Dnešní krátký příspěvek bude výjimečně na docela jiné téma. Po dvou dnech nepsaní na blog kvůli klasickým předvánočním fofrům, sněhu a vyčerpání vás zavedu spíše do sféry mediální, pryč od dávno vyhynulých živočichů, a k online deníku, který je vám pravděpodobně dobře znám. Řeč je o Alarmu (nebo A2larmu), jednom z nejkvalitnějších českých zpravodajských webů, a též jedním z mála, který nemá v rukou některý z oligarchů nebo nabubřelých bohatých pravičáků. Původně byl spjat s kulturním (a taktéž vysoce kvalitním) kulturním čtrnáctideníkem A2, ale na začátku tohoto roku se od něj zcela oddělil. Na rozdíl od něj ani nikdy nebyl dotován ze státních peněz, takže je to web nezávislý (osobně mám taková média v oblibě, příkladem může být i britský Double Down News). Na Alarmu se píše o sociální a ekonomické nerovnosti, o klimatické krizi, o feminismu, o nedostatcích kapitalismu, o kultuře, zkrátka o dění v reálném světě. V poslední době se o Alarmu dosti mluví v souvislosti s případem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho; právě Alarm spolu s Deníkem N v květnu minulého roku pomohl zveřejnit, jakého otřesného chování k ženám se někdejší influencer dopouštěl. Alarm má také projekt Hrdinové kapitalistické práce, věnoval se průzkumu exekucí v České republice, a v neposlední řadě na něm byl v říjnu publikován dopis Můj drahý fašoune spisovatele Vratislava Maňáka v návaznosti na vraždu v bratislavském klubu Tepláreň; na tento příspěvek, jenž ve mně vyvolal mnoho emocí, jsem po dobu takřka měsíce odkazoval v horní části blogového menu.
Pokud stránky Alarmu navštěvujete, jsou vám všechny tyto záležitosti jistě dobře známy, a stejně jako já tento deník oceňujete za jeho nezávislost a zkrátka uvádění pravdy. Pro mě osobně jako LGBTQ+ člověka, konkrétně asexuála, ale zároveň také antikapitalistu a libertariánského levičáka je existence webů, jako je Alarm, velmi důležitá. Většina médií patří boháčům, a tak dění ve světě okořeňují nepříjemnými předsudky. Ač některá z nich jsou sociálně liberálnější, málokdy se setkáte se skutečnou kritikou kapitalistického systému. Taková média zkrátka nejsou na straně nás, obyčejných lidí, kteří si ani na setinu bohatství jednoho procenta nikdy nesáhnou, a kteří se den co den s tou zničující nerovností setkávají. Média dotovaná státem jsou sice "nestranná", ale přestože České televizi nebo Českému rozhlasu rozhodně vždy můžeme věřit, určitě se shodneme, že je třeba mít nezávislé alternativy, které se více věnují nerovnosti v naší společnosti a všem záležitostem s ní spojeným.
Alarm vydal 5. prosince prosbu o podporu. I když ho každý den navštíví přes 40 000 lidí, a měsíčně počet jeho návštěvníků dosáhne až 900 000, nemá zajištěnou budoucnost. Letošní rok byl pro něj, jak už jsem uvedl výše, rokem docela jiným, než byly ty předchozí, neboť se zcela osamostatnil. A jako nezávislý deník potřebuje pomoc ze strany svých čtenářů. Můžete do něj finančně přispět jednorázově nebo se stát pravidelnými dárci. Pro zjištění více informací navštivte web Darujme.cz, kde můžete zvolit výši svého příspěvku.
Tento článek píši čistě z důvodu prosby o přispění webu, kterého je zvláště v současné době - v době, kdy nám média, ovlivňovaná boháči nebo Kremlem dennodenně lžou - potřeba. Žádné z autorů Alarmu neznám, avšak jejich práce je mi známa dobře, neboť Alarm pravidelně čtu. Pokud jste na něj dosud nezavítali, vřele doporučuji. Patří jim za něj velký palec nahoru.
Podpořme tedy Alarm! Bez finančních darů nemohou nezávislá média věnující se dění ve světě, politice a kultuře existovat.
Žádné komentáře:
Okomentovat