pondělí 12. srpna 2019

Lakefield National Park

Národní park Lakefield se rozléhá na vládním území Shire of Cook na Yorském poloostrově v australském státě Queensland. Byl založen queenslandskou státní vládou v listopadu roku 1979. Zabírá velkou část území Laura Basin na sever od městečka Laura, a protékají jím řeky Normanby, Morehead a North Kennedy. Je z velké části poset jezery a billabongy, stejně jako rozsáhlými mokřady. Toto místo se proslavilo především velkou koncentrací krokodýlů mořských a také množstvím dalších plazích, ptačích a savčích druhů. Národní park se v současnosti nachází na území zabírajícím 5370 kilometrů čtverečních, což znamená, že má větší rozlohu než karibský stát Trinidad a Tobago, a je v podstatě třetím největším národním parkem Queenslandu. Titulem největšího národního parku tohoto státu se může pyšnit Munga-Thirri na západě až jihozápadě, druhým největším je pak Edmund Kennedy National Park.

V národním parku Lakefield panuje tropické monzunové podnebí. Za rok zde naprší průměrně 10,92 metrů. 95 % této hodnoty padne v podobě dešťové vody, jež je součástí pořádných lijáků, během období dešťů mezi listopadem a dubnem. Během zbytku roku už tolik neprší; s koncem dubna nastává období sucha.


V průběhu období dešťů se vodní hladina v jezerech a billabonzích postupně snižuje, a tam, kde se voda udrží, se obvykle skrývají krokodýlové mořští. Lakefield jimi skutečně proslul. Bohužel je také nechvalně proslulý několika krokodýlími útoky na člověka. Například v roce 2005 byl jeden kanoista napaden a zabit velkým krokodýlem na řece Normanby, což způsobilo velké pozdvižení. S problémovými krokodými Lakefieldu pracoval i slavný australský "lovec krokodýlů" Steve Irwin. Ten se v 90. letech vypořádal kupříkladu s masivním čtrnáct stop dlouhým krokodýlem, který děsil turisty u jezera Old Faithful Lake. Steve a jeho tým pojmenovali krokodýla Old Faithful, odchytili ho naučili ho bát se lidí, aniž by mu ublížili, a pak jej zase vypustili zpátky do divočiny. Naštěstí již dále na lidi neútočil...

Kromě masivních krokodýlů mořských, kteří jsou samozřejmě největšími plazy naší planety (délka 6 metrů, tělesná hmotnost ve výjimečných případech i 1 tuna), žijí v Lakefieldu i krokodýlové Johnstonovi. Jde o jediný další australský druh krokodýla, a je mnohem menší než jeho příbuzný "saltie". V Austrálii se jim říká "freshies" (od "freshwater crocodile"). Měří maximálně 3 metry na délku, přičemž velcí samci mohou vážit až 70 kilogramů. Neútočí na člověka, jen v ojedinělých případech stáli za zraněním lidí, jež je vyrušili nebo zahnali do úzkých.



Jedním z nejpozoruhodnějších savců, kterými se Lakefield může pyšnit, je klokan hrotochvostý. Je zde však poněkud vzácný. Naopak klokan hbitý, dorůstající délky až 85 centimetrů, je v parku mnohem hojnější.

Jde-li o ptačí obyvatele, pak uvedeme názvy jen několika druhů. Vypsání všech by zabralo až příliš mnoho místa. Národní park je domovem ohroženého papouška žlutoramenného. Ten je na většině území svého výskytu (je to endemit státu Queensland) v nebezpečí ze strany zdivočelých domácích koček. Snůška tohoto překrásného, mírného ptáka je tvořena 3 až 6 vejci, jež jsou inkubovány po 20 dní. Papoušci žlutoramenní je kladou do hnízd ve více než 2 metry vysokých termitištích. Mají tedy poněkud specifické požadavky na rozmnožování.


Papoušků žlutoramenných už v divočině zbývá jen okolo dvou tisíc. Národní park Lakefield je jednou z jejich posledních velkých bašt.

Typickým zástupcem avifauny mokřadů Lakefieldu je astrild rákosní, klasický severoaustralský pěvec z početné čeledi astrildovitých. Je znám pro svou nádherně zbarvenou červenou hlavičku a červený zobák.


Lakefield je také domovem velkých hejn brolgy, tedy jeřába australského. Tento vysoký pták je proslulý také tím, že je jeho symbol od roku 1977 součástí součástí erbu Queenslandu. Na státním znaku se objevuje od roku 1986. Brolga naštěstí nepatří mezi ohrožené ani zranitelné druhy; je to málo dotčený druh. Některá hejna těchto ptáků v Lakefieldu mohou čítat až 1000 jedinců. Jsou to všežravci, loví měkkýše, korýše, plazy, obojživelníky, okusují lístky a výhonky, stejně jako pupeny a jedlé kořínky. Páry spolu většinou tráví celý život...


Mezi další vodní ptáky Lakefieldu se řadí jespáci. Nezapomeňme také uvést čápa černokrkého, jehož areál rozšíření sahá až na indický subkontinent. Z množství původních australských savců obývajících národní park musíme zmínit ještě psy dingo, vakoveverky a další malé vačnatce. Lakefield je však také útočištěm divokých prasat, potomků zvířat dovezených do Austrálie z Německa v 19. století, a lišek, dalších nepůvodních savců, jež ovlivňují přírodu Austrálie.

Žijí zde smrtonoši, taipani velcí a pakobry. Z ryb jmenujme například tarpiny nebo barramundi, které jsou loveny mořskými krokodýly.


Značnou část národního parku Lakefield pokrývají eukalyptové lesy, typický je také tzv. "gallery forest" tvořící lesní koridor mezi řekami a mokřady. Rostlinnými dominantami parku jsou však zvláště talipoty druhu Corypha utan. Tyto palmy mohou být až 20 metrů vysoké s listy dlouhými až 6 metrů. Nevyskytují se jen na severu Austrálie; setkáme se s nimi po celé jihovýchodní Asii až k Assámu v Indii. Na pobřeží Zálivu princezny Charlotty se dále rozléhají mohutné mangrovové porosty, občasně sousedící se solnými pláněmi.


Národní park Lakefield je zkrátka domovem celé řady australských živočichů a rostlin, od krokodýlů mořských přes smrtonoše a brolgy až po obrovité palmy a mangrovníky. Toto nádherné území zůstává skutečným rájem, jedním z posledních z velké části nedotčených koutů naší planety, a také jakýmsi zahraničními turisty často přehlíženým přírodním klenotem Austrálie.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější