Ve čtvrtek 5. září 2023 publikoval vědecký časopis Scientific Reports článek Soki Hattoriho z Institutu výzkumu dinosaurů Fukuiské prefekturální univerzity a jeho kolegů, kteří v něm společně popsali nový druh ornithomimosaura z čeledi Deinocheidae. Typový exemplář, tvořený v podstatě neúplnou kostrou včetně dvou částí mozkovny, několika zádových, křížových a ocasních obratlů a fragmenty kyčelní kosti, pochází z "dinosauřího lomu" v souvrství Kitadani na sever od Kacujamy, v prefektuře Fukui. Kromě holotypu posloužily autorům studie k popsání zvířete také paratyp sestávající z neúplné kostry zadních končetin a řada dalších exemplářů, skládající se opět z izolovaných obratlů a kostí zadních, ale i předních končetin. Stáří vrstev hornin, z nichž tyto exempláře vzešly, jsou staré kolem 125 milionů let; datují se do spodní křídy stupně barrem. Hattori a jeho kolegové se tohoto deinocheirida rozhodli pojmenovat Tyrannomimus fukuiensis, což v překladu do češtiny znamená "napodobitel tyrana z Fukui". Uším až lahodně znějící rodové jméno přitom odkazuje na morfologickou podobnost tohoto ornithomimosaura s dost možná nejobdivovanější skupinou theropodů, a to tedy s tyranosaury. Těm se podobá především přítomností svislého hřebenu na již zmíněné kyčelní kosti, což je znak, který byl až doteď považován za synapomorfní pro tyranosaury - tedy znak, se kterým bychom se setkali na kyčelní kosti pouze tyranosaurů a jejich předchůdců; tyranosaury je myšlena nadčeleď Tyrannosauroidea, nikoliv pouze severoamerický Tyrannosaurus rex ze svrchní křídy. Kyčelní kost tyrannomima se podobala zejména holotypické kyčelní kosti svrchnojurského "tyrannosauroida" (alespoň donedávna) druhu Aviatyrannis jurassica z Portugalska. Hattori a jeho kolegové v rámci tohoto výzkumu zjistili, že Aviatyrannis je v podstatě sesterský taxon ve vztahu k tyrannomimovi. Je tak možné, že se jednalo o jednoho z nejstarších ornithomimosaurů vůbec. I samotný nález tyrannomima je významný v ohledu na mapování vývoje "pštrosích dinosaurů" a jejich příbuzných, neboť i on sám se řadí mezi ty vůbec nejstarší známé. Poměrně vzdálen, ale stále spřízněn je s těmito dvěma rody na fylogenetickém stromě prezentovaném Hattorim a jeho kolegy Harpymimus okladnikovi ze spodní křídy stupně alb Mongolska; žil asi dvacet milionů let po tyrannomimovi. Pro vytvoření tohoto fylogenetického stromu využili Hattori a jeho kolegové nejnovější taxonový matrix zaměřený na ornithomimosauří fylogenezi. Kosterní pozůstatky jednotlivých exemplářů byly prozkoumány s pomocí počítačové tomografie. Od ostatních asijských ornithomimosaurů se Tyrannomimus odlišoval například prodlouženou a jaksi pokleslou kyčelní kostí (tímto konkrétně od harpymima) nebo rovnějšími drápy na prstech předních končetin (tímto znakem konkrétně od rodu Shenzousaurus).
Tyrannomimus fukuiensis a místo nálezu jeho fosilních ostatků na mapě Japonska. Autor: Aquariumaster
Díky studii tedy nyní víme, že Aviatyrannis je dost možná nejstarším ornithomimosaurem a zároveň nejstarším deinocheiridem, a rovnou tu máme druhého nejstatšího deinocheirida, impozantního tyrannomima. Jednalo se o bipední zvíře dosahující délky 2 metrů a hmotnosti kolem 20 kilogramů, nebyla to tedy taková těžká váha, jako jedenáctimetrový a 6,5 tuny vážící Deinocheirus mirificus ze svrchní křídy Mongolska. Prostředí, ve kterém Tyrannomimus před asi 125 miliony roky žil, obývali také titanosauriformní sauropod Fukuititan nebo theropodní Fukuiraptor.
Veškeré informace uvedené v tomto příspěvku byly převzaty z tohoto zdroje:
New theropod dinosaur from the Lower Cretaceous of Japan provides critical implications for the early evolution of ornithomimosaurs (Scientific Reports)
Pokud chcete, podělte se o názor! Co na toto zvíře říkáte? Zaujalo vás?
Žádné komentáře:
Okomentovat