sobota 5. dubna 2025

Lidská řeč není výjimečná - naši bratránci šimpanzi bonobové také kombinují slova

Časy, kdy byl druh Homo sapiens, tedy náš druh, univerzálně vyzdvihován nad všechny ostatní, jsou naštěstí dávno pryč. Dnes jsou antropocentričnost a nadřazenost člověka brány jako kosmicky arogantní postoje, které zastávají hamižní a nejistí jedinci, a na kterých jsou založeny zcela překonané ideologie. Jedním ze znaků, kterým se antropocentrici a homosapienovští supremacisté dlouho snažili dokázat výjimečnost člověka a jeho odlišnost od veškerého života, i od jeho nejbližších lidoopích příbuzných, je schopnost řeči. Argumentovali, že jedině náš druh je schopen komplexního dorozumívání s užitím složitých slov a z nich poskládaných vět. Nyní můžeme s radostí říci, že i takový názor patří do propadliště dějin druhistické arogance. Pokud komplexita, s jakou se dorozumívají kytovci nebo různí ptáci, naše druhy nepřistupující k rozmanitosti přírodního světa s patřičnou úctou dosud nepřesvědčila, pak výsledky nového výzkumu zaměřeného na našeho bratránka šimpanze bonoba (Pan paniscus) jistě účinné budou. Anebo jsem příliš velkým optimistou a i od těch nejarogantnějších očekávám otevřenou mysl alespoň takovou, že svůj ignorantský pohled přehodnotí?

Lidské jazyky jsou kompozicionální. To znamená, že kombinací prvků s určitým významem můžeme skládat větší celky, například věty, a těmi můžeme vyjadřovat snad nekonečné množství našich pocitů, znalostí, oznámení, rozkazů, dotazů atakdále. Ze slabik skládáme slova ("bio" + "logos" = biologie), ze slov tvoříme věty ("Biologii mám rád.") a z těch pak souvětí ("Biologii mám rád, ale nejdou mi buněčná biologie a biochemie."). Kompozicionalita jazyka má dvě formy: buď je triviální neboli intersektivní, kdy každý prvek doplňuje informaci danou jiným prvkem (slova "černovlasý" a "tanečník" nám dávají dvě odlišné informace o nějakém člověku, a když tato slova spojíme, máme informaci komplexnější), anebo je netriviální neboli neintersektivní, kdy jeden prvek upravuje informaci danou jiným prvkem (pokud o někom řekneme, že je "špatný tanečník", neznamená to, že je špatným člověkem, třeba neempatickým nebo přímo ubližujícím; slovem "špatný" doplňujeme informaci, že jde o tanečníka, jen prostě v tančení nevyniká). Někteří ptáci disponují jazykem, který charakterizuje triviální kompozicionalita. Až dosud však nebyl znám žádný jiný živočišný druh mimo ten lidský, u kterého by skutečně byla prokázána netriviálnost jazykové kompozicionality. A právě to mění článek Mélissy Berthet a Simona W. Townsenda z Katedry evoluční antropologie na Univerzitě v Curychu, jakož i Martina Surbecka z Katedry evoluční biologie člověka na Harvardově univerzitě, který vyšel 3. dubna 2025 ve vědeckém časopise Science. S využitím velkého datového setu vokalizací (tedy hlasových projevů, chcete-li to takto přeložené) šimpanze bonoba a také s využitím distribučního semantického přístupu (jde o kvantifikaci a kategorizaci semantických podobností mezi jazykovými prvky) přišli na to, že v jazyce těchto primátů se stejně jako u nás vyskytuje netriviální kompozicionalita.

Šimpanz bonobo při vyluzování zvuků. Fotografie Shinya Yamamota z webu Phys.org

Jak tým Mélissy Berthet k dostatečně velkému datovému setu vokalizací těchto lidoopů přišel? No, odpověď je jednoduchá: strávil s nimi pět měsíců ve volné přírodě, konkrétně v přírodní rezervaci Kokolopori Bonobo Reserve v Demokratické republice Kongo, a nahrál téměř 1000 hlasových projevů třicetičlenné tlupy. Zhruba polovinu těchto hlasových projevů tvoří alespoň dva typy volání, které na sebe rychle navazují. Důležité pro výzkumníky samozřejmě bylo, v jakých situacích bonobové tyto zvuky vyluzovali. Poté využili lingvistickou metodu vytváření cloudu vokalizací, v rámci něhož byly jednotlivé hlasové projevy umisťovány blíže či dále od sebe v závislosti na tom, jak moc si byly podobné. Písknutí a pípnutí šly v tomto cloudu blíže k sobě; ňafnutí a zabručení bez pískání a pípání se nacházelo dále. Tímto způsobem vědci dali dohromady jakýsi slovník bonobů. Co vokalizace, to význam. Už to je samo o sobě vzrušující. Po zbudování takového semantického cloudu se pak Berthet a její kolegové pustili do hledání kompozicionality jazyka těchto primátů. A ze všech vokalizací ve slovníčku našli tři, o kterých nemají nejmenší pochyb, že jsou příklady netriviální kompozicionality. Tyto hlasové projevy tvoří zvuky, jejichž významy se nepřímo překrývají s jednotlivými prvky, které tyto zvuky tvoří. Vysoké zahoukání znamená běžně: "Věnuj mi pozornost." Hluboké zahoukání znamená: "Jsem vzrušený." Když bonobo dá tyto zvuky dohromady, tedy když zvysoka zahouká a následně vydá hlubší zahoukání, říká svým druhům: "Věnujte mi pozornost, protože jsem v nouzi." Tuto kombinaci houkání volí v případě, když není vzrušen, ale když je ohrožován jiným jedincem, a chce na své příkoří upozornit ostatní v tlupě. Uveďme si ještě jeden příklad, na který Berthet se svými kolegy v článku upozorňuje. Pípnutí s významem "Rád/a/o bych..." může být zkombinováno se zapískáním, jež má význam "Zůstaňme pospolu", a tak je tvořena netriviálně zkomponovaná vokalizace, kterou bonobové vydávají při páření nebo při předvádění (či v jiných sociálně citlivých situacích).

Semantický cloud prvních dvou dimenzí hlasového repertoáru šimpanze bonoba, základ pro slovník. Graf z článku Mélissy Berther a jejích kolegů

Obecně se bonobové hlasově projevují při komunikaci s ostatními členy tlupy, a potřebují komplexní vokalizace k vyjádření různých pocitů, informování o různých situacích a nebezpečích a též samozřejmě pro vzájemné dorozumívání. Evoluční biolog Maël Leroux z Université de Rennes, který se výzkumu neúčastnil, uvedl pro web New Scientist následující: "Je to poprvé, co u jakéhokoli živočišného druhu existuje jednoznačný důkaz o netriviální syntaxi, netriviální kompoziční skladbě, a to mění hru. Je to revoluční. Je to základní kámen pro příští desetiletí srovnávací lingvistiky a v podstatě i evoluční lingvistiky." Komplexita hlasových projevů našich bratránků, s nimiž jsme dokonce geneticky spřízněni více, než s šimpanzi učenlivými (Pan troglodytes), má velký význam pro výzkum vývoje naší řeči. Simon W. Townsend, jehož jméno již bylo výše uvedeno jako jednoho z autorů studie, uvedl: "Kognitivní stavební bloky, které umožňují tuto schopnost, jsou nejméně 7 milionů let staré. A myslím, že je to opravdu skvělé zjištění." Mélissa Berthet upozornila na to, že bychom neměli tyto sofistikované hlasové projevy nazývat jazykem a poněkud rezervovaněji uvedla: "Ale ukazujeme, že mají velmi složitý komunikační systém, který sdílí paralely s lidským jazykem." Lidská řeč se nám může zdát komplexní, protože jí rozumíme - studium řeči jiných živočišných druhů nám činí těžší nepříslušnost k oněm druhům. Ovšem obrovský skok, který byl tímto výzkumem učiněn, je nepopiratelný. Bonobové mají ve své řeči, ve svém dorozumívání, cosi, co je podobné našemu dorozumívání. A poněvadž řeč je spojena s myšlením, jde o další krásný důkaz toho, že ani lidský mozek není tak výjimečný, jak si arogantní antropocentrici mysleli. Ukazuje se, že se šimpanzy bonoby máme společného mnohem více, než jsme si mysleli třeba jen před pár dny.

Zdroje informací pro tento článek:

pátek 4. dubna 2025

Obrázek týdne 4. 4. 2025

Nevím, jak vy, ale já mám za sebou výtečný den. Žabí týden 2025 je sice už dva týdny za námi, nicméně mohu se vám pochlubit tím, že jsem dnes fotil svou první letošní kuňku. Jaká to milá žabka! Bezocasým obojživelníkům jsem nedávno jeden Obrázek týdne věnoval, takže nebudu své setkání se žlutobřichým zázrakem v této rubrice oslavovat. Místo toho vám chci prezentovat obraz, na který jsem narazil už minulý pátek. Jde o dílo význačného australského malíře divoké přírody, Williama T. Coopera, který zesnul 10. května 2015, tedy před téměř deseti roky. Kdyby žil, pozítří by oslavil své 91. narozeniny. Určitě patřím mezi obdivovatele jeho obrazů, a tento považuji za jeden z nejkrásnějších. Nechme se nyní přenést na rovník...


Popisek k obrázku: Dva samci rajky malé (Paradisaea minor) předvádějí svá ohromná ocasní pera vybíravé samici. Jeden z nápadníků jí nastavuje své pozadí, otevírá zobák, a z hrdla se mu dere charakteristický námluvní zpěv. Samice k němu natáčí hlavu a bedlivě sleduje každý jeho pohyb. Pouhé došlápnutí na špatné místečko, neomalené zavrtění zadečkem či zchraptění noty může způsobit, že samec bude brutálně odsouzen, a nikdy již od této rajky nedostane ani vteřinu pozornosti. Jeho rival zvedá křídla a pompézně se na scénu vrhá s jasným sebevědomím. Začíná tanec, kterým se pokusí zpívajícího samce znemožnit. Není to ale tak, že by si samice musela vybrat jednoho z těchto dvou soků. Je čistě na ní, s kým se bude chtít spářit. Třeba se tuto sezónu na samce vykašle, a bude si užívat svůj svobodný život v deštném lese, nebo si najde družku, se kterou se bude pářit a se kterou rozhodně vydrží déle, než s dychtivými načechranci, kteří po žádném hlubokém vztahu netouží. Pokud budou odmítnuti, neznamená to, že jsou nějak podřadní - to vůbec. Štěstí mohou najít s jinou rajkou. Není to ten nejsilnější ani nejitenligentnější, kdo se má šanci rozmnožit - stejně jako u všech zvířat, i v životech rajek prostě hrají největší roli náhody. Rajka malá je vskutku zajímavým ptákem, protože její kůže je (alespoň podle moderátora dokumentárních filmů Steva Backshalla) toxická. Jedovaté látky se do ní dostávají z její hmyzí potravy. Žije v deštných lesích severní části Nové Guineje a na přilehlých ostrovech Misoon (v rámci souostroví Raja Ampat) a Yapen (v rámci indonéské provincie Papua). Průměrná délka tohoto ptáka činí 32 centimetrů (nezapočítáváme-li ocasní pera). Tyto rajky se budou družit možná ještě pár minut, než samice učiní své rozhodnutí - výběr jednoho či zavržení obou. 

K možné jedovatosti kůže rajky malé - není to zcela potvrzeno. Steve Backshall tuto informaci uvádí na 116. straně své publikace Steve Backshall's Most Poisonous Creatures z roku 2007 (osobně mám doma druhou edici z roku 2013) v textu věnovaném novoguinejskému opeřenci druhu Pitohui dichrous. Sám jsem nicméně ve vědecké literatuře nic konkrétnějšího nenašel. Co vy? Dejte mi vědět v komentářích!
Co dále přibude na můj blog v příštích dnech? Můžete se těšit na začátek 2. kapitoly Nových Lovců kryptidů! Ano, pro ty, kteří ještě nedočetli Přízrak - nejde o malou povídku rozdělenou na čtyři části, ale o první díl dlouhé série, kterou se vracíme do světa Lovců kryptidů! Čeká vás pořádná jízda. Mimoto bych po uveřejnění aprílového příspěvku, kterým jsem nejednoho člověka obalamutil (co teprve ty reakce na discordových serverech či v soukromých zprávách... kolik lidí mne v minulých dnech proklelo!), bych rád napsal něco do rubriky o nových paleo objevech.
Mějte se o víkendu pěkně, z nikoho už si nestřílejte a radši se stejně jako já dívejte po kuňkách!

čtvrtek 3. dubna 2025

Měsíc akceptance autismu 2025: Oslavujme neurodiverzitu a stavme se proti ableismu

Včerejší den, tedy 2. duben, byl Světovým dnem porozumění autismu (World Autism Awareness Day). Jde o mezinárodně uznávaný den, ve který je státům OSN doporučeno zvyšovat povědomí o lidech na autistickém spektru, jejich přínosech společnosti a těžkostech, se kterými se setkávají. Světový den porozumění autismu je zároveň začátkem Měsíce porozumění autismu (Autism Awareness Month), který má stejné cíle pro celý duben. Ačkoliv se osobně na autistickém spektru nenacházím, rozhodně osoby s autismem podporuji, stejně jako podporuji celé neurodiverzitní hnutí. Od něj nicméně zaznívá ostrá kritika Světového dne porozumění autismu a Měsíce porozumění autismu. Lidé zasazující se o práva autistů argumentují tím, že porozumění je jednoduché, skutečně je však potřeba akceptance. A s tím se naprosto shoduji. Autismus je kognitivní odlišnost, není to žádná "porucha" (kdokoliv, kdo to tvrdí, je ableista, který si zaslouží dostat přes hubu, nejlépe kovovou tyčí), a měl by být akceptován stejně jako veškerá jiná neurodivergentnost. Neurotypičnost neexistuje, je pouze sociálním konstruktem, a je-li jakákoliv odlišnost od ní považována za "poruchu", pak žijeme ve vskutku nefér světě. Nehodlám tedy na svém blogu propagovat světový den a měsíc pouhého porozumění autismu. Chci pomoci přispět k odstranění škodlivých, utlačovatelských narativů kolujících kolem autismu a autistického spektra, které nečiní nic jiného, než že dehumanizují, patologizují a vyčleňují autisty. Proto se připojuji k těm, jež duben nazývají Měsícem akceptance autismu. Porozumění či tolerance - to není něco, co by pro ableistu bylo nedosažitelné. Musíme však cílit ke skutečně akceptujícímu světu, který je rovnostářský a ve kterém všichni mají možnost být sami sebou. To je opravdové poselství neurodiverzitního hnutí, a je to poselství, jež chci šířit dál. Nenechte se ovlivnit ableistickými narativy, jež rámcují autismus jako něco "tragického" nebo jako "znevýhodnění". Útlak musí pryč, a každý z nás může k jeho odstranění přispět!

