Kdo nemá rád tučňáky brýlové? Spheniscus demersus je jednou z ikon jihu Afriky. Malý druh tučňáka, měřící na výšku 60 až 70 centimetrů, aktivně v rozbouřených vodách jižního Atlantiku a Indického oceánu pronásledující ryby a olihně. Je evolučně spřízněn s tučňákem magellanským (S. magellanicus), tučňákem Humboldtovým (S. humboldti) a nejmenším z tučňáků, tučňákem galapážským (S. mendiculus); všichni tři jsou k nalezení na pobřeží Jižní Ameriky (respektive na Galapágách). Vyvrženec linie, jejíž ostatní zástupci se drží jiného kontinentu; jediný tučňák, kterého loví hyeny, královny Afriky. A v neposlední řadě i oblíbený obyvatel nemála zoologických zahrad; v ČR se s ním setkáte v Safari Parku Dvůr Králové nebo v Zoo Ústí nad Labem. Snad není člověka, kterému by tento černobílý rybožrout nebyl sympatický. Přitom se však tučňák brýlový čím dál více blíží k velmi reálné hranici existence; cupká na pokraji vyhynutí.
S 28. říjnem 2024 přišla nemilá zpráva. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) oficiálně vyřadil tučňáka brýlového z kategorie ohrožených taxonů, a přiřadil mu statut kriticky ohroženého. Nezasvěceným se to může zdát až absurdní, ale populace sympatických jihoafrických tučňáků poklesla o 97 % od začátku 19. století; tehdy jich žily zhruba 4 miliony. Do roku 1910 přišli o tři čtvrtiny svých počtů, sto let nato - a jen čtrnáct let zpět - jich zbývalo 55 000. S rokem 2012 se objevovala první velká varování - tučňák brýlový může vyhynout v přírodě do roku 2026. Predikce se naplňují; v roce 2019 zbývalo v Jihoafrické republice a Namibii méně než 21 000 rozmnožujících se párů, dnes je jich už méně, než 10 000. Od roku 2010 přišli přinejmenším o další 2 % své pre-industriální populace. Podle IUCN může být tučňák brýlový vyhynulým druhem do méně než 4000 dnů, tedy 11 let. Jde o první z 18 žijících druhů tučňáků, jenž svými nízkými počty splňuje kritérium pro zařazení mezi kriticky ohrožené druhy; je nyní členem kategorie, která zahrnuje afrického slona pralesního (Loxodonta cyclotis), panamského lenochoda trpasličího (Bradypus pygmaeus) či vyzu velkou (Huso huso) z Černého a Kaspického moře. Vůbec to není povzbudivé; na seznam vyhubených druhů se za zhruba desetiletí může přidat další z "elitního klubu" živočichů dohnaných na pokraj existence neudržitelnou a nezodpovědnou činností související s naším stávajícím ekonomickým systémem.
Tučňák brýlový v lisabonské zoo. Fotografie z webu Zoo Institutes
Důvody, proč je tento ptačí druh kriticky ohrožený, je především komerční lov ančoviček a sardinek, spolu se současnou antropogenní klimatickou změnou. Populace ryb, které tučňáci brýloví loví, jsou změnou klimatu ovlivněny, jejich populační dynamiky se mění, a jejich počty jsou navíc snižovány lovem. Tučňáci tak mají méně kořisti a hladoví. Dalšími velkými problémy, jež tyto ptáky dlouhodobě zasahují, jsou ropné katastrofy; naposledy v letech 2016 a 2019 ve vodách u přístavu Port of Ngqura v Indickém oceánu. V minulosti byly vejce tučňáků brýlových považovány za delikatesu, tudíž byly horlivě a ve velkých počtech sbírány; třeba jen v roce 1953 přišli tito ptáci celkem o nějakých 12 000 vajec. Úspěch jejich tehdejší hnízdní sezóny byl tedy značně snížen. Dnes jsou vejce a ptáčata těchto živočichů ohrožena především domácími psy a kočkami. Ukázalo se, že populace tučňáků brýlových se mohou zvýšit, je-li rybolov v jejich domovině regulován. Jeho tříletá restrikce na ostrově Robben nedaleko břehů Kapského města napomohla zvýšit hnízdní úspěch tamní populace. Zásadní je nyní omezit rybolov i v dalších oblastech, jež tito živočichové obývají. Organizace BirdLife SA a SA National Foundation for the Conservation of Coastal Birds (SANCCOB) jsou v současné době ve sporu s jihoafrickou vládou; další soudní řízení mezi ministrem životního prostředí Dionem Georgem ze středové strany Democratic Alliance a jmenovanými organizacemi bylo odloženo na březen 2025. Strach z vyhynutí tučňáků brýlových je naprosto opodstatněný, a nebudou-li rychle učiněny potřebné změny, jež jsou však proti chuti rybolovného průmyslu, v příštím desetiletí se s tímto druhem skutečně rozloučíme.
Ochmýřená mláďata tučňáků brýlových - chceme, aby tito chundelatí roztomilouši již za jedenáct let nebyli na jihoafrických březích k vidění? Fotografie z webu U.S. Geological Survey
Dr. Richard Sheley, který se výzkumem tučňáků brýlových dlouhodobě zabývá, pronesl následující: "Navzdory tomu, že jsou dobře známi a studováni, čelí tito tučňáci stále vyhynutí, což ukazuje, jak vážné jsou škody na našich ekosystémech. Pokud tak ikonický druh, jako je tučňák brýlový, bojuje o přežití, vyvolává to otázku, kolik dalších druhů mizí, aniž bychom si toho vůbec všimli. Musíme jednat hned - nejen kvůli tučňákům, ale abychom chránili širší biodiverzitu, která je pro budoucnost planety klíčová." Natalie Maskell, vedoucí projektu SANCCOB, uvedla: "Zařazení tučňáků brýlových Mezinárodním svazem ochrany přírody mezi kriticky ohrožené znamená, že jsou jen krůček od vyhynutí ve volné přírodě. SANCCOB bude i nadále bojovat za budoucnost tohoto ikonického druhu; musíme zůstat optimističtí, že jejich trajektorii lze obrátit." Ano, tu trajektorii lze obrátit, ale chce to velké změny, a nelze dále čekat. Zodpovězte si, prosím, na jednoduchou otázku: je-li třeba něco rychle změnit proto, aby určitý druh a jeho ekosystém mohl přežít, jste pro tu změnu? Pokud jste odpověděli, že nikoliv - že podle vás vše funguje perfektně, jinými slovy jste-li jaksi konzervativní - mám pro vás novinku: jste otřesnými cynickými šašky, neschopnými pochopit, jaká hra je s životem na naší planetě hrána. V minulosti bych článek, jako je tento, zakončil slovy "musíme doufat, že...", ale to je již za mnou. Opravdovým závěrem je, že je třeba učinit rychlé změny, nebo se s tučňákem brýlovým nadobro rozloučíme - a to bude mít další vliv na ekosystém, v němž zatím stále, avšak v nesmírně malých počtech, existuje. Jeho existence visí na vlásku.
Zdroje informací pro tento článek:
African Penguin (IUCN Red List)
African Penguin newly classified as ‘critically endangered’ as breeding pairs fall below 10,000 (SANCCOB)
African penguins officially ‘critically endangered’ (Business Day)
Žádné komentáře:
Okomentovat