neděle 3. srpna 2014

Cesta pravěkým Madagaskarem 1/4

Jak jste se již v pátek odpoledne dozvěděli, od 3. srpna bude na tomto blogu každou neděli probíhat seriál Cesta pravěkým Madagaskarem. Rozhodl jsem se rozdělit ho na čtyři části, snad se do nich vejde vše podstatné... Tak, začínáme, snad si první část užijete!!!


1. Bouřlivá předhistorie Madagaskaru

Madagaskar, jakožto v současnosti čtvrtý největší ostrov na Zemi, vznikl v průběhu Jurského období v druhohorách (Mezozoiku). I z doby před jeho odříznutí od pevniny však máme doklady o životě, který zde probíhal. A když tyto doklady, uchované jako fosílie či fosilní zbytky zvířat a rostlin, poskládáme dohromady, vytvoří se nám dokonalý obrázek o tom, jak Madagaskar v oné době skutečně vypadal.

Bohužel se však nemůžeme nořit příliš do hluboké minulosti. Zcela jistě víme, že střed a východ Madagaskaru již existoval v Prekambriu. Tehdy jej však tvořily jen holá skaliska, zcela bez života, ten se totiž vyvíjel teprve v mořských hlubinách. Dále mohou odborníci na prehistorii mohou pouze předpokládat, jak Madagaskar vypadal ve starších prvohorách (Paleozoiku). Během všech období prvohor jistě v okolí Madagaskarské pevniny proplouvaly rozličné druhy trilobitů, později dokonce i primitivních ryb, včetně těch lalokoploutvých. Během Karbonu byla většina Madagaskarské pevniny součástí západu dnešní Afriky. Tehdy se zemské desky posunovaly k sobě a již téměř tvořily obří superkontinent. Po většině planety se zřejmě rozkládal ohromný prales, v němž žila spousta prehistorického hmyzu a prvotních obojživelníků či dokonce i primitivních plazů...


Důležité a konkrétní nálezy však máme až v Permského období. V době pozdního Permu byly části Madagaskaru, napojeny na další pevniny, součástí subkontinentu Pangaea. To znamená, že planetu tvořil jen jeden velký kontinent a jen jeden, rovnou světový oceán. Pravěcí tvorové, jejichž ostatky zakonzervované v Pemrských horninách paleontologové odkryli a popsali, nejsou příliš velicí, ale mnozí z nich jsou důležití v evoluci života. Nejznámějším madagaskarským diapsidem žijícím v Permu je Coelurosauravus, v televizních pořadech i v knihách je mu s oblibou přezdíváno "pravěký létající dráček". Tato 40ti centimetrová ještěrka lovící hmyz byla velkým mezníkem v průkopnictví obratlovců s cílem osidlovat vzduch. Coelurosauravus nebyl schopen aktivního letu, ale jeho žebra byla roztažitelná, opatřená kůží a když jich dráček využil, mohl plachtit ze stromu na strom, podobně jako dnešní ještěři rodu Draco z jihovýchodní Asie. On byl však jen jedním zástupcem tehdejší plazí fauny ostrova. Jemu příbuzný Weigeltisaurus vlastně využíval stejných schopností, jaké měl jeho bratránek. Acerosodontosaurus, to už ale nebyl příbuzný těch dvou. Šlo o tangasaurida, zřejmě žijícího ve vodním prostředí. Padesáticentimetrový Hovasaurus také obýval vodu, k plavání využíval svého ocasu dvakrát tak delšího, jako jeho tělo. Suchozemský ještěr Claudiosaurus dorůstal podobné velikosti, a zřejmě trávil většinu času lovem hmyzu mezi skalisky...


V období Triasu Pangaea jako kontinent existovala neustále a Madagaskar byl samozřejmě stále její součástí. Byl však domovem některých primitivních dinosaurů. V roce 1999 byly ohlášeny hned dva nálezy primitivních prosauropodů ze spodního Triasu. A kde byli býložravci, nesměli chybět ani dravci, až na to, že tenhle byl na třímetrové popásače možná trochu malý. Mám na mysli Alwalkerii, primitivního theropoda, jehož ostatky se kromě Madagaskaru našly i v Lesothu v jižní Africe. Na výšku měl 50 centimetrů, tedy okolo 1,5 stopy, vážil tolik co krocan a znám je jediný exemplář. Někteří paleontologové však nepředpokládají, že šlo o dinosaura, ale spíše o nějakého primitivnějšího archosaurida nebo tak něco. Další primitivní dinosauři jsou však již vzácní...


PŘÍŠTĚ V CESTĚ PRAVĚKÝM MADAGASKAREM: Představíme si konečně Madagaskar jako ostrov, který se od pevniny odtrhl v Jurském období před asi 160 miliony let. Poznáme druhy dinosaurů, které mu tehdy panovaly, stejně jako některé další živočichy... Tak zase příště, u další Cesty pravěkým Madagaskarem v neděli 10. srpna!

6 komentářů:

  1. Nádherný a velice zajímavý článek. Těším se na další část.

    OdpovědětVymazat
  2. Podíval jsem se na tu soutěž a můžu tě uklidnit, že máš určitě víc než polovinu dobře.

    OdpovědětVymazat
  3. Je to opravdu moc, moc povedené, velmi zajímavé téma..!

    OdpovědětVymazat
  4. Ačkoliv předpokládám, že ta druhá odpověď byl ironie, byl bych rád aby jsi mi to potvrdil a já mohl s klidným srdcem udělat ten diplom.

    OdpovědětVymazat
  5. Jo,protože Liaoxiornis byl pták tak...chci mít jistotu.

    OdpovědětVymazat
  6. Celý smysl té otázky byl v tom, že si všimneš, že je to chyták a napíšeš to (vlastně nebyla ani nutná čeleď kam patřil).

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější