středa 15. dubna 2020

Nalezena fosilizovaná končetina nejstarší karibské žáby

V roce 2012 nalezl Jorge Velez-Juarbe, pomocný kurátor galerie mořských savců v Přírodovědném muzeu v Los Angeles, drobnou fosilii poblíž obce San Sebastian na severozápadě Portorika. Jednalo se o kost přední končetiny malého obojživelníka, a jak se během následného výzkumu ukázalo, byla stará 29 milionů let. Datovala se tedy do epochy oligocénu, a jak nedávno Velez-Juarbe uvedl, byl objevem naprosto nadšen, neboť si již tehdy byl vědom, že nalezl fosilii vůbec nejstarší kdy objevené karibské žáby. Tento titul donedávna držel úžasný nález učiněný v Dominikánské republice roku 1987, kdy byla nalezena "3D fosilie" pravěké žáby ve slavném dominikánském jantaru. Tehdy se mělo za to, že tvor žil před 40 miliony lety, nicméně nedávný výzkum prokázal, že jantar je starý "jen" 15 až 20 milionů let, datuje se tedy do epochy miocénu.
Studiem fosilie, kterou Velez-Juarbe objevil, se později začal zabývat i herpetolog David Blackburn z Přírodovědného muzea na Floridě. Společně přišli na to, že pažní kost patřila vyhynulému druhu žáby coquí. Tento název je užíván pro zástupce rodu Eleutherodactylus, kteří žijí na Portoriku; českým ekvivalentem je bezblanka. Žábami coquí jsou označovány ty druhy bezblanek, jež skutečně pocházejí z Portorika, a nikoliv z jiných karibských ostrovů, přičemž některé druhy žijí na Portoriku endemicky (mnoho jiných druhů z rodu Eleutherodactylus se přirozeně vyskytuje po celých neotropech). Pozoruhodné je, že tyto žabky jsou velice oblíbené. Ještě lepší tedy je, že nejstarší karibská žába pochází z Portorika, a jedná se o druh z rodu Portoričany tolik milovaného. Herpetologové a paleontologové se již dříve domnívali, že bezblanky rodu Eleutherodactylus žily na karibských ostrovech už v oligocénu, chyběl k tomu však vědecký důkaz, tedy až dosud.
Objev byl minulý týden ohlášen v žurnále Biology Letters. Nově identifikovaný oligocénní druh rodu Eleutherodactylus však zatím nemá druhový název. Je ovšem jisté, že v průběhu času nějaký dostane. Doufejme, že bude v budoucnu z tohoto druhu nalezeno více než jen část levého humeru. Nyní však již víme, že před 29 miliony let na Portoriku s karibskými gaviály, předchůdci kapustňáků a skrytohlavými želvami žily i malé ostrovní žabky.

Levý humerus oligocénního druhu Eleutherodactylus
Několikastranný pohled na část pažní kosti levé přední končetiny oligocénní bezblanky z rodu Eleutherodactylus

Coquí
Portorická bezblanka s vajíčky

Za informace vděčím webům Science Daily a Phys.org. Úžasný objev, že ano?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější