Steve na pobřeží Tasmánie. Vždy entuziastický Steve Backshall se vypravil na velkou cestu po Austrálii, aby se setkal s jejími nejzajímavějšími zvířecími obyvateli. Nejprve zamířil na ostrov Tasmánie, který je proslulý nejen tím, že všichni hadi na něm žijící jsou jedovatí, ale také svým překrásným pobřežím. Na samém jihu Tasmánie - v místech, ze kterých by se mohl vydat až na Antarktidu, pokud by tedy tu cestu vydržel a vypořádal by se s chladem - se nacházejí nejvyšší mořské útesy celého australského kontinentu. Ty obývají kormoráni tasmánští (Phalacrocorax fuscescens), nádherní, středně velcí zástupci čeledi kormoránovitých, endemicky se vyskytující na jižním pobřeží Austrálie. Tvory, kterým však na této výpravě Steve bude věnovat největší pozornost, jsou lachtani australští (Arctocephalus pusillus doriferus). Jedná se o poddruh lachtana jihoafrického, který se však stejně jako kormoráni tasmánští vyskytuje pouze na jihoaustralských březích, a na těchto útesech se mu velmi daří. Vytváří na nich velké kolonie - v některých případech mnohem větší, než ta, kterou nám Steve ukáže! Náš průvodce se s nimi následně ponoří pod hladinu. Protože mají lachtani silnou tukovou vrstvu, studená tasmánská voda jim nijak nevadí. Také pod vodou vydrží mnohem déle, než člověk bez výstroje - jejich krev totiž váže čtyřikrát víc kyslíku, než ta lidská. Když Steve usoudí, že se se silnými mořskými proudy nevypořádá tak dobře, jako jeho huňatější přátelé, vydá se do kelpového lesa, jenž je domovem nepřeberného množství zajímavých živočichů, a jedním z nich je opravdový mořský drak! Jde o řasovníka protáhlého (Phyllopteryx taeniolatus), dalšího jihoaustralského endemita. Loví drobné korýše, jež vsává do své prodloužené tlamy podobně jako vysavač, kterým uklízíme své domovy. Ačkoliv je řasovník pestře zbarven, jeví se nápadný jen pod umělým světlem. Když na něj Steve přestane svítit, mořský drak s kelpovým lesem doslova splyne.
Klip z epizody sedmnácté série pořadu Nefalšovaná přírodní podívaná (The Really Wild Show), která se premiérově vysílala od dubna do července 2004 na televizní stanici CBBC.
2 komentáře:
Malá poznámka - na 30. vteřině nazývá Steve kormorány tasmánské "white-faced cormorant". Je to chyba - tento obecný název se pro ně vůbec nepoužívá. Říká se jim "black-faced cormorant", což dává větší smysl - jejich tvář ostatně tvoří černé peří, nikoliv peří bílé, které začíná až za okem. BioLib to potvrzuje. :)
Steve je samozřejmě super, ale i profíci jako on, kteří měli to štěstí, že si ze zvířat udělali kariéru v televizi, občas udělají chybu. :)
Ahoj, poslal jsem ti email. Používáš pořád ten stejný email?
Okomentovat