Loxosceles tenochtitlan, tak zní název nově objeveného druhu koutníka z místa, kde se kdysi rozkládalo proslulé hlavní město říše Aztéků, a kde se dnes rozkládá jedno z nejlidnatějších měst na světě, Ciudad de México. Převážně senzacechtivá média se o novém objevu v poslední době zmiňují ve velkém, neboť L. tenochtitlan je dalším živočichem, jehož jed dokáže potenciálně ublížit člověku. Pravdou ovšem je, že tento tvor, byť jedovatý, opravdu není příliš nebezpečný. Lidé se koutníků velmi bojí pro jejich dlouhé nohy, velké jedové tesáky... Člověka však kousnou jen a pouze v sebeobraně. I tento nový druh je drobné zvířátko velice plaché. Fakt ale je, že jeho jed je dost silný na to, aby zmokval lidské maso. Má totiž nekrotické účinky, způsobuje odumření tkáně. L. tenochtitlan je velice podobný koutníkovi druhu L. misteca, který žije na stejném území. Alejandro Valdez-Mondragon, evoluční biolog z Universidaad Nacional Autónoma de México zodpovědný za popis pavouka, si původně myslel, že L. tenochtitlan je druhem v této oblasti nepůvodním, a že byl do ní zavlečen uměle spolu s okrasnými rostlinami. Morfologické studie však prokázaly, že L. tenochtitlan skutečně na místě bývalého hlavního města aztécké říše patřil po tisíce let. Druhu L. misteca je nesmírně podobný, rozdíl tkví ve tvaru palp neboli makadel, jejichž konce slouží samcům pavouků jako rozmnožovací orgány. Také samice obou druhů pavouků mají poněkud odlišné pohlavní orgány. Velikostně jsou však oba pavouci stejně velcí. Laik nebo zájemce o pavouky, jenž nemá možnost studovat tato zvířata opravdu zblízka (v laboratoři), může oba druhy pavouků odlišit i podle barvy. L. tenochtitlan je světle až tmavě hnědý a nemá na hlavohrudi žádné vzory, naopak hlavohruď druhu L. misteca tvoří jakýsi vzor ve tvaru houslí.
Loxosceles je překrásným druhem pavouka, více si o něm můžete přečíst zde. Tenochtitlánský koutník je již 139. druhem tohoto rodu.
Loxosceles tenochtitlan
Porovnání velikosti jednoho z druhů koutníka (Loxosceles) s mincí
Za informace pro článek vděčím webu Science Times... Pozoruhodný objev, že ano? Kolik druhů koutníků bude ještě v budoucnu nalezeno?
Žádné komentáře:
Okomentovat