Tučňáci patří k ptákům, u nichž je život ve stejnopohlavních vztazích dobře znám. Nemálo lidí slyšelo o Sphenovi a Magicovi, dvou samcích tučňáka oslího (Pygoscelis papua), kteří se dali dohromady v roce 2018 v Sea Life Sydney Aquarium, a ve dvou hnízdních sezónách společně odchovali dvě mláďata. Dvě samice stejného druhu spolu žily po mnoho let v Sea Life London Aquarium, a v roce 2019 se ujaly péče o čerstvě vylíhlé ptáče. Velice známý je také pár tučňáků uzdičkových (Pygoscelis antarcticus), Roy a Silo z newyorské Central Park Zoo. Tito dva samci se sobě začali vzájemně namlouvat v roce 1998, a zůstali spolu až do roku 2005, přičemž během té doby vychovali tučňáčí samici Tango. Dále byly stejnopohlavní vztahy zaznamenány i u volně žijících tučňáků kroužkových (Pygoscelis adeliae), ve Wingham Wildlife Park v anglickém Kentu se zpárovali samci tučňáků Humboldtových (Spheniscus humboldti), a v novozélandském Kelly Tarlton's Sea Life Aquarium spolu zase dlouhodobě žily dvě samice tučňáka patagonského (Aptenodytes patagonicus) pojmenované Thelma a Louise. Příkladů stejnopohlavních párů u různých tučňáčích druhů bychom však našli více. Známo je také několik stejnopohlavních párů tučňáka brýlového (Spheniscus demersus) z jižní Afriky, který byl mimochodem nedávno prohlášen za kriticky ohrožený druh kvůli nadměrnému komerčnímu rybolovu a ztrátě přirozeného prostředí.
Ke gay celebritám z řad tučňáků brýlových, jakými jsou samčí pár Buddy a Pedro z torontské zoo či samičí pár Suki a Chupchikoni z izraelského Ramat Gan Safari, se nyní přidává i dvojice ze Safari Parku Dvůr Králové v České republice. Jejich jména jsou Crosby a Fleury, a narodili se v Amsterodamu, přičemž po převozu do Dvora Králové spolu tito tříletí samci žijí už druhou sezónu. Tentokrát se rozhodli adoptovat mládě, jež se z vejce vylíhlo 30. října 2024, a jejich pečování o vyrůstajícího ochmýřence trvalo v podstatě až do začátku vánočního období, kdy se vyrostlý tučňáček začal osamostatňovat. Čas opouštění rodičů nastává u tučňáků brýlových zhruba v době mezi 60. a 130. dnem života. Ve volné přírodě pak mladí tučňáci brýloví míří poprvé na moře, kde stráví jeden až dva roky. Péče o nevlastní a tedy adoptovaná mláďata je mezi tučňáky žijící ve stejnopohlavních párech běžná věc, a to jak ve volné přírodě, tak v zoologických zahradách, akváriích a safari parcích. A právě v zajetí je na to spoléháno v boji za záchranu tohoto druhu. Pokud samice tučňáka brýlového naklade dvě vejce, učiní ošetřovatelé to, že jedno z nich seberou - samozřejmě poté, co prověří, že jsou obě oplozená - a darují ho párům, které nakladli vejce, ale ta oplodněna nebyla. Protože se samčí páry tučňáků samy ujímají péče o vejce zavržená například nezkušenými různopohlavními páry, je zcela přirozené darovat takové odebrané vejce právě stejnopohlavnímu páru. Ošetřovatelé ze Safari Parku Dvůr Králové se pokoušeli dát Crosbymu a Fleurymu do péče jedno vejce již loni, pár ale zřejmě nebyl připraven na výchovu mláděte a odchov se mu nepovedl. Kdyby někdo zaujatý vůči adoptivnímu stejnopohlavnímu páru chtěl cokoliv namítat - a to by musel být vskutku na morálním dnu - jen pro informaci uvedu, že různopohlavní páry tučňáků mají tedy značnou neúspěšnost, co se odchovu týče. Ari H. Fustukjian a kolegové se v roce 2018 zabývali mortalitou mláďat tučňáka brýlového; dospělosti se jich ze zkoumaného vzorku dožilo 60 %. Určitě nezávisí na tom, zda jsou mláďata vychovávána různopohlavním nebo stejnopohlavním párem. Důležitá je připravenost a zkušenost rodičů, ale na mortalitě ptáčat se samozřejmě podílí zvláště ve volné přírodě celá řada faktorů, samozřejmě včetně predace.
