Slibované dokumentární novinky jsou tu! Poslední článek do této rubriky putoval přesně před měsícem, 28. září, a seznámil jsem vás v něm například se seriálem Big Cats 24/7, 5. řadou oblíbeného cyklu Deadly 60 se Stevem Backshallem či pětidílným dokumentem National Parks: USA. Za poslední měsíc toho opět vyšlo nemálo, zároveň jsem se však rozhodl uvést v tomto článku i dva dokumenty, jež měly premiéru v létě (oba vlastně dokonce v červnu), avšak donedávna jsem o nich neměl ani potuchy. Takhle to zkrátka chodí, dokumentární průmysl totiž neustále produkuje nové výrobky, a i někomu, kdo dění v něm sleduje (jako jsem já), může sem tam něco prosvištět kolem hlavy. Celkem tu mám pro vás osm nových titulů, šest z podzimu a dva z léta. Na nic tedy nečekejte, pusťte se do čtení!
South Africa: A Wildlife Adventure
Na nový nezávislý celovečerní dokumentární film South Africa: A Wildlife Adventure (Jižní Afrika: Dobrodružství v divočině) jsem vás upozornil již s koncem srpna, kdy na něj vyšla oficiální upoutávka. Premiéru měl v úterý 1. října v prostorech artsPlace ve městě Canmore v kanadské Albertě, a 3. října po půlnoci byl pak zveřejněn na YouTube kanálu Aleca McGratha, který je režisérem, scénáristou, producentem i kameramanem tohoto snímku. Film je zčásti encyklopedickým a zčásti zábavným vhledem do životů různorodých savců, ptáků a vzácněji i plazů několika národních parků Jihoafrické republiky; Alec se nicméně rozhodl neuvádět ve scénáři, kde konkrétně byly ty které záběry zvířat pořízeny, aby pak na tyto lokality po zhlédnutí filmu nejezdili pytláci. Snímek je také dokumentem cesty po jihoafrických národních parcích, na které se Alec vydal se svou přítelkyní Tabithou, jež při natáčení působila též jako kameramanka. Oba v něm vystupují, a diváci si mohou užít některá jejich setkání s divokými zvířaty, například s hyenami (Alec dokonce napodobí volání hyeny, aby si k sobě jednu přilákal a mohl jí fotografovat) nebo s nosorožci tuponosými. Zvířecími hvězdami South Africa: A Wildlife Adventure jsou paviáni, impaly, hroši, krokodýlové nilští, volavky, již zmíněné hyeny, levharti, drop kori (nejtěžší žijící pták schopný letu), žirafy, zebry, sloni afričtí, hovniválové, ohrožení zoborožci kaferští (jen připomínám, že české druhové jméno "kaferský" má rasistickou konotaci a mělo by se tedy změnit) nebo již uvedení nosorožci tuponosí. Komentář k úvodu snímku zprostředkoval James Burnett, a hovoří v něm o našem společném původu na africkém kontinentu. Po zbytek filmu pak čtení komentáře přebírá všemi milovaný televizní přírodovědec Nigel Marven (Giants with Nigel Marven, Prehistoric Park, Ten Deadliest Snakes, Wild Central America), a zprostředkovává divákům informace o jednotlivých zvířatech uvedené v Alecově scénáři. Alespoň jednou Alec před kamerou Nigelův čtený komentář ruší, ale jinak ho, řekněme, nechává mluvit. Není pochyb, že vyprávění od Nigela Marvena dává tomuto filmu pozoruhodný, podmanivý nádech; navíc si uvědomme, že anglický moderátor přírodopisných dokumentů měl po jednu dobu trvalé bydliště v Jihoafrické republice. Hudba k filmu je dílem řady skladatelů, například Codyho Martina (Melges: The Wizard of Zenda), Matta Wigtona (Pools of Blue) či Salona Dijona. South Africa: A Wildlife Adventure je dílem společnosti Alec McGrath Photography ve spolupráci se South African National Parks a společnostmi Nikon a Am Photography. Musím říci, že tento film se mi velice líbil, a vřele jej doporučuji - příjemný nezávislý snímek o délce 73 minut!
Wild Arabia
V první polovině podzimního období na filmografický seznam děl Nigela Marvena přibylo ještě jedno dílo. Nejnovější dokument společnosti Nigel Marven Productions, Wild Arabia (Divoká Arábie), byl na podzim tohoto roku konečně odvysílán na televizní stanici Nat Geo Wild. Sestává ze dvou epizod, jež byly premiérově uvedeny ve dnech 21. a 28. září na britské i americké verzi kanálu; v sobotu 26. a 27. října pak byly uvedeny i na jihoafrické verzi Nat Geo Wild, kde bude jedna z nich reprízována ještě 2. listopadu, a obě za sebou 26. listopadu. Česká verze Nat Geo Wild bude obě epizody Wild Arabia za sebou reprízovat v ten samý den, v časech 13:15 a 14:00. První díl v českém dabingu přitom uvedla už 28. září v 9:00 ráno. Osobně mám za to, že se jedná o verzi Wild Arabia, kterou Nigel Marven neprovází; jím moderovaná verze vyjde později (snad ještě tento rok) na streamovací službě MagellanTV. Nemoderovanou verzi by však měl v anglickém originále vyprávět. Obdobným způsobem jeho bývalá produkční společnost Image Impact přistoupila k Wild Philippines; existuje trojdílná verze moderovaná Nigelem a odvysílaná premiérově na jaře 2018 na Viasat Nature, v únoru stejného roku však Nat Geo Wild uvedla dvoudílnou verzi Divokých Filipín, kterou Nigel neprovázel (mnohé segmenty byly podobné, avšak pouze se záběry na zvířata a krajiny). Nigel Marven Productions pak přesně to samé udělala s Wild Central America; existuje čtyřdílná verze z let 2019 a 2020 provázená Nigelem a dvoudílná, zkrácená verze, kterou Nigel nemoderuje, a kterou opět odvysílal kanál Nat Geo Wild. S Divokou Arábií je to tedy podobné, jen v tomto případě by měli anglojazyční diváci přinejmenším slyšet Nigelův čtený komentář. První díl Wild Arabia nese název Oman, a pojednává o divoké přírodě Ománu, přičemž diváky seznamuje s delfíny dlouholebými a různými druhy ryb a plazů vyskytujícími se na území této země. Druhá epizoda, Saudi Arabia, je zaměřena na přírodu Saúdské Arábie, a diváci se v ní mohou těšit na štíry, paviány, chameleony a v neposlední řadě i kriticky ohrožené arabské levharty. Web IMDb potvrzuje, že verze provázená Nigelem zatím nemá stanovené datum vydání, oficiální web National Geographic nicméně obsahuje i několik propagačních fotografií s naším oblíbeným televizním přírodovědcem.
Solar System
Velkolepá pětidílná série Solar System (Sluneční soustava) s podtitulem Voyage into the Unknown (Cesta do neznáma) je nejnovějším přírůstkem na ne zrovna krátkém seznamu epických dokumentů od BBC. Premiérově se vysílá od pondělí 7. října na BBC Two; stanice uvede poslední epizodu v pondělí 4. listopadu. Cyklus v anglickém originále moderuje a vypráví profesor Brian Cox (Horizon: Einstein's Equation of Life and Death, Wonders of Life, Forces of Nature), a dá se říci, že Solar System následuje jím dříve provázené dokumenty Wonders of the Solar System (2010) a The Planets (2019). Tato série seznamuje diváky s nejnovějšími poznatky ohledně naší Sluneční soustavy, získanými za posledních několik roků, přičemž se je snaží divákům přiblížit s pomocí obecného jazyka, kombinace počítačové animace i reálných záběrů, a v neposlední řadě i s pomocí různorodých experimentů. První epizoda, Volcano Worlds (Sopečné světy), se zabývá Marsem a největším vulkánem Slunečné soustavy, nazvaným Olympus Mons; dále se věnuje extrémně aktivnímu sopečnému měsíci Io obíhajícímu kolem Jupiteru; Enceladu, jednomu z měsíců Saturnu, a Tritonu, měsíci Neptunu. Druhý díl, Dark Worlds (Temné světy), je věnován tajemným prostorům mimo planety naší Sluneční soustavy, v dalekém temnu vesmíru za planetkou Pluto. Třetí díl, Storm Worlds (Bouřlivé světy), se zabývá "monzunovými dešti" daleko za hranicemi naší planety či písečnými bouřemi na jiných planetách; zkrátka projevy zcela jiných atmosfér, než na kterou jsme zvyklí. Ve čtvrté epizodě, Ice Worlds (Ledové světy), nás Brian bere na cestu na ledem pokryté měsíce a planetky; a poukazuje také na to, že na vzdálených kusech horniny pokrytých vodou v pevném skupenství může existovat život. A konečně pátý díl, Strange Worlds (Podivné světy), je zaměřen na ty nejroztodivnější úkazy naší Sluneční soustavy - kupříkladu na planetku Haumea, jež je vejcovitého tvaru, či na zdánlivě "oceánský" svět Jupiteru. Každá epizoda je dlouhá 58 minut. Producentkami seriálu jsou Suzy Boyles (Universe) a Alice Jones (One Strange Rock), výkonným producentem je Gideon Bradshaw (The Truth About Food), a režie se chopili Ben Wilson s Fleurem Bonem (Welcome to the Earth). Hudbu pro Solar System složili Anze Rozman (Prehistoric Planet) a Camilo Forero (Earthstorm). Trailer k sérii zhlédnete po kliknutí sem. Ještě uvedu, že vědecký časopis New Scientist cyklus Solar System doporučuje ke zhlédnutí.
Fateful Planet
V posledních letech se skutečně roztrhl pytel s paleodokumenty, ne všechny jsou však z dílny britských a amerických produkčních společností. Nový pětidílný cyklus Fateful Planet (Zrod života na planetě Zemi) z dílny německé televize ZDF (potažmo společnosti ZDF Studios) vyšel 13. června na streamovací službě Curiosity Stream, a od úterý 3. září jej v češtině vysílá satelitní/kabelový kanál Viasat Nature. Tento cyklus se zabývá pěti velkými vymíráními, ke kterým v historii komplexního života došlo za posledních pět stovek milionů let; před začátkem současného, šestého vymírání. Je zaměřen na události, jež dramaticky změnily život na naší planetě, od pádů asteroidů přes devastující sopečné exploze, které roztrhaly kontinenty, po procesy, k nimž docházelo daleko v kosmu, ale jež život na naší planetě ovlivnily například smrtícími paprsky vyslanými k ní od zanikajících hvězd. Fateful Planet je příběhem o nestálosti, ba dokonce chaosu, který Země ztělesňuje; je příběhem o neočekávaných událostech, které mítily život, a smazávaly ze zemského povrchu i ty nejúspěšnější živočišné skupiny. Dokument se ale neštítí otázky současných environmentálních problémů, a umožňuje divákům vhlédnout i do potíží způsobených probíhající antropogenní změnou klimatu a s ní souvisejích jevů, jako je zvedání mořské hladiny či hladomory v chudých oblastech. Názvy epizod jsou následující: Dramatic Birth (Dramatický zrod), Snowball Earth (Země jako sněhová koule), Great Dying (Velké vymírání), Doom of the Dinosaurs (Zánik dinosaurů) a Age of Humankind (Doba lidstva). Stopáž každé epizody je 53 minut. V seriálu vystupuje nemálo prehistorických živočichů, ačkoliv jejich počítačové modely byly některými paleomediálními nadšenci kritizovány. Fateful Planet byl například nařčen z toho, že zkopíroval design modelů tyrannosaura rexe a triceratopse z Prehistoric Planet, nebo z nízké kvality modelů anomalocarise či dunkleostea. Setkal jsem se také s kritikou v paleomédiích již zažitého "gorgonopsiánování", tedy neuvádění rodů vyobrazených zástupců kladu Gorgonopsia. Další kritika směřuje k oficiálnímu logu série (nikoliv k tomu uvedenému pod tímto odstavcem), jež zobrazuje tyrannosaura vygenerovaného AI s naprosto nerealisticky působícími zuby. Režisérem série je Sven Markmann (ZDF.reportage), jejím výkonným producentem je Jörg Hartema (Planetopia), hudbu pro ni složil Petteri Sainio (Wrong Planet). V angličtině je vypravěčem dokumentu Mark Rossman (The Return of the Bears). Fateful Planet je ke zhlédnutí na webu Dailymotion.
Our Tiny Islands
Čtyřdílná dokumentární série Our Tiny Islands (Naše drobné ostrovy) vycházela premiérově na britské televizní stanici More4 každou středu 25. září do 16. října. Jde o dílo skotsko-severoirské společnosti Tern TV, zodpovědné i za oblíbené dokumenty Dolly: The Sheep That Changed the World a Back from the Brink. Vypravěčkou Our Tiny Islands je herečka a komička Meera Syal (The Real McCoy). Cílem tohoto dokumentu je prozkoumat co nejvíce z asi 6000 drobných ostrůvků mimo Británii, které náleží Spojenému království, a seznámit diváky s jejich krajinou, historií, přírodou a lidmi, jež je obývají. Jedná se spíše o cestopisný než přírodopisný dokument, zájemce o Británii však může zaujmout. Ostrovy, jež diváci prostřednictvím seriálu navštíví, jsou například skotský St Kilda, velšský Bardsey Island, souostroví Scilly a Vnitřní Hebridy či Piel Island v anglickém správním hrabství Cumbria. Jedním z participantů na tvorbě pořadu byl John Murphy, historik z Piel Island, který už 30 let provádí turisty po ostrově. Ve druhé epizodě se diváci vydají na fotografickou výpravu za zajíci, a dozví se také něco o sčítání mořského ptactva na ostrově Easdale. Producentem a režisérem Our Tiny Islands je Richard Weller (The Farm Fixer), jeho výkonnými producenty jsou Brendan Hughes (Scotland's Sacred Islands with Ben Fogle) a Harry Bell (Spooked: Ireland). V současné době je seriál ke zhlédnutí na YouTube.
Autumnwatch 2024
Ačkoliv byl Autumnwatch, podzimní oslava britské přírody ve čtyřech až osmi hodinových epizodách, zrušen vedením BBC na začátku roku 2023, což vyvolalo vlnu kritiky ze strany fanoušků Watches (panovalo podezření, že pořad byl zrušen i kvůli politickým názorům moderátora Chrise Packhama, podporujícího hnutí Just Stop Oil a Extinction Rebellion), loni na podzim se přece jen vrátil v jakési "miniaturní podobě" v rámci pořadu The One Show na stanici BBC One. A podobně je tomu i letos. Ve dnech 29., 30. a 31. října odvysílá The One Show tři krátkometrážní speciály nazvané Autumnwatch 2024, provázené Chrisem Packhamem (Earth, Springwatch, The Real T-Rex). V prvním z těchto speciálů nás Chris zavede do Wytham Woods v Oxfordu, "nejstudovanějšího lesa na světě", jak se této lokalitě občas říká. Je domovem jezevců, jež budou divákům představeni s pomocí záběrů pořízených tepelnými kamerami. Středeční speciál bude věnován dopadu pobytu v přírodě na naše mentální zdraví, a hostovat v něm bude entomolog Liam Crowley, jenž se věnuje nočním motýlům. Ve čtvrtečním a zároveň posledním speciálu, jenž bude halloweensky laděn, se Chris podívá na zdánlivě "strašidelná" zvířata, která ještě s koncem října můžeme venku zastihnout - ropuchy, netopýry, havrany a sovy. Loni Chris Packham a jeho nevlastní dcera Megan McCubbin dali dohromady vlastní, "nezávislý Autumnwatch" v podobě 8 Out of 10 Bats, nicméně si myslím, že kvůli letošnímu natáčení Inside Our Minds: Season 2 a Evolution pro BBC nemá Chris čas na to, aby vznikla i 2. série.
