Prestižní vědecký časopis Nature vydal včera článek Jeffa Tollefsona shrnující reakce některých významných vědců na návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, který se má odehrát příští rok v lednu. Vědecký svět je znepokojen. Mnoho výzkumníků dává najevo strach ze směřování Spojených států amerických. Trumpova rétorika je dlouhodobě protivědecká a anti-intelektuální. Popírání klimatické změny, útoky na lidskou diverzitu a skepse vůči vědeckému bádání jsou součástí Trumpovy pravicově populistické výbavy, a není pochyb, že budou mít na vědu velký dopad. Tollefson začíná svůj článek na webu časopisu Nature citátem Frasera Stoddarta, skotského chemika specializujícího se na vývoj molekulárních strojů a od roku 2016 nositele Nobelovy ceny za chemii: "Za můj život dlouhý 82 let... stěží přišel den, kdybych se cítil více smutný. Byl jsem svědkem něčeho, z čeho mám pocit, že je extrémně špatné, nejen pro Spojené státy, ale pro všechny z nás ve světě." Stoddart, známý pro výzkum tzv. molecular switches nebo stereochemie a mechanostereochemie, v minulosti již politiku komentoval, konkrétně v roce 2016, kdy byl kritikem Brexitu. Prohlásil tehdy dokonce, že Brexit měl být pro Spojené království škodlivější, než Trumpovo prezidentství pro Spojené státy. Jeho antipatie vůči obžalovanému kriminálníkovi a sexuálnímu predátorovi, kterého si Republikáni třikrát zvolili jako kandidáta na prezidenta USA, od té doby mohly narůst. A to plným právem. Lisa Schipper, geografka specializující se na zranitelnost naší planety v důsledku změny klimatu a působící na Bonnské univerzitě v Německu, to vyjádřila následovně: "Jedna z mých zřejmě největších obav... je, že Trump bude dalším hřebíčkem do rakve pro důvěru vědě." Tollefson ve svém článku zmiňuje důležitou studii, kterou provedlo Pew Research Center a jejíž výsledky byly publikovány v listopadu 2023; podle těchto výsledků se důvěra amerických občanů ve vědu od roku 2019 snižuje. Proto také nárůst zájmu o transfobní propagandistické filmové škváry, kterým pak mimo zemi vzniku, totiž USA, Martinoraptorové dávají pět z pěti hvězd na Československé filmové databázi; s poklesem důvěry ve vědecké bádání roste zranitelnost lidí ke konspiračním teoriím a protivědeckým narativům, kterými si krajní pravice přitahuje nové voliče. V říjnu 2023 tvrdilo 34 % dotázaných Američanů, že věda má rovnou měrou pozitivní i negativní dopad na společnost. 27 % Američanů dotázaných ve stejném měsíci uvedlo, že nemají příliš velkou důvěru v práci vědců pro nejlepší zájmy veřejnosti. Tato zjištění jsou alarmující. Věda je prostředkem k poznávání objektivní reality. Slovy britského moderátora přírodovědných dokumentů Chrise Packhama: "Věda je uměním pozorumění pravdy a krásy." Pokud takové procentuální zastoupení Američanů byť třeba v jediném pečlivě vybraném vzorku nemá důvěru ve vědecký výzkum, v jakém světě to pak žijeme? Což neměla věda dávno vyhrát nad vším ostatním, nad mytologiemi, náboženstvími a konspiračními teoriemi?