Crosby a Fleury, samčí pár tučňáků brýlových ze Safari Parku Dvůr Králové, v hnízdním boxu. Fotografie Heleny Hubáčkové převzatá z webu Novinky.cz
Ředitel Safari Parku Přemysl Rabas uvedl pro média: "Crosby a Fleury, jak chovatelé tučňáky pojmenovali, mají vlastně štěstí, že jsou ptáci, nikoli lidé. Protože by u nás mládě adoptovat a odchovat nemohli. Nejčastějším argumentem proti adopci dětí stejnopohlavními páry je, že je to proti přírodě. Přitom existuje řada případů, kdy mláďata vychovávají jen matky a tety, bez účasti samců. Jsou to například velice inteligentní sloni, známí svými silnými sociálními vazbami. A náš vánoční příběh, který sám o sobě není ojedinělý, dokazuje, že péči o mládě zvládnou úspěšně i dva samci. Tak se nebojme inspirovat se přírodou." Pravdivá slova. Kolik anti-intelektuálních a nevzdělaných odpůrců lidských práv argumentuje ve svém iracionálním tažení proti legalizaci adopcí dětí gay páry takovými pojmy, jako "příroda" či "biologie", a přitom jsou poznatky o vztazích a výchově mláďat v rozmanitém přírodním světě v rozporu s jejich silně konzervativními názory. Vždyť jak jsem psal v 5000. článku na tomto blogu, který byl vydán 3. února loňského roku, homosexualita je známa u více než 1500 živočišných druhů, včetně řady druhů savčích, a to i z našeho řádu primátů. Vybrané výše uvedené příklady stejnopohlavního párování tučňáků a výchovy mláďat těmito páry nejsou v přírodě ničím ojedinělým; gay páry labutí černých (Cygnus atratus) z Austrálie mají dokonce vyšší úspěšnost při výchově mláďat, než páry tvořené samcem a samicí. Stejnopohlavní páry albatrosů, oněch úžasných zaoceánských cestovatelů z Pacifického a Jižního oceánu, také nejsou žádnou vzácností, a často jsou to dvě samice, kdo se stará o mládě čekající jinak týdny v hnízdě na výživnou, natrávenou polévku mořských plodů. Plameňáci, supi, tučňáci, albatrosi, u nich již bylo případů péče stejnopohlavních párů o mláďata zaznamenáno nemálo. A jak napsala Rachel Nuwer v titulku svého článku pro Smithsonian Magazine, publikovaného v roce 2013, stejnopohlavní rodičovství může být adaptační výhodou. Gay páry totiž vychovávají více mláďat, než rodiče samoživitelé.
Tučňáci brýloví se srdíčkem v DierenPark Amersfoort. Fotografie z webu NBC Boston
Je nespravedlivé, že adopce dětí gay páry, které děti chtějí, stále nejsou v České republice legalizovány. S loni schváleným partnerstvím je páru tvořenému dvěma muži či dvěma ženami umožněno osvojit si dítě pouze v případě, že jeden z partnerů je jeho biologickým rodičem. Různopohlavním párům přitom stát umožňuje adoptovat dítě nepříbuzné. To vůbec není fér. Heteronormativita, exkluze duhových rodin, heteropatriarchát, queerfobie - to všechno jsou tak ohavná omezení naší společnosti. Ani bigotní Češi odporující pokroku k férovější budoucnosti však nyní nemohou argumentovat "přírodou" nebo "biologií", když dva samci tučňáka brýlového v jedné z nejznámějších zoologických institucí ČR úspěšně odchovali mládě. Nenávist si bohužel vždy hledá jiná odůvodnění - a konzervativní kašpaři se nebudou stydět klesnout ještě hlouběji na své inkviziční cestě. Díky snaze Crosbyho a Fleuryho je nyní o jednoho nového tučňáka brýlového více, a to je pro druh ohrožený vyhynutím ve volné přírodě do méně než 4000 dnů od 28. října 2024 (kdy byl taxon překlasifikován na kriticky ohrožený) výtečná zpráva. V Safari Parku Dvůr Králové se nyní nacházejí celkem čtyři mláďata tohoto tučňáka. Pohlaví odchovaného mláděte bude zjištěno až v budoucnu, dosud se tedy neví, zda samčí pár odchoval samičku nebo samečka. V každém případě je to velký úspěch. Crosbymu a Fleurymu patří potlesk za úspěšné rodičovství!
Zdroje informací pro tento článek:
Homosexual behavior in animals (Wikipedia)
African penguin (Wikipedia)
Prognostic indicators for survival in African penguin chicks (Spheniscus demersus): A retrospective analysis (Zoo Biology)
Same-Sex Parenting Can Be an Adaptive Advantage (Smithsonian Magazine)
Za návrh na článek děkuji Matymu z blogu Zoo Moravia. Pokud by vás zajímaly stejnopohlavní páry u jedněch z největších živočichů naší planety, keporkaků, klikněte sem pro zobrazení mého loňského článku o prvním vyfotografovaném páření těchto titánů - oba jedinci byli samci. Zajímá-li vás sexuální diverzita a různorodost párování živočichů při výchově mláďat, sáhněte třeba po knize Evolution's Rainbow od evoluční bioložky Joan Roughgarden (více o knize v mém loňském článku o queer zoologické literatuře).
Říkal jsem si, že by tě ta informace mohla zaujmout :) Mě potěšila
OdpovědětVymazatMě samozřejmě také. A Crosby s Fleurym jistě nejsou posledním stejnopohlavním párem, se kterým se v zoologických zahradách v ČR do budoucna budeme setkávat. :) Tučňáčí samci se párovali s tučňáčími samci, a tučňáčí samice s tučňáčími samicemi po celou existenci své vývojové větve, žili spolu v těchto vztazích a vyváděli spolu mláďata. Krásná připomínka skutečné diverzity přírodního světa - evoluční duhy, která na rozdíl od tupců, reprodukujících útlak, nediskriminuje a favorizuje různé typy vztahů a různé sexuální orientace.
OdpovědětVymazat