Stunned by Silence
17. října byl v rámci Filmového týdne bristolského Puppet Place premiérově uveden krátkometrážní snímek Stunned by Silence, na jehož tvorbě se kromě Puppet Place podílely také společnost The Black Laboratory, RSPB, Curlew Action a Wader Quest. Jedná se o dokumentární film zabývající se kolihami velkými ve Spojeném království, jejich úbytkem a ochranářskými pokusy o zvýšení jejich počtů. Poskytuje intimní vhled do současné situace britských kolih, a snaží se zodpovědět na otázku, co s nimi bude v budoucnu. Vypráví ho velšský přírodovědec Iolo Williams, který letos na televizních obrazovkách vystupoval ve své nové sérii Iolo's Valleys, jakož i v nejnovější řadě Springwatch. Stunned by Silence je dílem filmaře Jonathana Evea, autora snímku A Short Film About Ice z roku 2020, jenž byl ověnčen cenou AHRC Research In Film Awards v kategorii Best Climate Emergency Film (Nejlepší film o klimatické krizi), a společnosti Greengage Films. Režisérkou filmu však není Eve, ale Malka Holmes ze společnosti Greengage Films.
Spotlight: The Lough Neagh Monster
Nakonec se vraťme zpět do teplého období léta ještě za jedním dokumentárním filmem, na který jsem vás, stejně jako na Fateful Planet, dosud neupozornil. The Lough Neagh Monster (Monstrum z jezera Lough Neagh) je devětadvacetiminutovým dokumentem, který měl premiéru na BBC One 4. července ve 22:40 a o den poté byl ve 22:00 odvysílán na BBC Two v rámci pořadu Spotlight. Zabývá se environmentálním problémem, se kterým se potýká největší jezero Spojeného království a Irského ostrova - Lough Neagh v Severním Irsku. To v důsledku přemnožení toxických řas a znečištění, způsobeného ohromným množstvím odpadů z kanalizací, umírá. Přichází rychle o svou biodiverzitu a může být zdrojem i zdravotních potíží u lidí. Tým, který dokument natočil, si dal za cíl vystopovat ty, jež jsou za znečištění zodpovědní. Moderátorem The Lough Neagh Monster je Patrick Fee (My Son in a Warzone). Producentem pořadu Spotlight, jakož i tohoto konkrétního dokumentu vysílaného v rámci něj, je Guy Grandjean. Střihu se zhostila Gwyneth Jones (Spotlight on the Troubles: A Secret History).
Příští měsíc nás čeká premiéra velkolepého dokumentu Asia vyprávěného Davidem Attenboroughem! Společnost Impossible Pictures nedávno ohlásila skončení postprodukce nadšeně očekávaného osmidílného paleodokumentu Surviving Earth, který bude takovou její moderní verzí Walking with Dinosaurs (s jehož pokračováním, které vyjde příští rok v létě, nemá nic společného). Tvůrci nezávislého paleodokumentu Forgotten Bloodlines: Agate nás prostřednictvím sociálních sítí informovali, že první z jeho tří částí s jistotou vyjde v roce 2025 (dokument opět vypráví Nigel Marven). Zmínit musím také to, že na americké stanici PBS začíná s koncem října 43. série cyklu Nature; s jednotlivými novými epizodami vás seznámím v příštích dokumentárních novinkách. Pokud vím, chystá se natáčení Wild Slovakia with Nigel Marven 2 (o čemž jsem se již dříve zmínil), a do konce roku snad vyjde Nigelem moderovaná verze Wild Arabia na MagellanTV.
Další dokumentární novinky očekávejte se závěrem předposledního měsíce roku, listopadu!
1 komentář:
Off-topic (ale ne off-topic k blogu jako takovému), právě jsem zažil opravdu velký šok, a chci se z toho vypsat... Ehm... Podle jistého uživatele na jisté sociální síti jsou opeření dinosauři... "woke"! :D :D :D :D :D Like, what the hell?! :D :D :D :D
Dino Kia reaguje na tweet člověka, který má za to, že "woke mob" převzal kontrolu nad paleontologií a může za to, že jsou dnes dinosauři vyobrazováni s peřím:
https://x.com/YutyTyrant/status/1850590373237662175
Co je tohle zač? :D :D :D Vypadá to, že opeření dinosauři a "kulturní marxismus" mají mnohem více společného, než jsme mysleli... kruci, jak jsem rád, že jsem na té správné straně, takže opeření dinosaurů mohu hravě akceptovat, zatímco druhá polovina politického spektra křičí, že peří na dinosaurech je dalším způsobem, jakým chce levice ovládnout svět! :D :D :D
Okomentovat