Symbol hnutí za práva lidí na autistickém spektru. Zdroj: We Are Teachers

Řekněme ne medikalizaci a stigmatizaci autismu. Aktivně zapojujme lidi na autistickém spektru v našich komunitách. Žádný othering, žádná šikana, žádná reprodukce ableismu. Útlak lidí na autistickém spektru je reálný. Anti-autistické názory ve společnosti stále existují kvůli špatnému vzdělání obyvatelstva o autismu a samozřejmě kvůli strukturálním problémům. Podle výzkumu organizace AsIAm, provedeném v roce 2022, si každých 6 z 10 obyvatel Irska asociuje autismus s údajně "negativními znaky" jako je "problémovost nacházet přátele", "žádný oční kontakt" a "žádná či malá slovní komunikace". Výzkumy učiněné v Británii poukazují na to, že lidé na autistickém spektru méně často absolvují vyšší vzdělání, včetně univerzit; dále jsou tedy ekonomicky znevýhodněni, mají vyšší nezaměstnanost a nižší kvalitu života. Je to chyba našeho nerovnostářského systému. V Severní Americe prováděl JJ Pitney Jr. výzkum sexuálního obtěžování lidí na autistickém spektru; výsledkem bylo, že Američané a Kanaďané na spektru jsou častěji oběťmi sexuálního násilí, dvakrát častěji než lidé mimo spektrum byli oběťmi znásilnění a třikrát častěji než osoby mimo spektrum nahlásili nechtěný sexuální styk. Vide Ohlsson Gotby a její kolegové ve svém článku z roku 2018, publikovaném v Journal of Child Psychology and Psychiatry, and Allied Disciplines, uvádějí, že dívky na autistickém spektru jsou třikrát častěji oběťmi sexuálního zneužívání, než dívky nenacházející se na spektru. Tyto závažné údaje nesmíme nikterak přehlížet. Nesmíme přehlížet šikanu ze strany spolužáků a učitelů, s níž se mnozí lidé na autistickém spektru potýkají. Nesmíme přehlížet ableismus v médiích, ve vzdělávání, na pracovišti, ve veřejném prostoru ani v soukromém životě lidí. Každý trumpista by se měl stydět - je obecně známo, že za svého prvního prezidenství podporoval Donald Trump ableistickou politiku vedoucí k vyhošťování imigrantů na autistickém spektru! I v Kanadě byly některým imigrantům zamítnuty žádosti o občanství jen kvůli tomu, že se nacházejí na autistickém spektru. Nemluvě o pokusech některých pravicových organizací o "léčbu autismu", což je naprosto neakceptovatelné. Anti-autismus je stejně závažným problémem, jako queerfobie, rasismus, sexismus, ageismus a další formy útlaku. Snažme se o to, aby lidé na autistickém spektru nebyli dehumanizováni a aby byli společností zcela přijímáni!

Zdroje informací pro tento článek:

Na závěr bych si již poněkolikáté na tomto blogu dovolil odkázat na skvělý dokumentární film Chrise Packhama, jednoho z mých oblíbených moderátorů dokumentů o přírodě (The Real T-Rex, Chris and Meg's Wild Summer, Springwatch) a advokáta autismu. Jmenuje se Chris Packham: Asperger's and Me, a vyšel v roce 2017. Zhlédnout jej můžete na webu Vimeo. Vezměte si, prosím, k srdci hlavní poselství mého dnešního článku - oslavujte neurodiverzitu a stavte se proti ableismu, včetně toho anti-autistického. Řekněte ne diskriminaci!

středa 2. dubna 2025

Na Slovensku neobjevili stopu dinosaura

I Slovensko patří mezi země, z jejichž území jsou známy pozůstatky neptačích dinosaurů. V roce 1975 byly v Tichej doline v Tatrách objeveny tři dinosauří stopy, a o rok později byly popsány Jozefem Michalíkem. Patřily teropodovi, který žil na hranici triasu a jury. A rozhodně nebyly posledními dinosauřími ostatky, kterými se Slovensko může chlubit. Jen mezi ně nepatří stopa ichnorodu Slovakosaurops, s níž jsem vás seznámil ve včerejším článku. Byl to totiž apríl! Aby tedy vše bylo uvedeno na pravou míru, a tento blog nebyl náhodou zařazen na černou listinu dezinfo webů, musím den po zveřejnění tohoto vtípku přiznat, že jsem si z vás opět chtěl vystřelit. Datum 1. dubna je prostě tak svůdné! Dne 19. března 2025 rozhodně žádný popis stopy slovenského teropoda ve vědeckém časopise Acta Paleontologica Polonica nevyšel. Žádná stopa nebyla v Bielovodské doline nalezena, ani v roce 2008, ani jindy. Pokud vím, Lubomír Majerník, bývalý student ekologických a environmentálních věd na bratislavské univerzitě a dnes držitel titulu PhD, existuje pouze v mé hlavě. Jde o zcela fikční charakter. To samé platí o polské ichnoložce Albině Baberowske. Veškeré citáty, které jste ve včerejším článku četli, jsem napsal já. Pokud jste zklamáni, pak se vám omlouvám. Jako vždy, ani tentokrát to nebylo myšleno jako škodlivý vtípek. Blogorgonopsid je blog, nikoliv vědecký časopis, takže si nemyslím, že je mi zakázáno si ze čtenářů jednou za rok vystřelit. Vzhledem k rostoucímu počtu návštěvníků a možnosti, že tyto příspěvky čte někdo, kdo je na mém blogu nově, tu je jistá pravděpodobnost, že se někdo nachytal. Prosím, neberte to jako nějakou zlomyslnost. Po zbytek roku mi můžete důvěřovat - a pokud v nějakém článku uvedu nepřesné informace, pak je to chybou rešerše. Nepíši zde dizertačku, chyby se občas na blog vloudí, to je prostě život. Vzbudil-li jsem ve vás falešné naděje, beru to zcela na sebe. Z osobních interakcí v reálném životě je mi nicméně jasné, že se mi podařilo někoho nachytat - pár aprílových žertíků mi letos vyšlo, a tenhle byl jedním z nich!

Stopa texaského teropoda vyfotografovaná Alexandrou Charitan v Dinosaur Valley State Park. Rozhodně to není šlápota slovenského dinosaura! Zdroj: Roadtrippers

Aprílový příspěvek však obsahoval několik faktů. Údaje o délce velkých tyrannosauřích stop jsem přebral z jiných zdrojů. To samé platí o nálezu stop liliensternovi podobného teropoda, který žil na přelomu triasu a jury; stop, jež byly v 70. letech minulého století ve Vysokých Tatrách skutečně nalezeny. To je ale z faktů tak vše, zbytek "informací" v textu je zkrátka fikce. Víte, faktem je, že kdybych se někdy v životě rozhodl stát politikem, mohl bych deseti milionům lidí nakukat třeba to, že potřebujeme snížit lesnatost, že snížení biodiverzity povede k větší stabilitě ekosystémů, že miliardáři mají všechno své jmění zcela opodstatněně a díky tvrdé práci, nebo že antropogenní změna klimatu je hoax... a pokud bych tyhle šílenosti podložil obdobným výčtem výmyslů, jako ve včerejším článku, garantuji vám, že alespoň pár stovek tisíců lidí by tomu uvěřilo. Ponaučení je tedy jasné - každou informaci si raději ověřte, i z běžných příspěvků. Není to tak, že bych vám kdy chtěl lhát - ale jak už jsem uvedl výše, chybička se prostě vloudí, a je na vás, abyste si otevřeli zdroje na konci každého faktického článku, jenž zde vydám, a sami si je pročetli. Parádní by bylo, kdybyste mne na chyby ještě upozornili. Naše společnost potřebuje umět přemýšlet. Ověřování informací a kritické myšlení jsou sice trochu buzzphrases, a pro každého znamenají něco trochu jiného; ale ve výsledku je prostě třeba, abychom uměli pracovat s odbornou literaturou a abychom k ní také přistupovali kriticky. Pokud vás obalamutí článek na jednom přírodopisném a paleo blogu (tedy na tom mém), nemusíte se stydět. Ale pokud se necháte obalamutit nějakým klimaskeptikem, popíračem evoluce nebo obhájcem oligarchů, pak už je, za co cítit stud. Člověk se pořád učí, a dokonce i můj aprílový žertík může třeba pro někoho býti alespoň trošičku přínosnou lekcí. Snad zde nezveličuji jeho důležitost.

Zdroje informací pro tento článek:

úterý 1. dubna 2025

Na Slovensku objevili stopu dinosaura

I Slovensko patří mezi země, z jejichž území jsou známy pozůstatky neptačích dinosaurů. V roce 1975 byly v Tichej doline v Tatrách objeveny tři dinosauří stopy, a o rok později byly popsány Jozefem Michalíkem. Patřily teropodovi, který žil na hranici triasu a jury. A rozhodně nebyly posledními dinosauřími ostatky, kterými se Slovensko může pochlubit. Ve středu 19. března 2025 vyšel ve vědeckém periodiku Acta Paleontologica Polonica článek slovenských a polských geologů a paleontologů, ve kterém byla popsána další stopa druhohorního veleještěra z území Slovenska, konkrétně z Bielovodské doliny nedaleko obce Tatranská Javorina v Prešovském kraji, nedaleko hranice s Polskem. Jedná se o jednu z největších a nejlépe zachovalých dinosauřích stop, jež dosud byly nalezeny ve střední Evropě. Její objev rozhodně nebyl učiněn v nedávné době - vědělo se o ní už od roku 2008, kdy na ni při letním výletu do Bielovodské doliny narazil Lubomír Majerník, tehdy student ekologických a environmentálních věd na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Majerník, nyní držitel doktorského titulu, je jedním z autorů článku, a v rozhovoru pro web Sci.News, který širší veřejnost informuje o nových vědeckých výzkumech, uvedl následující: "Stopu jsem našel náhodou, když jsem odpočíval na skalnatém svahu Vyšné Tropovy pol´any v Rozpadlinách. Náhodou jsem si vedle ní odložil lahev s vodou. Protože jsem byl vyčerpán výstupem, trvalo mi pár vteřin, než jsem její tvar rozpoznal. Bylo to velké překvapení. Od července 2008 jsem se na lokalitu vrátil alespoň patnáctkrát." I tato stopa patřila teropodnímu dinosaurovi. Zanechala ji levá zadní končetina 5 až 6 metrů dlouhého živočicha, který žil na počátku jurského období, asi před 190 miliony let. Od špičky nejdelšího, a to sice prostředního prstu až po zadní záhyb na patě měří stopa 27,21 centimetru. Pro srovnání, proslulý severoamerický Tyrannosaurus rex, měřící třeba i 12 metrů, po sobě zanechával stopy o délce 74 až 86 centimetrů. Tato slovenská potvůrka z doby, kdy se dinosauři začínali dosti diverzifikovat, se s ním určitě nemohla srovnat. Na střední Evropu a na začátek jury je to však úctyhodná velikost.

Stopa slovenského teropoda objevená Lubomírem Majerníkem v létě 2008 a nyní konečně formálně popsaná. Fotografie Alexandry Charitan z článku vydaného 19. března 2025, pro odkaz viz níže

Co bylo toto zvíře zač? Jak žilo? Co lovilo? Z jedné stopy se nedá vyčíst vše, a tak nezbývá doufat, že třeba časem Bielovodská dolina vydá i další dinosauří pozůstatky. Kdo ví, třeba její horniny skrývají kosti původce stopy - možná ne konkrétního jedince, ale druhu. Polská ichnoložka Albina Baberowska z Varšavské univerzity pro Sci.News uvedla: "Kosti tak velkého zvířete se mohly dobře zachovat. Dinosaurus prošel po mělkém bahně vysychajícího jezera, které bylo později zaneseno dalším materiálem. Bahno nemuselo uchovat jen stopy, ale také kosti zvířat, která v bahně zemřela. Osobně bych nevylučovala možnost, že se časem objeví třeba zub nebo malá kost. Existuje také šance nalezení stop jiných zvířat, včetně dinosaurů, která s teropodem sdílela ekosystém." Tým se rozhodl pro fosilní stopu zavést nový rod Slovakosaurops, což v překladu z řečtiny znamená "slovenské ještěří chodidlo". Jedná se o ichnorod, nikoliv o rodové jméno samotného zvířete, jež stopu zanechalo. Bylo by však naprosto kouzelné, kdyby se časem na Rozpadlinách v Bielovodské doline vynořily další dinosauří pozůstatky, nejlépe kosterní. Slovenskem se před 190 miliony let proháněl masožravec větší délky, než osobní automobil, a jeho stopa nás zve do starodávného ekosystému, o kterém víme zatím tak málo...

Zdroje informací pro tento článek:

Nejčtenější