čtvrtek 17. dubna 2025

Vesmírný turismus ve spojení s oligarchickým feminismem?

Je možné, že jste ve smršti zpráv před několika dny, konkrétně 14. dubna, narazili na nechvalně známá jména Katy Perry, Lauren Sánchez a Jeff Bezos ve spojení s vesmírem. Raketa bývalého CEO Amazonu, zakladatele raketové společnosti Blue Origin a v současnosti třetího nejbohatšího člověka planety, nazvaná The New Shepard, totiž na 11 minut odnesla posádku tvořenou šesti ženami na malý výlet do výšky 100 kilometrů nad zemským povrchem. Cestovatelky si mohly užít pár chvil volného poletování na palubě rakety, než se kapsule zase vrátila do Texasu. Některá média tento krátký komerční let vyzdvihovala jako malý krůček pro člověka, zato velký skok pro lidstvo právě proto, že celá posádka byla tvořena ženami. Někdo s velmi omezenými znalostmi naší společnosti by tak mohl celou událost označit za feministickou akci, která napravuje nerovné zastoupení žen mezi cestovatelstvem do kosmu. Jenže je tu háček - některé ženy na palubě The New Shepard jsou ultrabohatými osobami z oligarchického světa. Konkrétně hovořím o zpěvačce Katy Perry, bývalé manželce vrchního křesťanského anti-vaxxerského griftera Russella Branda, který byl obviněn ze sexuálního zneužívání několika žen. Hovořím také o Lauren Sánchez, která je zasnoubená s Bezosem. Žádný pokrok, jen privilegium. Tyto ženy se na výlet do vesmíru zprostředkovaný Bezosem dostaly jen proto, že mají velké jmění (Perry má net worth o 350 milionech amerických dolarů, Sánchez má alespoň 30 milionů dolarů a v důsledku nadcházejícího formálního svazku mezi ní a Bezosem má obrovské bohatství nadále zaručeno). Nejsou astronautkami, nejsou vědkyněmi, jsou to prostě jen další ultraboháči. A to má s feminismem, který je o rovnostářskosti všech lidí, pramálo společného. Je to prostě jen další grift velké soukromé společnosti, do které jdou obrovské peníze. 

Co se týče dalších cestovatelek na tomto mediálně senzalizovaném výletu, mají s výše uvedenými společného méně. Bývalá vědkyně pracující pro NASA Aisha Bowe si možná zrovna tu kritiku nezaslouží; stala se díky tomuto výletu šestou BIPOC ženou, která překročila Kármánovu hranici a ocitla se v kosmu. Amanda Nguyen je aktivistka stavějící se mnoho let proti sexuálnímu násilí. Gayle King je mediální osobnost, žurnalistka ze CBS. Poslední z cestovatelek, Kerianne Flynn, je producentkou dokumentárních filmů, a je zodpovědná například za snímek This Changes Everything (2018), který se zabývá sexismem a pohlavním zneužíváním v Hollywoodu. Tyto čtyři ženy si pro své přínosy společnosti zaslouží více pozornosti, první dvě uvedené ultrabohaté cestovatelky však symbolizují něco, co by se možná dalo nazvat oligarchickým feminismem. 

Kármánova hranice - kde "začíná" vesmír. Obrázek z webu Zephalto

Není to můj nápad. Nezávislé britské zpravodajské médium Novara Media, které je pro mne osobně dlouhodobě jedním ze zdrojů informací o dění ve světě, označilo cestu Katy Perry do vesmíru jako "nejhorší typ girlboss feminismu". Častá kontributorka společnosti Helena (NoJusticeMTG), jež mimochodem studovala astrofyziku, řekla v živém vysílání Novara Live: "Nebyly prolomeny žádné bariéry. Toto je komerční let do vesmíru. Toto je reklama. Nikdo neprolamuje žádné vědecké hranice." Ohledně letů do vesmíru, jak si je představuje Bezos, uvedla Helena: "Ta idea, že by to mělo být v podstatně privatizováno? Je to privatizovaná služba, která se dostává bohatým na úkor kohokoliv jiného." Dosud fakta, že? Pokud by někoho napadlo obhajovat komerční lety oligarchů do vesmíru, ať už jsou ženami nebo muži, pak to musí být ztracenec aktivně se stavějící na stranu svých ekonomických utlačovatelů. Zastávat takovou pozici asi soudného člověka nenapadne, že? Helena ještě dodala: "Existuje zřejmě hodně žen, které pracují ve vědě, jimž měla být dána možnost cestovat s Blue Origin nebo v nejmenším alespoň vidět Zemi z vesmíru, a oni to místo toho dávají influencerům a lidem v manželských svazcích s boháči. Promiňte, ale tohle je nejhorší typ girlboss feminismu." Sledovat Kary Perry, jak levituje před kamerou s kytičkou v ruce, a po přistání rakety vykládá, jak cítí "spojení s láskou", je bolestné. Není to tak bolestné, jako vidět Trumpa vymýšlet odpovědi na otázky, na které absolutně nezná odpověď, protože o víkendech hraje golf, zatímco se Amerika rozpadá; ale i tak je to bolest. 

Oligarchický feminismus je takovým ošklivým dvojčetem liberálního feminismu, který též není skutečným feminismem. Liberální feminismus je ten nápad, že je třeba dosazovat do pozic CEO velkých korporací více žen nebo mít více ženských lídrů - pokroucená myšlenka vycházející snad z nějakého genderového esencialismu, podle kterého jsou ženy jiné než muži. Nechceme určitě více fašistek ani ultrabohatých žen, stejně jako nechceme více fašistů a ultrabohatých mužů. To, kdo vládne, kdo je ekonomicky mocný a kdo vede nacionalistickou stranu, nezávisí na genderu, pohlaví ani etnicitě - fašoun je fašoun, oligarcha je oligarcha, a zaslouží si zmlátit (minimálně v případě fašisty) a vydanit (v případě oligarchy, i když ti největší by pár facek taky zasloužili). Reakcionáři si neustále myslí, že feminismus je o zrovnoprávnění možností pro ženy - možností stát se bohatými nebo vládnout. Ale není to tak. Feminismus je o rovnosti, o vytváření rovnostářské společnosti. Je o odstraňování útlaku všech, včetně cis mužů samotných. Rozhodně je o právech trans lidí, queer lidí nebo o disability justice. Oligarchický feminismus je jen o dosazení cis žen do privilegovaných pozic proto, že jsou privilegované. Tak jednoduché to je. Pokud jste snoubenka třetího nejbohatšího zloděje planety, pak očividně máte přístup ke všemu, a dokonce i vesmír vám otevírá své náruče. Nezáleží však na tom, jakého jste genderu, prostě jste boháč. Tahle reklama, kterou si Blue Origin udělali, není o posílení žen a už vůbec ne o inspirování budoucích astronautek nebo astronautů. 

STEM obory jsou dlouhodobě nevlídné k ženám, o čemž jsem psal na Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Nebylo by fajn vzít na let do vesmíru studentky astronomie? Akademičky? Skutečné astronautky? Ne, Bezosova soukromá firma usilující o soukromé lety do vesmíru pro ty nejbohatší prostě hodí na palubu mediální hvězdu, která pak před kamerami vykládá blbosti o "spojení s láskou" a působí u toho neskutečně trapně. Ano, do vesmíru by mělo mířit více žen, ale tohle není řešení. Pro více zde přikládám sedmiminutový segment z Novara Live, moderovaný Michaelem Walkerem, jedním ze zakladatelů média, s kontribucí již citované Heleny.


Pokud někdo tento komerční výlet ženského týmu do vesmíru bral jako cokoliv pokrokového, pak spadl do stejné pasti, do jaké spadlo nemálo lidí v souvislosti s těmi senzalizovanými zprávami o "návratu pravlka" aneb o genetické modifikaci vlka obecného jinou velkou soukromou společností. Je to prostě ostuda. A podobných senzací nás ještě tolik potká. Smutné. 

5 komentářů:

  1. Kolik holek studovalo astrofyziku nebo planetární geologii a do vesmíru se nikdy nepodívá? I když je tolik zajímá? Myslím že v tom videu to říkají dobře. Je to výsměch vědkyním a lidem, co nejsou elity.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano, je to tak. Nerovnost a neférovost. A tito privilegovaní lidé se nám všem, ať jsme politicky situovaní kdekoliv, vysmívají.

      Vymazat
  2. joo tohle.. to ani nestojí za článek kámo.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nemyslím si, že je dobré být tak cynický, jako jsi ty, Vendo. Je důležité o těchto věcech psát, poukazovat na nerovnosti, na problémy současného světa a na to, jak je s námi všemi hráno.

      Vymazat
  3. Doporučuji zhlídnout také segment s žurnalistkou a aktivistkou Francescou Fiorentini na The Majority Report:

    https://www.youtube.com/watch?v=AcviAmgfPSU&ab_channel=TheMajorityReportw%2FSamSeder

    Emma Vigeland to krátce před 2. minutou říká velmi dobře: "Zatímco přicházejí ženy o svá práva, posíláme některé z nejbohatších žen v historii do vesmíru na zábavný výlet jako reklamu pro Jeffa Bezose."

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější