středa 11. února 2015

Barrandeina

Barrandeina dusliana byla možná jednou z vůbec prvních suchozemských rostlin vůbec. Byla pojmenována na počest slavného francouzského učence Joachima Barranda, který se zasloužil o podrobný výzkum oblasti Barrandov ve středních Čechách. Barrandeina se na tomto území, zvaném na opět na vědcovu počest Barrandien, hojně vyskytovala. Žila v období pozdního Devonu až raného Karbonu před 380 až 360 miliony let. Jako druh tedy vydržela skutečně úctyhodně dlouho. Popis této rostliny uskutečnil jeden ze zakladatelů paleontologie v Čechách, Jan Krejčí, právě na základě zkamenělin nalezených v Barrandienu. Kromě Čech však byla rostlina rozšířena i po zbytku severní polokoule, včetně Číny v Asii a Spojených států amerických v Severní Americe. Barrandeina byla rostlinou keřovitého vzrůstu, jednotlivé větvičky dosahovaly až 4 centimetrové tloušťky a celková výška rostliny byla něco málo pod metr. Typickým znakem této rostliny je vidličnatá větvičnost jednotlivých větviček a také jejich obal-tuhé, silné, kožovité listy ve tvaru klínu. Paleobotanikům se dokonce podařilo ze zkamenělin vyjmout i výtrusy Barrandeiny. Povedlo se tak díky dokonalým kapalinovým rozpouštědlům. Barrandeina se řadila mezi plavuně, ačkoliv ještě v nedávné minulosti do této skupiny rostlin řazena nebyla. Podobnost s plavuněmi je však více než zarážející, a to nejen díky vzhledu. Barrandeina také vrhla nové světlo na evoluci těchto rostlin, poněvadž patřila mezi první cévnaté rostliny vůbec. Období Devonu skutečně přineslo naší planetě fascinující nálezy, ať už jde o živočichy a první suchozemské obratlovce, tak i o prapůvodní suchozemské rostliny. Dobývající rostliny začaly obývat nově vzniklé močály, mokřiny a bažiny bohaté na kyslík. Barrandeina byla mezi nimi...
Popis této rostliny není v knihách zase tak častý, ale najdete ho například v knize Abeceda dávných věků od Bořivoje Záruby.

Příště Dicroidium!

5 komentářů:

  1. Bezva článek, velice zajímavá rostlina a obdivuji kolik se ti toho o ní podařilo napsat.

    OdpovědětVymazat
  2. zajímavá rostlina. Mimochodem, nenapíšeš náhodou něco o dnešním 110. výročí narození Zdeňka Buriana?

    OdpovědětVymazat
  3. [3]: Jo, napíšu. Plánuju to udělat už zítra. Dozvěděl jsem se o tom teda až dneska ráno, ale přesto ten článek přibyde.

    OdpovědětVymazat
  4. Velmi zajímavá rostlina, ta fotografie je velmi dobrá!! :-)

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější