středa 9. září 2020

Velké kočky z pravěku: Panthera onca mesembrina

Pořád je ještě léto, a projekt Velké kočky z pravěku tedy nadále pokračuje! Tentokrát vám představím jeden velice zajímavý vyhynulý poddruh jaguára...

Vědecký název: Panthera onca mesembrina,
obecný název: neexistuje,
vyhynutí: pleistocén, před 11 tisíci lety.
V roce 1934 popsal A. Cabrera vyhynulou kočkovitou šelmu na základě nálezů fosilií na území jihoamerických států Argentiny a Chile, a pojmenoval ji Felis onca mesembrina. Druhový název Felis onca, který roku 1758 zavedl pro jaguára Carl Linnaeus, přestal být později platný, a všem velkým kočkám byl přidělen název Panthera, pod kterým původně Linnaeus popsal levharta (Panthera pardus); mylně se domníval, že jaguár nepatřil do stejného rodu jako levhart, irbis, lev a tygr. Nyní je tato kočka známá jako poddruh Panthera onca mesembrina. Pravdou však zůstává, že je dodnes velkým tajemstvím. V roce 2017 byla dokonce Chimentem a Agnolinem provedena studie, jež se snažila prokázat, že fosilie obou nalezených exemplářů P. o. mesembrina z oblastí Cueva de Milodon v Chile a v provincii Formosa na severovýchodě Argentiny ve skutečnosti patřily lvu americkému (Panthera atrox). Našli pro to několik důkazů, a není tedy jisté, zda P. o. mesembrina jakožto poddruh jaguára skutečně vůbec existoval (více o této problematice níže). Nalezené exempláře v minulosti studovali Legendre a Roth, aby určili jejich velikost. Vypadá to, že první exemplář vážil jen nějakých 43 kilogramů, což vůbec není moc. Samozřejmě šlo o mladého, nevzrostlého jedince, zřejmě teenagera. Druhý jedinec pak vážil až 129 kilogramů. Studie Chimenta a Agnolina nicméně prokázala, že P. o. mesembrina na základě fosilních pozůstatků, ať už patřily samostatnému poddruhu jaguára nebo skutečně lvu americkému, mohl vážit až 221 kilogramů. Vzhledem k tomu, že se tímto zvířetem paleontologové v posledních desítkách let příliš nezabývali, už jen kvůli velmi limitovanému fosilnímu materiálu, údaje nasbírané různými odborníky se výrazně liší. I to činí z této kočky jakési enigma. Navíc si protiřečí i některé informace, jež jsou o tomto predátorovi uváděny na internetu.


Některé zdroje dokonce uvádějí, že se P. o. mesembrina objevuje ve fosilním záznamu již v době před 1,8 milionem let! Přitom Panthera onca, tedy jaguár americký, se jakožto druh objevil teprve před půl milionem let. Vypadá to, že oba nalezené exempláře z Argentiny a Chile žily vlastně až v pozdním pleistocénu. Ať už tato kočka vážila sto třicet nebo dvě stě dvacet kilogramů, její tělesné rozměry, co se délky a výšky týče, by měly být více či méně přesné. P. o. mesembrina měřil 1,5 metru na délku, a v kohoutku byl vysoký asi 90 centimetrů. Pro srovnání, dnešní jaguáři mohou v dospělosti dorůst až 1,8 metru na délku, v kohoutku měří 63 až 76 centimetrů, a hmotnost těch největších samců může vyšplhat až ke 158 kilogramům. Nevypadá to, že by P. o. mesembrina byl nějakým nadprůměrně velkým poddruhem jaguára, a pokud se opravdu v případě obou exemplářů jednalo o americké lvy, pak to byli zřejmě menší, nedospělí jedinci; i druhý exemplář, dříve zcela jistě považovaný za dospělý, měřil o nějakých 110 centimetrů méně, než plně vzrostlý samec amerického lva (2,6 metru). Existují ještě fosilní pozůstatky P. o. mesembrina z Brazílie, a ty zřejmě lvu americkému nepatří, tudíž poddruh jako takový mohl skutečně existovat, ale většina nalezených exemplářů, jež byly pod jeho jménem klasifikovány, ve skutečnosti patrně patřily k jinému druhu, než k jaguárovi. Brazilští jedinci tedy taxon zachránili (přesto nelze vyloučit, že exempláře z Chile a Argentiny nakonec tomuto poddruhu skutečně náležely!). Fosilie velké kočky, která se P. o. mesembrina velmi výrazně podobala, prý byly nalezeny i v americkém státu Washington, je tedy možné, že tento poddruh byl rozšířen nejen v Jižní, ale také v Severní Americe. 


Zdroje obrázků:

Velké kočky z pravěku se vrátí...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější