Dne 25. července 2024 vyšel ve vědeckém časopise Scientific Reports popis zatím nejnovějšího přírůstku na seznam teropodů z čeledi Troodontidae. Ten se rozšířil už nedávno, a to vydáním popisu druhu Harenadraco prima ze svrchní křídy Mongolska; vypadá to, že chytří, hbití a srpodrápí dinosauři s velkýma očima a velkými mozky zkrátka nenechávají paleontology spát. Šestatřicátý známý troodontid, popsaný Katsuhirem Kubotou z Muzea přírodních a lidských aktivit v japonské prefektuře Hyōgo a jeho kolegy, nese krkolomný druhový název Hypnovenator matsubaraetoheorum. Zapomeňte na takové příšernůstky, jako Carcharodontosaurus saharicus, Atlascopcosaurus loadsi či Micropachycephalosaurus hongtuyanensis (a ano, ten poslední už dá člověku pěkně zabrat)! Děsivě působící druhové přízvisko však lze bez problémů vyslovit, pokud si ho rozdělíte; jde vlastně o spojení jmen dvou mužů, jež se v letech 2010 a 2011 zasloužili o nález typového exempláře tohoto zvířete. Těmito muži jsou Kaoru Matsubara a Takaharu Ohe. Matsubarae-Toheorum - nakonec to není tak těžké, viďte? Jimi nalezený exemplář pochází ze souvrství Ohyamashimo, jež v minulosti vydalo světu fosilní vejce známé jako Subtiliolithus; to je jinak známo ještě z mongolského souvrství Nemegt, a nejspíše patřilo jakémusi ptákovi ze skupiny Enantiornithes. Zmíněn musí být také Tambatitanis, titanosaur popsaný v roce 2014 na základě neúplné kostry, dále však formace vydala i zbytky dosud nepojmenovaného therizinosaura, tyrannosauroida a dromaeosaurida. Konkrétní oblast, ze které Hypnovenator vzešel, se nazývá Nishikosa, a nacházejí se v ní výchozy spodní části ohyamashimského souvrství, datující se do doby před asi 112 miliony roky. Nalezený exemplář sestává ze dvou ocasních obratlů, dvou dorzálních žeber, kostí levé zadní končetiny (zahrnuty jsou kost stehenní, část tibie a fibuly, hlezenní kost) a kostí prstů pravé zadní končetiny (včetně srpovitě zahnutého drápu), kostí levé přední končetiny (zahrnuty jsou kost pažní, kost loketní i kost vřetenní) a také z osmatřiceti gastrálií (jde o dermální kosti "kryjící" břišní oblast mezi hrudní kostí a pánví). Pažní kost hypnovenatora se trochu podobá pažní kosti liaoningvenatora a gobivenatora. Zajímavé je, že nalezená část kostry působí, jako by bylo v době smrti tělo zvířete zkrouceno ve spánku - podobně jsou na tom i exempláře čínského druhu Mei long.
Hypnovenator matsubaraetoheorum podle Masata Hattoriho. Obrázek z webu Sci.News
Co byl tento "spící lovec", jak můžeme jeho rodové jméno přeložit, vlastně zač? Jak žil, se kterými troodontidy byl nejvíce příbuzensky spjat, a co nám říká o fauně ohyamashimského souvrství? Jde tedy o druh poměrně malého opeřeného teropodního dinosaura, s největší pravděpodobností masožravce, který se na území pozdějšího Japonska vyskytoval před 112 až 106 miliony roky, a jde vlastně o jediného dosud známého japonského troodontida! Lze jen spekulovat o tom, jak žil - dalo by se čekat, že to bylo smečkové zvíře, ale kdo ví, třeba to byl taky samotář, který se sám a bez společnosti druhů vrhal za drobnými savci, ještěrkami, žábami či jinými menšími obratlovci. Loupil jiným dinosaurům vejce z hnízd? Přiživoval se na mršinách? Co vlastně bylo jeho potravou? Vzhledem k tomu, že popsaný exemplář nezahrnuje lebku ani zuby, můžeme se všichni jen laicky domnívat. Fylogenetická analýza z něj činí sesterský taxon k druhu Gobivenator mongoliensis, který žil před 72 miliony roky na území pozdějšího Mongolska. Hypnovenator s ním opravdu sdílí více znaků, než s kterýmkoli jiným troodotindem, jenž byl v analýze zahrnut. Oba se nyní řadí k nejbazálnějším zástupcům podčeledi Troodontinae. Zodpovězme si ještě na poslední otázku - co nám "spící lovec" může říci o fauně ohyamashimského souvrství, jehož mnozí neptačí dinosauři zatím stále čekají na formální pojmenování? Fosilie hypnovenatora se zachovaly ve "spící pozici", na rozdíl od rodu Mei se však tento nově popsaný troodontid nevyskytoval v oblasti s velkou vulkanickou aktivitou; horniny, z nichž jeho kostra pochází, jsou fluviálního původu. Mohlo snad toto zvíře spát někde mezi křovisky, když ho náhle zasáhla velká povodňová vlna, a ve spící poloze jej pohřbila? Mohli takto zahynout i další z ohyamashimských dinosaurů? Odpovědi na tyto otázky zatím odborníci nemají, a je třeba dalších výzkumů, aby o dinosaurech tohoto souvrství zjistili více. Zatím jen škrábali po povrchu.
Zdroje informací pro tento článek:
Early Cretaceous troodontine troodontid (Dinosauria: Theropoda) from the Ohyamashimo Formation of Japan reveals the early evolution of Troodontinae (Scientific Reports)
Hypnovenator (Wikipedia)
Také máte tolik rádi troodontidy? Potěšil vás tento objev?
Žádné komentáře:
Okomentovat