Jméno Gordon Buchanan je milovníkům přírodovědných dokumentů jistě dobře známé. Oblíbený skotský kameraman a moderátor přírodopisných snímků proslul zejména díky takovým titulům, jako Amba - ussurijský tygr (Amba the Russian Tiger), Expedice Borneo (Expedition Borneo), Medvědí rodina a já (The Bear Family and Me) či Rovník z výšky (Equator from the Air). Loni vystupoval ve dvou velkých dokumentech, které uvedla britská BBC, pro níž už mnoho let pracuje - konkrétně šlo o 1. sérii cyklu Velké kočky 24 hodin, 7 dnů v týdnu (Big Cats 24/7) a pak o hodinový snímek Má epická velbloudí cesta (My Epic Camel Journey). Dnes, 6. února 2025, se na dlouhý seznam Gordonových děl přidává jeho vůbec první kniha s názvem In the Hide: How the Natural World Saved My Life (V úkrytu: Jak mi svět přírody zachránil život). Jedná se o autobiografickou publikaci o 320 stranách, v níž Gordon poprvé odhaluje, jak těžké měl dětství v Dumbartonu a na ostrově Mull. Zvířata některými považována za "nebezpečná", jako jsou tygři či medvědi, nejsou tím jediným, před čím se Gordon po většinu života skrýval, a nyní se rozhodl svůj nelehký životní příběh povyprávět všem, kteří si jej oblíbili. A má to být emotivní čtení. Čtenáři se dále dozví, jak se postupně dostal k natáčení přírodovědných dokumentů, počínaje šimpanzy v 90. letech v západní Africe, a jak se jeho kariéra vyvíjela v průběhu posledních 30 roků. Knihu In the Hide vydaly Witness Books, jež jsou imprintem divize Ebury Press patřící pod nadnárodní nakladatelství Penguin Random House. Musím přiznat, že jsem byl na tuto publikaci navnazen od první chvíle, co ji začal Gordon propagovat na sociálních sítích v polovině loňského listopadu. Jeho dokumenty mne provázejí celý můj život; první zmíněný v tomto příspěvku dodnes považuji za jeden ze svých nejoblíbenějších, byť celé to natáčení ussurijských tygrů u Vladivostoku bylo vlastně fiasko a jediný tygr, kterého Gordon na konci své cesty potkal, žil v zajetí (film Amba the Russian Tiger z roku 2008 byl v letech 2011 a 2012 často opakován na středoevropské verzi stanice Animal Planet). Proto se nemohu dočkat, až se k této knize dostanu a přečtu si ji.
Přední obálka první knihy Gordona Buchanana, In the Hide: How the Natural World Saved My Life. Obrázek z webu nakladatelství Penguin
Knihu oficiálně recenzovali někteří z Gordonových kolegů pracující dlouhodobě v přírodovědném dokumentárním průmyslu. Liz Bonnin, se kterou Gordon vystupuje v sérii Naše měnící se planeta (Our Changing Planet), běžící na BBC od roku 2022, o publikaci napsala: "Úžasný a dojemný popis života, který formoval jeden z nejautentičtějších hlasů přírody." Steve Backshall z Vražedných šedesáti (Deadly 60), který po Gordonově boku vystupoval v již zmíněné Expedici Borneo a jejích pokračováních (například Lost Land of the Jaguar) a rovněž tak v Our Changing Planet, poskytl ke knize tento komentář: "Gordon je přirozený vypravěč s jedinečnou vášní pro své téma a s působivým příběhem. Nejen, že žije svou vášní, ale díky studiu přírody objektivem se stal odborníkem v této oblasti, a instinktivně ví, co zvíře udělá - což je dovednost, pro kterou bychom my ostatní zabíjeli." Další tvář dokumentárních filmů, Aldo Kane známý ze sérií OceanXplorers a Expedice se Stevem Backshallem (Expedition with Steve Backshall), také vynesl Gordonovu autobiografii do výše svou chválou: "Inspirativní čtení od jednoho z nejlepších vypravěčů příběhů naší doby. Příběh, který podrobně popisuje cestu od protivenství k odolnosti a rozkvětu optikou přírodního světa."
Od Dumbartonu přes Mull, západní Afriku, Borneo, Sibiř a brazilský Pantanal až po poušť Gobi v Mongolsku, Gordon Buchanan navštívil snad každý kout planety a natáčel snad každý lépe známý živočišný druh. Bojoval s ostrým, mrazivým větrem skotského Národního parku Cairngorms, aby získal záběry orlů skalních; stal se součástí smečky vlků na ostrově Ellesmere v arktické Kanadě; inspirován nejslavnější knihou Jacka Londona, vydal se, tažen psy, do nitra arktické Kanady; stanul tváří v tvář onoho času novému druhu obří krysy v hlubinách džunglí Nové Guineje; procestoval se dvěma velbloudy značný kust dost možná nejextrémnější asijské pouště, a mnohem víc. Gordona Buchanana milují po světě miliony a desítky milionů lidí, a je jen zasloužené, že nyní dostal příležitost povyprávět svůj příběh v detailech - stylem, který by od něj možná regulérní diváci nečekali. In the Hide je nepochybně kniha, která stojí za to.
In the Hide: How the Natural World Saved My Life je nyní k objednání na Amazonu za cenu 16,99 britských liber (tj. 510 českých korun); v edici Kindle si ji můžete objednat za 11,99 liber (360 korun). Jak jsem již zmínil, určitě si ji hodlám přečíst, a pokud máte Gordonovy dokumenty také rádi, pak její přečtení doporučuji i vám!
Žádné komentáře:
Okomentovat