úterý 8. dubna 2025

Pravlk obrovský je zpět? Kdepak, jde jen o geneticky modifikovaného vlka obecného

Média, včetně těch českých, jsou v posledním dnu zaplavena senzačně působící zprávou o návratu pravlka obrovského (Aenocyon dirus) z propasti prehistorie do současného světa. Hovoří se o úspěšném naklonování zástupce pleistocénní megafauny, který vyhynul před 10 000 lety. Člověka majícího třeba jen základní znalosti přírodního světa až bolí, jak pokroucené a nesmyslné tyto zprávy jsou, a jakým směrem se senzacechtivá média vydávají s cílem přesvědčit potenciální čtenáře (či konzumenty zpráv) k rozkliknutí článků psaných lidmi, kteří očividně o této problematice absolutně nic neví. Ne, pravlk obrovský není zpátky. Nebyl znovuoživen. Vše, k čemu došlo, byla umělá úprava genomu vlčat, která jsou nyní nesprávně označována za pravlky. 

Za trapně opěvovanou "senzací" stojí společnost Colossal Biosciences, která si dává za cíl přivést zpět i mamuta srstnatého či živočichy, jejichž návrat by alespoň mohl být opodstatněn, a to sice lidskou činností vyhubeného vakovlka či dronteho mauricijského. Časopis Forbes upozorňuje na to, že v lednu obdržela tato společnost obrovských 200 milionů dolarů skrze nabídku cenných papírů pod vedením multimiliardového nadnárodního konglomerátu TWG Global, založeného Markem Walterem, jenž působí jako CEO společnosti Guggenheim Partners, a Thomasem Tullem, který dříve působil v Legendary Entertainment a pod jehož působením vznikl například film Temný rytíř (The Dark Knight). Investičním šéfem Guggenheimu byl mimochodem do své smrti v roce 2022 pochybný Scott Minerd, podporovatel Republikánů a bývalý člen boardu konzervativního think tanku Hoover Institution, jenž je spojen s osobami Richarda Nixona či Donalda Trumpa. Mezi soukromými investory Colossal Biosciences jsou například Peter Jackson, režisér trilogie Pán prstenů (The Lord of the Rings), a spisovatel George R. R. Martin, autor Hry o trůny (Game of Thrones), který pro Colossal působí také jako kulturní poradce. Do společnosti proudí desítky a stovky milionů dolarů. A výsledek? Huňaté myši, kterými se Colossal chlubil minulý měsíc, a geneticky modifikovaní vlci. To a možná v budoucnu "více" v době bezprecedentní krize biodiverzity, klimatického breakdownu a rostoucích nerovností. Nemá snad náš svět větší problémy, které je nutno řešit? Neměly by ty obrovské částky jít do něčeho smysluplnějšího, než do pohrávání si s genomem zvířat, aby se pak o nich v médiích psalo jako o "naklonovaných pravěkých zvířatech"? Snaha společnosti o návrat vyhynulých živočichů je přirovnávána k pokusům korporace InGen o naklonování neptačích dinosaurů v sérii Jurský park (Jurassic Park). Nebyl náhodou Jurský park o tom, že vracet do světa živočišstvo, které dávno vyhynulo (navíc bez zapříčinění člověkem), je hodně špatný nápad?

Jedno ze tří vlčat s modifikovaným genomem, nesprávně označovaných za pravlky. Fotografie z webu USA Today

Podívejme se nyní na to, jak se to s vlčaty mylně označovanými za pravlky vlastně má. Včera, 7. dubna 2025, oznámila Colossal Bioscences, že se 1. října loňského roku v zajetí narodila dvě geneticky modifikovaná vlčata, Romulus a Remus, a později byla přemístěna na tajné chráněné území ohraničené třímetrovým plotem, kde právě vyrůstají. Dne 30. ledna tohoto roku se podle včerejší zprávy narodila ještě vlčice Khaleesi, jejíž genom byl v embryonálním stádiu též pozměněn. Je třeba si uvědomit, že všechna tři zvířata jsou genotypově vlky obecnými (Canis lupus). Cílem Colossal Biosciences je replikovat fenotyp pravlka obrovského, který, jak již bylo uvedeno výše, patří do zcela jiného rodu psovitých šelem (v minulosti byl druh veden jako Canis dirus, nicméně John Campbell Merriam pro něj už roku 1918, dvacet let po zhotovení formálního popisu Josephem Leidym, vytvořil samostatný rod Aenocyon). Pravlci nebyli vlky v pravém slova smyslu, a posledního společného předka s nimi měli před 5,7 miliony let. Celý tento pokus o de-extinkci pravlka je jen ambiciózní fraška za ohromné jmění. Genetici pracující pro Colossal analyzovali neúplný genom pravlka z 13 000 let starého zubu a 72 000 let staré sluchové kůstky, poté genom srovnali s genomem vlka obecného, identifikovali rozdíly zodpovědné za odlišný vzhled pravlka, a následně upravili vlčí geny v endotheliálních progenitorových buňky tak, aby vlčí fenotyp vykazoval 20 znaků typicky spojovaných právě s pravlky. Nedošlo k žádnému umístění pravlčích genů do genomů Remula, Rema a Khaleesi. Vědečtí odborníci, včetně výzkumníků zabývajících se psovitými šelmami, vyvracejí tvrzení Colossalu, že vlastně provedl cokoliv úžasného. V rozhovoru pro BBC uvedl paleogenetik Nic Rawlence, pomocný profesor na novozélandské University of Otago, následující: "Starobylá DNA je jako když dáte čerstvou DNA do pětisetstupňové pece na noc. Ven vyjde roztříštěná - jako střepy a prach. Můžete ji zrekonstruovat, ale není dost dobrá na to, abyste s ní mohli dělat něco jiného. Takže to, co Colossal vytvořil, je vlk obecný, ale má některé vlastnosti podobné pravlku, jako je větší lebka a bílá srst. Je to hybrid."

