Přírodopisný dokumentární průmysl neustále produkuje nové filmy a seriály poskytující vhled do světa, který nás obklopuje. Od podzimu 2020 přispívám pravidelně na svůj blog články, které shrnují informace o nově vydaných dokumentech, a jen loni jsem takových článků vydal deset. Přesto, že patřím do malé, elitní skupiny (tečka!) fanoušků přírodopisného filmu sledující dění v onom průmyslu, i tak se stává, že mi vydání některých dokumentů uniká. Již na konci roku 2021 jsem chtěl v jednom článku shrnout dokumenty, které mi onehdy unikly (například série Evolve s Patrickem Aryeem), ale o kterých jsem měsíce po jejich vydání přece jen věděl. Bohužel na to nebyl čas - a čas na to nebyl ani s koncem let 2022, 2023 a 2024. Přesto bych si neodpustil, kdybych několik skvostných novinek z roku 2024 neuvedl v rubrice Dokumentární novinky doslova dny předtím, než se pustím do pravidelného sepisování počinů z roku 2025. A tak je tu s únorem v půli zlomeným poslední várka přírodovědných dokumentů z roku 2024, které prostě stojí za to zhlédnout!
Queer Planet
V rámci loňského Duhového měsíce vyšel 6. června 2024 na streamovací službě Peacock celovereční, 90 minut dlouhý dokumentární snímek Queer Planet (Kvír planeta) zabývající se rozmanitostí sexuality v živočišné říši. Jedná se o film poskytující divákům vhled do sexuální diverzity u živočichů, které laici dobře znají z jiných přírodopisných dokumentů, ale kterým tyto dokumenty často zatajily skutečnou pravdu. Queer Planet nahlíží na homosexuální vztahy samců lvů a samců žiraf, na bisexualitu bonobů a změny pohlaví ryb, které tak dobře známe díky filmu Hledá se nemo (Finding Nemo) - klaunů z podčeledi Amphiprioninae. Rozbíjí představu, že by v přírodě měly existovat pouze dvě "biologická" pohlaví, a je tak jedním z prvních velkých dokumentů, jež živou přírodu vykreslují ve všech barvách duhy. Jak zaznělo v oficiálním traileru k dokumentu, "všechno, co vás naučili v dětství, bylo špatně," - "queerness vždy existovalo" a "pouze u lidí ohledně toho existuje jakési stigma." Toto stigma se bohužel promítá i do nedokonalého nahlížení na přírodní svět skrze přírodopisné filmy, a tak nám dokumenty jako Queer Planet mohou pomoci zbořit to, co naši společnost v chápání života jako takového po staletí omezovalo. Kromě sexuální diverzity u živočišstva však dokument nahlíží i na rostlinstvo a houby. Vystupuje v něm řada odborníků, například Dr. Ross Brooks, který studuje queer historii vědy; marinní biolog a ekolog Dr. Christopher Goatley; darwinistická feministka, primatoložka a antropoložka Dr. Amy Parish; evoluční biolog a ornitolog Dr. Martin Stervander nebo též zakladatelka a ředitelka slavného Muzea vaginy Florence Schechter. Vypravěčem filmu je v původní americké verzi uvedené na Peacocku herec Andrew Rannells (Bachelorette). Britskou verzi, uvedenou v listopadu 2024, vypráví herečka Sue Perkins (Dinotopia). Režisérem a producentem filmu je cenami ověnčený dokumentarista Ed Watkins (The Last Artifact, Tiny World, Big Beasts). Spolu s ním jej dále produkovali i Martha Holmes (Hostile Planet), George Pretty (A Real Bug's Life) a Margaret Bowling (When Sharks Attack 360). Queer Planet je skvělý dokument od Plimsoll Productions, který na rozdíl od heteronormativního cyklu televize BBC A Mating Game (2021) nelže, a prezentuje sexualitu v přírodním světě ve všech barvách. S určitostí vám mohu potvrdit, že se nejedná o poslední queer dokument o přírodě (v současné době se připravuje film Second Nature).
Mysterious Origin of Insects
Televizní stanice BBC Four uvedla v premiéře 20. května 2024 ve 21:00 greenwichského času devětapadesátiminutový dokumentární film Mysterious Origin of Insects (Záhadný původ hmyzu), za kterým stojí francouzský režisér Charles-Antoine de Rouvre (Science grand format, Back to the Moon). Snímek se zabývá tím, odkud se vlastně hmyz - nejpočetnější a nejrozmanitější skupina živočichů - vzal, a co byl zač jeho společný předchůdce. Nabízí cestu z hlubin lesů Francouzské Guiany až do Arktidy, kde se různé vědecké týmy snaží dopátrat hmyzího originu. Film začíná právě ve Francouzské Guianě, kde se francouzští entomologové zabývají nočními motýly, lákanými k prostěradlům umístěným po setmění do hlubin džungle, a následně studují jejich DNA. Zčásti se však jedná také o paleodokument, neboť diváky seznamuje s prací paleoentomologů studujících nejstarší předchůdce hmyzu ze starších prvohor. Nechybí čínské fosilie meganeuridů, obřích vážek z karbonu, ale také arktické nálezy starodávného hmyzu ze svrchního devonu ze Špicberků - těmi se zabývá ve filmu vystupující paleontolog Jean-Sébastien Steyer, autor známé knihy Země před dinosaury. Film adresuje také současné velké vymírání hmyzu. Mysterious Origin of Insects patří ke spíše přehlíženým paleodokumentům roku 2024, ale nepochybně stojí za zhlédnutí. V anglické verzi vypráví snímek britská herečka Olivia Williams (The Sixth Sense). Hudbu k němu složil Hassan Ali. Mysterious Origin of Insects je dílem společnosti Gedeon Programmes. Zhlédnout jej můžete na webu Dailymotion.
Rhino Man
Celovečerní, hodinu a 36 minut dlouhý dokumentární snímek Rhino Man (Nosorožčí muž) vyšel na Apple TV a Prime Video 26. července 2024. Premiéru měl o šest dnů dříve na novozélandském Doc Edge Festival (respektive na jeho 19. ročníku). Jedná se o film dokumentující životy jihoafrických rangerů, jež každodenně riskují své životy v boji o budoucnost afrických nosorožců ohrožených násilnými pytláckými syndikáty. Diváky seznamuje s již zesnulým Antonem Mzimbou, vedoucím rangerů ve zvířecí rezervaci Timbavati, který byl pro své snažení zavražděn 26. července 2022; a Rubenem Dekockem, legendárním trenérem protipytláckých jednotek a bývalým vojákem. V boji za záchranu nosorožců, jejichž rohy vynášejí pytláckým syndikátům miliardy dolarů (každý rok celkově na 20 miliard dolarů!) se tito lidé nezastavují před ničím, a dostávají se do nesmírně nebezpečných situací, které je mohou ohrozit i po skončení směny. Nejsilnější momenty tohoto dokumentu zobrazují konfontace mezi pytláky a protipytláckými jednotkami; v jedné z těchto scén se dokonce střílí. Diváci se dozví, jaké výhrůžky jsou ochráncům posílány. Film také poukazuje na to, že se pytláci a ochránci nosorožců často dobře znají; mnohdy spolu vyrůstali ve stejných vesnicích. Rhino Man je emocionálním zážitkem. Režiséry snímku jsou John Jurko II (Some Kind of Hate), Matt Lindenberg a Daniel Roberts. Řada producentů zodpovědných za tento film zahrnuje i Andrew Ackermana (Chasing Coral), Sabine Carion (Toi Que J'Aimais Tant) a Joshe Lumsdena. Hudbu k filmu složil Simón Wilson (Cold Case Files). Spolu s Johnem Jurkem II byl kameramanem i Nick Smith. Rhino Man je dílem společností Global Conservation Corps, Friendly Human, Company 3, Raider Films, Game Rangers Association of Africa, International Ranger Federation a European Ranger Federation. Trailer můžete zhlédnout zde.
Tigers on the Rise
Ačkoliv jsem vás loni ke konci dubna informoval o celovečerním dokumentu Tiger od Disneynature, jen velmi krátce jsem zmínil, že ve stejný den, 22. dubna, byl uveden ještě jeden tygří snímek od stejné společnosti, a to sice Tigers on the Rise (Vzestup tygrů). Tento 88 minut dlouhý snímek (nikoliv pětačtyřicetiminutový, jak jsem onehdy nesprávně uvedl - už ani nevím, z jakého důvodu) je v podstatě takovým mixem pokračování a náhledu do zákulisí filmu Tiger. Režíroval ho Rob Sullivan (Earth's Natural Wonders), který byl jedním ze tří režisérů onoho snímku, dále se však na režii podílel také Alistair Tones (Wild Colombia with Nigel Marven, Animals with Cameras). Zatímco Tiger následoval tygřici Ambar a její mláďata při dobrodružství v indických lesích, Tigers on the Rise je věnován pronásledování těchto šelem ze strany lidí, zvláště pak pytláků. Diváci se dozví, jaké zákony byly v Indii implementovány k ochraně tygrů, a jakými způsoby se ochranáři snaží zajistit například bezpečné přechody těchto koček z jednoho fragmentu lesa do druhého přes silnice a dálnice. Vypravěčem filmu je v anglickém originále herec Blair Underwood (Gattaca). Na produkci se podíleli Vanessa Berlowitz (The Life of Mammals, Planet Earth, Frozen Planet) a Roy Conli (Polar Bear). Tigers on the Rise je ke zhlédnutí na streamovací službě Disney+.
Living with Leopards
Botswanského kameramana velkých kočkovitých šelem Brada Bestelinka jste loni mohli vidět ve dvou dokumentech. Jedním byla 1. řada Big Cats 24/7, o které jsem vás informoval v září, nicméně jsem na svém blogu vůbec nezmínil 71 minut dlouhý snímek Living with Leopards (Život s levharty), ve kterém měl Brad také velkou roli. Tento dokument byl 10. května 2024 uveden na streamovací službě Netflix. Brad se v něm spolu s kameramanem Alexem Parkinsonem (Lucy, the Human Chimp) vydává za levharty vyskytujícími se u kempů Xudum a Mokolwane v botswanské deltě Okavango. Hlavní levhartí hvězdou filmu je samice Mochima. Cílem kameramanů je zdokumentovat život levhartů od narození až po smrt, tedy celý jeho průběh. Výsledkem je "coming of age" příběh dvou levhartích mláďat již zmíněné samice Mochimy, kterou však v průběhu jejich příběhu potká nezdárný osud - zahyne. Living with Leopards je intimním pohledem do životů tajnůstkářských koček, jejichž životy jsou možná daleko zajímavější, než životy lvů. Alex Parkinson tento film režíroval, jeho producenty jsou pak Tana Beynon (Island of the Sea Wolves) a Stephanie Winnard (Our Oceans). Hudba je dílem Paula Leonarda-Morgana (Deep Sky). Living with Leopards vyrobily společnosti Wild Space Productions, Natural History Film Unit Botswana a Freeborne Media. Trailer můžete zhlédnout zde.
Decoding the Universe: Cosmos
Na závěr popíši ještě snímek Decoding the Universe: Cosmos (Dekódování vesmíru: Kosmos), který jsem již zmínil ve Vánočních dokumentárních novinkách. Jeho volné pokračování, Decoding the Universe: Quantum, totiž vyšlo v listopadu na americké stanici PBS. Taková "jednička" série Decoding the Universe byla nicméně uvedena již 22. května 2024, a nezabývala se říší kvant, nýbrž celkovým porozuměním vesmíru vycházejícím z nových poznatků. Decoding the Universe: Cosmos byl uveden jako 8. díl 51. série kvalitní vědeckopopularizační série NOVA, a jeho cílem je diváky seznámit s proměnami smýšlení o vesmíru od 70. let minulého století dodnes. Je to v podstatě něco jako velmi příjemně působící a zábavná vysokoškolská učebnicová kapitola o vědeckých pokrocích v ohledu na výzkum vesmíru, jež byly učiněny za posledních takřka 50 let. Diváci se dozví, jak rostl počet známých soustav nebo co jsou zač temná energie a temná hmota. Scénáristou filmu je Daniel McCabe (This Is Congo) a režíroval jej Jaro Savol (NOVA: Prediction by Numbers, Zero to Infinity). V anglickém originále dokument vypráví herec Jay O. Sanders (JFK). Film je dlouhý 53 minut.
Dále bych mohl napsat něco málo i k epizodám série Wild Hope, která v rámci cyklu Nature vychází na americké PBS - totiž k epizodám, o kterých jsem se loni záměrně nezmínil, neboť po uvedení několika prvních epizod 2. řady tohoto seriálu jich o dost přibylo! Mohl bych se pustit do psaní informací o dokumentech, jež loni v létě vyšly v rámci SharkFest na National Geographic nebo též během komerční oslavy žraloků na Discovery Channel, tedy Shark Week (v létě jsem však popsal alespoň ty, jež mne nejvíce zaujaly). Ale neučiním tak, neboť tyto texty by zabraly již příliš mnoho místa. Jsem si jist tím, že z roku 2024 jsem nevybral za poslední rok skutečně vše - a za pět let si možná budu rvát vlasy z hlavy, až zjistím, co všechno mi uniklo. Ale takový je život - nikdy nedostanete vše. V roce 2025 toho vyjde též opravdu hodně, a tak nyní definitivně za loňským letopočtem udělám čáru - alespoň v této rubrice - a dále budu pokračovat již s čerstvými dokumentárními novinkami.
Dalších dokumentárních novinek se dočkáte co nevidět, možná dokonce už příští víkend!
Žádné komentáře:
Okomentovat