středa 24. června 2026

Tak klimatická krize prý skončila?

Evropa se v posledních červnových dnech roku 2026 potýká s drastickou vlnou veder. Teplotní masakr, který zažíváme, je sice způsoben masou horkého vzduchu přenesenou nad náš světadíl ze Sahary, ale význačně posílen je klimatickou změnou, jejímž primárním činitelem jsou spalovaná fosilní paliva. Český hydrometeorologický ústav vydal střední výstrahu pro hlavní město České republiky - v Praze dnes odpolední teplota měla překročit 31°C, a vlastně vyšplhala na pěkně drsných 34°C. Očekává se, že do konce týdne nám v Praze naroste teplota i na 38°C až 40°C. To jsou saharské teploty. A příchodem dešťů v příštím týdnu to hned tak neskončí - střední Evropa patří mezi klimaticky nejzranitelnější regiony našeho světadílu, a podobných horkých vln můžeme nejen letos, ale také v příštích rocích očekávat ještě více. Je proto velice vtipné, že součástí české vlády, jež má na papíře repezentovat zájmy českých občanů (no, jen kdyby někdy), jsou lidé prohlašující, že klimatická krize prý skončila. Ano, mám na mysli současného místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Macinku, který všemu na světě rozumí tak mistrovsky, že se například na dnešní konferenci okolo šesté viditelně třásl vztekem po rozhodnutí Ústavního soudu ve prospěch současného prezidenta k jeho účasti na nadcházejícím summitu NATO (na který Babišova vláda nechtěla Pavla pustit). Macinkova ochlazující slova skutečně rezonují českou společností, když naši senioři trpí horkem, když záchranky v ulicích houkají prakticky neustále, a když se celé společnosti kvůli změně klimatu výrazně přihoršuje. Vstupujeme do období, kdy je třeba přistupovat ke klimaskeptikům stejně rázně, jako k dalším anti-vědeckým lhářům - ke kreacionistům. Náboženství obou těch skupin jsou koneckonců realitě a životu odporující.

Venkovní teploměr s nejvyšší naměřitelnou teplotou vzduchu. Obrázek Dmitryho Naumova z webu United Nations Office for Disaster Risk Reduction

Klimaskepse, s ní související odpor k mitigaci a adaptaci na klimatickou změnu, ale také odpor ke klimatické akci a klimatické spravedlnosti, jsou slaboduchými pozicemi společensky nezodpovědných, tedy anti-sociálních, nevzdělaných a lidských životů si nevážících jedinců. Jsou také nástroji reakčních tříd, fosilního průmyslu a nakonec vlastně fosilního kapitálu, akumulovaného s rostoucími negativy pro naši zemskou komunitu, jež napomáhají udržovat onu nevzdělanou a společensky nezodpovědnou část společnosti v ignoraci. Je to nové opium lidstva. Stejně jako věda 19. století prokázala, že druhy organismů nejsou neměnné, jakýmsi nadpřirozeným božstvem stvořené a tedy hotové, a vlastně prokázala i to, že bohové jsou mrtví, a nyní je na každém z nás, aby pomohl společnost přestavět na vědeckých základech - tak i věda druhé poloviny 20. století a prvních dvou a půl dekád století jednadvacátého prokázala, že antropogenní změna klimatu je hrozbou pro lidské zdraví, pro produkci, pro zachování přírodních zdrojů, pro ekosystémy, pro určité druhy živočichů a rostlin a vůbec pro každého z nás. Dozvídat se o změně klimatu by mělo být v zájmu každého člověka - stejně jako by v zájmu každého člověka měla být evoluce druhů a tedy náš vlastní původ, naše místo v živočišné říši, naše příbuznost s ostatním životem na Zemi. Ale pochybné ideologie diktující hotovost světa a šířící skepsi k výsledkům vědeckých výzkumů pokrucují mysli neomalenců, kteří takové jedince, jako Macinku a jeho kolegy Motoristy, dosadili do pozic moci. Klausovská klimaskepse, jíž propadly starší generace českých vulgárních neoliberálů, dnes se ve stáří nepříliš lišících od svých bolševických otců a matek, je tím náboženstvím, jež zakrývá oči svých stoupenců krátkozrakými fantaziemi, anebo jim ty oči přímo zavírá. Racionálně uvažující člověk nepochybuje o nesmírné důležitosti poznatků studia kostry některého z lidských předchůdců nebo kostry zvířete, které s námi tolik fylogeneticky spjato není - třeba dinosaura! A zrovna tak racionálně uvažující člověk nejen v době vln veder, jaké zažíváme, nepochybuje o tom, že Klausův žáček Macinka lhal. Klimatická krize ani náhodou neskončila.

Dnešní den, 24. červen 2026, je pro naše přátele ve Velké Británii nejteplejším červnovým dnem v historii meteorologických měření. V Gosportu, v hrabství Hampshire, dosáhla teplota vzduchu nebývale vysokých 36,1°C. Byla tak překonána anomální teplota 35,6°C naměřená v Británii roku 1976. Pro zbytek tohoto týdne platí napříč Anglií a Walesem tzv. červená varování před extrémním horkem. Transport je dnes v horkem sužovaných částech Anglie, včetně samotného Londýna, výrazně narušen. Doktor Amir Khan, lékař, který je zároveň prezidentem Královské společnosti na ochranu ptáků (můžete si ho pamatovat z klipu z naučného pořadu Winterwatch 2023, který jsem umístil na tento blog), dnes na BBC Radio 4 hovořil o tom, jaký mají extrémní vedra vliv na zdraví žen, zvláště ve druhé polovině menstruačního cyklu. Očekávají se ještě vyšší teploty, zvláště na jihu Anglie, a další případy zkolabování a různých zdravotních problémů, jimž budou čelit zvláště děti a senioři. Napříč Spojeným královstvím, ale také Francií byly uzavřeny tisíce škol, aby se zamezilo negativnímu dopadu horka na mladé studentstvo; jen ve Francii se muselo uzavřít nebo na horko adaptovat na 6000 školních zařízení! Německo se také potýká s nebezpečnou vlnou vedra. Minulý čtvrtek v zemi utonulo šest lidí, kteří se snažili koupáním ve vodě uniknout nepříjemným důsledkům ohromujícího vedra. Pondělí 22. června a úterý 23. června prolomily rekordy ve Španělsku - nyní jde o nejteplejší červnové dny v zemi od roku 1950. Zároveň pondělní a úterní noc byly nejteplejšími červnovými nocemi ve Španělsku za celou historii meteorologických měření. V Kantábrii na severu Španělska se včera vyšplhala denní teplota na 43,7°C, což je pro tento region historický rekord. V Zaragoze je dnes venkovní teplota 41°C. Rekordní teplota bude zřejmě brzy naměřena i v Polsku, kde dosud nejvyšší naměřenou teplotou byla anomální hodnota 40,2°C z roku 1921. Ve druhé polovině týdne by se v jižní části země mohla teplota zvednout na 40 až 41°C. Podobné teploty jsou nyní očekávány na Slovensku i u nás v Česku. 

Dnešní teploty napříč evropskými metropolemi. Obrázek z webu CNN Weather

Na závěr si povězme, proč klimatická krize rozhodně neskončila, a proč Evropa trpí nebývalou vlnou veder. Spalování fosilních paliv produkuje skleníkové plyny, z nichž nejvýznamnějším je oxid uhličitý, jehož zastoupení v naší atmosféře narostlo od počátku průmyslové revoluce ze zhruba 280 ppm na více než 420 ppm (což je v historii naší planety bezprecedentní hodnota). Tyto emitované skleníkové plyny posilují skleníkový efekt. Pohlcují a odrážejí dlouhovlnné elektromagnetické záření vyzařované ze zemského povrchu; jeho část tak proudí zpět k zemskému povrchu, díky čemuž dochází k jeho oteplování, a část tohoto dlouhovlnného záření ohřívá skleníkové plyny, jejichž molekuly předávají tepelnou energii dalším molekulám vzduchu nemajících radiační schopnosti, čímž se okolní vzduch ohřívá. Evropa se od pre-industriální doby oteplila o 2,5°C, a nejrychleji se oteplujícími regiony našeho světadílu jsou evropská Arktida a poté (a to by nás mělo skutečně zvedat ze židlí!) střední a východní Evropa. Od poloviny 90. let minulého století se teplota vzduchu v Evropě zvedala průměrně o 0,56°C za desetiletí. Není to žádná legrace. Rychleji se totiž otepluje už jen arktický region (0,75°C za desetiletí); ze všech kontinentů naší planety se Evropa otepluje nejrychleji. Evropská agentura pro životní prostředí na svém webu informuje o tom, že mezi lety 1980 až 2024 už klimatické extrémy v Evropě způsobily škody o 822 miliardách eur! To není částka, kterou by měl kdokoliv brát nalehko. Ještě jednou, jako cifra - 822 000 000 eur. Jsou to šílené peníze. A bude ještě hůře, pokud se změna klimatu nezačne vážně řešit. 

Jenže to od současné české vlády čekat nemůžeme. Motoristé ovládli Ministerstvo životního prostředí poté, co Macinka sliboval, že "bude téct zelená krev", dosadili do pozice ministra životního prostředí neodborníka Červeného a do speciální pozice "vládního zmocněnce pro Green Deal" hajlujícího Turka. Do pozice ředitele našeho nejstaršího Národního parku, tedy Krkonošského Národního parku, dosadili minulý týden svého kamaráda lesníka Moravce, který měl dříve s ministerstvem problémy, a z Českého hydrometeorologického ústavu, jedné z rezortních organizací ministerstva, chtějí propustit desítky lidí s odbornými kvalifikacemi. Motoristé jsou česká MAGA - Trump ostatně podobně loni zaútočil na národní parky v Americe, jeho administrativa byla zodpovědná za propuštění poloviny jejich zaměstnanců, a o klimatické nouzi nenažraní Republikáni taky nechtějí ani slyšet. Žijeme v čase, kdy máme tolik dat podporujících nutnost adaptace a vypořádání se s klimatickou změnou, a přesto tolik lidí v naší společnosti, tolik hloupých a omezených existencí, umisťuje do pozic moci reprezentanty velkého kapitálu a popírače vědy. Je na čase učinit změnu. Nebát se přestavět společnost na vědeckých základech. Nebát se mít starost, pečovat o životní prostředí i naši společnost, a snažit se o dosažení spravedlnosti. Pokud tak neučiníme, přijdeme o příznivé životní prostředí, a zhoršující se klimatická krize nám ublíží ještě více, než nyní. Jen naprosto necitlivý, zaslepený, společensky nezodpovědný člověk by byl v této době přesvědčen o opaku.

Zdroje informací pro tento článek:
Skleníkový jev (Klimatická změna)

4 komentáře:

  1. I only speak for myself here, but the heat and humidity are extremely difficult for me. And as the temperatures and humidity rise, I find it more difficult to handle. I will be 70 in October. I know a lady who is in her 80s and she can cope with it much better than I, so I don't think it is age, but our body's metabolism, I guess.
    Thank you so much for sharing.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. It depends on the individual's health but Ann Kriebel-Gasparro from Walden University informs us in a paper published in The Journal for Nurse Practitioners in 2022 that generally "older adults are more vulnerable to extreme weather events due to aging immune systems and propensity for dehydration because of their decreased sense of thirst and lower body fluid content." There are differences between individuals, some people's immune systems fare better even in their 80s or 90s, and other people's immune systems are not able to cope with these adverse conditions, even if the person is merely 40. We're obviously very variable. But the general concern for older people's health is absolutely justified. And as Kriebel-Gasparro writes in the Discussion part of her paper, "climate change will have an impact on the health of all global citizens, especially those most vulnerable: older adults with low socioeconomic status." As always, it's not just one factor (age) or two factors (age, health) but numerous factors, including socioeconomic status (class, gender, income, citizenship or immigrant status etc.) that has an impact.

      I wouldn't say it's not age, rather I would say that it is not just age. Age is one of the factors. Then there are others that shouldn't be ignored as well.

      Vymazat
  2. ...will there ever be the political will to tackle climate change???

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Let's hope so. Our universities teach us about climate change and its impacts, so for my generation, the late 90's and early 2000's kids, the seriousness of the anthropogenic climate change is incontrovertible. When I see how many students in Prague protest against the current Ministry of the Environment and against the anti-social people who cause incredible harm there, I do have hope. Ultimately, it's going to have to be my generation and the ones coming after us who will have to make bold choices with our planet's sustainability in mind. Obviously, the problem is that the fossil fuel industry keeps sending its "priests", if you like, to fool the older generations of nonscientifically-minded people who didn't have the chance to learn the basics.

      The political will is here. Every European country has its climate law. We had ours introduced in autumn 2017. Every country of the EU also has its strategy to tackle climate change, and then there are strategies on regional and local levels. There is will in some regions, in others there is none. The European Green Deal represents that will as well, after all Europe is supposed to be the first carbon-neutral continent on our planet by 2050, and the decision made in April this year is that 90 % of emissions in the EU countries should be curbed by 2040. I would argue that the European Green Deal isn't perfect, it's still in favour of the neoliberal economy that we have on this continent, and also that European Climate Law doesn't take into account for instance the gender-related issues that climate change causes. But over all, advancement has been made. It's all these Trumpists, all these Putinists, all these haters of democracy and climate justice, like the Czech Motorists, that are trying to halt that progress. They don't care if people get harmed by extreme heat or floods. They only act in the interest of capital.

      Vymazat

Nejčtenější