úterý 13. srpna 2019

Velké kočky z pravěku: Longdanský tygr

Projekt Velké kočky z pravěku pokračuje! V první části, napsané přesně před týdnem, jsme se seznámili s jaguárem evropským. Nyní je na čase zamířit do pleistocénu Číny, a setkat se s blízkým příbuzným největší kočkovité šelmy současného světa. Chcete-li vědět víc o záhadném longdanském tygrovi, pak se pohodlně usaďte a pusťte se do čtení!

Vědecký název: Panthera zdanskyi,
obecný název: Longdanský tygr (anglicky Longdan tiger),
vyhynutí: raný pleistocén, před 2,16 miliony let.
Z rodového stromu rodu Panthera, do kterého patří všech pět tzv. "velkých koček" současného světa, vyčnívá tygří větev, představovaná dvěma velmi blízce příbuznými šelmami, a to sice tygrem (Panthera tigris) a ještě jedním, vyhynulým druhem. Tím je právě Panthera zdanskyi, druh, kterému se v angličtině často přezdívá "Longdan tiger". Šlo pravděpodobně o nejbližšího kdy žijícího příbuzného současného tygra - ten má mezi soudobými velkými kočkami nejbližší vazbu k levhartu sněžnému. P. zdanskyi byl popsán teprve v roce 2011 trojicí vědců, včetně J. H. Mazáka. Jeho druhové jméno ctí rakouského paleontologa Otto Zdanskyho, který v roce mj. v roce 1921 nalezl zub "pekingského člověka" a později se zasloužil o odkrytí kostry čínského sauropoda rodu Euhelopus. Samotný holotyp, na základě něhož byl tento prehistorický bratránek tygra popsán, byl nalezen v Longdanu na jihu autonomního území Dongxiang v provincii Kan-su v Číně, v roce 2004. Sestává z takřka kompletní lebky s dolní čelistí. Jde o nejstarší dosud nalezenou lebku velké kočky z podčeledi Pantherinae. Horniny, z nichž pochází, se datují do období mezi 2,56 až 2,16 miliony let.


Tvar lebky se výrazně podobá té jaguáří, a je velice pravděpodobné, že také zbytek těla Longdanského tygra se značně podobal současné největší kočce západní polokoule. Je to samozřejmě nejstarší zástupce vývojové větve tygra. Zdá se, že tato vývojová větev započala ve východní Asii, zřejmě na území Číny, odkud právě tento druh pochází. Byla to velká šelma, dorůstající délky 1,6 metru. Její hmotnost se pohybovala okolo 80 kilogramů. Tygr samotný je mnohem větší; opravdu velcí samci mohou měřit 250 až 390 centimetrů, pochopitelně závisí i na poddruhu (v současnosti žije šest z devíti poddruhů tygra; tři byly bohužel vyhubeny člověkem). Takový velký samec tygra pak váží od 90 po 300 kilogramů. Samice jsou o něco menší, ale i tak bývají mnohdy přinejmenším 200 centimetrů dlouhé v dospělosti. Jejich hmotnost se pohybuje od 60 kilogramů třeba až po 170 kilogramů. V porovnání se svým současným příbuzným byl tedy Longdanský tygr poměrně malý. Jen pro srovnání, jaguáři obvykle váží 56 až 96 kilogramů, a mohou dosáhnout délky až 1,8 metru, takže Longdanský tygr se velikostně pohyboval v této kategorii.


Pokud bylo na Longdanském tygru něco většího než na jeho současném bratránkovi, pak to byly špičáky. Byly skutečně delší než špičáky dnešních tygrů, opravdu velmi viditelně vylézaly z horní čelisti. Byly i delší než u lvů, levhartů a jaguárů. Taková zbraň se skvěle hodila k prokousnutí krční tepny nebo průdušnice velkých býložravých savců. Tento znak, spolu s poněkud mírně prodlouženou lebkou, dodával Longdanskému tygru vzhled šavlozubého tygra. Šavlozubým kočkám, smilodontům nebo machairodontům, ovšem nebyl nijak blízce příbuzný... Zřejmě žil a lovil samotářsky. Jeho kořistí se stávali kupříkladu pravěcí koně, hojně se v té době vyskytující na území východní Asie...


Zdroje obrázků:

Doufám, že Vás tento článek zaujal a třeba Vám i přinesl něco nového... Už se nemůžu dočkat psaní další části, tenhle projekt mě obzvlášť baví! Pokračování již brzy...

2 komentáře:

Nejčtenější