pondělí 10. října 2022

Hadi na poštovních známkách III.

Slíbil jsem, že vás každý týden na Blogorgonopsidovi čeká nová várka poštovních známek, na kterých jsou vyobrazeni hadi, a zatím svůj slib plním! Tentokrát si dávám za cíl představit vám vybrané hadí poštovní známky ze zemí, z nichž jsem ještě žádné neukázal. Zatím pro mne není problém nějaké najít. Nebudu to už asi dále protahovat... Pojďme na to! 

První poštovní známka, kterou jsem pro vás tentokrát vybral, je podle mého jednou z nejkrásnějších, jaké jsem kdy viděl - a nyní nehovořím jen o poštovních známkách s hady, ale prakticky s čímkoliv (promiň, Karle IV., ale na toto zvíře zkrátka žádný člověk nemá). Tato známka je z Tanzanie, kde byla na trh uvedena v roce 1996. Vyobrazena je na ní kobra červená (Naja pallida), plivající kobra dosahující průměrné délky 70 až 120 centimetrů. Je známým kanibalem; z toho důvodu jsou mladí jedinci denní, aby se vyhýbali dospělcům, jež jsou naopak aktivní v noci. 


Přesuňme se poněkud dál na západ, do Mali! Z této západoafrické země pochází následující poštovní známka, na níž je vyobrazena krajta písmenková (Python sebae), největší africký had. Ačkoliv na povídačkách o až sedmimetrových krajtách tohoto druhu může být něco pravdy, největší změření jedinci měřili 6 metrů - a i to byla vzácnost. Běžně tento druh dorůstá délky kolem 3,5 až 4 metrů. Obrázek není tak anatomicky přesný, jako ten uvedený výše, ale přesto si myslím, že je velice pěkný! Posuďte sami...


A teď na chvíli do Evropy! Na této známce, vydané v roce 1989 v Bulharsku, se nachází slavná užovka levhartí aneb Zamenis situla, tehdy ještě řazená do rodu Elaphe. Kromě Bulharska žije tento druh i v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, v Itálii, Severní Makedonii nebo třeba na Maltě. Pochopitelně je to druh nejedovatý. Líbí se mi, že jeho zbarvení je na obrázku je do značné míry přesné. Na první pohled poznáte, o jaký druh užovky jde.


Podobně jako na poštovní známce z Mali, i zde je had vyobrazen poměrně jednoduše. Vzorování ale do značné míry sedí, i když by neuškodilo, kdyby se na jeho těle sem tam mihla nějaká ta žlutá. Zbarvení krajty mřížkované (Python reticulatus) je poměrně dosti pestré. Pod slunečním světlem vypadají některé její vzory, jako olej na vodě. Krajta mřížkovaná je samozřejmě jeden z největších hadů naší planety - a dost možná nejdelší. Neváží ale ani zdaleka tolik, co anakonda velká (Eunectes murinus) z Jižní Ameriky. Tato poštovní známka je z Indonésie, kde byla uvedena na trh v roce 1966.


Příští týden se dočkáte dalších čtyř vybraných poštovních známek s hady z různých koutů světa!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější