Pokud se aktivně zajímáte o evoluční biologii a paleontologii, pak jste už nejspíše slyšeli o nové knize Macroevolutionaries: Reflections on Natural History, Palaeontology and Stephen Jay Gould, která vyšla 3. září tohoto roku. Jejími autory jsou přední američtí paleontologové a bývalí spolupracovníci již dvaadvacet let zesnulého velikána evoluční biologie (a mého oblíbeného esejisty) Stephena Jaye Goulda - Bruce S. Lieberman a Niles Eldredge. Asi se nemusím pouštět do nějakého popisování teorie přerušovaných rovnováh, kterou Eldredge a Gould představili ve svém odborném článku z roku 1972, a která byla později dále rozpracována a v ucelenější formě prezentována v Gouldových odborných knihách The Structure of Evolutionary Theory (2002) a Punctuated Equilibria (2007); jsem si jist, že jste s ní obeznámeni. Přínos Stephena Jaye Goulda našemu světu byl bezesporu obrovský - žijeme zkrátka v gouldiánském světě, ať chceme či ne (a osobně v něm tedy žiji rád!). Jeho pluralistický darwinismus, asociace s dialektickou školou v biologii (včetně marxistického biologa Richarda Lewontina), stavění se proti vědeckému rasismu a vědeckému sexismu, jakož i proti Gausově křivce a vůbec proti zneužívání měření IQ pro omlouvání sociálních a ekonomických nerovností, jeho tvrdé postoje proti sociobiologii levných deterministů E. O. Wilsona a Richarda Dawkinse... to vše a mnohé další na Stephenu Jayi Gouldovi obdivuji. A proto jsem velice rád za to, že jeho harvardští kolegové dali dohromady knihu esejí, jež se svou strukturou příliš neliší od Gouldových bestsellerů, jež byly kompilacemi jeho populárně vědeckých esejí z časopisu Natural History vydávaného Americkým přírodovědným muzeem. Psal je mezi lety 1974 a 2001; pár z nich mám doma (konkrétně první trojici), a rozhodně patří k mým oblíbeným knihám (pokud jste nečetli Pandin palec, měli byste to co nejdříve napravit, už jen proto, že sté narozeniny Myšáka Mickeyho se kvapem blíží - zasvěcení vědí, o čem hovořím!). Lieberman a Eldredge v Macroevolutionaries na 224 stranách provádějí přesně to, co dělával jejich kolega: vybírají různorodá témata ze světa přírodní historie a prezentují je podmanivou formou čtenářům s cílem naučit je obecné základy evoluční biologie. Ačkoliv jsem Macroevolutionaries zatím nečetl (nechtějte po mne tolik, vždyť mám v současnosti těch knih rozečtených asi pět; dnes jsem si cvičil oči nad sociologickou knihou Reclaiming Two-Spirits z loňska), nepochybuji už předem o tom, že jde o výtečné dílo, hodné zmínky na tomto blogu.
Přední obálka nové knihy Bruce S. Liebermana a Nilese Eldredge, kteří v ní navazují na esejistickou práci Stephena Jaye Goulda. Obrázek z webu Amazon.com
O čem se v Macroevolutionaries dočtete? Hlavním tématem knihy je samozřejmě makroevoluce, tedy vývoj probíhající na druhové a vyšší úrovni. Přitom Lieberman a Eldredge řeší témata jako jsou přerušované rovnováhy, velká vymírání, historie vědy... což jsou vlastně oblasti, do kterých se Gould ve svých esejích běžně ponořoval. Jednou při hledání analogií zaběhnou k hudbě, jindy do Hollywoodu, a různými způsoby tak mohou přitáhnout pozornost mladších zájemců o evoluci nebo i těch starších, kterým se třeba harvardského vzdělání od Stephena Jaye Goulda prostřednictvím četby jeho knih zatím nedostalo. Vlastně by se dalo říci, že Macroevolutionaries jsou takovým doplňkem Gouldových sbírek esejí; je to v podstatě "Volume 11 of Reflections on Natural History" (poslední, desátou sbírkou jeho esejí byla kniha I Have Landed). Na druhou stranu se ale Lieberman a Eldredge snaží udržet si svou originalitu, a nikterak nekopírují Gouldův styl psaní (byť názvy jednotlivých esejí znějí tak, jako by je vymyslel on sám). Kniha nemá být ani jeho biografií či dokonce hagiografií (jakýmsi vyzdvižením právem uznávaného vědce a popularizátora), je spíše oslavou jeho odkazu. A autoři se jí snaží dokázat, že číst Stephena Jaye Goulda dvaadvacet let poté, co kvůli rakovině plic odešel ze světa, stále stojí za to - a že je jeho dílo dnes stále relevantní. Musím říci, že osobně jsem velice navnazen, a ačkoliv je pro mne cena knihy zatím vysoká - 27,95 dolaru na Amazonu je na mne trošku moc, promiňte - časem po ní určitě sáhnu. Nepochybuji o její výtečnosti.
Macroevolutionaries si můžete objednat třeba na německém Amazonu. Kdyby vás zajímalo review knihy někoho, komu už se do rukou dostala, pak navštivte brilantní (a velice inspirující) web The Inquisitive Biologist. Máte rádi eseje Stephena Jaye Goulda? Která z jeho knih se vám líbila nejvíce? A pořídíte si tuto publikaci, která navazuje na jeho životní dílo?
Pro zájemce - již před časem jsem s vámi chtěl sdílet rozhovor Charlieho Rose se Stephenem Jayem Gouldem z roku 1997, který se nedávno (vlastně na začátku října) vynořil na YouTube:
OdpovědětVymazathttps://www.youtube.com/watch?v=KAqwEYkCuKk&ab_channel=IntellectManufactur