pátek 22. listopadu 2024

Obrázek týdne 22. 11. 2024

Za poslední týden se po celé střední Evropě citelně ochlazuje. V neděli mi v pražských ulicích vážně mrzly prsty a potřeboval jsem se v průběhu odpoledne ohřát v obchoďáku na Národní třídě, těsně před návštěvou přínosné venkovní přednášky o nerůstu v rámci klimatického programu studentstva Karlovky. I když tuto neděli má teplota v hlavním městě ČR vystoupat na 12°C, asi chápete, proč myslím na zimu, a proč jsem se tentokrát s Obrázkem týdne vydal jaksi chladným směrem. Pro vybrání tohoto nádherného díla jsem měl ale ještě jeden důvod. Sociální sítě totiž v posledních dnech ovládly rekonstrukce mláďat homotherií. Proč? Protože jedno takové, staré 36 000 roků, nedávno vydal sibiřský permafrost! Nebojte, samostatný článek o tom v příštích dnech napíši. Zatím si však užijte pohled na homotherií matku s mláďaty od talentované německé umělkyně AnimeLionessMika.


Popisek k obrázku: Samice dýkozubce druhu Homotherium latidens se svými mláďaty odpočívá na plochém skalisku za chladného jarního rána. Z tlamy vybavené 11 až 12 centimetrů dlouhými špičáky se jí dere teplý vzduch, zatímco po několikahodinovém spánku končí se zíváním. Zvedá hlavu a pozoruje své okolí - tiché, mrazivé, zdánlivě zbavené života. Malí dýkozubci se mají s příchodem nového dne celkem k světu. Jeden z nich vstává a odvažuje se ke krůčkům, jež ho odvádějí z plochého skaliska, na sněhem skoře pokrytou trávu, mezi níž se objevují první jarní květiny. Druhé kotě se ještě drží své matky. Je přilísáno k její levé přední končetině, a nehnutě hledí před sebe, snad mžourá unavenýma očkama. Kdo ví, jaký bude pro tato zvířata další den. Možná se setkají s některými z titánů doby ledové, kteří jsou na stepích Evropy k nalezení. Třeba se matka vydá na lov, aby ukojila svůj hlad, a pak svým dvěma koťatům přinese k ochutnání kus masa z břicha megalocera nebo dokonce mamutího mláděte. Homotherium byl rod kočkovitých šelem s prodlouženými špičáky z podčeledi Machairodontinae a dále pak tribu Homotherini, do něhož patří i rody Xenosmilus, Lokotunjailurus, Amphimachairodus a Nimravides. Ačkoliv nebyl vybaven tak dlouhými šavlovitě zahnutými špičáky, jako zástupci tribu Machairodontini, kupříkladu Machairodus, měl i tak dosti působivou výbavu k protnutí krčních tepen či průdušnic zvířat, která lovil. Vyhynutí homotherií v Evropě v pozdním pleistocénu mohlo souviset s kompeticí ze strany lidí druhu Homo heidelbergensis. Tato scéna se odehrává na území pozdějšího Schöndingenu v Německu před 300 000 roky.

Dlouhodobí návštěvníci mého blogu si mohou vzpomenout na článek o dýkozubcích, jejichž fosilie byly nalezeny i na území České republiky. Svět bez homotherií už není, co býval. Jaká to škoda, že tyto vitální šelmy zmizely.
Jak jsem napsal výše, v úvodním odstavci, určitě v příštích dnech čekejte příspěvek o tom zmrzlém mláděti homotheria, které bylo nalezeno na Sibiři! A očekávejte také další úryvek z výtečného dokumentu Irsko: 1,8 miliardy let dlouhý příběh (The Island: 1.8 Billion Years in the Making). Pro zhlédnutí (či znovuzhlédnutí) zatím posledního přidaného úryvku, pojednávajícího o ledovcích a fjordech Irska, klikněte sem. Navnadit vás mohu také na další dokumentární novinky, které plánuji vydat v sobotu 30. listopadu.
Neumrzněte, a pokud možno, začněte se už těšit na dárky, které třeba vyhrabete pod vánočním stromečkem za pouhý měsíc a dva dny. A pokud jste z Brna či z okolí, zajeďte zítra na benefiční koncert pro Trans*parent! ☺️

1 komentář:

Kuzuri řekl(a)...

Z jiného soudku, doporučuji ke zhlédnutí:
https://www.youtube.com/watch?v=7gcOl0e2Uhc&ab_channel=FriendlyAtheist

Richard Dawkins fakt žije v jiném světě. :D Jeho nesnášenlivé komentáře třeba vůči trans lidem jsou fakt děs, a to, že tento týden takhle nekriticky vyzdvihuje Elona Muska... bože. Jestli je biologický determinismus známkou nějaké inteligenční nevyspělosti, pak Dawkins je toho důkazem. Lawrence M. Krauss se svým tagováním Muska na jeho sociální síti a stavěním se proti DEI to samé.

Smutné. :D

Okomentovat

Nejčtenější