pátek 15. listopadu 2024

Obrázek týdne 15. 11. 2024

Polovinu listopadu již máme za sebou. Ve středu jsem psal o greenwashingové Klimatické konferenci OSN v Baku, nezmínil jsem se však o klimatických stávkách na českých univerzitách či plánovaném pochodu Prahou ve významný den 17. listopadu, kdy boomeři budou básnit o minulosti, zatímco generace Z bude vycházet do ulic s požadavky pro klimatickou spravedlnost. Avšak ještě předtím, než nám klimatický víkend ve stověžatém městě započne, musím s vámi sdílet další Obrázek týdne. Studentka geologie a paleontologie Niki, též přezdívaná paleo.bug, nedávno zveřejnila své malby zobrazující prehistorická zvířata ve světě ovlivněném antropogenními environmentálními problémy. Jeden z nich jsem vybral pro obrázkovou rubriku, neboť mne velice zaujal. Je to smutný obraz, a měl by nás všechny zvednout ze židlí.


Popisek k obrázku: Nádherný létající plaz, Nyctosaurus gracilis, naposledy vydechuje po desítkách minut vyčerpávajícího boje s jedním z největších ničitelů přírody - plastem. Snad se tento ladný letec s rozpětím křídel dvou metrů snesl k mořské hladině, aby svým dlouhým zobákem ukořistil několik rybek - a pak náhle ocitl se ve smrtících spárech nikoliv jedenáctimetrového aligátorovitého druhu Deinosuchus hatcheri, ani ostrozubého třímetrového žraloka rodu Squalicorax, ale v zajetí sítě na ryby. Čelisti se mu v ní zachytily, Nyctosaurus spadl do vody, namočil si tenké membrány mezi předními a zadními končetinami, totiž svá křídla, a neschopen odletět, motal se v panice do sítě, polykaje přitom slanou vodu. Když tichý zabiják obalil jeho zobák i výrazný hřeben čnící z pterosaurovy hlavy, zaseklo se nyctosaurovi něco ostrého do krku. Dusil se. Byl mučen, a minutu po minutě se z jeho těla vytrácely síly. Nakonec jej křídové moře vyplavilo na této pláži. Nyctosaurus se vzmohl jen na pár pohybů, vzdálil se od zpěněných vln o několik metrů, a nyní v nepopsatelných bolestech, fyzických (v důsledku zranění a dušení) i psychických (v důsledku šoku a stresu) umírá. Z hrdla mu vychází sípavý zvuk - naposledy se pokouší volat ostatní členy svého hejna, kteří však nejsou v dohledu. Scéna se odehrává v alternativní realitě, v níž lidé se všemi vymoženostmi jednadvacátého století existují bok po boku s pradávnými obyvateli naší planety. Snad se lidstvo v ekonomickém systému orientovaném na neudržitelný růst přemnožilo natolik, že s koncem tohoto století muselo cestovat zpět napříč časem a usídlit se v dávné prehistorii. Laramidii ve svrchní křídě stupně kampán kolonizoval komerční rybářský průmysl, a kdysi čisté vody plné pravěké zvěře znečistil chemikáliemi a plastem. Ani prehistorie již není před dravým vykořisťováním přírody v naprostém bezpečí.

Niki přišla původně s jiným konceptem - tato a další malby, které vytvořila, se mají odehrávat ve světě, v němž druhohorní živočichové nevyhynuli, a lidé se pak vyvinuli po jejich boku. Zkrátka a dobře, v jejím alternativním vesmíru je celý svět Tedovým ostrovem z mého Správce dinosauřího parku. 😆 To je samozřejmě dosti nerealistické. On vlastně ten Tedův ostrov v mém příběhu nikdy nedával smysl, že? 🤦‍♂️ Vývoj života navíc není nikterak předurčen. Kdyby před 66 miliony let nedošlo k událostem, ke kterým došlo, život by se na naší planetě nikdy nevyvíjel tak, jak se vyvíjel... a náš druh ani jeho předchůdci by nikdy nevznikli. Chápete tedy, proč jsem při popisu obrázku zvolil cestování časem jako vysvětlení, proč byl nebohý pterosaur zabit v sítích. Poselství obrazu je však stejné - znečištění a vykořisťování přírodního světa je strašlivé.
Čeho se můžete v brzké době na mém blogu dočkat? Vystříhl jsem další úryvek z dokumentu Irsko: 1,8 miliardy let dlouhý příběh (The Island: 1.8 Billion Years In the Making), tentokrát z jeho druhé epizody, Voda (Water). V dohledné době ho s vámi budu sdílet. Myslím si také, že by nebylo na škodu prezentovat vám další popisek hada.
Přeji vám příjemný závěr týdne, a pokud jste z Prahy nebo z okolí, určitě jděte v neděli do ulic! Naše hlasy musí být slyšet, planeta je v ohrožení!

1 komentář:

  1. Mimochodem, poté, co se vlastník jisté nenávistí prostoupené sociální sítě dostává do administrace americké náckovské satsumy, řekl jsem si zkrátka, že už na tu síť definitivně nebudu dál odkazovat.

    Snad vás jen upozorním na to, že Chris Packham, kterého máme určitě všichni rádi, odchází na sociální síť Blue Sky:
    https://x.com/ChrisGPackham/status/1857437876234924534

    S Muskovou platformou sice ještě úplně nekončí, ale kdo ví. Jsem upřímně rád za to, že lidé na protest proti tomu jedovatému bělochovi z Jižní Afriky opouštějí Twitter. Deník Alarm dnes oznámil, že ho opouští, protože by bylo neobhajitelné, aby zůstal na platformě sloužící zájmům krajní pravice. Twitter je opravdu zfašizovaný, toxický, nebezpečný. A proto na něj nebudu nadále odkazovat. Nezaslouží si reklamu.

    Fuck X. Fuck Twitter. It's for twats. Don't be a twat. :) Leave it now.

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější