neděle 9. dubna 2023

Dinosauři měli rty podobné těm ještěřím

S koncem března a začátkem dubna zaplavil paleontologicky a biologicky zaměřené weby, a stejně tak stránky či účty s touto tematikou na sociálních sítích, bezpočet článků o dinosauřích rtech. Ve čtvrtek 30. března 2023 totiž ve vědeckém časopise Science vyšel článek Thomase M. Cullena, Dereka W. Larsona, Marka P. Wittona, Diane Scott, Tea Maho, Kirstin S. Brink, Davida C. Evanse a Roberta Reisze zabývající se rekonstrukcí tváří teropodních dinosaurů a důležitostí měkkých tkání v paleobiologii. Na co při výzkumu tito vědci přišli? Že naši oblíbení masožraví dinosauři ve filmech jako Jurský park (Jurassic Park) či dokumentech jako Putování s dinosaury (Walking with Dinosaurs) měli ve skutečnosti trochu jiné obličeje, poněvadž jim z úst netrčely zuby. Mnozí teropodi totiž měli "rty"; zuby jim zakrývaly labiální (retní) šupiny, a část zubů navíc pokrývaly dásně. Labiální šupiny těchto dinosaurů byly dosti podobné labiálním šupinám dnešních ještěrů (Sauria) z "plazího" řádu šupinatých (Squamata) a hatérií (Sphenodontida). Zakrytím zubů se lišili od krokodýlů (Crocodilia), kteří jsou jejich nejbližšími žijícími příbuznými (vyjma avialánů). Ústní tkáně teropodních dinosaurů byly celkově dosti podobné ústním tkáním ještěrů. Ačkoliv s ještěrčími tlamami byli dinosauři zobrazováni již v 19. století, v 80. a 90. letech 20. století se na různých obrazových rekonstrukcích a nakonec i ve filmech začali objevovat zcela bez těchto labiálních šupin. Mohlo to vycházet ze změny smýšlení o těchto zvířatech; ve druhé polovině 20. století se náhle z pomalých, hloupých a nudných monster stala rozmanitá, aktivně žijící, ptákům podobná zvířata, a od jejich "ještěrkovitosti" se rychle odstupovalo. Přitom však nebyla provedena jediná vědecká studie, která by potvrdila, že teropodní dinosauři měli anebo neměli retní šupiny - až doteď.

Ne až zase tolik děsivý - Tyrannosaurus rex s labiálními šupinami ("rty"). Obrázek od Marka Wittona, zdroj: University of Portsmouth

Při výzkumu vědci zjistili, že obnošené zuby zvířat bez rtů jsou docela jiné, než obnošené zuby teropodních dinosaurů. Ty byly navíc v poměru k velikosti lebky podobně velké, jako u současných ještěrů, z čehož lze vyvodit, že podobně jako u nich mohly být pokryty labiálními šupinami (jinými slovy, podobně jako zuby například varanů nebyly příliš velké na to, aby nemohly být překryty "rty"). Varan komodský (Varanus komodoensis) má dokonce v porovnání k velikosti lebky větší zuby, než Tyrannosaurus rex, a přesto se mu do tlamy "vejdou" tak, aby ji mohl zcela zavřít. Důvod, proč teropodi rty měli, je prostý, a stejný jako u současných ještěrů i mnoha savců, včetně nás; obnažené zuby se snadno vysuší, a podobně jako u krokodýlů, mohou se snáze zlomit nebo jinak porušit třeba při vzájemných soubojích či při lovu. Přítomnost labiálních šupin znamenala, že zuby byly v zavřených ústech pokryty slinami, jež je udržovaly zdravé. Sklovina zubů teropodů byla slabší, než sklovina u většiny současných savců. Ti, kteří mají zuby častěji obnaženy, mají sklovinu modifikovanou, a ještě silnější. Slabá sklovina zubů teropodů je dalším důkazem, že si tato zvířata zkrátka nemohla dovolit během vývoje ztratit zubní "kryt" v podobě labiálních šupin. Pravděpodobnost výskytu takového zubního "krytu" je velká i u býložravých ornithischiánů.

Takhle asi ne - Tyrannosaurus rex byl sice ve filmech ze série Jurský park působivý, ale i jeho zubatý úsměv si budeme muset vysvětlit nedostatkem získaného DNA ke klonování. Zdroj: Business Insider

Díky těmto zjištěním budou paleobiologové moci v budoucnu přesněji studovat například zdraví zubů různých dinosaurů. Přítomnost rtů u masožravých druhohorních veleještěrů asi není velkým překvapením, nicméně jako vždy je dobře, že pro ni existují přímé důkazy. Samozřejmě ne každá mediální depikce dinosaurů od 80. nebo 90. let retní šupiny postrádala; sympatičtí iguanodoni ve filmu Dinosaurus (Dinosaur) z roku 2000 nebo extrémně inteligentní "velociraptoři" v Jurském parku 3 (Jurassic Park III) z roku 2001 retní šupiny měli.

Zdroje informací pro tento článek:

Zajímavé, že? Máte-li něco k doplnění, napište to do komentáře!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější