sobota 5. března 2016

Základní údaje o čeledích dinosaurů-Allosauridae

V současné době na mém blogu neběží mnoho projektů, některé z těch starších jsem se totiž rozhodl ukončit. Napadlo mne však, že bych mohl začít se zcela novým seriálem, nesoucím název Základní údaje o čeledích dinosaurů. Nepůjde o příliš dlouhé články, spíše v nich napíši (a pro Vás mnohdy zopakuji) některá základní fakta o různých skupinách dinosaurů... Začneme u jedné z mých nejoblíbenějších čeledí, u alosauridů!

Název čeledi: Allosauridae,
Autor názvu a popisu: Othniel Charles Marsh, 1878,
Nejznámější zástupci: Allosaurus, Saurophaganax, Epanterias a další,
Doba výskytu: Pozdní Jura, v době 155 až 145 miliony let.
Velká skupina Allosauria zahrnuje několik čeledí, ale samotní allosauridi (Allosauridae) jsou těmi nejznámějšími. Tito pozoruhodní dinosauři byli všichni draví, a také velcí... První popsaný dinosaurus čeledi, mohutný Allosaurus, žil v Severní Americe před 150 až 145 miliony let, a známe jej z více než 40 různých fosilních pozůstatků. Byl to rychlý, mrštný lovec, na svou velikost až neobyčejně lehký. Měřil totiž jistě přes 10 metrů na délku, ale s ještě větší a dost možnou délkou 12ti metrů by se dal přirovnat k pětitunovému Tyrannosaurovi. Allosaurus ovšem vážil 2 až 3 tuny, byl velmi lehký. Možná i proto jej slavný americký paleontolog Othniel Charles Marsh nazval "Allosaurus fragilis", tedy "jinoještěr křehký". Kosti dinosaura mu totiž připadaly jaksi jemné a byl přesvědčen, že klouby zvířete byly dost křehké. V porovnání s dalšími dravými dinosaury, mnohdy také okolo 12 metrů dlouhými, byl Allosaurus lehkou vahou. Ve stejné době, jako Allosaurus, žil v Severní Americe i velký Saurophaganax, který podle některých vědců mohl dosáhnout až 13 metrové délky. Je zde jeden problém: ne všichni jsou si jisti, že Saurophaganax byl samostatný druh. Někteří jej nazývají Allosaurus maximus, a to z dobrého důvodu. Byl velmi podobný Allosaurovi, jen o něco větší. Pokud byl Saurophaganax skutečně Allosaurem, pak by se navýšila i délka tohoto dobře známého predátora. Allosauridi byli tedy skutečně velcí. Na hlavě měly podivné rohy, především nad očima. Nebyly to ale zbraně, spíše sloužily k přivábení samice. Možná byly i pestře zbarveny. Jako všichni theropodi, tedy draví dinosauři, pohybovali se zástupci čeledi Allosauridae po zadních končetinách (byli bipední). Přední končetiny byly dlouhé (rozhodně ne tak zakrslé, jako u Tyrannosaurů) a dodávaly smrtelnému chňapnutí silný stisk. Možná, že i s pomocí dlouhých drápů zabíjel Allosaurus svou kořist. Nejúčinější zbraní byla samozřejmě tlama, plná dozadu zahnutých zubů. Allosauři možná žili ve smečkách. Celkově to mohli být samotáři, ale například při lovu se mohli sdružovat do skupin. V legendárním dílu seriálu Putování s dinosaury, nazvaném Balada o Alosaurovi, se tak stalo při lovu velkých Diplodoků na solných pláních...




V tomto projektu budu nyní pokračovat, a v blízké době přibyde několik dalších částí... Ale pozor, snad také brzy začnu se slíbeným projektem o vývoji želv!

2 komentáře:

  1. Velmi zajímavý článek - nějak dlouhý, ale přesto je v něm spousta informací. Allosaurus byl hodně zajímavý a strašně se mi líbilo jak ho udělali v WWD, to barevné schéma i vzhled, krása.

    OdpovědětVymazat
  2. Skvělý článek :). Jen zrovna Allosauři neměli příliš silný stisk.

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější