Únor je prvním měsícem roku, který je spjat s informováním a zvyšováním viditelnosti LGBTQIA+ lidí; ve dnech 16. až 22. února nás letos čeká Týden povědomí o aromantismu, celý měsíc je však také alespoň v některých částech světa brán jako Měsíc LGBTQ+ historie! V současnosti to platí o Spojeném království, mezi lety 2013 a 2023 byl však únor Měsícem LGBTQ+ historie i v Maďarsku (v posledních letech nicméně v zemi tato kampaň probíhá každý březen). V jiných zemích světa, například v USA, Kanadě či Austrálii, je Měsícem LGBTQ+ historie říjen, jiné země ho zase slaví v květnu - jmenovitě Německo a Kuba. Nemusím asi rozvádět, jak moc jsem celý svůj život orientován na Británii (dlouhodobí návštěvníci Blogorgonopsida vědí), ostatně mám na ten ostrov nějaké vazby, mám nějaký ten oxfordský certifikát s vysokou úrovní jazyka atakdále, prostě mám osobní důvod pro slavení Měsíce LGBTQ+ historie právě ve stejné době, kdy jej slaví i mí kamarádi ze Spojeného království. A proto chci v průběhu letošního února napsat na svůj blog několik článků zabývajících se historickými událostmi či osobnostmi, které jsou v boji za práva queer lidí důležité a na které bychom neměli zapomínat. Jednou z událostí, o které hodlám napsat samostatný příspěvek, je zrušení homofobního zákona Section 28 v únoru 2003; tuto ohavnou legislativu, která zakazovala učit o sexuální diverzitě na britských školách, schválila ke konci 80. let konzervativní vláda odpudivé Margaret Thatcher. Věřím, že na nemalý UK-centrism tohoto blogu jste již zvyklí (vždyť dokumentární pořady o přírodě, z nichž sem přidávám úryvky, jsou vesměs britské), a myslím si, že je opravdu pochopitelné, proč britský Měsíc LGBTQ+ historie minimálně zde upřednostním před ostatními, ale neméně důležitými měsíci obdobných oslav a kampaní v jiných částech planety.
Duhové ulice Londýna - takto přívětivě vypadá hlavní město Británie každý červen. Fotografie z webu TimeOut
Na únor chystám také článek o Alanu Turingovi, vynálezci počítačů, který byl gayem a z toho důvodu byl v 50. letech minulého století v tehdy nenávistné, homofobní Británii zabit. Jistě jste viděli film The Imitation Game, ve kterém Turinga ztvárnil Benedict Cumberbatch (Sherlock, Doctor Strange), a já bych velice rád rozebral problémovost jeho ztvárnění slavného matematika - ztvárnění, které má možná k přesnosti opravdu daleko. A je možné, že se zmíním také o současném dění v Británii, co se týče práv LGBTQIA+ lidí. Je vždy důležité znát historický kontext toho, co se děje nyní - a vědět, odkud útlak vychází.
Očekávejte tedy články o queer historii orientované na Británii, kde je únor brán jako Měsíc LGBTQIA+ historie! Těšte se na nové příspěvky v dalších dnech! 🏳️🌈😊
Žádné komentáře:
Okomentovat