A je tu první prosincový Obrázek týdne v tomto roce! Začínáme se těšit na Vánoce, které se rychle blíží, a těší se na ně i naši staří známí z dávných časů, kterým bude patřit projekt Dino December, započatý včera! Tento týden však není jaksi význačný jen z toho důvodu, že skončil listopad a začal prosinec. V úterý 29. listopadu totiž uběhlo přesně 100 let ode dne, kdy byl pojmenován pravděpodobně nejznámější eurasijský gorgonopsid - Inostrancevia! A to je něco, co Blogorgonopsid, byť se od svých příbuzných mnoha znaky odlišuje (nejsem si například jist, zda jiní gorgonopsidi byli vybaveni Vřískotem v džungli nebo Obrázky týdne), zkrátka nemůže pominout. V průběhu týdne jsem narazil na řadu obrázků inostrancevie, ale nejvíce mě zaujalo toto dílo, jež stvořil hobby paleoartista Riamus. Co myslíte? Je to pěkný obrázek?
Popisek k obrázku: V místech, z nichž za 255 milionů let bude Archandělská oblast v Rusku, se schází rodinka velkých masožravých therapsidů druhu Inostrancevia alexandri. Obrovský, bizarně vypadající samec a poněkud menší a méně ozdobená samice v přítomnosti svého permského vlčátka pohlížejí na zapadající slunce, zatímco nekonečná písečná poušť pomalu chladne, a připravuje se na osudnou noc. Samec inostrancevie je těžce nemocný. Má gangrénu - jeho obličej se potýká s těžkou nekrózou, způsobenou zřejmě bakteriemi, jež se mu do rány na čenichu dostaly při souboji s jinou inostrancevií. Dnešní večer je posledním, kdy bude velikánského karnivora odhnívající obličej trápit. Až se zítra vlčice a chlupatý drobek probudí, započne rozklad i zbytku jeho těla, již nežijícího. Pro tuto chvíli je však rodina spolu, a užívá si zvláštního klidu, jako by byla s nevyhnutelným již plně smířena. Inostrancevia, více než 3 metry dlouhý gorgonopsid z podčeledi Inostranceviinae, byla popsána a pojmenována ruským paleontologem Vladimirem Amalitskym ve vědeckém článku, který vyšel 29. listopadu 1922 v Bulletin of the Russian Academy of Sciences. Jeden z nejslavnějších permských vlků, jak bychom mohli šavlozubým therapsidům z pozdního permu poněkud poeticky přezdívat, je tedy znám vědeckému světu už celé století. Prostředí, ve kterém Inostrancevia žila, bylo skutečně chladnou pouští, snad do značné míry podobnou - z klimatického hlediska - dnešní poušti Gobi.
Mě osobně se tento obrázek velice líbí, a považuji ho za jeden z nejkrásnějších, které jsem v tomto roce do rubriky Obrázky týdne zařadil. Riamovi za něj patří velký palec nahoru. Pochopitelně nevíme, zda měli samci inostrancevií a jiných gorgonopsidů onen leguání (či anolisí) kožní lalok, kterým je největší jedinec na obraze vybaven. Zrovna tak není známo, zda inostrancevie žily ve smečkách nebo rodinách, či v nějakých monogamních párech. Jako vždy, berte tento obrázek s rezervou, ne jako pravdivý vhled do světa, o němž beztak nikdy nebudeme vědět vše.
Co dalšího pro vás Blogorgonopsid má na příští dny? Především se dočkáte osmé kapitoly Vřískotu v džungli, a to hned zítra! Zřejmě již také zakončím (byť možná ne definitivně) sérii Hadi na poštovních známkách, a hodlám také napsat o jednom nově objeveném druhohorním živočichovi, který byl doma ve vodě (sledujete-li dinosaurologické novinky, pak jistě víte, o čem je řeč, a pokud mi nefandíte - ne, že byste měli - určitě se řechtáte, že těch pár dalších českých blogů o dinosaurech mě v napsání o tomto zvířeti zase předběhne).
Užijte si víkend, užívejte si čekání na Vánoce, užijte si zítřejší Vřískot v džungli, a nezapomeňte se také trochu ochladit venku!
Žádné komentáře:
Okomentovat