úterý 4. listopadu 2014

Byli ti největší ptakoještěři vůbec schopni letu?

Bezpochyby největšími živočichy, kteří kdy vzlétli, byli ptakoještěři. Právě mezi nimi se v období pozdní Křídy svými znaky i přizpůsobivostí vyznačovala jedna rozsáhlá skupina-azhdarchidi. Zástupci této čeledi, jako byl Quetzalcoatlus nebo Hatzegopteryx, dosahovali od špičky jednoho křídla po špičku křídla druhého neuvěřitelných 13 m, a více. Zajisté byste si tyto kolosy dokázali představit, jak krásně létají nad mořem a chytají ryby. Jenže nedávno vědci přišli s teorií, že azhdarchidi byli možná až příliš velcí na to, aby vůbec mohli vzlétnout. Tyto domněnky potvrzují především dlouhé pásy stop jednotlivých zvířat, z nichž vyplývá, že chodili po čtyřech. Možná trávili na zemi více času, než ve vzduchu. Je sice pravdou, že pterosauři byli všichni vybaveni dutými kostmi, a tak i přes své neuvěřitelné rozměry byli velmi lehkými tvory, každopádně rozepnout obrovské prodloužené prsty potažené blánou například ve chvíli, kdy by jim hrozilo vážné nebezpečí, by zcela jistě bylo věcí už o něco těžší. Paleontologové si také myslí, že více než lov ryb zaměstnávalo azhdarchidy pátrání po mršinách dinosaurů a dalších pozemních zvířat. Další teorie jsou založeny na těch již zmíněných, například pravděpodobnost využití klouzavého u těchto obrovských zvířat. I kdyby se možná dokázali dostat do vzduchu, jejich rozměry by jim zkrátka v aktivním letu bránily, a azhdarchidi by byli nuceni pouze plachtit, což by byla celková nevýhoda. Jiní vědci však s těmito názory plně nesouhlasí a berou azhdarchidy stále jako aktivní letce, přece jen se ptakoještěři vyvinuli proto, aby dobyli vzduch. Vše je však pouhými domněnkami a zdá se, že to tak i zůstane...



Doufám, že se Vám můj článek líbil, pokud ano, komentujte a hodnoťte hvězdičkami. Zajímal by mě také Váš názor na toto téma...

5 komentářů:

  1. Zajímavá hypotéza, podle mě azhdarchidi létali, ale ne tak často jako rhamphorhynchosauridi nebo pterodaktylové :)

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Podle mě taky byli aktivními letci. :-)

    OdpovědětVymazat
  3. To je zajímavá úvaha, těžko říct, zdali to byli aktivní letci či jen využívali větru pro plachtění nebo nemohli vzlétnout, velice by mě zajímalo, kde je pravda.. Já osobně si myslím, že rozhodně létat dokázali- ač už aktivně, nebo se prostě jen dokázali po určitou dobu pohybovat vzduchem. S kontinuitou, že nedokázali létat nejsem moc, takříkajíc "za jedno". Nač by totiž pak- logicky- měli křídla, že... I když zase mohli být v nějakém určitém vývoji, kdy třeba křídla začínala ztrácet svůj význam a začala pomalu mizet a naopak by je za několik milionů let vývoje, nebýt onoho dopadu asteroidu, nahradily nějaké končetiny, teda, těžko říct, toto nám věda asi navždy ponechá skryto. Brilantní článek, hoden k pořádnému zamyšlení..

    OdpovědětVymazat
  4. [5]: To samozřejmě ano, ale prostě jsem zastáncem toho, že to byli živočichové co zkrátka měli dobýt, a také dobyli vzdušný prostor..

    OdpovědětVymazat
  5. Velice zajímavý a dost spekulativní článek a je to opravdu těžko říct. No podle stop a té velikosti se rovněž domnívám, že aktivního letu schopni byli, ale víc času trávili spíš na zemi než ve vzduchu.

    OdpovědětVymazat

Nejčtenější