středa 2. dubna 2025

Na Slovensku neobjevili stopu dinosaura

I Slovensko patří mezi země, z jejichž území jsou známy pozůstatky neptačích dinosaurů. V roce 1975 byly v Tichej doline v Tatrách objeveny tři dinosauří stopy, a o rok později byly popsány Jozefem Michalíkem. Patřily teropodovi, který žil na hranici triasu a jury. A rozhodně nebyly posledními dinosauřími ostatky, kterými se Slovensko může chlubit. Jen mezi ně nepatří stopa ichnorodu Slovakosaurops, s níž jsem vás seznámil ve včerejším článku. Byl to totiž apríl! Aby tedy vše bylo uvedeno na pravou míru, a tento blog nebyl náhodou zařazen na černou listinu dezinfo webů, musím den po zveřejnění tohoto vtípku přiznat, že jsem si z vás opět chtěl vystřelit. Datum 1. dubna je prostě tak svůdné! Dne 19. března 2025 rozhodně žádný popis stopy slovenského teropoda ve vědeckém časopise Acta Paleontologica Polonica nevyšel. Žádná stopa nebyla v Bielovodské doline nalezena, ani v roce 2008, ani jindy. Pokud vím, Lubomír Majerník, bývalý student ekologických a environmentálních věd na bratislavské univerzitě a dnes držitel titulu PhD, existuje pouze v mé hlavě. Jde o zcela fikční charakter. To samé platí o polské ichnoložce Albině Baberowske. Veškeré citáty, které jste ve včerejším článku četli, jsem napsal já. Pokud jste zklamáni, pak se vám omlouvám. Jako vždy, ani tentokrát to nebylo myšleno jako škodlivý vtípek. Blogorgonopsid je blog, nikoliv vědecký časopis, takže si nemyslím, že je mi zakázáno si ze čtenářů jednou za rok vystřelit. Vzhledem k rostoucímu počtu návštěvníků a možnosti, že tyto příspěvky čte někdo, kdo je na mém blogu nově, tu je jistá pravděpodobnost, že se někdo nachytal. Prosím, neberte to jako nějakou zlomyslnost. Po zbytek roku mi můžete důvěřovat - a pokud v nějakém článku uvedu nepřesné informace, pak je to chybou rešerše. Nepíši zde dizertačku, chyby se občas na blog vloudí, to je prostě život. Vzbudil-li jsem ve vás falešné naděje, beru to zcela na sebe. Z osobních interakcí v reálném životě je mi nicméně jasné, že se mi podařilo někoho nachytat - pár aprílových žertíků mi letos vyšlo, a tenhle byl jedním z nich!

Stopa texaského teropoda vyfotografovaná Alexandrou Charitan v Dinosaur Valley State Park. Rozhodně to není šlápota slovenského dinosaura! Zdroj: Roadtrippers

Aprílový příspěvek však obsahoval několik faktů. Údaje o délce velkých tyrannosauřích stop jsem přebral z jiných zdrojů. To samé platí o nálezu stop liliensternovi podobného teropoda, který žil na přelomu triasu a jury; stop, jež byly v 70. letech minulého století ve Vysokých Tatrách skutečně nalezeny. To je ale z faktů tak vše, zbytek "informací" v textu je zkrátka fikce. Víte, faktem je, že kdybych se někdy v životě rozhodl stát politikem, mohl bych deseti milionům lidí nakukat třeba to, že potřebujeme snížit lesnatost, že snížení biodiverzity povede k větší stabilitě ekosystémů, že miliardáři mají všechno své jmění zcela opodstatněně a díky tvrdé práci, nebo že antropogenní změna klimatu je hoax... a pokud bych tyhle šílenosti podložil obdobným výčtem výmyslů, jako ve včerejším článku, garantuji vám, že alespoň pár stovek tisíců lidí by tomu uvěřilo. Ponaučení je tedy jasné - každou informaci si raději ověřte, i z běžných příspěvků. Není to tak, že bych vám kdy chtěl lhát - ale jak už jsem uvedl výše, chybička se prostě vloudí, a je na vás, abyste si otevřeli zdroje na konci každého faktického článku, jenž zde vydám, a sami si je pročetli. Parádní by bylo, kdybyste mne na chyby ještě upozornili. Naše společnost potřebuje umět přemýšlet. Ověřování informací a kritické myšlení jsou sice trochu buzzphrases, a pro každého znamenají něco trochu jiného; ale ve výsledku je prostě třeba, abychom uměli pracovat s odbornou literaturou a abychom k ní také přistupovali kriticky. Pokud vás obalamutí článek na jednom přírodopisném a paleo blogu (tedy na tom mém), nemusíte se stydět. Ale pokud se necháte obalamutit nějakým klimaskeptikem, popíračem evoluce nebo obhájcem oligarchů, pak už je, za co cítit stud. Člověk se pořád učí, a dokonce i můj aprílový žertík může třeba pro někoho býti alespoň trošičku přínosnou lekcí. Snad zde nezveličuji jeho důležitost.

Zdroje informací pro tento článek:

2 komentáře:

Nejčtenější