úterý 3. února 2015

Nový nález měnící domněnky o stáří hadů

Paleontologové a herpetologové se už po celá desetiletí snaží společnými silami zjistit, jak stará je jedna výjimečná a krásná skupina plazů-hadi. Obě skupiny vědců si nejsou příliš jisté, jak tito živočichové vůbec vznikli. Proto existují jen domněnky o jejich původu. Stejně tak se ani neví, jak staří jsou. Nejstaršími hady, kteří žili už před více než 100 miliony let, byli například Najash, Pachyrhachis nebo Archaeophis. Tedy až dosud, protože tento rok vědci učinili revoluční nález, který způsobil něco neuvěřitelného... Hranice stáří hadů se posunula o takřka 70 milionů let do minulosti! Podle výzkumů tedy hadi žili už v období Jury. Výzkumu se věnoval profesor Michael Caldwell z University of Alberta spolu se svým týmem odborníků. Těm se povedlo najít čtyři doposud neznámé druhy vyhynulých hadů, byli pojmenováni Eophis underwoodi, Portugalophis lignites, Parviraptor estesi a Diablophis gilmorei. Všechny čtyři druhy pocházejí z jiných částí světa a nežily ve shodné době s ostatními. Nejstarší je právě Eophis ("had úsvitu"), který pochází z území poblíž Kirtlingtonu v jižní Anglii. Ten žil před 167 miliony let a právě tento druh je tak onou posuvnou čarou v mapování historie a evoluce hadů. Největším je naopak Portugalophis, jenž pochází z Portugalska, jak již napovídá název-i tento had žil velmi dávno, ve spodní Juře. Stejného stáří je i Diablophis ("ďábělský had"), ten je ale pro změnu z amerického Colorada, které sdílel s mnoha velkými zástupci plazí říše, jež se onehdy na území Severní Ameriky vyskytovali. Parviraptor je nejmladší, jde opět o anglického hada a podle všech výzkumů obýval sladkovodní toky, ve kterých lovil měkkýše a ryby. Žil před 140 miliony let na rozhraní Jury a Křídy... Tento rok se tedy úžasně rozšířily naše poznatky o hadech, skupině šupinatých plazů patřících mezi nejpopulárnější a nejoblíbenější ze své třídy. Výzkum však nebyl jednoduchý. Profesora Caldwella čekalo těžké rozhodování, když pečlivě prohlížel ostatky beznohých ještěrů. Ti totiž v dobách prvních hadů pochopitelně existovali také (možná dokonce už mnohem dříve) a vyčíst důležité informace pouze ze zkamenělin není zrovna jednoduchý úkol. Caldwell se však na základě zkoumání domnívá, že hadi mezi svými předky beznohé ještěrky asi neměli. Důkazem je totiž fakt, že původní hadi ještě měli končetiny, kdežto jejich lebka i poskládání obratlů už se shoduje s jejich dnešními potomky. Jedná se tedy o další fantastické zjištění. Najít zkamenělé kosti hadů není zrovna lehké, jelikož hadí kostra je nesmírně jemná, nově objevené druhy však byly prozkoumány tak dobře právě na základě dobré konzervace v půdě po miliony let. Caldwell je přesvědčený, že starší hadi ještě budou objeveni-je to jen otázka času...


Na obrázku vidíte Portugalophise (zavěšeného ve větvích jinanu), Diablophise skrývajícího se v lebce dinosaura a Parviraptora ve vodním toku.
Zdrojem obrázku, který namaloval Julius Csotonyi, je web Science Daily. Tyto stránky mi také poskytly informace pro tento článek... Doufám, že Vás nový objev nadchl, mne jakožto milovníka hadů naprosto okouzlil!

4 komentáře:

kryptoraptor řekl(a)...

popravdě řečeno, je to něco podobného, akorát Godzilla bojuje akorát s lidmi, a ne s dalším podobně velkým tvorem.

dinosaurss řekl(a)...

Páni, jak já, když jsem přečetl větu, cituji:" Hranice stáří hadů se posunula o takřka 70 milionů let do minulosti! ", měl z toho úplně husí kůži, jak mě to potěšilo!! Také poslední věta mě doslova uchvátila. A i se mi velmi líbí jméno onoho nejstaršího hada Eophis ("had úsvitu")- zní to moc pěkně.. Opravdu hezky zpracovaný článek!!

Johnston řekl(a)...

musím přepsat kapitolu své knihy. ;)

Martinoraptor řekl(a)...

Naprosto úžasný objev, celkem by mě zajímalo jak se tato hranice ještě bude posunovat.

Okomentovat

Nejčtenější