pondělí 28. dubna 2025

Dva nové druhy současných krokodýlů identifikovány na základě genetických odlišností

Pokaždé, když je popsán nový velký druh obratlovce, popularizační média ožijí. Navzdory tomu, co si někteří laici mohou myslet, v dnešní době nehrozí, že by někde v nitru deštných lesů či na odlehlém, neprozkoumaném ostrově žil nějaký velký druh zvířete, které ještě nebylo popsáno a zkoumáno. Existují však kryptické druhy - nikoliv pochybné kryptidy, kterými se zabývá pavěda kryptozoologie, ale druhy, které jsou klasifikovány jako zástupci jiné, dříve popsané specie. Kupříkladu loni se ukázalo, že s anakondou velkou (Eunectes murinus) to není tak jednoduché, a že existuje další velký druh anakondy, Eunectes akayima, jehož mitochondriální DNA je odlišná o 5,5 %, a jehož zástupci byli dříve identifikováni zkrátka jako anakondy velké. Obdobně se nyní ukázalo, že na seznam krokodýlovitých (Crocodylidae) mohou přibýt dva kryptické druhy krokodýlů z neotropické oblasti. 

Donedávna se mělo za to, že v současné době obývají americký kontinent čtyři žijící druhy krokodýlů. Větší krokodýl americký (Crocodylus acutus), jehož samci dorůstají délky i přes 7 metrů a mohou vážit více než tunu, obývá širokou oblast od jižní Floridy přes mnoho ostrovů Karibského moře a pobřeží Střední Ameriky přes Kolumbii, Venezuelu a Peru až po Ekvádor. Žije ve velmi slané vodě i v říčních tocích, ve vnitrozemí i na ostrovech; jeho největší populace na světě je doma u hypersalinního jezera Lago Enriquillo v Dominikánské republice. Obdobně velký krokodýl orinocký (Crocodylus intermedius), kriticky ohrožený endemit pánve řeky Orinoko ve Venezuele, dorůstá maximální délky 6,8 metru a váhy přes tunu. Menší krokodýl Moreletův (Crocodylus moreletii), obvykle dorůstající třímetrové délky a vážící něco přes metrák, žije v Mexiku, Belizi a Guatemale; k nalezení je v říčních tocích v borovicových lesích, na travnatých savanách Yucatánu i v brakické vodě při pobřeží Mexického zálivu. Z Guatemaly pocházejí také jeho fosilie, staré asi 100 000 let. Nejmenším z amerických krokodýlovitých je krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer), mající obvyklou maximální délku 2,3 metru (výjimečně ale i 3,5 metru) a hmotnost 70 až 120 kilogramů (v případě velkých samců ale i více než 215 kilogramů), byl dříve doma i na Bahamách, Hispaniole a na Kajmanských ostrovech, jak dokládají fosilie, ale dnes je jeho výskyt omezen na Kubu. Tolik tedy čtyři dosud známé krokodýlí druhy z Nového světa. Krokodýlovití se na západní polokouli dostali z afrického kontinentu asi před 5 miliony roky a začali se diverzifikovat. Ve středním pliocénu žil na území Venezuely druh Crocodylus falconensis, nejbazálnější z novosvětských krokodýlů; fylogeneticky byl nejblíže druhu C. checchiai z pozdního miocénu až raného pliocénu Libye a Keni. I když výzkumy vztahů mezi jednotlivými neotropickými krokodýly byly již několikrát provedeny, teprve nedávno byla učiněna extenzivní studie genomické a anatomické variability amerických krokodýlovitých. Mezinárodní tým vědců z Kanady, Mexika a Kanady vedený Hansem C. E. Larssenem, Hoai-Nam Bui a Josém Avila-Cervantesem z MgGill University v Quebecu nalezl překvapivou genetickou diverzitu neotropických krokodýlů a identifikoval dva kryptické druhy, z nichž oba mohou být na pokraji vyhynutí.

Dva krokodýlové američtí (Crocodylus acutus) na břehu říčního toku v kostarickém Garabitu. Fotografie Maartena Langbroeka z webu Observation.org

