Máme pátek 3. ledna 2025, třetí den nového roku, který pro vás, doufám, začal co nejlépe! I v tomto letopočtu se na blogu Blogorgonopsid budete každý pátek setkávat s novým příspěvkem do rubriky Obrázky týdne, jejímž cílem je propagovat díla talentovaných paleoartistů, fotografů a dalších umělců, která mi v poslední době padla do oka. A začneme letos docela bangerem, alespoň tedy pro milovníky permské fauny. Na webu DeviantArt jsem narazil na toto velice hezké dílo paleoumělce vystupujícího pod přezdívku dinoved. Vrací nás zpět do permu - do doby, kdy se po světě potuloval nejeden zubatý therapsid. Někteří byli zvláštnější, než jiní.
Popisek k obrázku: Tři metry dlouhý therocephalián Megawhaitsia patrichae se přišel napít k jezeru, v němž se koupe tříčlenná skupinka dicynodontů. Býložraví therapsidé se okamžitě začali vzdalovat od břehu, aby na ně náhodou nezkoušel dosáhnout čelistmi se svými jedovými zuby. Dravec na ně dlouze pohlíží, a z tlamy se mu přitom dere kouř, neboť je chladno. Z oblohy začínají padat sněhové vločky, a byť jich je zatím po málu, v brzkém čase se celý kraj může zahalit do bílého pláště. Pro dicynodonty by snižující se teplota vzduchu znamenala nejen nutnost opustit chladivou vodu, ale nejspíše se i skrýt v nějaké jeskyňce či v noře. Megawhaitsii na rozdíl od nich chrání hustý kožich srsti, takže je schopna aktivně žít i na sněhové pokrývce za teplot pod nulou. Zmíněná jedovatost tohoto živočicha je spíše hypotetická; ruský paleontolog Michail Ivakhnenko, který zvíře zařadil do čeledi Whaitsiidae, interpretoval kanálky v jeho horní čelisti, směřující až do špičáků, jako možný důkaz toho, že lovilo svou kořist za pomocí jedovatého hryznutí. Pokud Megawhaitsia skutečně byla vybavena jedem a vtlačovala ho do těla své kořisti zhruba podobně, jako dnešní korovci (rod Heloderma), pak mohlo jít o jednoho z prvních čtvernožců vybavených jedem k obstarávání potravy. V ruské lokalitě Vyazniki, odkud pochází typový exemplář megawhaitsie, byly nalezeny poměrně velké koprolity vyplněné kostěnným materiálem, který svou strukturou napovídá tomu, že pocházel z těl dicynodontů. Býložraví savcotvární plazi, které zde vidíme, tedy možná měli důvod, proč se od potenciálně jedovatého therocephaliána držet co nejdál. Scéna se odehrává v evropské části Ruska před 256 miliony roky.
Permská fauna byla zkrátka velice zajímavá. Osobně mám velice rád rekonstrukce savcům podobných therapsidů, jako byli gorgonopsiáni a therocephaliáni, se srstí. Že ona Megawhaitsia vypadá na tomto obrazu trochu jako medvěd grizzly? Je na ní cosi medvědího, a to mi připadá sympatické, protože mám medvědy opravdu rád.
Co můžete nyní čekat na mém blogu? Mám pro vás důležitou zprávu - počínaje dneškem nebudu dále blogovat každý den. Alespoň dočasně. Jsem rád, kolik jsem toho na blogu dokázal s pravidelnou aktivitou (byť ne vždy denní, některé články byly psány dopředu) od začátku loňského července. Potřebuji ale přestávku, takže to alespoň na příští týdny vidím na možná jen dva nebo tři příspěvky za týden. Obrázky týdne jistě budou pokračovat, dále toho však bude trochu méně. Přesto doufám, že sem budete rádi chodit - ke čtení je tu spousta starších článků, a jak jsem uvedl, i tak bude přibývat něco jiného. Možná... nová série 6 vybraných druhů? Uvidíme.
Přeji vám příjemný první víkend v tomto roce, a pokud u vás dnes napadl sníh, běžte si ho užít!
Co říkáte na novou vizáž blogu? Zimní. :)
OdpovědětVymazatPěkné. Můj oblíbený therocephalian.
OdpovědětVymazatObrázek se mi moc líbí. Začátek roku byl fajn - zatím je to takové poklidné. 🙂
OdpovědětVymazatDoufáme že i ty se máš dobře.
Ano, osobně se mám výtečně. Novoroční oslavy navíc letos nebyly v mém okolí tolik lhostejné k přírodě, jako v minulých letech.
VymazatDěkuji za poučení a přeji příjemný a úspěšný celý nový rok! Helena
OdpovědětVymazatDíky, posílám stejná přání. :)
Vymazat