Vlčata Romulus a Remus ve věku jednoho měsíce v listopadu loňského roku. Fotografie z webu BBC

Tato vlčata nejsou ani náhodou pravlky. Na otázku, proč je třeba vnímat mezi těmito dvěma živočišnými druhy rozdíl, doktor Rawlence odpověděl: "Protože vyhynutí je stále navěky. Pokud nebude existovat vyhynutí, jak se poučíme ze svých chyb? Je toto nyní zpráva, že můžeme jít a zničit životní prostředí a že zvířata mohou vyhynout, ale můžeme je přivést zpět?" V tomto má samozřejmě doktor Rawlence, studující starodávnou DNA k rekonstrukci paleoekosystémů, naprostou pravdu. Ten otřesný mediální humbuk, který kolem vlčat s pozměněnými genomy vznikl, jako by dával každému arogantnímu, environmentálně a ekologicky nevzdělanému člověku pocit toho, že vyhynutí není nevratné a že přírodní svět není tak zranitelný, jak v realitě je. Tato vlčata, porozená psí fenkou, nejsou navracejícím se prehistorickým druhem. Osobně nemám problém s genetickou modifikací organismů - to vůbec. K tomu přece dochází již dlouho, zvláště u rostlin, které jsou zdroji naší potravy. Problém mám - a vy byste ho měli mít též - s tím, že obrovské množství peněz směřuje do experimentů s nulovým přínosem pro naši společnost a pro náš klimatickou krizí a krizí biodiverzity velmi negativně ovlivněný svět, a že kolem takového experimentu vznikají znecitlivující a cynicky senzační narativy oblbující nejednoho naivního nadšence. Jak to kdysi prohlásil významný americký astronom a popularizátor vědy Carl Sagan, "mimořádná tvrzení vyžadují mimořádné důkazy." A v případě těchto vlčat žádné mimořádné důkazy neexistují. Nezbývá než doufat, že ti, jež byli senzacionalizovanými zprávami o nich poblouzněni, se do příště poučí. Geneticky modifikovaná vlčata, ze kterých se staly celebrity, stráví svůj život maximálně na nějakém soukromém pozemku či v zoo. Nebude jim dopřán ani zcela svobodný život. Tolik údajný návrat pravlka.

Zdroje informací pro tento článek:

Na závěr ještě poznámka - opravdu si někdo trochu racionálně uvažující myslí, že zpráva, kterou do světa přinesl magazín Time, jenž označil odpudivého predátora Donalda Trumpa za "osobnost roku 2024", má nějakou váhu? Pro všechny pisálky a unesence: do příště trochu myslete!

6 komentářů:

  1. Nelíbí se mi to. Sponzorují je milionáři a firma akorát vytvoří novou atrakci do zoo. Díky za článek.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Naprosto souhlasím. Colossal je kontroverzní firma, která touto mediální "senzací" jen dostává reklamu. Na druhou stranu celá tato věc s údajným "návratem pravlka" možná lidi donutí zamyslet se nad její motivací - tou jsou především další peníze.

      Vymazat
  2. I deplore this kind of tinkering. For what end? We are daily pushing extant species to extinction, yet for them we can’t bring ourselves to change our ways or spend a penny to prevent it. It is sheer folly and we are paying the price in reduced diversity and the diminution of beauty on this Earth, the only home we will ever have. And we are impoverishing it daily.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. I completely agree with you. It's all for money. Our planet has more issues than it had before, yet a very well-funded private firm spends millions and millions of dollars on changing genomes of gray wolves so that it can make them, I suppose, "more attractive". There is no value in this, it's done for profit.

      Vymazat
  3. za pár let nějaká firma upraví genom nosorožce sumaterského, aby se narodil víc chlupatý než je zvykem a udělá si PR stunt o návratu nosorožce z doby ledové :D lidi jsou tak hloupí

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nedivil bych se, kdybychom se takové události dožili. A máš pravdu, že nosorožec sumaterský je nejhuňatějším z žijících nosorožčích druhů. Drobná genetická úprava - a ano, další mediální bouře. Že jsou někteří lidé těmito zprávami o "návratu pravlka" přesvědčeni, to považuji za ostudné.

      Vymazat

Nejčtenější