sobota 8. června 2019

Roy a Silo - Slavný pár tučňáků uzdičkových z Central Park Zoo

Je červen, Pride Month! V úterý Google připomínal Stonewallské nepokoje, které nastaly v roce 1969. Od té doby je červen brán jako měsíc těch, kteří se liší od většiny. A to jakkoliv, protože menšin je poměrně více, než si někteří lidé myslí. Právě v souvislosti s tím jsem se rozhodl, že jeden z červnových článků věnuji snad nejslavnějšímu stejnopohlavnému zvířecímu páru, který je důkazem toho, že nejen u lidí, ale také u ostatních druhů vůbec neplatí, že se musí mít rádi jen jedinci opačného pohlaví... Toto je článek o Royi a Silovi.

Roy a Silo jsou dva samci tučňáků uzdičkových, kteří se narodili v roce 1987. Narodili se v Central Park Zoo v New Yorku, kde dodnes žijí. Jejich vztah se stal jedním z nejlépe zkoumaných a nejslavnějších důkazů toho, že je zcela přirozené, když někteří jedinci nejsou "straight", a to u jakéhokoliv druhu. Ale příběh Roye a Sila je ještě dojemnější. Nejen, že tito dva tučňáci spolu rádi trávili spoustu času. Dokonce společně vychovali malého tučňáčka jménem Tango.


Pracovníci zoo si poprvé všimli jejich namlouvání v roce 1998, kdy oběma tučňákům bylo jedenáct let. Nezajímali ani o samice tučňáků, ani o ostatní samce. Jejich namlouvání vypadalo úplně stejně jako u ostatních tučňáků; Roy a Silo na sebe volali typickými zvuky, proplétali si krky a dotýkali se navzájem svých zobáků. Nebylo však viděno, že by se spolu pářili. To nicméně nic neznamená. Roy a Silo jsou buď gayové nebo případně homoromantičtí asexuálové. Každopádně o jejich silném poutu svědčí fakt, že v roce 1999 se začali starat o kus kamene jako by to bylo vejce. Jakmile to pracovníci zoo viděli, rozhodli se jim darovat zavržené vejce jiného páru tučňáků, tvořeného samcem a samicí. Roy a Silo se o vejce začali starat a výsledek byl naprosto úžasný. Díky jejich péči na svět přišel malý tučňáček, o kterého se i po vylíhnutí Roy a Silo starali.


Pár, který se předtím pokoušel o svá vejce starat, byl velmi neúspěšný - právě od těchto tučňáků pocházelo vejce, které bylo darováno Royi a Silovi. A ti se o něj dobře starali; inkubovali vejce po 34 dnů, a o malého tučňáčka se pak starali další dva a půl měsíce. Malá samička, která se po oněch čtyřiatřiceti dnech vylíhla, dostala jméno Tango. Když dospěla, našla si partnerku jménem Tanuzi a strávila s ní přinejmenším dvě sezóny.

Bohužel byli okolo roku 2005 Roy a Silo vytlačeni ze svého hnízdního teritoria v pavilonu tučňáků uzdičovkých. Mohl za to jiný, agresivní pár, složený ze samce a samice. Následně se od sebe Roy a Silo začali trochu vzdalovat; Roy se nakonec na čas přidal ke skupince samců tučňáků, kteří však spolu žádné blízké vztahy neměli. Silo byl naopak viděn v přítomnosti samice Scrappy, z čehož by se dalo vyvozovat, že byl teoreticky bisexuál anebo si zkrátka jen našel tučňáčí kamarádku (to že byl viděn v přítomnosti samice vůbec nic neznamená).

Roy a Silo nejsou jedinými tučňáky, kteří spolu měli či mají takový vztah. Jiným příkladem byli tučňáci uzdičkoví Wendell a Cass z New York Aquarium. Navíc je jasné, že takové vztahy spolu mají i zvířata ve volné přírodě, nejen v zajetí. Každopádně fakt, že tito tučňáci žili v zajetí umožnil lidem, aby je měli neustále na očích a mohli studovat jejich chování. Příběh se stal velmi populárním i díky tomu, že o něm byla napsána knížka pro děti s názvem And Tango Makes Three - knížka pojednávala právě o tříčlenné rodince složené z tatínků Roya a Sila a jejich dcery Tango. Někteří kritici autorům Peteru Parnellovi a Justinu Richardsonovi vytýkali, že kniha byla vůbec napsána. Proč? Možná měli k Royi a Silovi předsudky. Ovšem mít předsudky nikdy není správná věc. Kritizovali by snad knížku o dvou jinak zbarvených tučňácích? Možná, ale to by byl jejich problém.

Roy a Silo jsou jasným důkazem toho, že blízké vztahy mezi jedinci nedefinuje jejich pohlaví. A to u jakéhokoliv druhu.


Doufám, že se Vám tento článek líbil. Na takové téma jsem ještě na svém blogu nepsal, myslím si, že je to vítaná změna. Příběh Roye a Sila si určitě zasluhuje pozornost. 🌈

2 komentáře:

Nejčtenější