou některé současné ryby schopné chodit po souši? Rodí některé ryby živá mláďata? To jsou jen některé z otázek, na něž dostanete odpovědi...
ZVLÁŠTNOSTI VE SVĚTĚ RYB
PACU, RYBA S LIDSKÝMI ZUBY
Fotografie jihoamerických ryb s chrupem, který se velmi výrazně podobá tomu lidskému, nejsou podvrh. Tyto ryby totiž skutečně existují a skutečně jsou vybaveny takovými zuby. Jejich obecné jméno je pacu. Jsou to ryby z čeledi Serrasalmidae, jež se ve fosilním záznamu poprvé objevuje v miocénu. Vývojově mají blízko k piraním, ty jsou však vybaveny velice ostrými zuby. Většina piraní jsou ryby masožravé, jen několik druhů se příležitostně živí třeba ovocem. Piraně však rozhodně jen tak pro nic za nic neútočí na člověka, specializují se na lov ryb. Příbuzné ryby pacu jsou však jiným případem.
Ryby pacu mají mnohem čtverečkovitější a rovnější zuby než jim příbuzné piraně. Mají tedy jakousi formu rybího předkusu. Jejich zuby jsou odlišné samozřejmě proto, že se tyto ryby živí úplně jinou potravou. I když o pacu můžeme říci, že jsou celkově všežravci, živí se hlavně rostlinným materiálem, se kterým si jejich rovnější zuby hravě poradí.
Na obrázku vidíte exemplář jednoho druhu pacu, který drží extrémní rybář Jeremy Wade ze seriálu River Monsters, jenž se s velkým úspěchem vysílá na Animal Planet.
Jako pacu se označují ryby rodů Metynnis, Mylesinus, Mylossoma, Utiaritichthys, Tometes, Piaractus, Ossubtus a Colossoma. Je to tedy dohromady 8 různých rodů ryb z čeledi Serrasalmidae. Název pacu vychází z jazyka domorodých obyvatel brazilské části Amazonie. Pacu se přirozeně vyskytují v tropické a subtropické části Jižní Ameriky. Různé druhy žijí různým způsobem života, některé podnikají roční migrace.
Proč se však těmto rybám vyvinuly zuby tak podobné těm lidským? Zaprvé si uveďme vše na pravou míru. Když rybu chytíme a otevřeme jí tlamu, zvnějšku nám její zuby připomínají zuby savčí, to ano. Ale pokud bychom vzali zubařské zrcátko a prohlédli si s jeho pomocí zuby zezadu, zvnitřku, asi bychom změnili názor. Tam totiž veškerá podobnost končí. Zadruhé, jde pochopitelně o přizpůsobení se k požírání určitého typu potravy. Jak již bylo řečeno, pacu vyhledávají zvláště rostlinnou potravu. Tu ale tvoří i tvrdé ořechy, spadlé z větví pralesních stromů do vody. Tvrdé, kompaktní zuby, vzhledem připomínající ty lidské, se tedy těmto rybám vyvinuly proto, aby si poradily s tvrdou skořápkou ořechů. Kdyby jejich zuby nebyly široké a tvrdé, jednoduše by se při kontaktu se skořápkou zlomily.
Tyto ryby byly vypuštěny do různých částí světa, například do Spojených států amerických, do Thajska, na Novou Guineu nebo dokonce do skandinávských zemí. Tam, kde se jim daří, obvykle působí problémy jako invazivní druhy a vytlačují z říčních ekosystémů tamní původní ryby. Všechny druhy pacu jsou sladkovodní.
Věřím, že další část napíšu v dohledné době. Samozřejmě budou pokračovat stávající projekty, tedy Vyhynulí tvorové z Karibiku, Ztracená fauna Nového Zélandu a Tajemní megapredátoři! Brzy se také dočkáte dalšího článku o životě nějakého současného zvířete, který bude z části výčtem faktů a z části fiktivním příběhem o jeho životě.
Plovoucí louskáčky:-))) Jinak fajn článek.
OdpovědětVymazat[1]: Děkuji! :-)
OdpovědětVymazat