Chemik Fraser Stoddart je jedním z vědců, kteří se s negativní reakcí ozvali krátce po znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Fotografie z webu TASS
Republikánská strana a zvláště pak Donald Trump s lidmi jako je Robert F. Kennedy nebo J. D. Vance neustále zpochybňují výzkumy takových oborů, jako jsou klimatologie, ekologie, queer studia, genderová studia nebo feministická studia. A určitá část americké společnosti jejich konspirační a protivědecké narativy očividně přebírá. Mezi vědci mají trumpisté jen malé zastoupení. Časopis Nature provedl výzkum, aby zjistil, kolik jeho čtenářů z akademické sféry podporuje návrat pochybného businessmanského kriminálníka do Bílého domu. Je jich pouhých 6 %. To mluví za vše. Grażyna Jasieńska, polská vědkyně zabývající se mj. lidskou evoluční ekologií, evoluční medicínou, reprodukční ekologií a endokrinologií, uvedla následující: "Musíme být připraveni na nový svět. Snažím se být optimistická, ale je těžké najít pozitivní aspekty pro globální vědu a zdraví veřejnosti, pokud Republikáni převezmou kontrolu." Trumpův a Vanceův Project 2025 bude mít za následek velké omezení afirmativní péče pro transgender lidi, omezení zdravotní péče pro ženy potřebující nutné zákroky (například potrat) a zřejmě i zrušení Obamacare. Vyhazuje USA medicínské poznatky, vedoucí k zlepšení zdraví lidí, z okna? Pokud budoucí viceprezident J. D. Vance prohlašuje, že afirmativní péče je v jeho konspirační hlavě spojena s businessem; pokud trumpisté považují vakcíny proti onemocnění Covid-19 jen za způsob, jakým má farmaceutický průmysl růst, aniž by byly prospěšné pro zdraví... Toto jsou nebezpečné a naprosto nepravdivé výmysly, kterých se chytají hloupí a protivědečtí Američané (a také omezené osoby mimo USA) a skutečně jim věří. Zdraví lidstva je opravdu v sázce. Zdraví žen, queer a trans lidí v USA je ve velkém nebezpečí ze strany Trumpa a náboženských, krajně pravicových psychopatů kolem něj.
Ekoložka odebírá vzorky vody. Vůči zaměstnání, které má, zřejmě Donald Trump nemá respekt, ostatně na životním prostředí mu vůbec nezáleží. Fotografie z webu Unity Environmental University
Nature vydal včera další článek s titulkem "Vědci musí dovolávat prezidenta Trumpa k odpovědnosti s odvahou a jednotou". To bude samozřejmě nelehký úkol, když Trumpovi na vědě vůbec nezáleží. Tým, který je za článek zodpovědný, upozorňuje na to, že změna klimatu musí zůstat prioritou. Trumpova protivědeckost bude mít za následek ničení všeho, čeho Bidenova administrace dosáhla v přechodu k větší "udržitelnosti". Neexistuje žádná planeta B; Trump tu naši může zcela zničit. Bude třeba, aby vědci, pracující v těžších podmínkách a ztrácející v polarizované americké společnosti důvěru, volali po spravedlnosti, a nadále poukazovali na to, že náš svět se nachází v klimatické a environmentální krizi. Jak jsem uvedl výše, je málo akademiků, kteří by byli s vítězstvím Trumpa spokojeni. A nikdo z nás se tomu jistě nediví. Odsuzujme nadále Trumpa a Republikány, a mějme na paměti, že jsou největšími odpůrci vědy. Mějme na paměti, že Tucker Carlson, který Trumpa nadšeně podporoval, je kreacionista. Na závěr ještě uvedu citát Davida Attenborougha, britského dokumentárního veterána, k němuž má obrovské množství lidí respekt, neboť miluje jím provázené přírodopisné filmy. Skončím tak tento příspěvek paralelou k závěru toho včerejšího. David Attenborough o Trumpovi v roce 2016 prohlásil: "Mohli bychom ho zastřelit."
Mysleme na slova Davida Attenborougha. Přemítejme o nich. Nechme si je uležet v hlavě. Nepřátelé vědy jsou nepřáteli veškeré reality, kterou obýváme. Což ji s nimi chceme sdílet?
1 komentář:
Vaush na dnešním livestreamu: https://www.youtube.com/watch?v=fFmvpDhNq8U&ab_channel=Vaush
Okomentovat