Tým pracoval se vzorky tkání nasbíranými na osmi lokalitách v Mexiku. Hlavními oblastmi, na které byl výzkum zaměřen, byly atolový útes Bancho Chinchorro a ostrov Cozumel v Karibském moři. Krokodýl americký byl reprezentován 71 vzorky, krokodýl Moreletův 24 vzorky a krokodýl kubánský pak 5 vzorky (krokodýl orinocký samozřejmě vzhledem ke svému areálu rozšíření nemohl být v tomto výzkumu zahrnut). Z hybridní zóny krokodýla amerického a krokodýla Moreletova ve vnitrozemí poloostrova Yucatán nebyly pořízeny žádné vzorky. V laboratořích došlo k extrakci DNA, spočítaly se genetické statistiky, s pomocí dvou klastrových metod byla zkoumána genetická struktura mezi populacemi, byla zrekonstruována fylogenetická historie těchto krokodýlů, dále demografické modelování a geometrické morfometriky. Genetický výzkum poukázal na to, že krokodýl americký a krokodýl kubánský jsou si vskutku blízcí. Důležité však je, že porováním genetických sekvencí došel tým k závěru, že Mexiko je domovem dvou kryptických krokodýlích druhů, jež zatím ani nemají pojmenování. Jeden z těchto druhů je doma právě v Bancho Chinchorro a druhý na Cozumelu. Obě tyto populace mají nejvyšší počet alel, nejvyšší nukleotidovou diverzitu a nízké koeficienty inbreedingu, takže si udržují rozmanitý genetický fond. Od krokodýla amerického, za kterého byli dříve "zaměňováni", ale i krokodýla Moreletova a krokodýla kubánského, se geneticky výrazně odlišují. Doktor Avila-Cervantes pro web Sci.News uvedl následující: "Tyto výsledky byly naprosto nečekané. Předpokládali jsme, že Crocodylus acutus je jediný druh, který se vyskytuje od Kalifornského poloostrova po Venezuelu a napříč Karibikem." Pro stejný web komentoval profesor Larssen tento výzkum následujícími slovy: "Biodiverzita mizí rychleji, než si dokážeme uvědomit, co ztrácíme. Většina druhů krokodýlů je již ohrožena a rychlý rozvoj pobřežních oblastí ohrožuje téměř každou populaci. Cílem našeho výzkumu bylo odhalit skutečnou rozmanitost krokodýlů na těchto izolovaných ostrovech. Rychlou ztrátu biodiverzity lze zpomalit pouze tehdy, budeme-li vědět, které druhy jsou nejvíce ohroženy. Nyní, když tyto krokodýly uznáváme za samostatné druhy, je zásadní chránit jejich stanoviště. Omezení rozvoje půdy a zavedení pečlivých strategií ochrany přírody na Cozumelu a v Banco Chinchorro bude klíčové pro zajištění jejich přežití.

Banco Chinchorro je dobře známou lokací pro potápění s "krokodýli americkými"; vždyť na ni zavítal i Steve Backshall se svým štábem při natáčení seriálu Divocí! (Fierce!). Fotografie Leightona Luma z webu Oceanographic Magazine

Obě populace nově identifikovaných a zatím nepojmenovaných krokodýlích druhů tvoří méně než 1000 jedinců. Vzhledem k tomu, že jsou to ostrovní druhy a mají tedy malý areál rozšíření, by se mohly v brzké době dočkat klasifikace coby kriticky ohrožených druhů a mohly by se tedy zavést programy na jejich ochranu. Bancho Chinchorro je již chráněnou oblastí, a to sice biosférickou rezervací (ty určuje UNESCO). Cozumel je ale chráněn jen zčásti a navštěvuje ho velké množství turistů. Uvidíme, jak se to s ochranou domovin těchto krokodýlích druhů bude mít do budoucna. Zajímavé je, že krokodýli z Banco Chinchorro kladou snůšky o menším počtu vajec než krokodýli američtí; jejich vejce jsou také mnohem menší. Přitom mají vysoký hnízdní úspěch, kvůli absenci hnízdních predátorů, a největšími nebezpečími pro jejich vajíčka jsou v podstatě tropické bouře a silný déšť. Jinak jsou tito krokodýlové menší a jejich samice jsou pohlavně dospělé v menší velikosti než u krokodýlů amerických. Za tento velikostní rozdíl vděčí nejspíše lokálním podmínkám prostředí. Na závěr ještě jedna informace - idea, že krokodýl americký může být složen z celé řady kryptických druhů není nikterak nová. Ve vědecké literatuře se o této možnosti zmínili někteří autoři už v letech 2008, 2018 a 2020, nicméně toto je první jasný důkaz. Článek profesora Larssena a jeho kolegů byl publikován online ve vědeckém časopise Molecular Phylogenetics and Evolution s koncem dubna 2025; má být součástí 207. svazku, který ve fyzické podobě vyjde v červnu tohoto roku. V budoucnu budou možná zájemci o současné archosaury svědky rozdělení tohoto druhu na několik specií a tedy i nárůstu počtu krokodýlovitých žijících v neotropech. Velkou výzvou bude některé z nich udržet mezi žijícími druhy.

Zdroje informací pro tento článek:
American crocodile (Wikipedia)
Cuban crocodile (Wikipedia)
Orinoco crocodile (Wikipedia)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější